Így változhat a Zöld hitel feltételrendszere

A money.hu szakértői szerint könnyen előfordulhat, hogy az MNB új Zöld hitel programja már a valóban aszkétának nevezhető, AA energetikai besorolás feltételeit tartalmazó ingatlanok finanszírozását segíti majd olcsó kamatozású kölcsönnel. A jegybanknak ugyanakkor a már befogadott Zöld hitel kérelmek sorsáról is döntenie kell.

Így változhat a Zöld hitel feltételrendszere

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelezte, zöld mandátumának megfelelően a jövőben is folytatni akarja a sikeresnek ítélt NHP Zöld Otthon Programot (zöld hitel, ZOP), azonban a feltételekben szigorítás várható. A money.hu szakértői az alábbiakban foglalják össze, milyen lépéseket tehet a jegybank.

A finanszírozás változása

Az NHP ZOP keretében az MNB 0 százalékos kamaton biztosít hitelkeretet a bankoknak, akik azt maximum 2,5 százalékos kamatszint mellett helyezhetik ki az ügyfelek számára.

Mi változhat?

-    Az alapkonstrukció bevált, a hitelkeret alapú elszámolás a vállalatok számára bevezetett NHP konstrukció óta, 2013 óta él, sikeres. Ebben aligha lesz változás, azaz az MNB ismét refinanszírozási forrást biztosít majd a bankoknak.

-    A forrás biztosításának költsége sem kell, hogy feltétlenül változzon, hiszen az MNB gazdaságpolitikai célt valósít meg a támogatással, épp ezért akár fennmaradhat a 0 százalékos kihelyezés.

-    Az átlagos hitelfelvételi összeg 30 milliárd forint, ami nagyjából harmadával több, mint a piaci hitelfelvételek összege. Ez ugyanakkor a zöld otthonok magasabb bekerülési költségével indokolható. A 70 milliós maximális hitelösszeg fenntartható, hiszen nem torzította el a piacot.

-    A hitelfelvevők által felvett hitel maximum 2,5 százalékos kamata ugyanakkor oly mértékben elszakad az infláció miatt emelkedő piaci kamatszintektől, amely nagymértékben torzíthatja a finanszírozási piacot. A bankoknak a ZOP hitelen keletkező 2,5 százalékos marzsa ma magasabb, mint a normál hiteleken alkalmazott kamatfelár mértéke. A 0 százalékos refinanszírozás mellett a marzs szűkítése a kamatszint további csökkenését hozná, ami tovább növelné a piaci és a zöld hitel közötti kamatkülönbséget.

-    Az MNB előírhatná a kihelyezési kamatszint emelését, azzal a kitétellel, hogy az így megemelt marzsból származó többletjövedelmet a bankoknak saját, egyéb energiatakarékossági programjaik finanszírozására – pl. kedvezményes kamatozású korszerűsítési hiteltermékek kidolgozására - kell fordítaniuk. Ennek a megoldásnak alkalmazhatóságát ugyanakkor az teszi zárójelbe, hogy a jelenlegi monetáris politikai célokkal szembe megy az „ingyenpénzt” állomány jelentékeny növelése.

A money.hu értékelése szerint a legnagyobb valószínűsége annak van, hogy a jegybank a járt utat járatlanért el ne hagyj elvet alkalmazza majd, azaz a finanszírozási konstrukción nem változtat, hanem a felhasználhatósági feltételek tekintetében alkalmaz majd új szempontokat. Mindez már csak azért is fontos lesz, mert anélkül az eredeti feltételekkel finanszírozható ingatlanok száma drasztikusan megemelkedne, a jegybank pedig aligha akar „végtelen” refinanszrozási keretet nyitni.

A finanszírozható ingatlanok köre

A Zöld hitel program keretében csak minimum BB energetikai besorolású új építésű ingatlanok finanszírozhatóak. A BB energetikai besorolású épületek esetében az ingatlan primer (leegyszerűsítve: fűtés és melegvíz nélkül számított) energiafelhasználása egy négyzetméterre vetítve 81 kWh és 100 kWh között lehet évente és feltétel, hogy az energiaigény legalább 25 százaléka valamilyen megújuló energiaforrásból legyen biztosított, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik vagy a közelben előállított.

Az MNB a zöld hitel feltételeként ennél alacsonyabb, maximum évi maximum 90 kWh energiafelhasználást írt elő.

Mi változhat?

-    A 2019-ben kiadott 154 ezer energetikai tanúsítvány alapján az ingatlanok 2,8 százaléka felelt meg a BB energetikai besorolásnak. Ugyanakkor a hatályos szabályozás szerint (amennyiben nem kerül ismét kitolásra) 2022. júliusától már csak BB energiabesorolású új ingatlan építhető.

-    Ha marad a zöld hitel eddigi feltételrendszere, az MNB olcsó hitele valamennyi új építésű lakásra biztosítaná a szuperkedvezményes hitelt. Ekkor csak a használt lakások esetében kellene a piaci hiteleket alkalmazni. Ez a használt ingatlan piac azonnali bezuhanásához, a lakossági vagyon jelentős leértékelődéséhez vezetne. Ez aligha lehet az MNB célja

-    Születhet olyan döntés, hogy a szuperolcsó hitel ezen túl a még komolyabb energiatakarékossággal bíró ingatlanokra vehető igénybe.

A „BB” besorolás feletti „AA” vagy annál jobb energetikai besorolási minősítés csak olyan esetben adható, ahol az ingatlan primer energiaigénye 61 és 80 kWh között van, valamint a hőtermelő időjárásfüggő szabályozása, valamint a hűtési és fűtési rendszer helyiségenkénti szabályozhatósága megoldott.

-    Ha az új szabályozás ilyen irányú lépést tartalmaz, az – a felvehető hitel kamatkülönbsége okán - előremozdíthatja a még korszerűbb ingatlanok építését. Ugyanakkor az új projektek jelentős részét át kell tervezni, hogy megfeleljenek az új követelményeknek. Számos projekt esetében nincs mód ilyen feltételek teljesítésére. Ez és a beépítendő új elemek jelentősen drágíthatják majd az ZOP-kompatibilis otthonok árát. A kamaton nyert különbség – vételár – energiatakarékossággal spórolható összeg háromszögében komoly számításokra lesz szükség, megéri-e a szupertakarékos otthonok megvásárlása.

A fenti aggályok ellenére a money.hu szakértői szerint a legkézenfekvőbb megoldás mégis a finanszírozható ingatlanok körének szűkítése az energetikai feltételek további szigorítása. Így a Zöld hitel alaposan leszűkült, maximálisan tudatos ügyfélkör számára jelent majd olcsó finanszírozási forrást. A megoldás hátránya, hogy ezen lakások megvásárlása így az átlagemberektől végleg távol kerül.

A már leszerződött ügyfélkör rendezése

Március utolsó hetéig a bankok igen szép számmal fogadtak be ZOP hitelkérelmeket. Az MNB-nél eddig 125 milliárd forintnyi refinanszírozási kérelem landolt, de a banki közlések szerint a már elindított ügyletek értéke már kimerítheti a 200 milliárd forintos keretet.

Ebben az esetben az MNB-nek mérlegelnie kellene, hogy mekkora reputációs veszteséget okoz az egyébként sikeres programnak, ha

-    az ügyfelek egy jelentős része kerül komoly finanszírozási gondba azzal, hogy a megszületett hiteldöntés ellenére nem kapja meg a kívánt kamatszinten a hitelt, hiszen a magasabb piaci kamat okozta komolyabb törlesztőrészlet mellet a projekt finanszírozhatatlanná válhat – a hitelfék szabályok miatt az adós olyan mértékben nem hitelezhető, mint a ZOP esetében.

-    a programban a jegybankkal szerződő bankok számára válik kötelezővé, hogy 0 százalékos refinanszírozás nélkül tiszta piaci forrásból biztosítsák a szuperkedvezményes hitelt a jelenlegi piaci kamatszint 50 százalékának megfelelő kamaton.

A money.hu szakértői szerint a gordiuszi csomót itt azzal lehetne átvágni, hogy a termékek értékesítésének március 28-29-i felfüggesztéséig befogadott hitelkérelmek esetében az MNB a korábbi 200 milliárd forintos keret megemelésével az eredeti feltételek mellett vállalja a refinanszírozást.

Növekedéssel indult az év a budapesti repülőtéren

Januárban 1 338 120 utas fordult meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, 3,4%-kal több, mint az előző év azonos időszakában. A hónap legnépszerűbb úti céljai London, Isztambul, Tel Aviv, Párizs és Milánó voltak.
2026. 03. 01. 20:00
Megosztás:

Áder János: magyar fejlesztés hozhat megoldást Afrika vízproblémáira

A 21. század nagy kérdése, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű vizet tudjunk biztosítani a lakosságnak, az iparnak és a mezőgazdaságnak - hívta fel a figyelmet Áder János, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
2026. 03. 01. 19:00
Megosztás:

Elindult a lakásbiztosítási kampány: egy hónapig költségmentesen válthatunk

Március elsejével kezdetét vette a lakásbiztosítási kampány. Ez alatt az idő alatt egészen március 31-ig a lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek szabadon felmondhatják vagy módosíthatják meglévő szerződésüket, illetve újat köthetnek. A kampány célja, hogy az ügyfelek jobb és/vagy kedvezőbb díjazású lakásbiztosításra tegyenek szert – ahhoz azonban, hogy ez tényleg így legyen, a Bank360 összeszedett néhány szabályt, melyeket érdemes betartani.
2026. 03. 01. 18:00
Megosztás:

2 vezető kriptovaluta, amit 100 dollárból is megvehetsz most

A kriptopiac gyengén kezdte az évet: a legtöbb nagy név kétszámjegyű mínuszban jár. A digitális eszközök – szemben a részvényekkel vagy kötvényekkel – nem kötődnek közvetlenül vállalati eredményekhez vagy cash flow-hoz, ezért az esések pontos okát nehezebb meghatározni. Sok elemző szerint ez egyszerűen a szektor jól ismert boom–bust ciklusának része.
2026. 03. 01. 17:00
Megosztás:

Budapest Airport: 28 járatot töröltek a közel-keleti helyzet miatt

Vasárnap 28 járatot töröltek a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a közel-keleti helyzet miatt, egyes járatok státusza egy napon belül is változhat - tudatta a Budapest Airport közleményben az MTI-vel.
2026. 03. 01. 16:00
Megosztás:

Ipari és GDP adatok érkeznek a jövő héten

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn a külkereskedelmi termékforgalom januári adatait, kedden a bruttó hazai termék (GDP) 2025. negyedik negyedéves alakulásának második becslését, szerdán a szolgáltatások külkereskedelmének 2025. negyedik negyedéves adatait, csütörtökön a kiskereskedelem januári adatait, pénteken az ipar januári teljesítményének első becslését teszi közzé.
2026. 03. 01. 15:00
Megosztás:

A közel-keleti térségben a harcok továbbra is hevesek

A közel-keleti térségben a harcok továbbra is hevesek, az ott tartózkodó, konzuli védelemre regisztrált magyarok száma szombat reggeltől estig 1893-ról 4144-re nőtt - erről írt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében vasárnap reggel.
2026. 03. 01. 14:00
Megosztás:

A Webes Ügysegéd vasárnap éjfélig használható az egyéni vállalkozók bejelentéseire

A Webes Ügysegéd vasárnap éjfélig használható az egyéni vállalkozók bejelentéseire - tudatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleményben az MTI-vel.
2026. 03. 01. 13:00
Megosztás:

Így teljesített a BUX a héten

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 0,64 százalékot emelkedve 126 534,75 ponton fejezte be a hetet.
2026. 03. 01. 11:00
Megosztás:

Bitmine és Strategy: 15,9 milliárd dolláros lebegő veszteség rázza meg az intézményi kriptopiacot

Az intézményi kriptovaluta-treasury stratégiák árnyoldala került reflektorfénybe. A legfrissebb piaci adatok szerint két meghatározó digitális eszközöket felhalmozó vállalat, a Bitmine és a Strategy összesen 15,9 milliárd dollárnyi nem realizált (unrealized) veszteséget görget maga előtt. Bár ezek a tételek egyelőre csak könyvelési (mark-to-market) veszteségek, a számok jól mutatják, milyen kockázatokkal járhat az agresszív kriptofelhalmozás egy volatilis piacon.
2026. 03. 01. 10:00
Megosztás:

Tőkepiaci csúcsteljesítmények az idei BÉT Legek díjátadón

Több mint 25 éves hagyományra tekint vissza a Budapesti Értéktőzsde által szervezett BÉT Legek díjátadó, amely mostanra a hazai tőkepiac egyik legfontosabb eseményévé vált. Az idei gálán a BÉT 18 kategóriában ismerte el a piaci szereplők 2025-ös teljesítményét, díjazva a kiemelkedő eredményeket és a tőkepiac fejlődéséért tett lépéseiket. Az eseményt Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke nyitotta meg, hangsúlyozva a magyar tőkepiac stabilitásának és versenyképességének jelentőségét.
2026. 03. 01. 09:00
Megosztás:

Tovább élesedik a verseny: újabb bank csökkentett kamatot az Otthon Startnál

Márciustól újabb banknál érhető el 3 százalék alatti kamat mellett az Otthon Start hitel. A MagNet Bank ajánlatában tavasztól már 2,80 százalékos kamatszint szerepel. A Bankmonitor szakértői ennek apropóján összeszedték, hogy hol milyen kamat mellett lehet igényelni a kérdéses támogatott hitelt.
2026. 03. 01. 08:00
Megosztás:

4,2 milliárd dollárnyi USDT befagyasztva – szigorít a Tether a kriptobűnözés ellen

Három év alatt összesen 4,2 milliárd dollár értékű USDT került feketelistára a Tether döntése nyomán. A világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátójának lépései jól jelzik: a kriptoeszközökhöz kapcsolódó bűncselekmények és a szankciós kockázatok miatt a szabályozói nyomás érezhetően fokozódik. A befagyasztás ugyanakkor nem egyenlő vagyonelkobzással – és önmagában nem bizonyít bűnösséget sem.
2026. 03. 01. 07:00
Megosztás:

Proof of Work vs. „Proof of War”: Bitcoin biztonság kontra fiat pénzrendszer

A Bitcoin energiaalapú biztonsági modellje és a fiat pénzek politikavezérelt működése közötti különbség újra a szakmai viták középpontjába került. A „proof of work” és a „proof of war” kifejezések éles retorikai ellentétet rajzolnak fel a digitális, decentralizált pénz és az államilag kibocsátott valuta között – miközben az energiaárak, az infláció és a monetáris politika aktuális kérdései tovább fűtik a diskurzust.
2026. 03. 01. 06:00
Megosztás:

A Nébih tipp: ideje rendet tenni a hűtőben és a kamrában

A tavasz közeledte jó alkalom arra, hogy a hűtőszekrényt és kamrát is átvizsgáljuk, rendbe tegyük. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Oktatási Program praktikus tanácsokkal hívja fel a figyelmet a rendszeres ellenőrzés és takarítás fontosságára. A helyes élelmiszer-elrendezés mind az élelmiszerbiztonság, mind az élelmiszerpazarlás csökkentése szempontjából alapvető.
2026. 03. 01. 05:00
Megosztás:

Begyújtotta a rakétákat a 4iG: Soha nem látott pénzügyi eredményeket ért el a cégcsoport

A 4iG Csoport történetének legerősebb pénzügyi évét zárta 2025-ben: konszolidált nettó árbevétele 733,88 milliárd forintra, EBITDA-ja 275 milliárd forintra emelkedett, mindkettő történelmi csúcsot jelent.
2026. 03. 01. 04:00
Megosztás:

Befejeződött a Bászna Gabona Zrt. károsultjainak állami kárrendezése

A kormány gyors reakciójának köszönhetően másfél hónap alatt a pénzükhöz juthattak a Bászna Gabona Zrt. károsultjai - jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter a tárca által az MTI-hez szombaton eljuttatott közlemény szerint.
2026. 03. 01. 03:00
Megosztás:

Ennyi lesz a liszt, a cukor, az étolaj és a tojás ára márciustól

Az üzletekben tapasztalható árváltozások most jóval visszafogottabbak, mint a korábbi, erőteljes inflációs időszakban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen mindegy lenne, mikor és melyik boltban tesszük a kosárba az alapélelmiszereket.
2026. 03. 01. 02:00
Megosztás:

Kevés a nyugdíjad? Így lehet emelést kérni hivatalos úton

Sokan csak akkor szembesülnek vele, mennyire alacsony az ellátásuk, amikor már hónapok óta próbálnak kijönni a pénzből. Pedig a nyugdíjrendszer nem zárja ki teljesen a segítséget: méltányossági alapon többféle támogatás is kérhető. Mutatjuk, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre, ha kevésnek érzed a nyugdíjadat.
2026. 03. 01. 01:00
Megosztás:

Városi épületfejlesztést segítő algoritmust fejlesztett az EFERTE Kft.

Tartószerkezetet vizsgáló döntéstámogató algoritmust és hozzá kapcsolódó adatbázist fejlesztett az EFERTE Mérnöki Tanácsadó és Szolgáltató Kft. a meglévő városi épületek fejlesztésének segítésére, a 257,6 millió forint összköltségvetésű projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól kapott 199,9 millió forint vissza nem térítendő támogatás segítségével valósult meg - közölte az EFERTE Kft. az MTI-vel.
2026. 03. 01. 00:05
Megosztás: