A fiatalabb generáció tudatosabb, a 60 év felettiek viszont eladósodtak

Alaposabban mérlegelik a fiatalok a banki hitel felvételét mint 5 évvel ezelőtt, a 60 év felettiek esetében viszont nagy mértékben emelkedett a tartozások aránya – derül ki az EOS Csoport kutatásából.

A fiatalabb generáció tudatosabb, a 60 év felettiek viszont eladósodtak

Európa egyik vezető kintlévőség-kezelő vállalatcsoportja, az EOS Csoport magyarországi leányvállalata több mint ötszázezer, 2023-ban Magyarországon kezelt fedezetlen ügyet vizsgált meg kutatásában, összevetve nemcsak az előző évvel, de a 2019-es világjárványt megelőző adatokkal is.

Hogyan változott 5 év alatt az adósságok típusa Magyarországon?

Az összes ügyféldarabszámot illetően a banki tartozások aránya 25 százalékkal növekedett az elmúlt 5 évben, bár az előző évhez képest 2023-ban 3%-kal konszolidálódott ez a szám. Az elemzésben nem csupán az adósságok típusát hasonlították össze a Covid járvány előtti adatokkal, hanem az egyes korosztályokban felfedezhető különbségekre is kitértek. Míg a 20-39 éves korosztályban 10%-kal csökkent a késedelmes banki tartozások száma, a 40-59 évesek körében közel 33%-kos növekedést figyelhetünk meg. A 60 év felettiek esetében szintén emelkedett ez az arány, mégpedig 41%-kal.

Ez azt mutatja, hogy a fiatalabb generáció egyre inkább ügyel a pénzügyi tudatosságra, míg az idősebbek jobban rászorulnak a banki hitel felvételre. Ennek okai igen sokrétűek lehetnek.

Egyrészt, a digitális korban a pénzügyek kezelése és a befektetések palettája könnyebben hozzáférhetővé vált a fiatal generációk számára. Az internet és a különböző mobilapplikációk által kínált információáradat lehetővé teszi számukra, hogy egyszerűen és sokkal gyorsabban hozzáférjenek pénzügyi tanácsokhoz, befektetési lehetőségekhez és az ezekhez kapcsolódó tanulási forrásokhoz.

Másrészt, a gazdasági környezet instabilitása és a globális pénzügyi válságok tanulságai rávilágítottak arra, hogy mennyire fontos az egyéni pénzügyi tervezés és akockázatok kezelése. A válságok során sok fiatal tapasztalja meg első kézből a pénzügyi bizonytalanságot és a megtakarítások elvesztését, ami felhívja a figyelmüket arra, hogy mennyire fontos az anyagi stabilitás megteremtése a jövőjük biztosítása érdekében.

Szintén érdekes megfigyelni a telekommunikációs tartozások változását, ami közel 16 százalékkal csökkent a teljes ügyfélkörre nézve 2019-hez képest. Míg a 20-39 éves korosztályban 36%-os, a 40-59 éveseknél csupán 7%-kos csökkenést tapasztaltak, a 60 év felettiek esetében pedig 12%-os növekedés történt. Ha az előző évet vizsgáljuk, akkor az összes ügyféldarabszámban 7 százalékos csökkenés történt. Ez a folyamatos lefelé ívelő tendencia is azt mutatja, hogy manapság az internet és az okostelefon térhódításának köszönhetően sokan előbb fizetik be ezeket a számlákat, mint akár a közműveket.

Ezzel szemben az elmúlt 5 évben az idősebb korosztályban növekvő ügyfélszám azzal magyarázható, hogy a 60 év felettiek ekkor szembesülnek az életkori költségek váratlan növekedésével, például egészségügyi ellátási vagy lakhatási költségekkel, amelyeket hitelfelvétellel próbálnak finanszírozni. Így sok esetben belekerülnek egy mókuskerékbe, pénzügyi ismeretek hiányában pedig az egyre többfelé ágazó kiadások könnyen eladósodáshoz vezetnek.

Hogyan alakultak az átlagbefizetések összegei?

Habár a banki tartozások esetében az ügyféldarabszámban 25 százalékos növekedés történt, a befizetett összegek mennyiségében mégis közel 5 százalékos csökkenés figyelhető meg az 5 évvel ezelőtti adathoz képest – az infláció ellenére is. A telekommunikációs tartozásokat tekintve minden korosztályban csökkenés tapasztalható, a teljes átlagot tekintve 20 százalékkal lett alacsonyabb a befizetett összeg.

A 2022-es adatokhoz viszonyítva a banki tartozások összege 3,7%-kal, míg a telekommunikációs tartozások összege 21,2%-kal csökkent.

Az EOS tapasztalatai is azt mutatják, hogy a magyarok lehetőségeikhez mérten igyekeznek spórolni, így lehetséges az, hogy a növekvő ügyfélszám ellenére a banki tartozások átlaga és a telekommunikációs tartozások összegei is csökkentek a Covid előtti időszakhoz és az előző évhez viszonyítva is. „Főként a fiatalabb korosztály körében egyre többen ismerik fel, hogy a pénzügyi függetlenség elérése és a jólét megőrzése érdekében elengedhetetlenül fontos az okos pénzügyi döntések meghozatala” – mondta el Lencsés Tamás, az EOS Magyarország ügyvezetője.

Az EU 63 millió euró humanitárius segélyt juttat a mianmari menekülteknek

Az Európai Bizottság 63 millió eurót különített el humanitárius segélyre a mianmari fegyveres konfliktus által sújtott lakosság, valamint a szomszédos országokban, különösen Bangladesben élő rohingja menekültek megsegítésére.
2026. 01. 30. 15:30
Megosztás:

Van értelme „AI-lufiról” beszélni?

Az elmúlt években példátlan mértékű beruházási hullám indult el a mesterséges intelligencia körül: az adatközpontok, chipek, nagy teljesítményű processzorok, hálózati infrastruktúra, hűtési rendszerek és adatkezelő szoftverek százmilliárd dolláros nagyságrendben vonzzák a tőkét. A kulcskérdés azonban nem az, hogy van-e technológiai áttörés, hanem az, hogy megtérül-e ez a befektetett tőke. Erre keresi a választ Szitás Lóránt, a globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB piaci elemzője.
2026. 01. 30. 15:00
Megosztás:

A HONOR gyorsuló növekedése Kelet-Közép-Európában

A HONOR, mint globális technológiai márka, amely az okos mobileszközök fejlesztésére és innovációjára fókuszál, továbbra is dinamikus növekedést mutat a nemzetközi piacokon.
2026. 01. 30. 14:30
Megosztás:

Tavaly 2,4 millióan utaztak a BAHART kompjain és hajóin

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) hajóin és kompjain tavaly csaknem 2,4 millióan utaztak, ami az elmúlt 30 év egyik legjobb teljesítménye és 53 ezerrel haladja meg a 2024-es forgalmi adatokat - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 14:00
Megosztás:

A Wizz Air hosszú távon elkötelezett a magyar piac iránt

A Wizz Air továbbra is hosszú távon elkötelezett a magyar piac iránt, a jövőben is törekednek a stabilitásra, a megbízhatóságra, a kiszámíthatóságra - hangsúlyozta Váradi József, a légitársaság vezérigazgatója pénteken háttérbeszélgetésen, Budapesten.
2026. 01. 30. 13:30
Megosztás:

Hat év alatt négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon

Hat éve kezdte meg működését a Kifli.hu, a cseh Rohlik Group magyarországi leányvállalata. A minőségi termékeket kínáló online szupermarket árbevétele 2020 és 2024 között közel négyszeresére emelkedett, miközben a vállalat továbbra is beruházási fázisban működik a magyarországi piacon.
2026. 01. 30. 13:00
Megosztás:

Megszólalt az 5-ös lottó nagynyertese! Ki ő?

Véletlenből milliárdok – nyilatkozott az Ötöslottó nagynyertese: szerencsejátéktörténelmi pillanat az, hogy hosszú idő óta először osztja meg az Ötöslottó egyik nagynyertese sorsfordító történetét a nagyközönséggel.
2026. 01. 30. 12:19
Megosztás:

Közeledik az élelmiszerlánc-felügyeleti díj fizetési határideje

Február elején esedékes az élelmiszerlánc-felügyeleti díj második részletének befizetési határideje. A díjat az élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó tevékenységet végző személyeknek és vállalkozásoknak kell fizetniük - hívta fel a figyelmet pénteken a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 30. 12:00
Megosztás:

Nem okoztak különösebb meglepetést a magyar GDP adatok

Ma reggel tette közzé a KSH a tavalyi negyedik negyedéves GDP adatra vonatkozó első gyorsbecslését. Ezek szerint a bruttó hazai termék volumene az időszakban a nyers adatok szerint 0,7, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 0,5 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.
2026. 01. 30. 11:30
Megosztás:

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy lúd telepen tűnt fel a madárinfluenza

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy májhasznú lúd telepen igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. Az érintett állomány felszámolása folyamatban van - jelentette be a hivatal pénteken a honlapján.
2026. 01. 30. 11:00
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás:

Az euróövezetben és az USA-ban is minimálisan csökkentek a kötvényhozamok

A szerdai Fed-ülés után nem volt érdemi mozgás a fejlett gazdaságok kötvény- és pénzpiacain, a viszonylag erős makrogazdasági adatok ellenére. Noha érdemben javultak az európai bizalmi indexek, az USA-ban pedig továbbra is kifejezetten alacsony maradt az újonnan munkanélküli segélyért fordulók száma és az iparcikk-megrendelések is lendületesen bővültek, az euróövezetben és az USA-ban is minimálisan csökkentek a kötvényhozamok tegnap. A tízéves amerikai kötvényhozam 4,25, a német 2,85% alatt mozgott. Eközben az EUR/USD 0,1%-kal emelkedett, így egyelőre úgy tűnik, meg tud kapaszkodni a több mint négyéves csúcsnak számító 1,2 közeli szinteken.
2026. 01. 30. 10:00
Megosztás:

Szárnyalt a Meta, zuhant a Microsoft

A szerdai kereskedés után csütörtökön is alig mozdult az S&P 500 és a Dow Jones. A technológiai túlsúlyú Nasdaq Composite 0,7%-kal került lejjebb. A szerdai jelentésük után erős kontraszt rajzolódott ki a Meta és a Microsoft részvényeinek tőzsdei teljesítményében. A Meta részvényei 10,4%-ot ugrottak az erős értékesítési adatokra, míg a Microsoft papírjai 10%-ot estek, miután a felhőüzletága nem tudta lenyűgözni a piacot. Az AI szektorban a befektetők leginkább azt figyelik, hogy a hatalmas beruházásokat az adott vállalat mennyire tudja bevételre átfordítani. Ebből a szempontból kedvezően értékelték a Metánál, hogy az AI javította a hirdetések célzását, ami 24%-kal növelte a bevételeket a decemberrel zárult negyedévben, és támogatta az optimista első negyedéves előrejelzést. A Microsoft és az SAP mellett az eladási hullámban érintett szoftvercégek közé tartozott a Salesforce (-6,1%), az Oracle (-2,2%), az Adobe (-2,65%) és a felhőbiztonsági Datadog (-8,8%) is.
2026. 01. 30. 09:30
Megosztás:

16%-ot zuhant az SAP

Az SAP 16%-os esése húzta lefelé a DAX-ot és az európai technológiai szektort. Jelentett többek között a Deutsche Bank, az ING, a Roche és a Sanofi. Keir Starmer brit miniszterelnök Kínába látogatott.
2026. 01. 30. 09:00
Megosztás:

A Tesla már tényleg nem autógyártó

A Tesla 2026-ban végleg maga mögött hagyja autógyártói gyökereit: a Model S és X gyártásának befejezése után a fremonti üzemet humanoid robotok gyártására állítják át, miközben a vállalat soha nem látott mértékű – 20 milliárd dolláros – beruházást tervez. A befektetők számára kulcskérdés, hogy a Cybercab és az Optimus képes lesz-e idővel valódi bevételi motorrá válni.
2026. 01. 30. 08:30
Megosztás:

Rekordmennyiségű drogot foglaltak le Szerbiában

Rekordmennyiségű, öt tonna marihuánát foglaltak le a közép-szerbiai Krusevac melleti Konjuhban - jelentette be Ivica Dacic szerb belügyminiszter.
2026. 01. 30. 08:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 30. 07:30
Megosztás:

Folytatódik a borult idő a hétvégén is

Folytatódik a jellemzően borult, felhős idő a hétvégén is. A hőmérséklet csökken, visszatérnek a hajnali fagyok és vasárnap már sokfelé alakul napközben is fagypont alatt a maximum-hőmérséklet. Többfelé várható csapadék: az eső, havas eső mellett havazás, hószállingózás is lehet, a szél pedig olykor élénk lesz - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 30. 06:30
Megosztás:

Elindult az Otthon Start, itt vannak az első konkrét következmények!

Ahogy a potenciális lakásvásárlók várták tavaly nyáron az Otthon Start program elindulását, úgy várták most a szakértők az első hivatalos lakáspiaci statisztikákat. Becslésekből sokat lehetett hallani tavaly ősszel, a most megjelent harmadik negyedéves számokban azonban már elvileg szerepelnének a szeptemberi piaci adatok is, vagyis lehetne látni, mekkora áremelkedéssel indult a 3%-os kedvezményes hitelprogram. Ugyanakkor talán csalódást kelthet, hogy az MNB most megjelent statisztikájában épp a szeptemberi feldolgozottság alacsony Budapest és Pest régió esetében, így az abban szereplő számokat egyelőre érdemes fenntartásokkal kezelni, vélhetően felfelé módosítják majd. De nézzük, amit eddig tudunk!
2026. 01. 30. 06:00
Megosztás: