Megjött a MOL eredménye: a vártnál jobb, de a tavalyinál sokkal gyengébb eredmény
A társaság tavaly, ugyanebben a periódusban 525,4 milliárd forint tisztított, CCS-alapú EBITDA nyereséget mutatott ki, így az tisztított EBITDA csökkenése 73% év/év alapon.
A vezető szegmensek közül a kutatás-termelés 33,9 milliárd forint tisztított, CCS-alapú EBITDA nyeresége kisebb, mint a piaci várakozás, ami 44,7 milliárd forint volt. A realizált szénhidrogén ár 66,8 dollár/hordóegyenértékes szintre esett a tavalyi 107,5 dollárról, míg a termelés is kisebb lett. A 87,3 ezer hordóegyenértékes/nap szénhidrogén termelés alacsonyabb a tavalyi 92,4 ezer hordóegyenértékesnél a hosszabb nyári karbantartás és az észak-iraki Shaikan mező leállása miatt.
A termelési egységköltség 5,9 dollár/hordóegyenértékesre nőtt a tavalyi 4,8 dollárról. A megemelt magyar bányajáradék teljes hatása 38,3 milliárd forint volt.
A feldolgozás-kereskedelem tisztított, CCS-alapú EBITDA nyeresége 35 milliárd forintot tett ki, ami magasabb a piac által várt 27,4 milliárdnál. A magyar üzemanyag kereslet 12%-kal esett vissza az ársapka eltörlése miatt, míg a szomszédos országok esetében növekedés volt, különösen Horvátországban (+8%).
A Brent alapú MOL finomítói marzs hordónként 5,4 dollárra esett vissza a tavalyi 16,4 dollárról, az integrált petrolkémiai marzs 358 euróra csökkent tonnánként a tavalyi 600 euróról. A Brent/Ural különbség 22 dollár volt hordónként, de a 7,5 dollár feletti rész 95%-át elvonja a magyar kormány egy különadóval.
A fogyasztói szolgáltatások tisztított, CCS-alapú EBITDA eredménye 59,9 milliárd forintot tett ki, ami megfelel a piaci konszenzusnak. A divízió profitja a magyar ársapka szabályozás eltörlésével emelkedett, míg a MOL Polska megvásárlása növelte a nem-üzemanyag értékesítésből származó árrést. Az egységköltség pedig csökkent, miután a tavalyi évet Magyarországon sújtotta a kiskereskedelmi különadó, miközben a MOL nem emelhetett árat.
A földgáz üzletág jó eredménye a tranzitbevételek megugrásának köszönhető. A pénzügyi sor 17 milliárd forintos profitja a jelentős árfolyamnyereségnek tudható be, elsősorban a gyenge dollár miatt, ami a nettó eredményt is feljebb vitte, mint a várakozás. Az anyavállalati nettó profit így 78,4 milliárd forint lett, ami jobb, mint a piac által becsült 31,3 milliárd.
ERSTE elemzői kommentár: A MOL második negyedéves tisztított, CCS alapú EBITDA nyeresége meghaladta a konszenzust, de az eredmény jelentősen csökkent év/év alapon. A cég profitabilitása visszaesett a normál (2021-es) szintre, sőt a túladóztatás következtében, ami főleg a magyar kormány oldaláról érzünk, a tőkearányos megtérülés a hosszú-távú átlag alá zuhant ebben a negyedévben.
A jó hír, hogy a fundamentumok – a tovább romló petrolkémiát leszámítja – jelentősen javultak júliusban. Az olaj és gázárak, és különösen a finomítói árrések erőteljesen emelkedtek az elmúlt hónapban.
A MOL a második negyedév során ráadásul elszámolta a különadók egy jelentős részét, amelyek a teljes 2023-as évre vonatkoztak, így az év második felének állam felé történő kötelezettsége már nem lesz akkora teher, mint az előző időszakban fizetett sarc. Mi semleges piaci reakcióra számítunk a mai jelentés után.