A fővárosiak kétharmada korlátozná az Airbnb-t, de a legtöbben nem az új belépők kitiltására gondoltak

A Bankmonitor készített egy felmérést az Airbnb-vel kapcsolatban. Több, mint 1700 fővárosi válaszolta meg a portál kérdéseit. Az budapestiek kétharmada valamilyen formában szigorítaná a rövidtávú bérleti piacot. Ugyanakkor a kormány által bejelentett belépési tilalomnál volt jóval népszerűbb intézkedési lehetőség is.

A fővárosiak kétharmada korlátozná az Airbnb-t, de a legtöbben nem az új belépők kitiltására gondoltak

Az elmúlt hetekben nagyon sokat lehetett hallani a rövid távú bérleti piacról. Budapesten a magas lakásárak és drága albérletek egyik oka sokak szerint ugyanis a fővárosban egyre inkább elterjedő Airbnb szolgáltatás.

Éppen ezért napirendre került a szolgáltatás korlátozása, betiltása. A VI. kerületben például népszavazást tartottak a szolgáltatás betiltásáról. Ennek apropóján pedig a kormány is fontolóra vette az Airbnb korlátozását.

Mindezek apropóján a Bankmonitor készített egy felmérést, melyben több mint 1700 budapesti mondta el véleményét a rövid távú bérleti piaccal kapcsolatban. (A fővárosra koncentráltak a Bankmonitor szakértői, ugyanis egyre inkább az kristályosodott ki, hogy Budapesten fognak valamilyen formában változtatni az Airbnb szabályain.) A felmérés nem reprezentatív, ettől függetlenül az eredményekből számos érdekességet le lehet szűrni.

Az emberek kétharmada szigorítaná az Airbnb szolgáltatást

 A felmérés során a Bankmonitor szakértői megkérdezték, hogy a budapestiek milyen formában nyúlnának hozzá a rövid távú bérleti piachoz, látnak-e valamilyen más megoldást a teljes betiltás helyett.

Az 1715 fővárosi kitöltőből 526-an nem nyúlnának hozzá semmilyen formában szolgáltatáshoz, ez a válaszolok 31 százalékát teszi ki. A válaszolók két százalékának (ez 28 fő) nem volt véleménye a kérdéssel kapcsolatban.

Ugyanakkor a maradék 67% valamilyen formában korlátozná a szolgáltatást. Abban azonban nem volt egyetértés, hogy mi lenne a helyes lépés a kormány részéről.

A legtöbben nem az új belépők kitiltását szorgalmazzák

A különböző korlátozási lehetőségek között megoszlottak a vélemények. A legtöbben, 412-en a teljes tiltás mellett tették le a voksukat, ez a kitöltők 24%-át tette ki. Ugyanakkor sokan, a válaszadók mintegy 21%-a javasolta olyan minőségi korlátozások bevezetését, amelyekkel garantálni lehetne, hogy csak prémium minőségű ingatlan, bérlemény kerülhessen ki erre a piacra.

215-en, a kitöltők mintegy 13%-a nem engedne be új belépőt a piacra. Ezzel gátat szabva a szolgáltatás további térnyerésének, illetve ilyen módon a lakásárakra és bérleti díjakra gyakorolt hatást is fékezni lehetne.

A válaszadók 11%-a, 182 fő jelölte azt, hogy a vendégéjszakák számát korlátozná. Ezzel áttételesen szintén szűkíteni lehetne a piacot, hiszen kevesebb bevételt lehetne elérni.

A napokban Nagy Márton által bejelentett kétéves moratórium gyakorlatilag azt jelenti várhatóan, hogy két éven keresztül nem léphetne be új szereplő a fővárosban a rövid távú bérleti piacra. Érdekesség, hogy a Bankmonitor felmérése alapján ez csupán a harmadik legnépszerűbb intézkedés volt.

Azt azonban mindenképpen hozzá kell tenni, hogy általában egy ilyen lépéssel átmenetileg szokták befagyasztani a piacot. Ezen időszak alatt pedig felmérik, hogy milyen más intézkedések segíthetnék a hazai lakáspiaci célokat.

A legtöbb kitöltőnek a lakásárakkal, albérleti díjakkal volt problémája

A Bankmonitor azt is megkérdezte, hogy miért lenne szükség az Airbnb szabályok módosítására. A legtöbben (a válaszadók 29%-a) attól tartanak, hogy a lakásárak, illetve az albérleti díjak még tovább emelkednek a rövid távú bérleti piac további térnyerésével. Ez egyébként összecseng a kormány álláspontjával: a tervezett intézkedések elsődleges célja ugyanis a fővárosi lakhatási helyzet javítása lenne.

A válaszadók csupán 12%-a jelölte azt, hogy jelenleg a turisták magas száma miatt szinte élhetetlen a főváros. Vagyis a komfortérzet, a főváros nyári zsúfoltsága sokkal kevésbé számít a kitöltők számára.

Érdemben eltérő a véleménye azoknak, akik megjelennek a bérleti piacon

A kérdőívben megkérdezte a Bankmonitor azt is, hogy a felmérésben résztvevők kiadnak-e valamilyen formában ingatlant. A válaszadók 15%-ának van Airbnb-n keresztül kiadott ingatlana, míg 25%-uk a hosszú távú kiadásban érdekelt.

Talán nem meglepő módon ezen szereplők véleménye érdemben eltér azokétól, akik nem adnak ki semmilyen formában lakást. Amint már kiderült, azok közül, akik nem adnak ki ingatlant 34%-uk tiltaná be az Airbnb-t teljes egészében. Ugyanakkor akik jelen vannak a rövid távú lakáskiadás piacán csak 4%-uk tiltaná be teljes egészében az Airbnb-t. Akik hosszú távra adnak ki lakást 17%-a értene egyet a teljes korlátozással.

Az sem meglepő, hogy a rövid távú bérleti piacon érdekeltek szerint a szigorítások közül a legjobb megoldás az lenne, ha másokat már nem engednének be erre a piacra. Az érintettek 34%-a jelölte ezt a lehetőséget. A teljes sokaságnak ugyanakkor csak 13%-a jelölte ezt a lehetőséget.

Összegzés

Az jól látható, hogy a megkérdezettek szerint is szükség lenne az Airbnb piac valamiféle korlátozására. Ugyanakkor úgy látszik, az emberek véleménye is megoszlik a különböző megoldások, lehetőségek között.

Ami biztos, hogy egyik megoldás sem fogja azonnal megoldani a fővárosi lakhatási problémákat. Az eddig bejelentett 2 éves belépési tilalom pedig inkább csak a jelenlegi állapot romlását akadályozza meg. Az ingatlanvásárlás előtt állóknak tehát a jelenlegi körülmények között kell megtalálniuk ideális otthonukat. Amennyiben ehhez hitelre is szükségük lenne, akkor érdemes az egyes banki ajánlatok összehasonlításával kezdeni a folyamatot. Így kiderül, hogy milyen feltételekkel, mekkora hitelösszegre lehetnek jogosultak az érdeklődők.

Ilyen idő várható az utolsó decemberi hétvégén

Jellemzően napos idő várható december utolsó hétvégéjén, de kisebb körzetekben tartósan megmaradhat az éjszaka képződő köd. A szél élénk, vasárnap egyes helyeken akár viharos is lehet. A hőmérséklet csúcsértéke 1 és 6 Celsius-fok között alakul és visszatérnek az éjszakai fagyok is - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2025. 12. 25. 16:00
Megosztás:

December 24-én 179 tűzoltói beavatkozásra volt szükség

Országszerte 179 tűzoltói beavatkozásra volt szükség az idén december 24-én - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) csütörtökön a honlapján.
2025. 12. 25. 14:00
Megosztás:

Az arany ralija lehet a Bitcoin következő katalizátora – de a kockázatok továbbra is fennállnak

A Bitcoin árfolyama az elmúlt napokban bizonytalan képet mutatott, ami jól tükrözi a globális pénzpiacokon uralkodó vegyes hangulatot. Rövid távon a makrogazdasági környezet nem ad egyértelmű iránymutatást, ugyanakkor egy fontos jelzés most az arany piacáról érkezik, amely akár új lendületet is adhat a Bitcoin számára – feltéve, hogy a korábbi összefüggések továbbra is érvényesek maradnak.
2025. 12. 25. 13:00
Megosztás:

Karácsony előtti hidegzuhany a hazai kriptoszektorban: a Kriptomat is befejezi

Még fel sem ocsúdott a magyar kriptoközösség a Revolut és az eToro kivonulásából, máris újabb kellemetlen hír érkezett. Hiába jelent meg december 19-én az első magyarországi validátor (Caduceus Zrt. - szerk.), a Kriptomat bejelentette: december 26-án 23:00 órától leállítja szolgáltatásait Magyarországon - olvashatjuk a Revb.hu portálon.
2025. 12. 25. 11:00
Megosztás:

Kiemelkedő életműveket díjaz a Magyar Filmakadémia

Kiemelkedő életműveket díjaz a Magyar Filmakadémia: a szervezet aranyérmét Bergendy Péter, Dénes Zoltán, Mécs Mónika, Hábermann Jenő és Poós András veheti át január 16-án, a Kovács László–Zsigmond Vilmos Operatőr Díjak átadóján.
2025. 12. 25. 10:00
Megosztás:

Aláírta a szlovák államfő a büntető törvénykönyv módosítását

Aláírta Peter Pellegrini szlovák államfő kedden a büntető törvénykönyvnek (Btk.) azt a több újítást tartalmazó módosítását, amely egyebek mellett büntethetővé teszi a választási kampány "idegen hatalom" általi befolyásolását, valamint a második világháború utáni rendezésből következő viszonyok nyilvános tagadását is.
2025. 12. 25. 08:00
Megosztás:

Több mint 1600 gyermek karácsonyi kívánságait teljesítették a Máltai szeretetszolgálat kampánya során

Több mint 1600 hátrányos helyzetű, a legszegényebb hazai kistelepüléseken élő gyermek személyes kívánságát gyűjtötte össze a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kampánya során, a meghirdetett gyűjtésre magánadományozók és cégek egy listából választott konkrét ajándék beszerzésével segíthettek.
2025. 12. 25. 07:00
Megosztás:

Az Európai Bizottság elítélte, hogy Washington beutazási tilalmat rendelt el öt európai tisztségviselő ellen

Az Európai Bizottság elítélte, hogy az amerikai külügyminisztérium beutazási tilalmat rendelt el öt európai, köztük egy volt EU-s tisztségviselő ellen, az online tér "cenzúrázására" hivatkozva.
2025. 12. 25. 06:00
Megosztás:

A Binance Alpha bevezeti a ZKP-t: új korszak kezdődik a privát, korai fázisú kriptokereskedésben

A kriptokereskedelem egyik legérzékenyebb területén lépett nagyot előre a Binance ökoszisztémáján belül működő Binance Alpha. A platform integrálta a Zero-Knowledge Proof (ZKP) technológiát, amely jelentősen növeli az on-chain kereskedés adatvédelmét és biztonságát. Ez a fejlesztés különösen fontos az induló, korai fázisú kriptoprojektek kereskedői számára, ahol az információ valódi versenyelőnyt jelent.
2025. 12. 25. 04:00
Megosztás:

Stratégiai ébredés a kriptopiacon: így változtak a befektetői gondolkodásmódok 2025-ben

2025-ben a kriptovaluta-piac nem csupán árfolyamokban, hanem szemléletben is fordulóponthoz érkezett. A gyors meggazdagodás ígérete helyett egyre több befektető fordul a ciklusok megértése, a kockázatkezelés és az adatvezérelt döntéshozatal felé. A piac érettsége, a szabályozás erősödése és az intézményi tőke térnyerése új stratégiákat kényszerített ki.
2025. 12. 25. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjsokk jöhet 2026-ban? Ezekről a változásokról sokan még nem is hallottak!

Emelkedő nyugdíjak, extra havi juttatások, változatlan korhatár – elsőre jól hangzik, de a részletekben komoly fordulatok rejtőznek. 2026-ban több olyan döntés lép életbe, amely érezhetően befolyásolhatja a nyugdíjasok mindennapjait, sőt a most aktív dolgozók jövőbeni ellátását is. A kérdés csak az: ki készül fel időben, és ki marad le?
2025. 12. 25. 02:00
Megosztás:

Ezt teszi a vérnyomásoddal, ha tojást eszel!

A tojás az egyik leggyakrabban vitatott élelmiszer: egyszer szuperélelmiszernek kiáltják ki, máskor a szív- és érrendszeri betegségek bűnbakjaként emlegetik. De mi az igazság a vérnyomás szempontjából? Valóban megemeli, vagy éppen ellenkezőleg: segíthet a normál értékek fenntartásában?
2025. 12. 25. 01:00
Megosztás:

Az NFT-k új korszaka: 2025-ben a hasznosság és a kultúra vette át a főszerepet az árrobbanások helyett

Az NFT-piac néhány évvel ezelőtt még rekordárakkal és látványos aukciókkal volt tele, mára azonban teljesen új irányt vett. 2025-ben a spekuláció háttérbe szorult, és egyre inkább azok a projektek maradnak talpon, amelyek valódi felhasználási értéket, kulturális jelentőséget vagy fizikai világhoz kötődő élményt kínálnak. Megnéztük, hogyan alakult át az NFT-ökoszisztéma, és mi hajtja most a piacot.
2025. 12. 25. 00:01
Megosztás:

Rászoruló gyerekek angyalkái – karácsonyi csodák önkéntesektől

Karácsony közeledtével különösen fontossá válik az a fajta figyelem és gondoskodás, amely képes reményt adni azoknak, akik a legnehezebb helyzetben vannak. A Szcientológia önkéntes lelkészek számára ez évek óta küldetés: ahol csak tudnak, és ahol szükség van segítségre, ott megjelennek.
2025. 12. 24. 23:00
Megosztás:

5 módszer arra, hogyan válhatnak a stabilcoinok valódi költőpénzzé — a Digitap ($TAP) a legtisztább, legjobb megvásárolható kriptóvá válik

A stabilcoinok egyre nagyobb arányt képviselnek a kripto-ökoszisztéma teljes tranzakciós volumenében, ugyanakkor ezen egyenlegek mindennapi költéssé alakítása a legtöbb felhasználó számára továbbra is széttagolt és nem hatékony.
2025. 12. 24. 22:00
Megosztás:

Óriási amerikai hajóflotta építését jelentette be Donald Trump

Soha nem látott méretű hadihajókból álló amerikai flotta építését jelentette be Donald Trump elnök hétfőn.
2025. 12. 24. 21:00
Megosztás:

Felülteljesíthetik-e az altcoinok a BTC-t 2026-ban? A 2020-as forgatókönyv szerint igen — a Digitap ($TAP) nyeri el a „legjobb kriptó 2026-ra” címet

A Bitcoin (BTC) a hónap feléig kétszer is 85 000 dollár alá esett, ami gyenge decemberi lendületére utal. Elemzők 2026-ra is medvés kilátásokat jeleznek a BTC számára, mivel az árfolyam akár 70 000 dollár alá is csökkenhet.
2025. 12. 24. 20:00
Megosztás:

Nagy szükség lenne a földeken a hóra és a hidegre

A földeken nagy szükség lenne a hóra és a hidegre, de a december őszi, borongós, enyhe időt hozott és még fagy is csak mutatóban volt - írta a HungaroMet Zrt. szerdai agrometeorológiai elemzésében.
2025. 12. 24. 19:00
Megosztás:

46 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten influenzás tünetekkel

Magyarországon a múlt héten 46 ezren fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szerdán közzétett heti jelentésében. Akut légúti fertőzés tüneteivel 250 500-an keresték fel orvosukat.
2025. 12. 24. 18:00
Megosztás:

Kivonul Romániából a svéd Lindab

Kivonul Romániából a tetőszerkezeti elemeket gyártó és légtechnikai megoldásokat kínáló svéd cég, a Lindab - írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
2025. 12. 24. 17:00
Megosztás: