Kicsit újranyitotta a zöld hitelt két nagybank

Megszűnt a felfüggesztés, és így korlátozottan újra igényelhetővé vált a szuperkedvezményes zöld hitel két nagybanknál. A lehetőséget nem verték nagy dobra, és továbbra is figyelmeztetnek, hogy a hitelt csak akkor kapják meg az igénylők, ha a szerződés aláírásának idejére még marad pénz a 200+100 milliárd forintos jegybanki keretből.

Kicsit újranyitotta a zöld hitelt két nagybank

Március végén és április első napjaiban az összes bank felfüggesztette a zöld hitelek értékesítését, illetve az új igénylések befogadását arra hivatkozva, hogy kimerülőben a Magyar Nemzeti Banktól erre a célra nyújtott 200 milliárd forintos finanszírozási kerete. A bankok arra is figyelmeztettek, hogy a már beérkezett igénylések esetén sikeres hitelbírálat esetén is csak akkor tudnak majd szerződést kötni, ha addigra még marad a jegybanki keretből, és az MNB visszaigazolja ezt.

Ezt követően az MNB monetáris tanácsa úgy döntött, hogy 100 milliárd forinttal megemeli a NHP Zöld Otthon Program eredetileg 200 milliárd forintos finanszírozási keretét. A kedvezményes, 2,5 százalékos kamatot meghagyták, csak az elvárt energetikai feltételeken szigorítottak némileg.

A döntés után mindeddig nem nyitották meg újra a bankok az új hiteligénylések benyújtásának lehetőségét. Ennek feltehetően az volt az oka, és az most is, hogy a hozzájuk már beérkezett zöld hitel igénylések összege már túl nyúlt a 200 milliárdból, illetve a további 100 milliárdból nekik adott kereten. Mindaddig pedig, amíg nem derül ki, hogy a beérkezett igénylésekből mekkora összegű tényleges hitelezés lesz, nem akarnak többletigényeket befogadni. Ebben az esetben ugyanis majd nekik kellene közölni a kedvezményes kölcsönükre váró ügyfelekkel, hogy nem kaphatják meg azt, mert már nincs rá keret.

Húsvét után azonban két nagybanknál megtört a jég, és a honlapjaikon adott tájékoztatásuk szerint megszűnt a zöld hitel igénylések befogadásának felfüggesztése – vette észre a Bank360.hu. Vélhetően azért tették ezt újra lehetővé az igénylést, mert már látják, hogy 200+100 milliárd forintból az MNB által nekik meghatározott keretből az eddigi igénylések alapján várhatóan maradt még valamennyi.

Az OTP Bank honlapján a zöld hitelnél a korábbi, a termék értékesítésének március 28-tól történő felfüggesztését bejelentő közlés már nem szerepel, helyette ez olvasható:

„A Zöld Otthon Program keretében igényelhető lakáshitelekhez a Magyar Nemzeti Bank 300 milliárd forint keretösszeget biztosít. Az Ön által igényelt hitelösszeg biztosításához aláírt kölcsönszerződés szükséges, amely alapján az MNB visszaigazolja a keret rendelkezésre tartását. A Magyar Nemzeti Bank keretösszegén felül az OTP Bank nem köteles finanszírozni a már befogadott, de aláírt kölcsönszerződéssel még nem rendelkező OTP NHP Zöld Otthon Lakáshitel igényléseket.”  

A közzétételeiben pedig a bank azt írja, hogy „2022. április 19-től az OTP Jelzálogbank Zrt. OTP NHP Zöld Otthon Lakáshitel és OTP NHP Zöld Otthon Lakáshitel kamattámogatással termékekre vonatkozó hitelkérelmet csak az NHP Zöld Otthon program keretében a bankra allokált hitelkeret összegéig fogad be. Az igényelt hitelösszeg biztosításához aláírt kölcsönszerződés szükséges.”

Az OTP-hez hasonlóan a másik nagy lakossági bank, az Erste is újra megnyitotta zöld hitel igénylésének lehetőségét. A honlapján a korábbi, felfüggesztő szöveg helyett már ez olvasható: „Az NHP Zöld Otthon termék újra elérhető, további információért kérjük érdeklődjön bankfiókjainkban.”

Kérdésünkre az Ersténél azt közölték, hogy „az NHP Zöld Otthon Program sikerét bizonyítja a rendelkezésre álló keretösszeg gyors lehívás. Az Erste a megemelt keretét a már befogadott hitelkérelmek kiszolgálásán túl saját ügyfelei kölcsönigényének kiszolgálására tervezi fordítani.” Ez feltehetően azt jelenti, hogy a zöld hitel csak korlátozott körben, a meglévő ügyfelek számára nyílt meg. Az Erste Banknál egyébként a program keretében átlagosan igényelt hitelösszeg 30 millió forint. A hitelfelvevők 40 százaléka a pénzből lakást vásárol, míg 60 százalékos az építési kölcsönök aránya.

A többi banknál egyelőre nem tudunk a felfüggesztés feloldásáról, de a hiteligénylések elbírálásának előrehaladtával elképzelhető, hogy közülük is lesz még olyan, amelyik megnyitja a zöld hitelt. Ezért érdemes lesz figyelni az ügyfeleknek, hiszen szinte biztos, hogy ez a lehetőség mindenhol csak korlátozott ideig és összegig él majd.

Akinek viszont még sikerül megragadni ezt az alkalmat, az nagyot kaszál, hiszen a továbbra is fix, 2,5 százalékos kamattal felvehető zöld hitel sokkal olcsóbb, mint a jelenleg elérhető, piaci kamatozású lakáshitelek. A Bank360.hu nemrégiben kiszámolta a különbséget, és az derült ki, hogy a mostani kamatok mellett a zöld hitel már annyira kedvezményes, hogy egy 30 milliós lakáskölcsönön 15 milliót is spórolhat a visszafizetés alatt az, akinek még sikerül kapnia a kimerülő keretből. A zöld hitel törlesztőrészlete ilyen összegnél havonta 60 ezer forinttal alacsonyabb, mint a jelenleg kapható normál lakáshiteleké.

Alig mozdultak a kötvénypiaci hozamok az euróövezetben

Nem sok minden történt tegnap a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacain, miután az USA-ban ünnepnap miatt a kötvénypiac is zárva volt.
2025. 11. 28. 08:30
Megosztás:

További mérsékelt emelkedés a nyugat-európai tőzsdéken

Többnyire emelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék, a főbb indexek közül a Stoxx600 és a DAX kisebb pluszt könyvelhetett el, miközben a FTSE stagnált azt követően, hogy egy nappal korábban bemutatták az új költségvetést.
2025. 11. 28. 08:00
Megosztás:

Gyengült a forint péntek reggelre

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 11. 28. 07:35
Megosztás:

Mekkora területen termesztenek napraforgót Magyarországon?

Magyarország élen jár a napraforgó termesztésében: az elmúlt két évben már több mint 700 ezer hektáron termesztették a harmadik legfontosabb szántóföldi kultúrát. Az idei 1,7 millió tonna learatott mennyiség azt jelenti, hogy 2,38 tonnás hektáronkénti átlagot értek el a magyar gazdák. A napraforgó-vetőmag piacvezetője, a Syngenta szerint további tartalékok rejlenek a növényben: a vállalat partnerprogramjában résztvevő gazdálkodók rendszeresen érnek el 5 tonna és ennél magasabb hektáronkénti eredményt, kísérleti körülmények között pedig már 8 tonnát is arattak.
2025. 11. 28. 07:00
Megosztás:

Az összes bevizsgált állatfelszerelési eszköz megbukott az NKFH laboratóriumi vizsgálatán

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) akkreditált laboratóriuma termékbiztonsági szempontból ellenőrzött népszerű állatfelszereléseket, így többek között LED-es nyakörveket és pórázokat, valamint akváriumlámpákat. A bevizsgált 20 termék egyike sem felelt meg a biztonsági szabályoknak, így a nem biztonságos termékeket kivonják a forgalomból.
2025. 11. 28. 06:30
Megosztás:

Óriási söripari beruházás Budapesten - Középkori tárnákat kellett megerősítenii

A Dreher történelmi gyára alatt húzódó, 13. századi mészkőbánya föld alatti járatait megerősítették, hogy megkezdhessék az új üzemegységek építését. A vállalat 100 milliárd forintos beruházásának első szakaszában teljesen megújul az erjesztés folyamata, amelyhez a Dunán már le is úsztattak Németországból 35, gigászi méretű tartályt.
2025. 11. 28. 06:00
Megosztás:

700% ugrás történt egyes túrakellékek iránti keresletben az elmúlt 10 évben Magyarországon

Radikálisan átalakultak a hazai sportolási szokások: berobbant az outdoor, egyre többen keresik tudatosan az online világtól távoli, természethez közeli, közösségi mozgásélményeket – derül ki az idén 35 éves Mountex, az első és legnagyobb hazai alapítású, outdoor áruházlánc adataiból. Az utóbbi évtizedek feltörekvő sztárja egyértelműen a mászás lett, és a túrázás is megerősödött a legkedveltebb szabadtéri mozgásformák között, miközben továbbra is sokan futnak, kerékpároznak az egészségesebb mindennapokért.
2025. 11. 28. 05:30
Megosztás:

17,7%-os növekedés: a SUV-ok letarolták a használtautó-piacot

A 2025-ös év első tíz hónapjában tovább erősödött a kereslet a használt városi terepjárók iránt: a SUV-ok után 17,7%-kal többen érdeklődtek, mint egy évvel korábban, miközben minden más kivitel legfeljebb stagnált. A Használtautó.hu több mint 3,3 millió érdeklődés alapján készített elemzése szerint a ferdehátú autók továbbra is a legnépszerűbb választásnak számítanak, ám a vásárlói preferenciák látványos elmozdulást mutatnak a magasabb árú, fiatalabb átlagéletkorú SUV-ok felé.
2025. 11. 28. 05:00
Megosztás:

Meleg időben több a baleset – ezek a legveszélyesebb hónapok a magyar utakon

A járműtörténet-ellenőrző szolgáltatások terjedésével ma már egyre több autós számára magától értetődő, hogy vásárlás előtt megvizsgálja a kiválasztott jármű előéletét. A tudatos vásárlás célja nem más, mint elkerülni az olyan autókat, amelyeknek a múltja kockázatokat hordoz. Akár elhanyagolt állapotról, akár korábbi balesetről vagy rejtett hibákról van szó, a biztonságos közlekedés szempontjából ezek a járművek aggályosak lehetnek, és gyakrabban hibásodhatnak meg.
2025. 11. 28. 04:30
Megosztás:

Lassul a bérleti díjak emelkedése, de az ingatlan így is vonzó befektetés maradhat

A bérleti díjak lassuló emelkedése ellenére is vonzó befektetés maradhat a lakásvásárlás – derül ki az MBH Jelzálogbank legfrissebb ingatlanpiaci elemzéséből. Az MBH Index szerint a lakásbérleti díjak Magyarországon idén augusztusban átlagosan 7,5 százalékkal voltak magasabbak az előző év azonos időszakához képest, a legnagyobb drágulás a Dél-Alföldön, míg Budapesten belül a belvárosban és a külső pesti kerületekben ment végbe.
2025. 11. 28. 04:00
Megosztás:

A kormány idén 573 milliárd forinttal segíti a kkv-kat

A kormány idén 573 milliárd forinttal segíti a költségvetésből a magyar tulajdonú kkv-kat, ami mintegy 400 ezer vállalkozást érint. A támogatás a Demján Sándor Program egyes elemein, a Széchenyi Kártya Program hiteleinek kamattámogatásán, valamint a nemrég bejelentett, 11 pontból álló adó- és adminisztrációcsökkentő csomagon keresztül valósul meg - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter éves meghallgatásán a parlamenti vállalkozásfejlesztési bizottság csütörtöki budapesti ülésén.
2025. 11. 28. 03:30
Megosztás:

A turizmus az utószezonban is dinamikusan bővült – ágazati kitekintő

Idén január és október között a turisztikai szálláshelyeken regisztrált vendégek száma jelentősen emelkedett: a belföldi turistáké 3%-kal, míg a külföldieké 11%-kal haladta meg az előző év azonos időszakának értékeit. Így tehát továbbra is jól látható, hogy a külföldi turisták jelentik a növekedés fő hajtóerejét. Októberben mind a külföldi, mind a belföldi vendégforgalom, valamint a vendégéjszakák száma is növekedést mutatott havi és éves szinten is. A bruttó árbevétel is kiemelkedően bővült, a 104,2 milliárd forintos októberi adat folyó áron 14%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.
2025. 11. 28. 03:00
Megosztás:

Európai uniós oltalomban részesült az Etyeki Pezsgő és a Füred elnevezés

Tovább színesedik és pontosabbá válik Magyarország bortérképe azzal, hogy az Európai Bizottság döntése értelmében európai uniós oltalomban részesültek az Etyeki Pezsgő és a Füred elnevezések - jelentette ki az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint Etyeken a mezőgazdaságért felelős államtitkár abból az alkalomból, hogy Christophe Hansen mezőgazdaságért és élelmiszerért felelős uniós biztossal ünnepélyesen átadta a döntésről szóló díszokleveleket.
2025. 11. 28. 02:30
Megosztás:

10 éves ciklusok határozzák meg a német ingatlanpiacot

A német ingatlanpiacot jellemzően 10 éves ciklusok mozgatják – erre építi stratégiáját az Available Zrt., amely a közelmúltban 114 új lakással bővítette németországi portfólióját. Az ingatlanállomány így meghaladja a 10.000 négyzetmétert. A kizárólag német bérlakáspiacon aktív magyar vállalat célja, hogy állományát tíz év alatt tízszeresére, mintegy 2000 lakásra növelje. A bővülést a 2026 első negyedévére tervezett tőzsdei bevezetésből finanszíroznák. Vida Imre vezérigazgató szerint a német piac hosszú távon kiszámítható, a jogi környezet átlátható, a kereslet stabil, így a lakások értéknövekedése és a hitelállomány csökkenése együtt biztosíthatja a hozamot.
2025. 11. 28. 02:00
Megosztás:

Közös nyilatkozatot fogadtak el a V4-ek parlamenti bizottságai a mesterséges intelligenciáról

Közös nyilatkozatot fogadtak el a visegrádi államok (V4) parlamenti kamaráinak illetékes bizottságai a mesterséges intelligenciáról (MI) mint gazdaságfejlesztési eszközről - közölte az MTI-vel csütörtökön az Országgyűlés Hivatala.
2025. 11. 28. 01:30
Megosztás:

Egyre több fogyasztónak segít a tudatos választásban a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegy

A Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy azzal a céllal jött létre, hogy segítse a vásárlókat a mindennapi döntésekben, és egyértelmű eligazodási pontot adjon az élelmiszerek sokszínű kínálatában - mondta az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint az élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkár a KMÉ nemzeti minőségrendszer ötéves fennállása alkalmából rendezett eseményen, Budapesten.
2025. 11. 28. 01:00
Megosztás:

A Magyar Közútban egyesül az útüzemeltetés és útdíjszedés

A hatékonyabb működés érdekében a szerdán megjelent kormányhatározat értelmében, 2026. január elsejével a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) használatidíj-rendszerben és útdíjrendszerben ellátott közfeladatait a Magyar Közút Nonprofit Zrt. végzi - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium csütörtökön az MTI-vel.
2025. 11. 28. 00:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 48. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 11. 27. 23:30
Megosztás:

Az Aptos lemaradt: az APT árfolyama stagnál, miközben a piac többi része emelkedik

Miközben a kriptovaluták többsége emelkedő pályára állt, az Aptos natív tokenje, az APT egyre inkább lemarad a mezőnytől. Az árfolyam egy szűk sávban, 2,23 és 2,39 dollár között oldalaz, és bár a kereskedési volumen megnőtt, a vevők nem tudják áttörni a kulcsfontosságú ellenállási szinteket. Vajon csak idő kérdése az újabb kitörés, vagy mélyebb korrekcióra készül a piac?
2025. 11. 27. 23:00
Megosztás:

A Bitcoin visszakapaszkodott 91 ezer fölé – de a piac törékeny maradt

A Bitcoin ismét 91 700 dollár közelében forog, ami közel 3%-os emelkedést jelent az elmúlt 24 órában. A múlt heti feszültség enyhült, de a kriptopiaci szereplők most mélyebb kérdésekre keresik a választ: vajon visszatér a valódi kereslet, és épül-e újra a likviditás a piac mélyebb rétegeiben? A látszólagos megkönnyebbülés ellenére a hangulat még mindig félelemmel teli.
2025. 11. 27. 22:30
Megosztás: