A globális minimumadó bevezetése adóemelést jelentene

A globális minimumadó bevezetése adóemelést, a versenyképesség csökkenését és munkahelyek megszűnését jelentené Magyarországon, ezért a kormány a nemzetközi nyomás ellenére sem támogatja az erről szóló uniós irányelv elfogadását - jelentette ki Varga Mihály pénzügyminiszter Luxembourgban pénteken.

A globális minimumadó bevezetése adóemelést jelentene

Varga Mihály az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) ülését követően magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: Európa olyan adóteher bevezetésére készül, amely lassítja, nehezíti az európai gazdaságokat, amíg mások kivárnak, és nem készülnek ilyen típusú adó bevezetésére.

"Magyarország nem gondolja, hogy amikor az energiaárak emelkednek, amikor a családokra nehezedő terhek gyarapodnak, amikor a vállalatokra leselkedő kihívások száma növekedik, akkor erre az intézkedésre sort lehetne keríteni" - fogalmazott a pénzügyminiszter.

Emlékeztetett: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) javaslata eredetileg a digitális nagyvállalatok megadóztatását tűzte ki célul, mára azonban a fókusz eltolódott, és a termelő vállatokra is plusz adóterhet rónának. Magyarország mindig emlékeztetni fogja a tárgyaló feleket, hogy a digitális cégek megadóztatásáról, valamint a termelő cégek adóztatásáról szóló munkának párhuzamosan kell haladnia - mondta.

A miniszter kijelentette: az ukrán-orosz háború jelentően érinti a gazdaságokat, és jelentős hatást vált ki a pénzügyi piacokra. A háború miatt elszálló energiaárak, a háborús infláció és a megszakadó beszállítói láncok miatt egy ilyen adóemelés súlyos károkat okozna az európai gazdaságnak, különösen a közép-kelet-európai országoknak. Magyarország nem gondolja, hogy ilyen helyzetben a termelő vállaltokat adóemeléssel kellene súlytani - mondta. A minimumadó bevezetésével a jelenlegi 9 százalékos vállalti adószint 15 százalékra emelkedne - emlékeztetett.

Kijelentette: Magyarország szerint más formában lehet Európa versenyképességét javítani. Az adózást, különösen az adóemelést későbbre kell hagyni - mondta Varga Mihály, majd hozzátette: a következő időszak rendkívül nehéz lesz az európai gazdaságoknak. Ilyen helyzetben alaposan át kell gondolni a megtenni szükséges lépéseket, melyek közé a globális minimumadó kérdése is tartozik.

Végezetül kiemelte: az elmúlt évtized adócsökkentéseinek köszönhetően ma Magyarországon az egyik legalacsonyabb a munkát és a vállalkozásokat terhelő adók szintje Európában. A globális minimumadó bevezetése adóemeléssel és elbocsátásokkal járna, ezért a kormány a jelenlegi formájában nem támogatja az uniós irányelv elfogadását - tette hozzá Varga Mihály.

Növelte akkumulátorgyártó kapacitását a Skoda

A Skoda 205 millió eurós (csaknem 80 milliárd forint értékű) beruházással jelentősen növelte akkumulátorgyártó kapacitását csehországi központjában, Mladá Boleslavban - közölte a társaság szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 26. 06:00
Megosztás:

Miért dönt ma a munkavállaló az iroda minősége alapján?

Ma már nem rutin a reggeli bejárás, hanem döntés kérdése: a közép-európai vállalatok 96 százaléka hibrid működésben dolgozik, miközben a cégek közel 90 százaléka átalakította vagy újragondolta irodai kialakítását, derült ki a ThinkCo és a Skanska Futureproof riportjából. A kutatás szerint a koncentrációt támogató környezet, a rugalmas térhasználat és a fenntarthatósági szempontok egyre nagyobb szerepet játszanak a munkavállalói döntésekben: a zajszint mérhető hatással van a teljesítményre, miközben a Z-generáció több mint fele klímavédelmi lépéseket vár el munkaadójától.
2026. 03. 26. 05:30
Megosztás:

Újra a gázra léphet a magyar autóipar

A magyar gazdaság egyik hosszú időn át meghatározó húzóágazata az autóipar volt, amely a 2010-es évektől egészen 2023-ig dinamikusan bővült. Az ágazatban egyszerre van jelen az erős beágyazottság a német és nyugat-európai termelési láncokba, valamint az egyre erősödő ázsiai járműipar felé is nyitott. A trend azonban, több külső ok együttállása miatt, 2023 után megtört, és a 2024–2025-ös időszakot már a visszaesés, a gyenge rendelésállomány és az átfogó iparági bizonytalanság jellemezte. Jelenleg biztatóak a jelek arra, hogy idén megtörténhet a fordulat, és távolabbra tekintve az évtized végére akár 1 millióig is felfuthat az itthon gyártott személygépjárművek száma - olvashatjuk az MBH Bank friss elemzésében.
2026. 03. 26. 05:00
Megosztás:

Jelentősen romlott a bankszektor eredménye 2026 elején

Jelentősen nőtt a magyar bankszektor vesztesége 2026 első két hónapjában: a hitelintézetek összesített adózás utáni vesztesége az egy évvel korábbi 123,8 milliárd forintról 268,5 milliárd forintra ugrott az MBH Elemzési Centrumának havi ágazati elemzése szerint.
2026. 03. 26. 04:30
Megosztás:

A közel-keleti konfliktus rendezésén dolgozik Kína

Kína továbbra is aktív és konstruktív szerepet kíván betölteni a közel-keleti konfliktus lezárásának előmozdításában - közölte a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán.
2026. 03. 26. 04:00
Megosztás:

