Már euróövezeti recesszióval számol a Fitch

Jelentősen rontotta az euróövezetre szóló idei előrejelzését új negyedéves globális prognózisában a Fitch Ratings, amely az általa vártnál gyengébb teljesítmény nyomán most már recessziót vár 2012 egészére a valutaunióban.

A legnagyobb európai hitelminősítő Londonban ismertetett idei első negyedéves átfogó előrejelzésében az eggyel korábbi globális jelentésében valószínűsített 0,4 százalékos növekedésről 0,6 százalékponttal 0,2 százalékos visszaesésre módosította az euróövezeti gazdaságra érvényes idei teljesítménybecslését. Az eddigi 0,4 százalékos növekedési várakozás is már erősen rontott prognózis volt, a Fitch Ratings ugyanis az előző, decemberben összeállított világgazdasági helyzetértékelésében 0,8 százalékról csökkentette erre a szintre a valutaunióra adott, 2012 egészére vonatkozó GDP-növekedési előrejelzését.

 

Az euróövezeti átlagon belül a cég londoni elemzői az új, idei első negyedévi elemzésben a legnagyobb mértékben az olasz gazdaságra adott prognózisukat rontották: a Fitch új becslése szerint Olaszország hazai összterméke az idén 1,6 százalékkal csökken. A hitelminősítő eddig 0,5 százalékos idei olasz GDP-mínuszt jósolt. A cég Spanyolországban 1,0 százalékos gazdasági visszaesést vár 2012-ben. A legnagyobb eurógazdaságban, Németországban a hitelminősítő új előrejelzése szerint az idén 0,7 százalékos növekedés várható; ez 0,2 százalékponttal alacsonyabb a Fitch Ratings által eddig vártnál. Jövőre azonban a ház változatlanul 1,6 százalékos német GDP-bővülést jósol.

 

A második legnagyobb valutauniós gazdaságban, Franciaországban a cég az eddigi 0,7 százalék helyett most 0,4 százalékos idei egész éves növekedést valószínűsít; a francia gazdaságra adott jövő évi növekedési prognózisát a hitelminősítő 1,6 százalékról 1,5 százalékra vette vissza. Az idei euróövezeti recessziót más nagy londoni házak is jósolják, de több citybeli befektetési csoport ezzel együtt is inkább javította, semmint rontotta volna az utóbbi időben a valutaunióra adott előrejelzéseit, és ennek nyomán javultak a közép-kelet-európai prognózisok is.

 

A UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzőstábja a piac számára minap összeállított új, átfogó előrejelzésében közölte, hogy Németország és Franciaország javuló növekedési kilátásai miatt az eddiginél kevésbé mély idei recessziót vár a valutaunióban. A ház frissített becslése szerint az euróövezet gazdasági teljesítménye 2012 egészében átlagosan 0,4 százalékkal esik vissza a UBS elemzői által eddig várt 0,7 százalékos csökkenés helyett. A cég 0,6 százalékról 1,0 százalékra módosította Németországra adott idei növekedési előrejelzését, 2013-ra pedig 1,6 százalék helyett immár 1,9 százalékos német gazdasági növekedést valószínűsít. Franciaországban a UBS új prognózisa szerint a cég által eddig jósolt 0,8 százalékos idei visszaesés helyett stagnálni fog a gazdaság, 2013-ban pedig 0,9 százalékos növekedés várható a ház mostanáig érvényben volt 0,8 százalékos növekedési becslése helyett.

 

A UBS londoni elemzői mindezek alapján 0,8 százalékról 1,1 százalékra javították jövő évre szóló euróövezeti növekedési becslésüket. A UBS londoni közgazdászai szerint a javuló euróövezeti kilátások "legegyértelműbb haszonélvezője" a három közép-európai EU-gazdaság, Magyarország, Csehország és Lengyelország. Új előrejelzésében a cég közölte, hogy a magyar hazai össztermék eddig jósolt 0,5 százalékos idei csökkenése helyett most már csak "csekély", 0,1 százalékos magyar gazdasági visszaesést vár 2012 egészére, 2013-ra szóló magyar növekedési előrejelzését pedig 1,4 százalékról 1,7 százalékra emelte.

 

A BNP Paribas bankcsoport befektetők számára ugyancsak minap összeállított, frissített térségi helyzetértékelésében szintén jelentősen javította a közép-kelet-európai gazdaságokra, köztük Magyarországra adott idei és jövő évi növekedési előrejelzését, miután 0,7 százalékponttal emelte a német gazdaságra szóló idei növekedési becslését is. A cég közölte: jelenleg azzal számol, hogy a német GDP-érték 2012 egészében 1,1 százalékkal növekszik.

 

A ház ennek alapján az általa vizsgált öt térségi gazdaságra - Magyarországra, Csehországra, Lengyelországra, Bulgáriára és Romániára - adott idei átlagos növekedési előrejelzését a korábbi 0,6 százalékról 1,4 százalékra, a jövő évit 2,2 százalékról 2,6 százalékra emelte. Magyarországon a BNP Paribas előzőleg 0,9 százalékos idei GDP-visszaesést jósolt, az új előrejelzés azonban 0,1 százalékos egész éves növekedést valószínűsít 2012-re. Jövőre a cég új becslése szerint 2,2 százalékkal növekedhet a magyar GDP-érték a BNP Paribas közgazdászai által az előrejelzés frissítése előtt várt 2,1 százalék helyett.. (MTI)


Akár 3 millió forinttal magasabb lakáshitelhez juthatnak a mediánbér alatt kereső családok az új adótervek bevezetésével

A mediánbér alatti keresetekre vonatkozó, 15-ről akár 9 százalékra csökkenő személyi jövedelemadó (szja), valamint a családi pótlék összegének tervezett megduplázása javíthatja az érintett háztartások hitelképességét is. A nettó jövedelem növekedése közvetlenül hat a bankok által maximálisan adható hitelösszegre. De mit is jelent ez forintosítva? A money.hu kiszámolta, mennyivel több lakáshitelt vehetnek fel a családok az új intézkedések életbe lépése után.
2026. 05. 26. 17:00
Megosztás:

Szúnyogirtás lesz a nagyobb folyók és tavak mentén

Szúnyogirtás lesz a következő napokban a nagyobb folyók és tavak mentén - közölte a katasztrófavédelem kedden az MTI-vel.
2026. 05. 26. 16:30
Megosztás:

Egyre nagyobb területet érint Szlovákiában az extrém szárazság

Szlovákiában rendkívüli, egyes régiókban sokévi összehasonlításban is szélsőséges mértékű a szárazság az idén - jelentette a szlovák hidrometeorológiai intézet (SHMÚ) közlésére hivatkozva a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség.
2026. 05. 26. 16:00
Megosztás:

Bitcoin vagy részvény: melyik hozta a nagyobb hozamot az elmúlt 5 évben?

Képzeljünk el egy befektetőt 2021 januárjában 10 000 dollárral a zsebében, két lehetséges úttal: Bitcoinba vagy az S&P 500-ba teszi a pénzt. Öt évvel később a kérdés egyszerű, a válasz kevésbé az. A cikk nem ajánlás, hanem adat-összevetés. Nemcsak nominális hozamot mutat be, hanem azt is, milyen kockázat-szinten született az adott eredmény. Az 5 éves visszatekintés pedig elég hosszú ahhoz, hogy mindkét eszközosztály megmutassa a saját ciklusát.
2026. 05. 26. 15:30
Megosztás:

Tényleg elérhetetlen a medencés ház?

A saját medencés ingatlan sokak számára a tökéletes otthoni kényelmet és a gondtalan nyári kikapcsolódást szimbolizálja. A valóságban azonban a komplett tervezés és kivitelezés magas költségei miatt csak kevesen határozzák el magukat a vásárlásra, így ez a vágy gyakran megmarad az álmok szintjén.
2026. 05. 26. 15:00
Megosztás:

Újabb jogi akadály hátráltatja a szerb-magyar kőolajvezeték építését

Újabb jogorvoslati eljárás miatt ismét megakadt a Szerbiát Magyarországgal összekötő kőolajvezeték építésének közbeszerzési folyamata - írta kedden internetes oldalán a szerbiai Forbes gazdasági magazin.
2026. 05. 26. 14:30
Megosztás:

Bezárja online kereskedési platformját az OTP

Az OTP Csoport pénzügyi okokra hivatkozva a fizz.hu online kereskedési platform működésének fokozatos lezárásáról döntött - tájékoztatta a pénzintézet kedden az MTI-t.
2026. 05. 26. 14:00
Megosztás:

Hogyan kereshetnek a kriptovaluta-rajongók napi 7 777 dollárt vagy annál többet XRP-bányászati jutalmak formájában az SHRMiner felhőbányászati platformon keresztül

A kriptovaluta-piac folyamatos volatilitása és a globális geopolitikai környezet állandó változása közepette sok befektető újragondolja, hogyan vehetne részt stabilabb és hozzáférhetőbb módon a passzív kriptovaluta-hozamok megszerzésében. Bár a hagyományos Bitcoin-bányászatot régóta a kriptobevételek előállításának fontos módjaként tartják számon, a bányászati berendezések magas költsége, az összetett technikai karbantartás és az energiafogyasztás sok átlagos felhasználót elriasztott.
2026. 05. 26. 13:30
Megosztás:

Repülőjárat-késések és panaszok: ismét fellép a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalokkal együttműködve idén is kiemelt figyelmet fordít a légiutas jogokra vonatkozó fogyasztóvédelmi rendelkezések ellenőrzésére. A tavalyi ellenőrzések eredményeként országosan összesen 91 millió forint összegű fogyasztóvédelmi bírság került kiszabásra, és közel 15,5 millió forintnak megfelelő kártalanításhoz jutottak hozzá az utasok a hatóság fellépésének köszönhetően.
2026. 05. 26. 13:00
Megosztás:

Oktatási Hivatal: véget értek az írásbeli érettségik

Május 22-én rendben befejeződtek a 2025/2026-os tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszakának írásbeli vizsgái - közölte az Oktatási Hivatal kedden a honlapján.
2026. 05. 26. 12:30
Megosztás:

A lakbérek még mindig jelentős tételt jelentenek a nettó fizetésekhez mérve

Javult a helyzet a korábbi évekhez képest, azonban a medián lakbérek még mindig jelentős tételt jelentenek a nettó fizetésekhez mérve - közölte az ingatlan.com kedden az MTI-vel. Az ingatlanhirdetési portál friss elemzésében a kiadó társasházi lakások medián bérleti díját vetette össze a márciusi, kedvezmények nélküli becsült nettó átlagbérekkel.
2026. 05. 26. 12:00
Megosztás:

Meredeken estek hétfőn az euróövezeti kötvényhozamok, a múlt heti számottevő európai és tengerentúli hozamesést követően

A fejlett piacokon továbbra is az Irán elleni háború, illetve a Hormuzi-szorossal kapcsolatos hírek mozgatták a piacokat.
2026. 05. 26. 11:30
Megosztás:

Az S&P500 sorban a nyolcadik hetet zárta pluszban pénteken, továbbra is előtérben a technológiai szektor

Az USA-ban hétfőn ünnepnap miatt zárva tartottak a tőzsdék. Az elmúlt hét azonban az USA-ban is kedvezően alakult.
2026. 05. 26. 11:00
Megosztás:

Izgalmas hetet követően számottevő emelkedéssel zárták az elmúlt hetet az európai részvénypiacok

Hétfőn folytatódott az emelkedés az USA-Irán megegyezéssel kapcsolatos optimista várakozások nyomán, csúcsközelben zárt a Stoxx600 és a DAX is.
2026. 05. 26. 10:30
Megosztás:

Éles vita robbant ki a predikciós piacokon: a Polymarket embere nekiment a Hyperliquid modelljének

A kriptós predikciós piacok versenye új szintre lépett, miután a Polymarkethez köthető Mustafa Al-Bassam keményen bírálta a Hyperliquid validátorok által irányított eseménypiaci modelljét. A vita középpontjában az áll, hogy ki döntse el a láncon kívüli események végkimenetelét: külső adatforrások és szabályrendszerek, vagy maga a blokklánchálózat validátori köre.
2026. 05. 26. 10:00
Megosztás:

8 tény az AI-tartalomfelismerésről, amit minden írónak tudnia kell

Az írók ma már sokféle digitális eszközt használnak, de vajon mit érdemes tudni az AI-tartalomfelismerésről?
2026. 05. 26. 09:30
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 26. 09:00
Megosztás:

USDR árfolyamzuhanás: 37%-ra szakadt a stabilcoin a 10 millió dolláros exploit után

A StablR USDR stabilcoinja súlyos bizalmi válságba került, miután egy támadó hozzáférést szerzett a protokoll egyik mintelési tárcájához, majd fedezetlen tokeneket hozott létre. Az eset nemcsak az USDR árfolyamát roppantotta meg, hanem újra ráirányította a figyelmet a stabilcoinok irányítási, kulcskezelési és működési kockázataira is.
2026. 05. 26. 08:30
Megosztás:

A miniszterelnök felszólalásával kezdődik a parlament ülése

Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdődik kedden az Országgyűlés ülése, amelyen öt vizsgálóbizottság felállításáról dönthetnek a képviselők.
2026. 05. 26. 08:00
Megosztás:

Az Ábrahám Egyezményekhez való "kötelező" csatlakozást vár el Donald Trump a Közel-Kelet államaitól

Az Ábrahám Egyezményekhez való "kötelező" csatlakozást vár el Donald Trump amerikai elnök a Közel-Kelet államaitól.
2026. 05. 26. 07:00
Megosztás: