A magyar nők kétharmada bővítené pénzügyi ismereteit

A nők 44 százaléka felelősségteljesen dönt a pénzügyeiről. Kétharmaduk rövidebb vagy hosszabb távra tervezve takarékoskodik, 37 százalékuk azonban gyakran szorong a pénzügyek miatt. Háromból két nő szeretne többet tudni a megtakarítási, befektetési, adózási és biztosítási formákról. 99 százalék szerint elengedhetetlen, hogy a gyerekeknek is legyenek pénzügyi ismereteik.

 A magyar nők kétharmada bővítené pénzügyi ismereteit

Az Allianz Hungária Zrt. nőnapra készített reprezentatív kutatásában[1] azt vizsgálta, hogyan gondolkodnak a magyar nők a pénzügyeikről, mi aggasztja őket leginkább és mitől éreznék magukat nagyobb biztonságban. A válaszokból kiderült, hogy a nők 44 százaléka felelősségteljesen dönt pénzügyi kérdésekben – ebben a tekintetben a legfiatalabb, 20-29 éves korcsoport elmarad az átlagtól (35%), míg a felsőfokú végzettségűek jellemzően meghaladják azt (52%).

A kutatásból azt is látható – vélhetően összefüggésben a fent említett felelősségteljes döntéshozatallal és a pénzügyi tudatossággal –, hogy minden harmadik nő havonta félretesz egy meghatározott összeget vésztartaléknak, és ugyanilyen arányban mondták azt, hogy vannak hosszú távú céljaik, amelyek eléréséhez takarékoskodniuk kell. A válaszadók úgy érzik, ebben jól teljesítenek, magabiztosak. A vésztartalék képzése vagy az egy-egy célért való megtakarítás a felsőfokú végzettségűeknél átlag feletti módon jelenik meg. A nők 37 százalékánál azonban nem ez a helyzet: gyakran éreznek szorongást a pénzügyek miatt, minden tizedik válaszadó pedig egyenesen kerüli azokat a helyzeteket, amikor pénzügyi kérdések kerülnek szóba.

Anyagi biztonság: a megfelelő saját jövedelem és a megtakarítás a kulcs?

A nők és férfiak közötti bérkülönbség nem csökkent az elmúlt években, a KSH legutolsó adatai[2] szerint a teljes munkaidőben alkalmazásban álló nők és férfiak bruttó átlagkeresete között 15,5 százalékos rés tátong. Az Allianz felméréséből azt látni, hogyminden második nő ugyanolyan mértékben járul hozzá a családi kasszához, mint a párja, sőt 10 százalékuk a fő családfenntartó. A felsőfokú végzettséggel rendelkező nők körében még magasabb a családfenntartói szerep (17%), Budapesten pedig jóval több nő (58%) visz haza ugyanannyit, mint az élettársa.

Márpedig a nők szerint az anyagi biztonság, a pénzügyi stabilitás kulcsa a megfelelő saját jövedelem – ez tízből hat nő véleménye. Hasonlóan fontos számukra (45%), hogy saját maguk dönthessék el, mire költik a megkeresett fizetésüket. A pénzügyi biztonság egyik ismérve a nők szerint az is, ha saját megtakarítással vagy befektetéssel rendelkeznek – ez a szempont a Z-generáció, azaz a mai huszonévesek számára hangsúlyosabb, mint az idősebbeknél.

„Az anyagi biztonság magabiztosságot ad, segít a vágyak és a célok megvalósításában, illetve megléte esetén eggyel kevesebb ok van a szorongásra a változásokban amúgy sem szűkölködő világban” – emeli ki Bencsik Tamás, az Allianz Hungária Személybiztosítások Igazgatóságának vezetője. A szakember úgy véli, valószínűleg ez magyarázza azt, hogy milyen sokan takarékoskodnak: a felmérésben a pénzügyi jövőképükről kérdezve a nők körülbelül 40 százaléka azt válaszolta, hogy 1-2 évre előre tervez, beosztja a jövedelmét, míg harmaduk hosszú távra tervezve tesz félre a céljaiért.

Tízből hét nő tanulna: többet akarnak tudni az öngondoskodási formákról, a befektetésekről és az adózásról

Megdőlni látszik az a nézet, miszerint a pénzügyi döntések zömét a férfiak hozzák, bár az továbbra sem mítosz, hogy leginkább a mindennapokhoz köthető kiadásokról (80%) határoznak a nők. De döntéshozók a nagyobb értékű vásárlások során (56%), hogy mennyit költsenek nyaralásra (50%), vagy mennyit tegyenek félre (46%), ahogy szintén van beleszólásuk a biztosítások megkötésébe (42%) is. Ugyanakkor továbbra is a férfiak mondják ki a végső szót az autóvásárlásban, a hitelfelvételben és a befektetési formák kiválasztásában.

„A felmérés alátámasztotta azt a tapasztalatunkat, hogy a nők megfontoltabbak, alaposabbak az anyagi kérdésekben” – mondja Bencsik Tamás. Szerinte a kutatás azt is igazolta, hogy a nők tudatosabban tervezik meg a pénzügyeiket, ugyanis a férfiaknál szívesebben fordulnak szakértőhöz a döntéshozatal előtt (ez négyből három nőre igaz).

Ezzel együtt az eredmények azt is tanúsítják, hogy a magyar nők fele kevésbé érzi magát magabiztosnak a pénzügyekben: minden második nő úgy érzi, nem ért hozzá annyira, mint szeretne. A válaszok alapján  a nők 65 százaléka tanulna, fejlesztené magát a pénzügyekben. Többségük a megtakarítási, befektetési formákról szeretne többet tudni. Körükben a legnépszerűbb témák az öngondoskodással, az adózással és az egyes biztosítási formákkal kapcsolatos ismeretek bővítése lenne. A szakértő hozzátette: „Az, hogy a nők nyitottak a további pénzügyi ismeretek elsajátítására, megfelelő pénzügyi cselekvéssel párosulva jelentős pozitív változásokat hozhat az egyének és a családok pénzügyi stabilitásában.”

Az öngondoskodás elengedhetetlen: 99 százalék szerint a gyerekeknek is legyen pénzügyi ismeretük

Bencsik Tamás elmondta, hogy az Allianz elkötelezett abban, hogy mindenki képes legyen magabiztosan és jól informáltan meghozni pénzügyi döntéseit, a biztonság ugyanis alapvető értékünk, amit a jelen kutatás is megerősít. A felmérésből kiderül, a magyar nők az egészségüket (66%), a gyerekeiket (55%), a jövedelmüket (49%) és saját magukat (40%) látnák nagyobb biztonságban.  

Fontos momentum továbbá, hogy a kutatásban résztvevők között teljes az egyetértés abban, hogy a gyermekeknek is rendelkezniük kell pénzügyi ismeretekkel (a megkérdezettek 99 százaléka mondta ezt). A legtöbben (52%) úgy gondolják, hogy ezt családon belüli tanítással, példamutatással kell megoldani. Háromból egy nő szerint az iskolában lenne érdemes oktatni, míg 17 százalékuk rábízná ezt az „életre”, ahol a gyakorlatban tanulnák meg a gyerekek, hogyan kell felelősségteljesen pénzügyeket intézni.

A jövővel való törődés, az öngondoskodás tehát a nők esetében különösképp felértékelődik, és a szakember szerint a biztosítóknak óriási felelősségük van abban, hogy ennek jelentőségével minden ügyfél kellőképpen tisztában legyen. Mint mondta: „Az Allianz számára alapvető fontosságú, hogy minden egyes ügyfelünk olyan szolgáltatásokat és termékeket kapjon, amelyek erősítik a stabilitást és a biztonság érzését, hozzásegítve őket ahhoz, hogy felkészülhessenek a váratlan élethelyzetekre.”


A technológiai részvények vezették az esést a Wall Streeten

A befektetői hangulatot kedden elsősorban a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos fejlemények befolyásolták. Az amerikai–iráni rendezés esélyének csökkenése és a Hormuzi-szoros körüli bizonytalanság felfelé hajtotta az olajárakat: a Brent ára továbbra is 90 dollár felett, a WTI pedig 85 dollár körül alakul.
2026. 08. 19. 11:00
Megosztás:

Többhetes mélypontra süllyedt a STOXX 600; a magas hozamkörnyezet és a közel-keleti feszültségek nyomás alatt tartották a piacokat

Az európai részvénypiacokon kedden kockázatkerülő hangulat uralkodott, a befektetők elsősorban a közel-keleti fejlemények és a magas hozamkörnyezet hatásait árazták. A STOXX 600 index 0,7%-kal csökkent, több mint kéthetes mélypontra süllyedve.
2026. 08. 19. 10:00
Megosztás:

Mi történt a forinttal szerda reggelre?

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 19. 09:00
Megosztás:

Emelkedik az olajár reggel

Szerdán már a negyedik egymást követő napon emelkedett a kőolaj ára elsősorban a Közel-Keletről érkező ellentmondásos hírekre. Az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktus békés rendezésére vonatkozó várakozások jelentősen gyengültek a korábbi diplomáciai erőfeszítések kudarca után.
2026. 08. 19. 08:30
Megosztás:

Forsthoffer Ágnes utolsó munkanapját töltötte a Sándor-palotában

Utolsó munkanap a Sándor-palotában - írta Facebook-oldalán Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke, aki ideiglenesen látta el a köztársasági elnöki feladatokat.
2026. 08. 19. 07:05
Megosztás:

Federal Reserve: nőtt az Egyesült Államok ipari termelése júliusban

Az elemzők által vártnál némileg kisebb mértékben nőtt az ipari termelés az Egyesült Államokban júliusban havi összevetésben, míg éves szinten az előző havinál lassabb ütemű bővülést jegyeztek fel - derült ki az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) kedden közzétett adataiból.
2026. 08. 19. 06:00
Megosztás:

Műszaki meghibásodás külföldön: a magyar autósok háromnegyede felkészültnek érezné magát, pedig tavaly 40%-uk járt pórul

A magyarok többsége rendszeresen vállalkozik hosszabb utazásokra: közel minden második autós évente legalább egyszer külföldre is saját járművével indul útnak – derül ki a Redion (korábbi nevén Europ Assistance) Asszisztencia Biztosítás Index kutatásából. A nyári kirándulások előtt azonban sokan inkább az útvonalat és a szállást tervezik meg, az autó állapotának ellenőrzésére már kevesebb figyelem jut. Bár a magyarok csaknem háromnegyede magabiztosan úgy érzi, egy váratlan autós vészhelyzetet felkészülten tudna kezelni, a valóságban egy ilyen meghibásodás komoly stresszt és akár több százezer forintos kiadást is jelenthet.
2026. 08. 19. 05:00
Megosztás:

Növekvő árbevétellel, erősödő pénzügyi stabilitással és jelentős fejlesztésekkel zárta a 2025-ös évet a Vajda-Papír Kft.

A Vajda-Papír Kft. számára 2025 a növekvő árbevétel, a javuló működési teljesítmény, a bővülő saját tőke és a pénzügyi stabilitás éve volt, miközben a vállalat eszközállománya is számottevően gyarapodott. A társaság megerősödött pozícióból folytatja fejlesztéseit, valamint hazai és exportpiaci jelenlétének bővítését.
2026. 08. 19. 04:00
Megosztás:

Nagyon várják a kkv-k az uniós forrásokat – Budapestiek is lehetőséget kaphatnak

Nagy reményekkel várja a magyar gazdaság gerincét adó kis- és középvállalkozási szektor az uniós fejlesztési forrásokat. Szakértők szerint a KKV-k lesznek az egyik legfontosabb célcsoport a tervek szerint hamarosan érkező európai támogatásoknál. Eszközbeszerzések helyett komplex fejlesztési csomagok várhatóak, a kevésbé fejlett régiók mellett pedig Budapestnek és agglomerációjának is több erőforrás állhat majd a rendelkezésére.
2026. 08. 19. 03:00
Megosztás:

Nagyot bukhatsz gyorsan, ha ilyen autómárkát veszel Magyarországon

Ezek az autók veszítik el leggyorsabban az értéküket Magyarországon – bizonyos modellek ára 5 év alatt több mint 70%-kal zuhanhat
2026. 08. 19. 02:00
Megosztás:

Törvényi döntés! Ennyi lesz az özvegyi nyugdíj összege

Sokan csak akkor szembesülnek az özvegyi nyugdíj szabályaival, amikor elveszítik házastársukat. A törvény alapján azonban nem minden jogosult kap azonos arányú ellátást: az özvegyi nyugdíj az elhunyt nyugdíjának – vagy az őt megillető számított nyugdíjnak – általában 30 vagy 60 százaléka lehet.
2026. 08. 19. 01:00
Megosztás:

Kutatóintézetek programot dolgoztak ki az aranyszínű sárgaság nevű szőlőbetegség visszaszorítására

A szőlő aranyszínű sárgaságára nincs orvosság, de a járvány terjedése megfékezhető, erre a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat három intézete programot dolgozott ki, amely egy-két éven belül konkrét eredményt hozhat - közölte a hálózat kedden az MTI-vel.
2026. 08. 18. 23:00
Megosztás:

Tavaly mintegy 30 százalékkal nőtt az új elektromos autók száma az EU-ban

Tavaly csaknem 1,89 millió kizárólag akkumulátorral működő új elektromos személygépkocsik értékesítettek az Európai Unióban, 29,7 százalékkal többet a 2024. évinél.
2026. 08. 18. 22:00
Megosztás:

Változás az MBH Bank felsővezetésében

Az MBH Bank Igazgatósága Gózon Gergelyt nevezte ki az MBH Bank stratégiáért és pénzügyekért felelős vezérigazgató-helyettesének. Az új vezető – a kinevezéshez szükséges engedélyek birtokában – október 1-jén váltja Krizsanovich Pétert, aki 2023. január 1. óta töltötte be ezt a pozíciót.
2026. 08. 18. 21:00
Megosztás:

Bicikliút melletti fasor lesz a 10 millió Fa fellépéséből az Ördögkatlan Fesztiválon

A 10 millió Fa idén is önálló udvarral volt jelen az Ördögkatlan Fesztiválon. A beremendi Oroszlános Házban működő 10 millió Fa Udvar – Zöld Katlan néhány napra a természetvédelem, a közösségi cselekvés, a vízmegtartás és az árnyékteremtés találkozóhelyévé vált.
2026. 08. 18. 20:30
Megosztás:

Több új lakás kell, de nem mindegy, hogy hol és mennyi

Országosan továbbra is kevés új lakás épül Magyarországon, a kínálat bővítésére ezért egyértelműen szükség van. Ez azonban nem jelenti azt, hogy bármely térségben képes felszívni a piac a kínálatot. A Duna House szerint az Otthon Start Programhoz kapcsolódó kiemelt lakásberuházások felülvizsgálatánál ezért a lakásszám és a megfizethetőség mellett a helyi keresletet, a projektek méretét, ütemezését és az infrastruktúra teherbírását is érdemes figyelembe venni.
2026. 08. 18. 20:00
Megosztás:

Kié lesz a magyar vízhálózat megújítása? Külföld már figyel

Magyar kézben maradó, korszerű és biztonságosan működő vízhálózat – ez Magyarország elemi érdeke. A probléma súlyossága azonban már külföldön is téma, miközben itthon még mindig a felelősség kérdése a hangsúlyosabb.
2026. 08. 18. 18:00
Megosztás:

4 nap korlátlan mobilnet a Telekomtól az augusztus 20-i hétvégére

4 napos díjmentes, korlátlan belföldi mobilnetet ad a Magyar Telekom közel 4 millió előfizetője számára az augusztus 20-i hosszú hétvégére. A Telekom ezzel kívánja még emlékezetesebbé tenni az ünnepi hétvégét, hogy mindenki arra koncentrálhasson, ami igazán fontos a számára.
2026. 08. 18. 17:00
Megosztás:

Az íróeszközök kiválasztása: kis kezek nagy lehetőségei

Gyakran nem is gondolunk bele, hogy az egyszerű írószerek milyen különleges szerepet játszhatnak gyermekeink fejlődésében. Ezek az eszközök nem csupán az írás- és rajzoláskészséget alapozzák meg, hanem jelentős hatással lehetnek a tanulási folyamataikra is. Mire érdemes figyelni, amikor gyerekek számára választunk írószert?
2026. 08. 18. 16:00
Megosztás:

Milyen hatással van a SpaceX szárnyalása a Nasdaq-ra?

Befektetői szemszögből a SpaceX teljesítménye túlmutat önmagán. Mivel a vállalat mind a műholdas távközlési szektorban (Starlink), mind a kereskedelmi űrrepülésben és felhőszolgáltatási infrastruktúrában meghatározó szereplő, az eredményei közvetlenül formálják a piaci hangulatot:
2026. 08. 18. 15:00
Megosztás: