Kilőttek a „kanapé” hitelek

A digitális megoldások a hitelezésben is egyre népszerűbbé válnak, a mobilbankon keresztül igényelhető személyi kölcsönök például jelentős növekedést értek el a K&H Csoportnál. A K&H–nál a folyósított személyi kölcsönök már több mint 50 százalékát online igénylik, ezeknek az összege 1,8 millió forint volt 2022 első negyedévében, ami körülbelül 15 százalékos növekedés 2020 első negyedévéhez képest. Ezeket az összegeket leggyakrabban lakáscélra, felújításra, autóvásárlásra vagy hitelkiváltás céljából igényelték.

Kilőttek a „kanapé” hitelek

A K&H szerint a digitalizáció a bonyolultabb hiteltermékek irányába indul tovább, a jelzáloghitelezésben például bizonyos folyamatok már elérhetőek online. A teljesen online hitelezésnek az összetettebb termékek esetében azonban további gátjai is vannak: a jogi környezet még nem teszi lehetővé, illetve a nagyobb döntést jelentő hiteleknél az ügyfelek többsége még igényli a személyes tanácsadást. Így várhatóan 2-5 éven belül még nem fog eltűnni az emberi tényező a folyamatból.

A jegybank tanulmánya szerint 2020-ban a pandémia, a lezárások miatt megemelkedett a teljesen online módon nyújtott személyi hitelek aránya az új hitelezésben: az addigi 15 százalékról 20-25 százalékra nőtt. 2021 szeptemberében pedig már havonta 4 ezer darabot meghaladó személyi hitelszerződést mintegy 7 milliárd forint értékben teljesen online értékesítenek a bankok.

A K&H-nál szintén jelentős növekedést értek el ezek a konstrukciók: a pénzintézet minden második személyi kölcsön igénylést teljesen online bonyolított, az igenyelt átlagos összeg 2 millió forint volt 2022 elsőnegyedévében, ami 2020-hoz képest körülbelül 15 százalékos növekedést jelent.

„Az egyszerűbb műveletek után egyre több bonyolultabb tranzakció költözik a virtuális térbe: a hitelek közül az elsők között jelentek meg a teljesen online igényelhető személyi kölcsönök, amelyek a teljes piacon még ugyan alacsony, de növekvő arányt képviselnek” – mondta egy szakmai konferencián Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.

jöhet az online jelzáloghitel?

Bár már sokasodnak a digitális szolgáltatások, a Deloitte Digital Banking Maturity felmérése szerint még van tér a fejlődésre és a legtöbb banknak fel kell zárkóznia az end-to-end (E2E) digitális értékesítési folyamatok terén. Németh Balázs szerint a trend egyértelműen az, hogy a bonyolultabb hiteltermékek irányába indul a digitalizáció. A jelzáloghitelezésben például bizonyos folyamatok már elérhetőek online, így a feltételekről való megállapodás már működik, a következő digitalizálható lépés pedig a statisztikai alapú értékbecslés lehet. Azonban jelenleg a szerződés véglegesítéséhez, az adminisztráció egy részéhez be kell menni a bankfiókba.

A K&H-nak minden innovációval az a célja, hogy egyszerűbbé és kényelmesebbé tegye a pénzügyek intézését, a maximális biztonság mellett. A digitális hitelezési megoldások esetében időt spórol az ügyfél és kényelmesebben is megy az ügyintézés, hiszen otthonról – akár a kanapéról - a nap bármelyik időszakában elérhető a rendszer.

„A teljesen online hitelezésnek a bonyolultabb termékek esetében az adminisztráción és a jogi előírásokon túl is vannak gátjai. A nagyobb döntést jelentő hiteleknél az ügyfelek többsége ugyanis igényli a személyes találkozást, a fióki szakértőkkel való beszélgetést, hiszen egy hosszú távú döntésről van szó. Várhatóan 2-5 éven belül tehát nem fog eltűnni az emberi tényező, főleg a nagyobb döntéseknél nem. Jelenleg a bonyolultabb termékek esetében a tanácsadás és a digitális folyamatok összeegyeztetése az egyik legnagyobb kihívás, amiben a jövőben a digitális asszisztencia is segítségünkre lehet.”- tette hozzá Németh Balázs.

Rezidensi-kutatói programot indít a Semmelwis Egyetem

Hibrid rezidensi-kutatói program indításáról írt alá együttműködési megállapodást a Semmelweis Egyetem és a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház – közölte honlapján kedden a szombathelyi kórház.
2026. 04. 23. 08:30
Megosztás:

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 08:00
Megosztás:

Nőttek az új autóeladások Európában márciusban az elektromos autóknak köszönhetően

Erőteljesen nőttek az új autóeladások Európában márciusban, elsősorban az elektromos járművek iránti kereslet bővülésének köszönhetően, miközben a hagyományos, belső égésű motoros modellek iránti kereslet tovább csökkent az európai autógyártók szövetsége (ACEA) csütörtökön publikált jelentése alapján.
2026. 04. 23. 07:30
Megosztás:

Versenyelőnyt adhatna, mégis kevés cég él vele: hosszútávú ösztönzőprogramok a munkaerőpiacon

Miközben a vállalatok számára komoly kihívást jelenthet a tehetségek bevonzása és megtartása, a hosszútávú ösztönzőprogramok Magyarországon továbbra sem elterjedtek széles körben. A részvény- vagy teljesítményalapú, illetve halasztott juttatási konstrukciók nemcsak erősíthetik a munkavállalói lojalitást és csökkenthetik a fluktuációt, hanem megfelelő kialakítás mellett adózási szempontból is versenyképes alternatívát jelenthetnek a hagyományos bérelemek mellett. A Deloitte szakértői szerint ugyanakkor az előnyök csak körültekintő tervezéssel, megfelelő adókezeléssel és a HR-stratégiába illesztett megközelítéssel érvényesíthetők.
2026. 04. 23. 07:00
Megosztás:

Pénteken szünetel az ügyfélfogadás a rendőrkapitányságokon

Pénteken szünetel az ügyfélfogadás a rendőrkapitányságokon a rendőrség napja alkalmából - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata szerdán a police.hu oldalon.
2026. 04. 23. 06:30
Megosztás:

Romániában is az AutoWallis vezeti be az XPENG márkát

Magyarország, Horvátország és Szlovénia után Romániában is az AutoWallis nyerte el az XPENG importőri jogait portugál partnerével, a Salvador Caetano Csoporttal közösen. Az innovatív kínai elektromos járműgyártó bevezetése várhatóan 2026 nyár elején indul az újabb, immáron negyedik országban.
2026. 04. 23. 06:00
Megosztás:

Több mint 100 milliárd dollárt fektetnek be az AWS-be

Az Amazon és az Anthropic új szintre emeli stratégiai partnerségét a mesterséges intelligencia területén. Április 20-án minden eddiginél nagyobb volumenű együttműködést jelentettek be. Az Anthropic vállalta, hogy a következő tíz évben több mint 100 milliárd dollárt fordít az Amazon Web Services (AWS) technológiáira. A megállapodás részeként az Anthropic akár 5 gigawatt számítási kapacitáshoz jut, amelyet fejlett AI-modelljei – köztük a Claude – betanítására és működtetésére használhat. A kapacitás jelentős részét az idén induló Trainium3 infrastruktúra biztosítja. Az együttműködés kiterjed az ázsiai és európai inferencia-rendszerek bővítésére is, hogy lépést tartsanak a Claude globálisan növekvő keresletével.
2026. 04. 23. 05:00
Megosztás:

Fehér Ház: az Egyesült Államok egyértelmű választ vár Irántól a békejavaslatra

Az Egyesült Államok egyértelmű választ vár Irántól a békejavaslatot illetően, és a kikötői blokád addig fennmarad – jelentette ki Karoline Leavitt, a washingtoni Fehér Ház szóvivője szerdán.
2026. 04. 23. 04:30
Megosztás:

8 szakértői tipp az üzemanyagköltségek csökkentésére

Sokaknál napi használatban van az autó, így nem meglepő, ha jelentős összeget költenek havonta üzemanyagra. Az emberek gyakran többet költenek üzemanyagra, mint lakhatásra vagy ételre, és a soha nem látott magasságokba szökő üzemanyagárakkal a helyzet kezd elszabadulni. Matas Buzelis autóipari szakértő a járműelőtörténet-ellenőrzési platformot kínáló carVertical munkatársa, és most néhány egyszerű szokást és megoldást ajánl a figyelmünkbe, amelyekkel drasztikusan csökkenthetők a benzinkúti számlák.
2026. 04. 23. 04:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 03:30
Megosztás:

Orbán Viktor Amerikába megy hosszabb időre - De miért?

Új fejezet kezdődhet Orbán Viktor életében: a leköszönő miniszterelnök a hírek szerint hosszabb időre az Egyesült Államokba készül.
2026. 04. 23. 03:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 02:30
Megosztás:

Magasabb nyugdíj? Igen, ezzel a trükkel több ledolgozott éved lesz

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy szolgálati idő nemcsak munkaviszony révén, hanem megállapodás útján is szerezhető. Nézzük meg ennek részleteit, hogyan is működik ez a gyakorlatban.
2026. 04. 23. 02:00
Megosztás:

Személyi kölcsönt vettél fel korábban? Akkor van egy rossz hírünk!

A személyi kölcsönök piaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül, és sok hitelfelvevő most szembesül azzal, hogy a korábbi döntése pénzügyi szempontból már nem feltétlenül előnyös. A látszólag kedvező feltételek mellett felvett hitelek ma egészen más megvilágításba kerülhetnek – különösen a kamatkörnyezet várható változásai miatt.
2026. 04. 23. 01:00
Megosztás:

Hatósági vizsgálatot kezdeményez a Szerencsejáték Zrt.

A játékosok és a szélesebb közvélemény megnyugtatására rendkívüli ellenőrzést kér a Szerencsejáték Zrt. a szerencsejáték-felügyeleti hatóságtól a Skandináv lottó, a hatos lottó, a Joker és az ötös lottó - múlt heti sorsolásain elért telitalálatok ügyében - közölte a Szerencsejáték Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 04. 22. 23:30
Megosztás:

A felszíni hűtés hiánya felerősíti az időjárási szélsőségeket Közép-Európában

A vízháztartási szélsőségek, így az aszályok, a hőhullámok és a hirtelen árvizek közös gyökere a párolgási deficit növekedése, vagyis a felszín hűtésére rendelkezésre álló víz csökkenése - állapították meg a REKK.aqua és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatói a Föld napja alkalmából közzétett elemzésükben.
2026. 04. 22. 23:00
Megosztás:

Szeged szívesen fogadja a kínai beruházásokat

Szeged nyitott a kínai beruházásokra és széles körű együttműködési lehetőségeket lát Kínával - mondta Botka László polgármester a Hszinhua hírügynökségnek adott interjújában.
2026. 04. 22. 22:30
Megosztás:

Az EU-nagykövetek jóváhagyták a 90 milliárd eurós hitelt Ukrajnának

A tagállamok Európai Unió mellé rendelt nagykövetei (Coreper) jóváhagytak a 90 milliárd eurós hitel felvételt és folyósítását Ukrajnának, valamint megállapodtak az Oroszország elleni új, immár 20. szankciós csomagról - tájékoztatott az Európai Unió Tanácsának soros ciprusi elnöksége szerdán.
2026. 04. 22. 22:00
Megosztás:

MemeCore: hogyan lett egy mémközpontú blokklánc a kriptovaluta-piac élmezőnyének szereplője?

A kriptovilágban sokáig úgy gondolták, hogy a mémcoinok leginkább internetes poénok, rövid életű spekulációk és közösségi felhajtásból táplálkozó tokenek. A MemeCore ezt a képet próbálja meg átírni. A projekt saját meghatározása szerint nem egyszerűen egy újabb mémcoin, hanem egy kifejezetten a mémalapú digitális gazdaságra épített Layer 1 blokklánc, amelynek natív tokenje az M.
2026. 04. 22. 21:30
Megosztás:

Justin Sun pert indított tokenbefagyasztás miatt a Trump-hoz köthető WLFI ellen

Jogvita rázza meg a kriptopiacot: a TRON alapítója súlyos vádakat fogalmazott meg egy DeFi-projekttel szemben: befagyasztott tokenek, megvont szavazati jogok és akár teljes vagyonvesztéssel fenyegető mechanizmusok kerültek a középpontba.
2026. 04. 22. 21:00
Megosztás: