A költségvetésnek célratörőnek kell lennie

A költségvetésnek a gazdasági környezethez kell alkalmazkodnia, a gazdaság határozza meg a költségvetés teljesítményét - mondta a pénzügyminiszter a Károli Szabadegyetem csütörtök esti előadásán Budapesten,

A költségvetésnek célratörőnek kell lennie

Varga Mihály a Károli Gáspár Református Egyetem ismeretterjesztő programsorozatának előadásán azt mondta: az idei évben lesz növekedés a magyar gazdaságban, a vita inkább annak mértékéről van, a kormány 3-4 százalék közötti növekedéssel számol - közölte. Hozzátette, hogy a növekedést adópolitikai eszközökkel is lehet segíteni.

A pénzügyi tárca vezetője hangsúlyozta, hogy egyensúly nélkül hosszú távú növekedést nem lát reálisnak. Olyan fenntartható növekedésre van szükség, amely gazdasági egyensúlyi állapoton alapul - tette hozzá.

Ha a gazdaság nem megy jól, akkor nem lehet kordában tartani a költségvetést - mondta a pénzügyminiszter, megjegyezve, hogy mostanában elkezdődött arról a vita, "elég feszes-e a költségvetés". Ezzel kapcsolatban arra is kitért, hogy sok olyan fejlesztés van, amelyből a költségvetés nem vonulhat ki, mert ez komoly társadalmi károkat okozhat.

Vannak olyan eredmények, amelyekből nem szabad visszalépni - hangsúlyozta, példaként említve a foglalkoztatottságot. Mint mondta, tíz év alatt egymillióval nőtt a munkában állók száma, és ez "komoly eredménye a magyar gazdaságnak". Úgy folytatta: ennek eredménye többi között, hogy stabilabb a nyugdíjrendszer, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakemberei szerint a következő 10-15 évben nem szorul komoly átalakításra, képes önmagát finanszírozni.

Az adópolitikával kapcsolatban elmondta: a kormány azt a politikát követi, hogy hosszú távon a közösségi kiadásokhoz szükséges bevételeket a fogyasztási típusú adókból szedi be, a munkát és a jövedelmet terhelő adókat pedig csökkentik. Ezért van Magyarországon Európa legalacsonyabb, 9 százalékos társasági adókulcsa és a harmadik legalacsonyabb, 15 százalékos személyijövecdelemadó-kulcsa - fűzte hozzá. Megjegyezte, ennek hatására jelentős "fehéredési hatás indult el" a gazdaságban, amelyet az OECD jelentései is kimutatnak.

Kitért arra a kritikára, hogy Magyarországon magasabb az általános forgalmi adó, ugyanakkor a magyar adórendszer sajátosságának nevezte, hogy a családpolitikai intézkedésekkel támogatja a gyermekvállalást és a gyermeknevelést, valamint adókedvezményekkel segíti a megtakarításokat. Példaként említette az állampapírokat.

A költségvetési hiánnyal összefüggésben úgy fogalmazott, hogy a 3 százalék alatti "hiánypálya" kihívásnak tűnik, "ahhoz valószínűleg hozzá kell nyúlni". Közölte azt is: bár még a végleges adatokra várni kell, az látható, hogy 2023-ban a tervezettnél magasabb volt a hiány. Ennek egyik oka a magyar állam megnövekedett kamatszolgálata, a másik pedig az energiaárak megugrása.


Donald Trump: akár szeptemberig fennmaradhat a blokád

Donald Trump amerikai elnök szerint akár szeptember elejéig fennmaradhat az Irán elleni kikötői blokád.
2026. 06. 03. 18:00
Megosztás:

A miskolctapolcai Barlangfürdő szeptemberben már fogadhat vendégeket

Akár már szeptembertől fogadhat vendégeket a miskolctapolcai Barlangfürdő, ha a munkálatok kivitelezésének augusztus végi határidejét követő vizes próbaüzem eredménye megfelelő lesz - mondta el Horváth Tamás, a fürdő helyreállítását magában foglaló projekt műszaki vezetője, aki sajtóbejárást tartott szerdán a komplexumban.
2026. 06. 03. 17:30
Megosztás:

A CATL energiatárolási tesztközpontot nyitott Kínában

A Debrecenben is akkumulátorgyárat építő kínai CATL megnyitotta a kínai Hsziamen városban a világ egyik legnagyobb és legösszetettebb energiatárolási tesztközpontját - tájékoztatta a cég szerdán az MTI-t közleményben.
2026. 06. 03. 17:00
Megosztás:

A Mastercard stabilcoin elszámolást vezet be: USDC, RLUSD és PYUSD is bekerül a globális fizetési hálózatba

A Mastercard újabb jelentős lépést tett a blokkláncalapú fizetések irányába: a vállalat több szabályozott, dollárfedezetű stabilcoin támogatását is beépíti globális elszámolási hálózatába. Az új rendszer lehetővé teheti, hogy a kártyatranzakciók ne csak a hagyományos banki nyitvatartási időhöz igazodva, hanem hétvégén, ünnepnapokon és akár egész nap elszámolhatók legyenek.
2026. 06. 03. 16:30
Megosztás:

Magyar gyógyszeripari know-how és nemzetközi logisztikai háttér egyesül az STI Hungary új akvizíciójával

Egy magyar fejlesztésű, speciális gyógyszerlogisztikai technológia lép nemzetközi szintre az STI Hungary legújabb akvizíciójával: a vállalat megvásárolta a Complex 3H Kft. CTR (Complex Thermo Rendszer) üzletágát. Az akvizícióval egy olyan, több évtized alatt felépített hazai pharma know-how integrálódik az STI csoport rendszerébe, amely akár -80 °C-os hőmérsékleten is képes biztosítani érzékeny gyógyszeripari termékek – például vakcinák, biotechnológiai készítmények vagy klinikai vizsgálati anyagok – biztonságos szállítását, külső energiaforrás nélkül, akár 7 napon keresztül.
2026. 06. 03. 16:00
Megosztás:

Közel másfélszeresére nőtt a horvátországi nyaralást tervezők aránya

Idén a magyarok közel negyven százaléka tervez külföldi nyaralást. Az előző évhez képest többen választanának dél-európai úticélt, különösen Horvátország népszerűsége nőtt jelentősen. A Groupama Biztosító és az OTP Bank friss, országos kutatásából emellett az is kiderült, hogy az utazást tervezők harmada idén többet költ nyaralására, és csaknem minden második utazónak az euró/forint árfolyam alakulása is számít a tervezéskor. A reprezentatív felmérés szerint az utazók fele már minden külföldi útja előtt köt utasbiztosítást, további negyedük pedig alkalmanként, ugyanakkor az idősebb korosztályok tudatosabbak e tekintetben.
2026. 06. 03. 15:30
Megosztás:

A Fireblocks új Flow megoldása bármely stabilcoin elfogadását elérhetővé teszi a fizetési cégeknek

A Fireblocks bemutatta új, stabilcoin-elfogadásra épülő infrastruktúráját, a Fireblocks Flow-t, amely kifejezetten fizetési szolgáltatóknak és fintech vállalatoknak készült. Az új megoldás célja, hogy a kereskedők a meglévő fizetési felületük átalakítása nélkül fogadhassanak el digitális eszközöket, miközben az elszámolás a választott stabilcoinban történhet.
2026. 06. 03. 15:00
Megosztás:

Májusban kétszer annyian kerestek Teslát, mint hibrid Corollát

Egy év alatt közel 60 százalékkal nőtt a használt elektromos autók iránti érdeklődés Magyarországon. Miközben a hibridek iránti kereslet is harmadával bővült, az elektromos modellek előretörése látványosabb volt: májusban a Tesla Model 3-at már több mint kétszer annyian keresték, mint a legnépszerűbb hibridet, a Toyota Corollát. Az élénkülő piacot összességben mintegy 300 ezer forinttal emelkedő átlagár, csökkenő átlagos kor és alacsonyabb futásteljesítmény jellemzi a Használtautó.hu adatai alapján.
2026. 06. 03. 14:30
Megosztás:

Szerb pénzügyminiszter: előrelépés történt a Mollal folytatott tárgyalásokban

Előrelépés történt a Mol magyar olajipari vállalattal folytatott tárgyalásokon a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) orosz tulajdonrészének esetleges átvételéről, a napokban várják a választ a legutóbbi szerb javaslatra - közölte Sinisa Mali szerb pénzügyminiszter kedden Belgrádban.
2026. 06. 03. 14:00
Megosztás:

Nem állt le a vendégmunkások behozatala, továbbra is biztosított a gazdaság működése

Nem állította le a vendégmunkások behozatalát a kormány június 1-jével és ez most a gazdaság egyik legnagyobb biztosítéka lehet a szakértők szerint. “Üdvözöljük és kulcsfontosságúnak tartjuk, hogy nem történt meg a szabályozás hirtelen szigorítása, így biztosított a mozgástér a gazdasági szereplők és a döntéshozók számára a felelős, átgondolt intézkedések meghozatalához. A vendégmunkások foglalkoztatásának hirtelen, külső nyomás hatására történő korlátozása rövid távon súlyos működési zavarokat okozhat számos gazdasági ágazatban” – hangsúlyozza Mihályi Magdolna, a JOBTAIN HR Szolgáltató ügyvezetője, a VOSZ Minősített HR Szolgáltatók Szekció elnöke.
2026. 06. 03. 13:00
Megosztás:

Az OECD szerint az idén 1,6 százalékra gyorsul a magyar GDP-növekedés a tavalyi 0,5 százalékról

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 1,6 százalékos magyar gazdasági növekedéssel számol az idei évre a tavalyi 0,5 százalék után, jövőre pedig 2 százalékos bővülést vár.
2026. 06. 03. 12:30
Megosztás:

Teljesítette vállalásait a Wizz Air, több mint 134 millió forint jutott az SOS Gyermekfalunak

A Wizz Air teljesítette a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) korábbi eljárása során tett vállalásait, amelynek eredményeként több mint 134 millió forint jutott el az SOS Gyermekfalu Alapítványhoz, ugyanakkor egyes igazolások késedelme miatt 5 millió forint bírságot kapott a légitársaság - közölte az MTI-vel a versenyhivatal szerdán.
2026. 06. 03. 12:00
Megosztás:

Stratégiai kivárás jellemzi a budapesti ingatlanpiacot, a szakértő szerint elkerülhetetlen a túlárazott belvárosi lakások árkorrekciója

Története egyik legjelentősebb strukturális átalakulásán megy keresztül a budapesti ingatlanpiac. Az Ypsilon Home ingatlanspecialistája szerint a belföldi szabályozási bizonytalanságok, valamint a vevői és eladói elvárások közötti, történelmi léptékűvé tágult olló együttesen a piac megtorpanását, egyfajta stratégiai kivárást eredményeztek.
2026. 06. 03. 11:30
Megosztás:

Foci vb: egy amerikai kórházi számla több millió forintos csapda lehet biztosítás nélkül

A 2026-os labdarúgó-világbajnokság különleges esemény lesz, hiszen most először három ország – az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó – rendezi meg közösen a tornát. A szurkolók számára azonban nemcsak a mérkőzésekre való eljutás jelenthet kihívást, hanem az utazás kockázatai is. Az Egyesült Államok önfinanszírozós egészségügyi rendszere miatt ugyanis egy kisebb műtét költsége is több millió forintra rúghat.
2026. 06. 03. 11:00
Megosztás:

Az inflációs félelmek erősödése miatt ismét emelkedtek a hozamok és gyengült a forint

Az olajárak emelkedése ismét növelte az inflációs félelmeket, így a múlt heti esés után a kötvénypiacokon ismét emelkedtek a hozamok, tegnap a tízéves amerikai hozam 3 bázisponttal nőtt, közelítve a 4,5%-ot. Európában ennél is nagyobb mértékben, 5-10 bázisponttal kerültek feljebb a hosszú hozamok, a német tízéves ismét közelíti a 3%-ot. A dollár erősödött az euróval szemben, 0,3%-kal, 1,1625 körül jár az EURUSD.
2026. 06. 03. 10:30
Megosztás:

Továbbra is az AI és software cégek hátán emelkednek az amerikai részvénypiacok

Mérsékelt emelkedéssel zártak hétfőn az amerikai részvénypiacok, a technológiai szektor felülteljesítése mellett. A Nasdaq (+0,42%) és az S&P 500 (+0,26%) új történelmi csúcsra emelkedett, míg a Dow Jones (+0,09%) csak visszafogott mértékben tudott emelkedni. Az S&P 500 szektorai közül mindössze a technológia és az energia zárt emelkedéssel, míg a legnagyobb vesztes a közműszektor lett.
2026. 06. 03. 10:00
Megosztás:

A technológiai szektor húzta felfelé a pán-európai Stoxx600-as indexet

A technológiai szektor vezérletével emelkedtek kedden az európai részvényindexek azután, hogy az STMicroelectronics francia chipgyártó megemelte az adatközpont üzletágára vonatkozó bevételi előrejelzését, ezzel is jelezve a mesterséges intelligencia térnyeréséből fakadó erős keresletet.
2026. 06. 03. 09:30
Megosztás:

Magyarország számíthat Németország segítségére

Magyarország európai szerepének megerősödése az egész kontinens, valamint a NATO számára is előnyös lenne - hangsúlyozta Friedrich Merz német kancellár kedden Berlinben, Magyar Péter miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján. A kancellár kijelentette, hogy Magyarország gazdasági fejlődésében számíthat Németország segítségére.
2026. 06. 03. 09:00
Megosztás:

Devizapiac - Vegyes forintmozgás reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 06. 03. 08:30
Megosztás:

Fontos mérföldkövekről és 50%-os árbevétel-növekedésről számolt be a NAVIGATOR

A NAVIGATOR Investments Nyrt. a 2026. május 28-i rendes közgyűlését követően közzétette az elfogadott 2025-ös, auditált éves jelentését. A NAVIGATOR Csoport konszolidált árbevétele 2025-ben az előző év azonos időszakához képest 58%-kal nőtt, míg az evopro systems engineering Kft. tényadatait is tartalmazó pro-forma cégcsoport-árbevétel 50%-kal, 4,78 milliárd forintról 7,15 milliárd forintra ugrott. Az EBITDA 83%-os növekedést mutatott, míg pro-forma szinten 43%-kal, 501 millió forintról 717 millió forintra javult.
2026. 06. 03. 08:00
Megosztás: