A fenntarthatóságról beszélt Áder János

A fenntarthatóság az, amikor csak annyit veszünk el a természettől, amit az pótolni tud, vagy úgy élünk, hogy a jövő generációk szükségleteinek kielégítésére is legyen elegendő erőforrás - mondta Magyarország korábbi köztársasági elnöke, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány alapítója és kuratóriumi elnöke kedden, a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

A fenntarthatóságról beszélt Áder János

Áder János a Hungexpo területén szerdán kezdődő Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó és Élményprogram rendezvénnyel kapcsolatban elmondta: két éve rendezték meg az első expót, mert rájöttek, hogy "nem szabad csak a vízről és csak a klímaválságról beszélni", mert ennél több részből álló problémahalmazról van szó, például a biodiverzitás megszűnéséről, a talaj kimerüléséről, az elsivatagosodásról és az aszályokról.

Az idei kiállítás három lábon áll: az első, egy klasszikus kiállítás száznegyven magyar cég részvételével, amelyek különböző problémákra keresik a megoldásokat, a második a Your Planet című kiállítás, ahol megmutatják, mi az a problémahalmaz, ami körülvesz mindenkit, a harmadik pedig a Heroes of the future, amely a fiataloknak szól és videójáték, élményszínház, kalandpark és szabadulószoba keveréke, ahol színészekkel, forgatókönyv alapján tudnak végig menni egy pályán és szembesülhetnek a jövőjüket érintő legfontosabb kérdésekkel.

A volt köztársasági elnök kiemelte, hogy a kiállítás fő témája a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, ezek mellett a víz- és szennyvízkezelés, az energetika, az energiahatékonyság, az okosvárosok, a hulladékgazdálkodás és a körforgásos gazdaság is komoly szerepet kap.

Áder János a mezőgazdaság kapcsán megjegyezte: nagy probléma az egész világon, hogy kizsigerelik a termőföldet, és a helytelen gazdálkodás miatt egyre több termőterület vész el víz- és szélerózió formájában. Mint elmondta, azzal a gazdálkodási móddal, amit ma a gazdák folytatnak, a talaj felső 20-25 centiméteres része egy idő után "szinte homokozó" lesz, nem lesz vízvisszatartó képessége, alatta pedig egy nagyon kemény réteg, az "eketalp" jön létre. Rámutatott, hogy ezen változtatni a géppark lecserélésével lehetne, amihez komoly források kellenének, ezért a gépek átalakítása lehet egy reális cél.

Megemlítette, hogy egy centiméter humusz képződése 300-500 évig tart, ennek pótlása igen hosszú idő, de a talajminőség is probléma az intenzív gazdálkodás, az egyre kevesebb szerves trágya és a növekvő műtrágya felhasználás miatt. A megoldás az organikus úton való tápanyagpótlás, amit az expón több kiállító is bemutat, hogyan lehet a szokásos biológiai időnél gyorsabban, nagy mennyiségben talajminőséget javító készítményeket előállítani.

Áder János a körforgásos gazdaság témájához kapcsolódva kijelentette, hogy az elmúlt évtizedekben kialakult "dobd el kultúra" - vagyis kitermelik, rövid ideig használják, majd kidobják -, nem tartható fenn, át kell térni a használt termékek jelentős újrahasznosítására. Jó példaként említette, hogy a Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) rendszerében január elsejétől újra visszaváltható lesz mindenféle üvegpalack, illetve a PET-palackok és az alumíniumdobozok is, hiszen ezek újrahasznosítva, jelentős százalékban visszakerülnek a gazdaságba, és így kevesebb energia felhasználásával készülnek csak új palackok.


Jövő héten szavazhat a parlament az alaptörvény módosításáról

Kétnapos rendkívüli ülést tart a jövő héten a parlament. Magyar Péter miniszterelnök várhatóan hétfőn és kedden is felszólal napirend előtt, hétfőn a képviselők szavazhatnak az alaptörvény 17. módosításról.
2026. 07. 09. 18:30
Megosztás:

Van élet a Balatonon és a Velencei-tón túl is: átalakulóban a dél-alföldi vízpartok lakáspiaca

Mérsékelt élénküléssel, de élesen kettéváló keresleti trendekkel indult a nyári szezon a dél-alföldi régió üdülőövezeteiben. A legtöbb vásárló továbbra is helybeli vagy a régióból érdeklődik, de egyre nagyobb számban jelennek meg a nyugat-magyarországi és fővárosi vásárlók, részben azok, akik kiszorulnak a drága balatoni és velencei-tavi piacokról. A Dél-Alföldön is teret hódít a prémium szegmens a piacon, illetve átalakulóban van a vevők viselkedése, szintet lépett a tudatosság, ma már az elsődleges szempont a négyévszakos használhatóság és az alacsony fenntartási költség – derül ki az OTP Ingatlanpont vízparti körképéből.
2026. 07. 09. 18:00
Megosztás:

Új vasútfejlesztés előkészítése kezdődött meg Székesfehérvár és a Balaton között

Új vasúti beruházás előkészítésére kötöttek tervezési szerződést a balatoni vasútvonal Szabadbattyán-Lepsény szakaszának fejlesztésére, amelynek célja, hogy itt is két vágányon, 160 kilométer/órás sebességgel lehessen haladni - jelentette be a közlekedési és beruházási miniszter csütörtökön Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 17:30
Megosztás:

Több állást hirdetnek a cégek, de mérséklődik a munkavállalói aktivitás

Szinte minden vármegyében nőtt a meghirdetett állások száma a második negyedévben a tavalyi adatokhoz képest. A rég látott, kiemelkedően magas munkavállalói aktivitás pedig valamelyest csillapodni látszik az ország összes régiójában – derül ki a Profession.hufriss, negyedéves jelentéséből.
2026. 07. 09. 16:30
Megosztás:

Aktívan és folyamatosan fellép a kartellekkel szemben a GVH

2026-ban már négy új kartell eljárást indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). Így jelenleg összesen 21 kartellügyet vizsgál a GVH. Ez jelentősen meghaladja az uniós versenyhatóságok áltagos aktivitását. A magyar versenyhatóság által jelenleg folytatott eljárásokban vizsgált 1800 tenderből több mint 1000 érint közbeszerzéseket. A GVH az Integritás Hatóságtól kapott minden jelzést megvizsgált és döntő többségükben eljárásokat indított, amelyek folyamatban vannak.
2026. 07. 09. 16:00
Megosztás:

Megerősítette a Futureal hitelminősítését a Scope Ratings

A Scope Ratings megerősítette a Futureal Development Holding Kft. és a Futureal Holding B.V. BB-/Stabil besorolását. A nemzetközi hitelminősítő értékelése szerint a Futureal szerteágazó, fokozatosan bővülő és stabil bevételt termelő ingatlanportfóliója nagyban hozzájárul a társaság szilárd piaci pozíciójához.
2026. 07. 09. 15:30
Megosztás:

Ismét növekedési pályára állt a luxuspiac egy kutatás szerint

A luxuspiac 2,5 százalékkal nőtt 2025-ben az előző évi 1 százalékos csökkenés után, a Boston Consulting Group (BCG) és az olasz luxuscégeket tömörítő Altagamma előrejelzése szerint a személyes luxuscikkek piaca 2026-ban 2-5 százalékkal bővülhet, a következő években pedig tovább gyorsulhat a növekedés.
2026. 07. 09. 15:00
Megosztás:

Szakmai egyeztetést tartottak Budakeszi és térsége közlekedésének fejlesztéséről

Többek között új buszsávokkal és P+R parkolóval, útfelújításokkal és egy új összekötő úttal fejleszthetik Budakeszi és térsége közlekedését - jelentette be a témában tartott szakmai egyeztetés eredményeit csütörtökön a Facebookon a Közlekedési és Beruházási Minisztérium közúti közlekedési ügyekért felelős államtitkára.
2026. 07. 09. 14:30
Megosztás:

Hatalmas nemzetközi érdeklődés az MBH Bank kötvényei iránt

Folytatódik az MBH Bank nemzetközi kötvénykibocsátási programja, aminek keretében jelentős befektetői érdeklődés mellett hajtott végre újabb sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást az MBH Bank. A kiemelt befektetői érdeklődést jól mutatja, hogy közel két és félszeres túljegyzés érkezett a hitelintézet MREL-képes kötvényeire.
2026. 07. 09. 14:00
Megosztás:

Világszerte vizsgálták a fogyasztóvédelmi hatóságok az influenszerek tevékenységét – NKFH és GVH fellépés hazánkban

Nemzetközi ellenőrzési akcióban vett részt a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH), valamint a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A vizsgálatok arra terjedtek ki, hogy az influenszerek, valamint a virtuális és a mesterséges intelligencia alapú tartalomkészítők mennyiben felelnek meg az átláthatósági és fogyasztóvédelmi követelményeknek, különösen a kereskedelmi kommunikációk és a mesterségesen előállított tartalmak jelölése terén.
2026. 07. 09. 13:30
Megosztás:

Stagnált a munkanélküliség júniusban Csehországban

Júniusban Csehországban nem változott a munkanélküliség májushoz képest, a munkanélküliek aránya változatlanul 4,8 százalék volt - közölte a cseh munkaügyi hivatal csütörtökön Prágában.
2026. 07. 09. 13:00
Megosztás:

Minden második ember vásárolt már Temun, de sokan megbánták

A Heureka Group és az Árukereső friss kutatása részletes képet ad arról, hogyan viszonyulnak a közép-európai fogyasztók az olyan ázsiai online platformokhoz, mint a Temu, a Shein vagy az AliExpress. Az eredmények kettős képet mutatnak: az alacsony árak erős vonzereje mellett komoly aggodalmak és negatív tapasztalatok is megjelennek, az új uniós vámszabályok pedig alapvetően változtathatják meg a helyzetet.
2026. 07. 09. 12:30
Megosztás:

MiCA-szigor jöhet: az EU célkeresztbe veszi az amerikai stabilcoin-kibocsátókat

Az Európai Unió újabb nagy lépésre készülhet a kriptoszabályozásban: a MiCA keretrendszer következő felülvizsgálata már nemcsak az európai szereplőkre, hanem a nem EU-s stablecoin-kibocsátókra is kiterjedhet.
2026. 07. 09. 12:00
Megosztás:

Az inflációs kockázatok erősödésével az amerikai és a német tízéves hozam is emelkedett

A közel-keleti konfliktus ismételt eszkalációja globálisan erősítette a felfelé mutató inflációs kockázatokat, amire válaszul emelkedtek a fejlett piaci kötvényhozamok.
2026. 07. 09. 11:30
Megosztás:

A Bitcoin árfolyam 62 ezer dollár alatt: Irán és az olajpiaci sokk rángatja a BTC-t

A Bitcoin árfolyama ismét nyomás alá került, miután az Egyesült Államok és Irán közötti feszültség új szintre emelkedett, az olajár pedig hirtelen megugrott. A geopolitikai kockázatok, a Federal Reserve kamatpályájával kapcsolatos aggodalmak és a technikai elemzők figyelmeztetései együtt okoztak érezhető eladói nyomást a kriptovaluta-piacon. Érdekesség ugyanakkor, hogy a spot Bitcoin ETF-ekbe továbbra is érkezik a tőke, ami azt jelzi: az intézményi befektetők egy része a gyengülés ellenére sem fordított hátat a BTC-nek.
2026. 07. 09. 11:00
Megosztás:

Javultak a kilátások az ingatlanfejlesztési piacon, de a külföldi befektetők egyelőre kivárnak

Javultak az ingatlanfejlesztési piac kilátásai az új kormány megalakulásával, de a külföldi befektetők egyelőre a konkrét kormányzati intézkedésekre várnak, hogy azok miként alakítják az ingatlanpiac működési feltételeit - nyilatkozta az MTI-nek Székely Ádám az Ingatlan Fejlesztési Kerekasztal (IFK) elnöke.
2026. 07. 09. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető amerikai indexek, ezzel felülteljesítve Európát

Szerdán az S&P 500 0,3%-kal, a Dow Jones 1,1%-kal esett, míg a Nasdaq Composite 0,2%-kal emelkedni tudott. A Microsoft és az Alphabet egyaránt több mint 1%-ot veszített értékéből, míg a Meta Platforms 2%-kal gyengült.
2026. 07. 09. 10:00
Megosztás:

Tovább estek szerdán a vezető európai részvényindexek

Elsősorban a kedvezőtlen közel-keleti hírek hatására meredeken estek szerdán a nyugat-európai tőzsdék. A STOXX600 1,6%-kal, a DAX 2,2%-kal, a CAC 40 2,2%-kal, az FTSE100 pedig 1,7%-kal került lejjebb.
2026. 07. 09. 09:30
Megosztás:

Ismét éleződött az amerikai-iráni konfliktus

Kedd óta – amikor több teherhajót is iráni támadás érhetett – ismét éleződött a helyzet az USA és Irán között.
2026. 07. 09. 09:00
Megosztás:

Donald Trump szerint Irán képviselői megállapodási szándékkal keresték meg

Donald Trump amerikai elnök szerint Irán képviselői megállapodási szándékkal keresték meg szerdán.
2026. 07. 09. 08:30
Megosztás: