USA tőzsdék - újabb nyakleves
Pénteken egy időre fel kellett függeszteni a UniCredit és az Intesa Sanpaolo olasz bankok részvényeinek a kereskedését, miután árfolyamuk napi limittel esett. A két cég árfolyamának a lejtmenetét egyebek között az a piacon elterjed híresztelés okozta, hogy az európai banki stresszteszt alapján tőkeemelésre kényszerülhet a két pénzintézet. Az árcsökkenéshez mindenképpen hozzájárult a Moody's nemzetközi hitelminősítőnek az a csütörtöki figyelmeztetése, miszerint ronthat olasz bankok egy csoportjának a besorolásán.
A görög parlament a tervek szerint a jövő héten fogadja el a kormány újabb megszorító csomagját, ami egyre komolyabb ellenállásba ütközik a lakosság részéről. A legnagyobb görög szakszervezet a jövő hétre 48 órás általános sztrájkot hirdetett. A befektetők egy része attól is tart, hogy a parlament nemet mond a kormányjavaslatra. A vállalati hírek közül kiemelkedett az Oracle. A világ harmadik legnagyobb szoftvergyártója csalódást okozó negyedéves eredményeket ért el, egyebek között olyan szegmensben, mint hardver-eladás.
Csökkent továbbá a Micron Technology árfolyama is, mert a vezető amerikai memória chipgyártó negyedéves eredményei elmaradtak a várttól. Az euróövezeti gondok miatt pénteken már harmadik napja gyengült az euró a dollárhoz képest. Ennek egyik következményeként csökkent a nyersolaj ára, aminek a hatására gyengültek a tőzsdemutatókban nagy súllyal rendelkező energiaipari részvényárak.