Először áll női vallási vezető az anglikán egyház élén

Először áll női vallási vezető az anglikán egyház élén Sarah Mullally, London korábbi anglikán püspöke személyében, akit szerdán Canterbury székesegyházban hagyományos szertartással avattak Canterbury érsekévé és így a világszerte 77 millió hívőt számláló anglikán unió vallási főméltóságává.
2026. 03. 26. 03:30
Megosztás:

Digitális fedélzeti szolgáltatásokat vezet be a Wizz Air

A Wizz Air, Európa egyik legmegbízhatóbb légitársasága* az Immfly és a gateretail együttműködésében új digitális fedélzeti szolgáltatást vezet be, hogy még kényelmesebb utazást biztosítson ügyfeleinek, miközben optimalizálja az üzemeltetést.
2026. 03. 26. 03:00
Megosztás:

Indul az idei útfelújítás az MKIF Zrt. hálózatán

Megkezdődnek március 26-án, csütörtökön az idei útfelújítások az MKIF Zrt. által kezelt utakon - közölte az MKIF Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 26. 02:30
Megosztás:

3 durva hiba, ami miatt vissza kell fizetni a családi pótlékot

A családi pótlék alapvetően alanyi jogon jár, azonban csak addig az időszakig, amit a jogszabályok meghatároznak.
2026. 03. 26. 02:00
Megosztás:

Magyar kisvállalkozásoknak kínál kiugrási lehetőséget az Auchan és a Magyar Termék

Tovább erősíti együttműködését az Auchan Magyarország és a Magyar Termék Nonprofit Kft. a hazai beszállítók piacra jutásának támogatásában; "A környék legjava" országos beszállítói program célja, hogy a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásoknak valós lehetőséget teremtsen a modern kiskereskedelembe való belépésre - tájékoztatta az áruházlánc és a Magyar Termék védjegyrendszert 2006 óta működtető nonprofit társaság szerdán az MTI-t.
2026. 03. 26. 01:30
Megosztás:

Mennyi lesz a nyugdíjad 40 ledolgozott év után? És 30 év esetén?

A magyar nyugdíjrendszerben az öregségi nyugdíj mértékét több tényező együttesen határozza meg. Nemcsak az számít, hány évet dolgozott valaki, hanem az is, hogy milyen jövedelmet szerzett az aktív évei alatt, illetve mennyi szolgálati időt tudnak hivatalosan elismerni.
2026. 03. 26. 01:00
Megosztás:

Logisztikai és kamion terminál alapkövét helyezték el Debrecenben

Kétszázhatvan kamion parkolására alkalmas logisztikai és kamion terminál épül Debrecen észak-nyugati gazdasági övezetében; a beruházás 4,7 milliárd forintos költségéből 2,3 milliárdot európai uniós és hazai költségvetési forrásból biztosítanak - hangzott el szerdán a helyszínen, a terminál alapkövének elhelyezésekor.
2026. 03. 26. 00:30
Megosztás:

Digitális pedagógiai rendszert fejlesztett ki az Oktatási Hivatal

Mesterséges intelligencián (MI) alapuló pedagógiai rendszert fejlesztett ki az Oktatási Hivatal (OH) - jelentette be a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.
2026. 03. 26. 00:05
Megosztás:

Új stratégia az erdőtüzek megelőzésénel érdekében

Az Európai Bizottság új, integrált stratégiát mutatott be az egyre gyakoribb és pusztítóbb erdőtüzek kockázatának kezelésére - közölte a brüsszeli testület szerdán.
2026. 03. 25. 23:30
Megosztás:

Az ANY Biztonsági Nyomda 503 forint osztalékot fizethet részvényenként

Az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. igazgatósága részvényenként 503 forint osztalék fizetését javasolja a 2025. évi tevékenység után – derül ki a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán közzétett közgyűlési előterjesztésből.
2026. 03. 25. 23:00
Megosztás:

Rekord árbevételt és nyereséget ért el a Xiaomi 2025-ben

Nyilvánosságra hozta auditált, konszolidált pénzügyi jelentését a Xiaomi a december 31-ével végződött 2025-ös pénzügyi évre. Az adatok azt mutatják, hogy az árbevétel 25 százalékkal rekord nagyságúra, 457,2 milliárd jüanra nőtt, ebből 76,8 százalékot az okostelefon és AIoT üzletág tett ki, a Smart EV, AI és egyéb termékekből származó bevétel pedig 23,2 százalék volt.
2026. 03. 25. 22:30
Megosztás:

Visszaesett az EU-ban igényelt menedékkérelmek száma 2025-ben

Az előző év adataihoz képest 2025-ben 27 százalékkal kevesebb, mintegy 669 400 ember nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán.
2026. 03. 25. 22:00
Megosztás:

A Google volt európai elnöke lett a BBC új vezérigazgatója

Matt Brittin, a Google globális technológiai vállalatcsoport volt európai elnöke lett a BBC új vezérigazgatója.
2026. 03. 25. 21:30
Megosztás:

Az ország nyugati felén másfél havi csapadék eshet péntek estig

Péntek estig az ország nyugati felén akár másfél havi csapadék is eshet - hívta fel a figyelmet a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szerdán.
2026. 03. 25. 21:00
Megosztás:

Varga Mihály: az élelmiszeripar fejlesztése erősíti az ország stabilitását

Az élelmiszergyártás terén végrehajtott minden beruházás Magyarország egészének szuverenitását és stabilitását erősíti - jelentette ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerdán Karcagon, a Kun-Malom Grain Kft. hántoló-és őrlőüzemének átadó ünnepségén.
2026. 03. 25. 20:30
Megosztás: