A jövő évi költségvetés számos gazdaságfejlesztő programot tartalmaz

Az elfogadott jövő évi költségvetés az új gazdaságpolitika költségvetése. Ennek szellemében az új gazdaságpolitikai akciótervben megjelenő intézkedésekkel a gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani - mondta a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

A jövő évi költségvetés számos gazdaságfejlesztő programot tartalmaz

Banai Péter Benő emlékeztetett: 2022-ben, az orosz-ukrán háború kitörésének évében az infláció az EU átlagát tekintve 2021-hez képest több mint háromszorosára növekedett, a gazdaság teljesítménye pedig egész Európában lelassult.

Jelezte: Európa legnagyobb gazdasága, Németország 2023-ban is recesszióban volt és 2024-ben is abban lesz, továbbá Ausztriában is recesszióval számolhatunk, ahogy több balti országban is.

Közölte: az elmúlt évek statisztikája, tényszerű adata azt mutatja, hogy a háború és az arra adott uniós válaszok legyengítették Európa gazdaságát. Ahhoz, hogy az EU egészének gazdasága növekedési pályára álljon, és a magyar gazdaságnak is legyen esélye érdemi növekedésre, békére van szükség - emelte ki az államháztartásért felelős államtitkár.

Hozzátette: Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke január 20. utáni pozícióba lépése esélyt ad arra, hogy a szomszédos háború befejeződjön, és ezáltal Európa visszatérjen arra a normál növekedési pályára, ami a háború előtt jellemezte.
Az Országgyűlés által pénteken elfogadott költségvetés tartalmazza a növekvő kiadásokat például a pedagógusok béremelésére vagy az egészségügyi kiadások illetve a védelmi kiadások növelésére, és számos más területre, például gazdaságfejlesztési programokra és a Demján Sándor Program finanszírozására is - ismertette.

Rámutatott: a növekvő kiadások fedezetét a gazdaság teljesítménye adja. Megerősítette, hogy - mivel exportunk az éves gazdasági teljesítmény mintegy 90 százalékát éri el, azaz akkor tud az ország jelentősen növekedni, ha a külső környezetünk rendezett - a béke az egyik pillére annak, hogy az európai, és ahhoz szervesen kapcsolódó magyar gazdaság növekedni tudjon.

Emellett az új gazdaságpolitikai akciótervben megjelenő intézkedésekkel a növekedést egy magasabb és remélhetőleg hosszú ideig fenntartható pályára tudják állítani - fogalmazott.

Ennek pilléreiről szólva megjegyezte: a jövedelmek növelésének talán legfontosabb eleme az a hároméves bérmegállapodás, amelynek részeként jövőre kilenc százalékkal nőnek a minimálbérek. Ez számításaik szerint a többi bérkategóriánál is érdemi növekedést jelent majd, a reálkeresetek jövőre öt százalékkal növekedhetnek.
A másik pillér, a lakhatási programok szélesítése részeként az ötezer lakosnál kisebb településeken új otthonfelújítási program kezdődik, és januártól albérletet támogató program is indul a 35 évnél fiatalabbaknak, akik munkáltatójuktól kedvező adózás mellett kaphatnak támogatást.

A harmadik pillér, a Demján Sándor Program a kis- és középvállalkozásokat segíti annak érdekében, hogy méretugrást tudjanak elérni: növekedni, beruházni, új piacokra kilépni. Tőketámogatásoktól kezdve a digitalizáció segítése mellett számos eleme van a programnak, de része az adóadminisztráció csökkentése is - sorolta.

Banai Péter Benő elmondta: a költségvetés az elmúlt időszak átlagos árfolyamával számolt, de a kormánynak nincs árfolyamcélja. A forint árfolyamát a piaci viszonyok határozzák meg, amelyek nem kizárólag Magyarországtól függenek
- hívta fel a figyelmet.

Tájékoztatása szerint az elmúlt időszakban a környező országoknak - Lengyelországnak, Csehországnak, Romániának - is jelentősen együtt mozgott az árfolyama euró árfolyamának mozgásával.

Utalt rá, hogy Donald Trump egyik jelszava az "Amerika első" volt, ez egy erős amerikai gazdaságot vizionál, és olyan elképzeléseket fogalmazott meg, amelyek a dollár erősödésével jártak az euróval szemben. Ez pedig az euróövezet devizáinak gyengülésén is látszódott.

Reményei szerint mivel a magyar gazdaság fundamentumai erősek, a jelentős foglalkoztatottsági szint, és a magyar gazdaság pozitív folyó fizetési mérlege párosul az államháztartási hiány és az államadóssági ráta csökkenésével, a forint árfolyama stabilizálódik.

Az államtitkár hangsúlyozta: kifejezett sikere volt a magyar uniós elnökségnek, hogy a 2025-ös költségvetést határidőn belül sikerült elfogadni, és a magyar elnökség olyan javaslatot tudott az asztalra tenni, amelyet minden tagállam támogatni tudott.

Nehéz tárgyalások után az Európai Parlamenttel (EP) is megállapodásra tudtak jutni, így olyan uniós költségvetést fogadott el az állam- és kormányfők testülete, illetve az EP, amely biztosítja a forrásokat az európai versenyképesség növelése szempontjából lényeges programokra - összegezte.

Így megnyílik a lehetőség arra, hogy a magyar fejlesztési programok finanszírozása is rendben legyen, és olyan kulcsfontosságú területekre is jut forrás, amelyek nemcsak az unió egésze szempontjából, hanem Magyarországnak is lényegesek - tette hozzá Banai Péter Benő.

Melyik szakmában lehet a legtöbb hitelt felvenni?

Havi bruttó 3,9 millió forint – a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) napokban frissült adatai alapján 2025-ben ennyit kerestek a légiforgalmi irányítók, amivel ők érdemelhették ki a legjobban megfizetett foglalkozás címét. Ekkora összegnek bizony már a nettója is igen impozáns, mintegy 2,6 millió forintot jelent havonta. Felmerülhet a kérdés, mégis mekkora hitelre számíthatnak azok, akik a fentihez hasonló, milliós összegeket képesek havonta megkeresni? A Bank360 ezúttal ennek járt utána.
2026. 03. 24. 13:00
Megosztás:

Újépítésű ingatlanok: melyek az előnyeik, a kockázataik és a vásárlói buktatók?

Néhány éven belül több tízezer újépítésű lakás jelenik meg az ingatlanpiacon, és a kiemelt beruházásoknál a vevők 1,5 millió forintnál alacsonyabb négyzetméterárakkal is találkozhatnak majd. Mire érdemes figyelniük, ha újépítésű lakást vennének? Mennyiben más az újépítésű vevői szempontból, mint egy használt ingatlan megvásárlása?
2026. 03. 24. 12:30
Megosztás:

Eltörölhetik idén az óraátállítást?

A Magyar Alvás Szövetség kapcsolódik a nemzetközi Time Use Initiative (TUI) programjához az óraátállítás mielőbbi eltörléséért.
2026. 03. 24. 12:00
Megosztás:

Nyílt napot tart a NAV

Nyílt napokat szervez siket, nagyothalló és siketvak ügyfeleinek a NAV Dél-budapesti Adó- és Vámigazgatósága - közölte a hivatal az MTI-vel.
2026. 03. 24. 11:30
Megosztás:

Kapu Tibor bemutatta a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton

A második magyar űrhajós, Kapu Tibor mutatta be hétfőn a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton (Müncheni Űrcsúcstalálkozón).
2026. 03. 24. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

Az ázsiai-csendes-óceáni térség részvénypiacain zöldben állnak az irányadó részvényindexek a kedd reggeli zárás előtt, bepótolva a hétfői korrekciót, mely az európai és amerikai piacokon napközben végbement. Japánban a ma megjelent februári inflációs adatok az áremelkedés lassulását tükrözték, a hó/hó index csökkenést mutatott, az év/év mutató 1,5%-ról 1,3%-ra csökkent, az év/év magárindex pedig 2%-ról 1,6%-ra mérséklődött. A ma megjelent előzetes adatok szerint márciusban romlott a feldolgozóipar és a szolgáltató szektor BMI-je is.
2026. 03. 24. 10:30
Megosztás:

Hatalmas kilengésekkel indult a hétfő, az EUR/USD először 1,15 alá esett, majd 1,165 közelébe pattant

A Hormuzi-szoros megnyitására vonatkozó amerikai ultimátum, valamint a közel-keleti energiainfrastruktúrát ért támadások és a további csapásokkal történő fenyegetések után emelkedéssel indult a kereskedés az olajpiacon, a Brent hordónkénti ára 115 dollárra ugrott.
2026. 03. 24. 10:00
Megosztás:

Gyors irányváltás a Wall Streeten is Trump elnök bejelentését követően

Bár a részvényindexek hétfői visszaesése az USA-ban, a kereskedés elején nem volt olyan drámai, mint Európában vagy Ázsiában, a gyors felépülés itt is látványos volt, és végül 1% feletti pluszban zárt a Dow, az S&P500 és a Nasdaq Composite is. Trump elnök bejelentette, hogy a Teheránnal folytatott „gyümölcsöző megbeszéléseket” követően utasította a hadsereget, hogy halassza el az iráni erőművek elleni támadásokat.
2026. 03. 24. 09:30
Megosztás:

Volatilis nap után pluszban zárt az európai tőzsdék többsége

Az ázsiai tőzsdék hétfői zuhanását követve csökkenéssel indult a részvénypiaci kereskedés Európában is a hét első napján azután, hogy a hétvégén az USA és Irán részéről egyaránt elhangzó fenyegetések tovább fokozták a közel-keleti konfliktust. Miközben estek az európai részvényindexek, a Brent hordónkénti ára 115 dollár közelébe kúszott, a WTI-é 101 dollár fölé emelkedett, az európai jegyzésű földgáz ára pedig a megawatt-óránkénti 70 euró felé közelített.
2026. 03. 24. 09:05
Megosztás:

Feloldották a horvát határok blokádját a boszniai kamionosok

Feloldották a teherforgalmat érintő határátkelői blokádokat a boszniai fuvarozók, akik az Európai Unióban való tartózkodási szabályokkal kapcsolatos problémák miatt zártak le több teherforgalmi terminált a horvát határon.
2026. 03. 24. 08:30
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 24. 08:00
Megosztás:

Önkénteseket keres a HungaroMet Zrt. a közösségi alapú mérőhálózat létrehozásához

Önkénteseket keres a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. a közösségi alapú meteorológiai mérőhálózat létrehozásához.
2026. 03. 24. 07:30
Megosztás:

Londoni elemzők szerint lassabb globális növekedés és magasabb infláció várható

Londoni pénzügyi elemzők friss előrejelzései szerint a korábban vártnál lassabb világgazdasági növekedés és magasabb infláció valószínűsíthető az idén az iráni konfliktus, mindenekelőtt a Hormuzi-szoros lezárásából eredő energiahordozó-ellátási fennakadások miatt.
2026. 03. 24. 07:05
Megosztás:

Kína ideiglenes intézkedésekkel mérsékli az üzemanyagárak emelkedését

Kína ideiglenes intézkedéseket vezetett be az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére - közölte hétfőn a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC).
2026. 03. 24. 06:30
Megosztás:

Egy hét alatt a negyedik amerikai cég jelent be beruházást Magyarországon

A Flextronics mintegy 35,5 milliárd forint értékben hajt végre kapacitásbővítést Zalaegerszegen, 210 új munkahelyet hozva létre, ami a negyedik amerikai beruházást jelenti Magyarországon egy héten belül - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a helyszínen.
2026. 03. 24. 06:00
Megosztás:

A parkolás okozza a legtöbb feszültséget az autósoknak – új kényelmi funkcióval segít a Simple

A parkolóhely keresése jelenti a legnagyobb stresszt az autósok számára a vezetéssel kapcsolatban – derül ki a Simple felhasználói körében végzett felmérésből. A digitális megoldások ugyanakkor segíthetnek a mindennapi bosszúságok csökkentésében: a Simple új, Android Auto fejlesztésével a parkolás indítás teljes folyamata vagy az e-matrica vásárlás megkezdése már akár az autó kijelzőjén keresztül is intézhető.
2026. 03. 24. 05:30
Megosztás:

Egy papírfecni milliókba kerülhet: így bukhatod a garanciát ablakcserénél

Egyre több szakmailag és jogilag is hiányos ajánlat jelenik meg a nyílászárócsere piacán Magyarországon, ami komoly kockázatot jelenthet a megrendelők számára. Szakértők szerint gyakori, hogy az ügyfelek kézzel írt, műszaki részleteket és cégadatokat nem tartalmazó „árajánlatok” alapján döntenek, amelyek nem nyújtanak megfelelő garanciát sem a kivitelezés minőségére, sem a későbbi jogérvényesítésre.
2026. 03. 24. 05:00
Megosztás:

Eltűnt az ellentmondás: már nem nő az építőipar

Az év eleji adatok szerint az építőipar már nem növekszik: a teljesítmény visszaesett, a cégszám tovább csökkent. A korábbi ellentmondás megszűnt, a piac minden jel szerint gyenge maradt.
2026. 03. 24. 04:30
Megosztás:

Azt hittem, okos döntés várni az áresésre – Így lett a vidéki házam árából egy pénzzabáló pesti albérlet

Egyedülálló anyaként ingázni a vidék és a főváros között embert próbáló feladat. Amikor Anita úgy döntött, hogy eladja a vidéki házukat, és felköltözik kamasz lányával Budapestre, úgy érezte, élete legjobb döntését hozta meg. A zsebében ott volt a ház ára, a cél pedig egy budapesti lakás, közel a munkahelyhez. A történet vége azonban mégsem egy saját otthon, hanem egy drága albérlet lett. Bár meglepően sokan választják ezt a kivárásos stratégiát, egy független hitelszakértő szerint ez az egyik legkockázatosabb lépés a mai piacon.
2026. 03. 24. 04:00
Megosztás:

Megállapodás született a vietnámi atomerőmű megépítéséről Moszkvában

Kormányközi megállapodást írt alá a délkelet-ázsiai országban megépítendő első atomerőműről Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója és Tran Van Son, a vietnámi kormányhivatal vezetője hétfőn Moszkvában.
2026. 03. 24. 03:30
Megosztás: