A BMW tovább növeli debreceni beruházását

A BMW akkumulátor-összeszerelő üzemet is létrehoz épülő debreceni gyárában, a projekt összértéke így eléri a 800 milliárd forintot, és ezzel Magyarország történetének harmadik legnagyobb zöldmezős beruházása lesz - jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a hajdúsági városban.

A BMW tovább növeli debreceni beruházását

A tárcavezető az újabb, elektromobilitáshoz kapcsolódó beruházás bejelentésén arról számolt be, hogy az üzem felépítése ötszáz munkahelyet teremt az eredetileg tervezett ezren felül, amihez az állam 13,5 milliárd forint támogatást nyújt.

Beszédében méltatta a német vállalat debreceni gyárát, amelynek szavai szerint önmagán túlmutató jelentősége lesz, ugyanis működése teljesen elszakad a fosszilis energiahordozóktól.

Üdvözölte, hogy az autóipari óriáscég hazánkba telepíti elektromobilitási stratégiája szívét, itt kezdődik meg az első teljesen elektromos platformjának gyártása, s a pénteki bejelentés nyomán ráadásul itt állítják majd elő az ezen modellekbe kerülő akkumulátorokat.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a beruházás további lendületet ad a magyar autóiparnak, amelynek termelési értéke 23 százalékkal nőtt az idei év első kilenc hónapjában, így meghaladva a 8700 milliárd forintot, s ez idén először átlépheti a 10 ezer milliárd forintot.

"Magyarország mára az elektromos autóipari átállás Európa-bajnoka lett, és joggal emlegetnek minket a világbajnoki cím várományosai között is" - jelentette ki.

Majd hozzátette, hogy bevált a kormány azon stratégiai döntése, amelynek célja az volt, hogy tegyék hazánkat "az elektromos autóipar európai, aztán globális fellegvárává". Rámutatott: 2030-ra elérheti a 300 milliót az elektromos járművek száma a világon, az új autóeladások 60 százalékát már ezek fogják kitenni, így az elektromos akkumulátorok iránti kereslet 2030-ra mintegy 5600 gigawattórára fog nőni a 2021-es 340 gigawattóráról.

A miniszter fontos nevezte, hogy Magyarországon a kontinens legkedvezőbb beruházási környezetét hozták létre az elektromos autóipari cégek számára, illetve szövetséget kötöttek az iparág legnagyobb keleti és nyugati szereplőivel.

"Ma itt Magyarországon ad egymásnak randevút a keleti és a nyugati elektromos autóipar" - mondta. Kiemelte, hogy Németországon és Kínán kívül egyedül Magyarországon lesz jelen gyártókapacitással a három nagy német prémium márka, valamint az elektromos akkumulátorok világpiacát uraló kínai és dél-koreai vállalatok közül három is ide helyezte európai gyártási központját. Mint közölte, az idei év első nyolc hónapjában 61 százalékos növekedéssel elérte a négymilliárd eurót az elektromos akkumulátorok exportja, így ez lett a csúcsokat döntő magyar kivitel elsőszámú terméke.

Szijjártó Péter figyelmeztetett, hogy az ukrajnai háború és az arra válaszul elrendelt szankciók miatt "a fejünk felett csapkodnak a hullámok", az európai gazdaság pedig a recesszió irányába tart. "A nemzeti kormánynak ebben az esetben nem lehet más célkitűzése, mint az, hogy elkerüljük ezt az európai recessziót és legyünk egyfajta lokális kivétel" - fogalmazott.

Aláhúzta: az elmúlt évek sikeres válságkezelése is demonstrálta, hogy ehhez elsősorban beruházásokra van szükség, ugyanis azokból lesz munkahely, a munkából lesz termelés, a termelésből pedig gazdasági növekedés.

"Mi tehát a magyar recept? Beruházás, beruházás és beruházás" - fogalmazott.

A BMW Group hosszú távra tervez, erősen elkötelezett Debrecen és Magyarország mellett - jelezte az új beruházás bejelentésén Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja. Azt mondta, 2025-től a debreceni gyár történelmet fog írni: ez lesz az első üzemük, ahol a tisztán elektromos meghajtású Neue Klasse modelleket gyártják, nem használnak fosszilis energiát, a BMW i-gyár "karcsú, zöld és digitális" lesz.

"A debreceni lesz az első BMW-gyár, amely teljesen megtestesíti az i-gyár koncepcióját" - jelezte. Beszélt arról is, hogy a fejlesztések eredményeként már a BMW összes európai gyárában képesek elektromos autót gyártani, 2025-ben több mint kétmillió teljesen elektromos autót gyártanak majd, 2030-ra pedig az összes gyártmányuk több mint fele elektromos meghajtású lesz.

Hans-Peter Kemser, a debreceni gyár igazgatója jelezte: jól halad az építkezés, jelenleg a kommunikációs és a képzési központ épülete készül. Regionálisan és egész Magyarországon toborozzák a leendő munkatársaikat, az oktatási központjuk 2023 őszén kezdi meg a helyi szakképzést duális képzési program keretében, regionális oktatási partnereivel együttműködve - fűzte hozzá.

Markus Fallböhmer, a BMW Group akkumulátorgyártásért felelős részlegének vezetője az új beruházásról elmondta: a nagyfeszültségű akkumulátorok gyártását 2025-ben kezdik el az autógyártás megindításával egyidőben. A Debrecenben készülő összes új BMW modell akkumulátorát helyben fogják összeszerelni. Az új üzem mintegy 140 ezer négyzetméternyi területen terül majd el. Az építkezési munkálatok a napokban kezdődtek meg.

Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere a helyi járműipari és akkumulátor-üzemi beruházásokra utalva azt mondta,  a 21. század vezető iparágai, az elektromobilitás és az energiatárolás hatalmas lehetőséget jelentenek a város számára.

A polgármester örömmel nyugtázta, hogy minden tanévben száz debreceni diák kap lehetőséget arra, hogy bekapcsolódjon a BMW speciális képzési programjába.


Danubius Hotels: öt év alatt 50 milliárd forint fejlesztés a szállodák megújítására

Az elmúlt öt évben 50 milliárd forintot költött saját forrásból szállodái megújítására a Danubius Hotels Zrt., közel ezer szoba és lakosztály újult meg a szállodalánc fővárosban, Bükkfürdőn, Hévízen, Balatonfüreden található egységeiben - közölte a vállalat az MTI-vel szerdán.
2026. 05. 06. 16:00
Megosztás:

Nőtt a háztartások hitelállománya

Az idén márciusban a szezonálisan nem igazított adatok szerint, csak a tranzakciókat figyelembe véve a háztartások nettó hitelfelvevők voltak, emellett betéteik állományát is növelték, ezzel szemben a nem pénzügyi vállalatok esetében mind a hitelek, mind a betétek csökkentek - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
2026. 05. 06. 15:30
Megosztás:

Kolumbia Bitcoin-bányászati központtá tenné a karibi partvidéket

Gustavo Petro kolumbiai elnök szerint az ország karibi partvidéke új gazdasági lendületet kaphatna a megújuló energiával működtetett Bitcoin-bányászatból. A javaslat nemcsak külföldi befektetéseket vonzhatna Barranquilla, Santa Marta és Riohacha térségébe, hanem a helyi Wayúu őslakos közösség számára is tulajdonosi szerepet teremthetne a kriptobányászati projektekben.
2026. 05. 06. 15:00
Megosztás:

Hatalmas lendületben a személyi kölcsönök: márciusban felrobbant a piac

Hihetetlen mértékű lendületet vett márciusban a személyi hitelek piaca – a vizsgált időszakban kihelyezett 121,26 milliárd forint 33,5%-kal múlta felül a tavalyi év azonos időszakának eredményét. Sőt, mi több, a több mint 20 évre visszamenőleg megtekinthető jegybanki adatsorok alapján azt mondhatjuk, hogy a személyi hitelek egy hónapon belül megkötött új szerződéseinek összege még sosem volt olyan magas, mint idén márciusban, tehát minden idők legerősebb eredményéről beszélhetünk.
2026. 05. 06. 14:30
Megosztás:

Új igazgató a kecskeméti Mercedes-gyár élén

Christian Dickert tölti be májustól a Mercedes-Benz kecskeméti gyárának igazgatói és ügyvezetői pozícióját - közölte a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. az MTI-vel szerdán.
2026. 05. 06. 14:00
Megosztás:

Legjobb kriptók most: SKYAI, Zcash és Toncoin vitte a show-t a 24 órás toplistán

A kriptopiac néha olyan, mint egy zsúfolt éjszakai pályaudvar: valaki csendben kivár, más idegesen nézi a kijelzőt, és akad, aki akkor is felszáll a vonatra, amikor az már mozgásban van. A mostani 24 órás kripto top10-es lista pontosan ezt a hangulatot hozta: brutális emelkedések, elképesztő forgalmak, AI-láz, adatvédelmi reneszánsz és néhány olyan projekt, amelynél a befektetők szemében hirtelen újra felcsillant a remény.
2026. 05. 06. 13:30
Megosztás:

Megtéveszthette a fogyasztókat a One Magyarország – utánajár a GVH

Megtéveszthette a fogyasztókat a One Magyarország, ezért a telekommunikációs céggel szemben versenyfelügyeleti eljárást indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), mert gyanúja szerint a vállalkozás Világ napijegy szolgáltatáshoz kapcsolódó kereskedelmi kommunikációja nem megfelelően tájékoztat egyes fontos jellemzőkről, és arról sem, hogy milyen váratlan költségeket okozhatnak a fogyasztók számára - közölte a hatóság szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 06. 13:00
Megosztás:

Felpattant a magyar ipar teljesítménye márciusban

A márciusi ipari termelési adatokat tette ma reggel közzé a KSH. Az adat jelentős pozitív meglepetést hozott, és jól magyarázza, hogy miért lett a vártnál lényegesen kedvezőbb a GDP adat az első negyedévben.
2026. 05. 06. 12:30
Megosztás:

Lemondott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke

Országgyűlési feladataira hivatkozva lemondott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. Papp Zsolt ezt a közösségi oldalán jelentette be.
2026. 05. 06. 12:00
Megosztás:

Mire számíthatnak szerdán a befektetők?

Az ázsiai-csendes-óceáni tőzsdéken alapvetően kedvező volt a hangulat, melyek közül a dél-koreai Kospi újabb csúcsig futott meglovagolva a Wall Street által tegnap vetett hullámokat. A Samsung több mint 15%-kal emelkedve ért el új rekordot, amivel átlépte az 1000 milliárd dolláros piaci kapitalizációt. A japán tőzsde ünnepnap miatt zárva tart.
2026. 05. 06. 11:30
Megosztás:

Újabb Bitcoin-piaci viharban is talpon maradt a Strategy

Saylor pénzügyi trükkje új lendületet adott a BTC-felhalmozásnak. Michael Saylor cége, a Strategy Inc. ismét túlélte a kriptovaluta-piac egyik látványos megingását. A korábban MicroStrategy néven ismert vállalat hatalmas Bitcoin-kitettsége továbbra is komoly kockázatokat hordoz, ám a friss pénzügyi konstrukcióknak köszönhetően Saylor újra képes volt tőkét bevonni, és folytatni a BTC-felhalmozást.
2026. 05. 06. 11:00
Megosztás:

Mérséklődtek a fejlett piaci hosszú hozamok; tovább erősödött a forint az euróval szemben

Az olajárak csökkenése mellett enyhén csökkentek a kötvényhozamok és minimálisan erősödött az euró.
2026. 05. 06. 10:30
Megosztás:

Rallyzott a technológiai szektor; történelmi csúcson zárt az S&P500 és a NASDAQ

Új történelmi csúcson zárt az S&P500 és a NASDAQ a mesterséges intelligenciához kapcsolódó cégek és a chipgyártók vezette emelkedés közepette. Az S&P szektorindexei kivétel nélkül emelkedni tudtak. Bár a közel-keleti konfliktus lezárásához nem kerültünk közelebb és a Hormuzi-szorosban továbbra is izzik a levegő, de az Egyesült Államok megerősítette, hogy továbbra is érvényben lévőnek tekinti a korábbi tűzszüneti megállapodást, ami mérsékelte a szoros körüli eszkaláció miatti aggodalmat.
2026. 05. 06. 10:00
Megosztás:

Az FTSE100 kivételével emelkedtek a vezető európai tőzsdék; pluszban zárt a BUX

A hétfői mínuszok után kedden többségében emelkedni tudtak a vezető európai indexek; az emelkedést a gyorsjelentési szezon számai és mérséklődő olajárak fűtötték. A páneurópai Stoxx600 0,7%-kal emelkedett, melynek többségében pluszba kapaszkodó szektorindexei közül a technológia bizonyult messze az éllovasnak, ami a szektor Wall Streeten látható jó teljesítményébe kapaszkodott bele.
2026. 05. 06. 09:30
Megosztás:

Meta: ennél több kell, ha ilyen ütemben költik a pénzt

Miközben az első negyedéves számok összességében „csak” hozták a piaci várakozásokat, a Meta megemelte egész éves beruházási tervét az emelkedő AI költések miatt. Mivel Mark Zuckerberg a jelentés utáni tájékoztatón nem tudott megnyugtató választ adni arra, hogy miből, hogyan, mikorra, mekkora megtérüléssel számolnak AI vonalon, ez rossz emlékeket ébreszthetett a Meta befektetőkben, akik vélhetően nem akarnak majd a metaverzumhoz hasonló fiaskóba beleszaladni. Rövid távon ez a fajta kétely a részvényt nyomás alatt tarthatja, megítélésünk szerint azonban a vállalat teljesítménye kellően erős ahhoz (amiben az AI korai hozadéka is megjelenhet már), hogy ez a beruházásokat idővel validálja.
2026. 05. 06. 09:00
Megosztás:

Kijött a rangsor: a keszthelyi Festetics-kastély a magyarok abszolút kedvence

A keszthelyi Festetics-kastély, a fertődi Esterházy-kastély és a nádasdladányi Nádasdy-kastély vezeti a legszebb hazai kastélyok rangsorát – derül ki a Csodásmagyarország.hu legfrissebb online felméréséből. A tízes lista negyedik helyén a Gödöllői Királyi Kastély szerepel, ezt követi a szabadkígyósi Wenckheim-kastély, a füzérradványi Károlyi-kastély, a tiszadobi Andrássy-kastély, a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély, az Edelényi kastélysziget és a nagycenki Széchenyi-kastély. A felmérés szerint a kastélylátogatások fő vonzerejét az építészeti látvány, a parkok és a történelmi háttér adja.
2026. 05. 06. 08:30
Megosztás:

Számos magyar vállalkozás vett részt az Egyesült Államok legnagyobb külföldi befektetői fórumán

Csaknem tucatnyi, amerikai terjeszkedésre készülő magyar vállalkozás képviselője vett részt az Egyesült Államok legnagyobb külföldi befektetői fórumán és konferenciáján, a kedden zárult SelectUSA rendezvényen Washingtonban.
2026. 05. 06. 08:00
Megosztás:

Bankszövetség-elnök: a hibás, drága, bizonytalan gazdaságpolitikának magas ára van

Több szakmai párbeszédet sürgetett a Magyar Bankszövetség elnöke a Portfolio Hitelezés 2026 konferencián tartott előadásában kedden Budapesten, ahol kijelentette: a hibás, drága, bizonytalan gazdaságpolitikának nagy ára van.
2026. 05. 06. 07:30
Megosztás:

Nőtt a Baromfi-Coop bevétele és nyeresége 2025-ben

A Baromfi-Coop Kft. nettó árbevétele 67,07 milliárd forintról 78,15 milliárd forintra, adózott eredménye 181,1 millió forintról 7,36 milliárd forintra nőtt 2025-ben - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett éves jelentésben.
2026. 05. 06. 06:30
Megosztás:

Rekordot döntöttek a spanyol strandok – idén már 677 partszakasz kapott kék zászlót

Spanyolországban az idén 677 szabadvízi strand nyerte el a kiválóságot jelző kék zászlós minősítést, 35-tel több, mint tavaly - ismertette a Környezetvédelmi Nevelési és Fogyasztóvédelmi Egyesület (Adeac) a felmérésének eredménye alapján kedden.
2026. 05. 06. 06:00
Megosztás: