Mibe fektessünk: Az értékalapú részvények éve lehet 2022 az Equilor szerint

2022 is az inflációról és annak letörését célzó gazdasági, monetáris intézkedésekről szólhat az Equilor Befektetési Zrt. éves elemzése szerint. Mindez új lehetőségeket teremt a befektetésekben, mert a részvénypiacokon a növekedési papírok felől az értékalapúak felé mozdulhat a kereslet, míg az állampapírok között az inflációkövetőek lehetnek népszerűbbek. Magyarországon az év második felében csökkenhet az áremelkedés üteme, így éves átlagban 4,8 százalékra, míg a gazdasági növekedés a tavalyi ugrást követően 4,5 százalékra mérséklődhet. Az MNB idén is folytathatja a kamatemeléseket, az irányadó alapkamat 4,9 százalékra emelkedhet decemberben, míg a forint az év eleji erősödést követően egy enyhén gyengülő pályán mozoghat, így az év végén 365 forint körül alakulhat az euró árfolyama.

Mibe fektessünk: Az értékalapú részvények éve lehet 2022 az Equilor szerint

Alapjaiban lehet más idén a tőkepiac az elmúlt két esztendőhöz képest az Equilor Befektetési Zrt. kitekintő elemzése alapján: a koronavírust szerencsés esetben magunk mögött hagyhatjuk, igaz egy új mutáns bármikor felülírhatja az alapforgatókönyvet. A korábban bevezetett korlátozások negatív gazdasági hatásai egy ideig velünk maradhatnak, különösen az arra adott korábban nem látott fiskális és monetáris stimulusok, valamint a töredezett ellátási láncok miatt kialakult infláció. Az áremelkedés üteme globálisan decemberben rekord magasságokban mozgott: az Egyesült Államokban 40 éve nem látott mértékben 7, az Eurózónában az euró bevezetése óta nem tapasztalt 5, míg Magyarországon 7,4 százalékkal emelkedtek az árak év/év alapon.

Török Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint a magas infláció miatt elkerülhetetlen a monetáris politika szigorítása: az USA-ban a Fed megkezdheti a szigorítást, így nem csak az új eszközök vásárlását állíthatják le, hanem az alapkamatot is emelhetik, idén összesen három alkalommal. Az év második felében a rekordmagas mérleg leépítése is elkezdődhet, mely tovább emelheti a kötvénypiaci hozamokat és nyomást helyezhet a kockázatos eszközosztályokra. Ehhez képest az Európai Központi Bank várhatóan jövőre kezdi meg a szigorítást, és a várható inflációs nyomás miatt 2023-ban Európában is megkezdődhet a normalizáció.

A hozamemelkedés negatívan érintheti a jövőben eredményt ígérő növekedési részvényeket, így az Equilor az értékalapú részvények felülsúlyozását javasolja. Ezek közé elsősorban olyan társaságok papírjai tartoznak, melyek a belső értékükhöz, a fundamentumukhoz viszonyítva alacsonyan árazottak a piacon, és jellemzően kisebb szorzószámokon forognak (P/E, P/BV, osztalékhozam), mint a piac átlaga. Ilyenek például a bankrészvények, vagy az olajtársaságok papírjai. Ezzel szemben a növekedési részvények a piac átlagánál várhatóan gyorsabban növelik nyereségüket, ugyanakkor ezek a társaságok jellemzően nem fizetnek osztalékot, és magas P/E rátán forognak.

Magyarországon is rég nem látott szinten áll az infláció, ráadásul idén választások lesznek, ami előtt újabb pénzeső érkezik a háztartásokhoz, tovább fűtve az első negyedévben az inflációt. Az áremelkedés üteme a folyamatos monetáris szigorítás ellenére idén is magas maradhat: számos felfelé mutató kockázat érzékelhető, például az emelkedő energiaárak, az élénk belső kereslet, a megindult ár-bér spirál, illetve a kínálati oldali problémák. Az Equilor szerint éves átlagában az infláció 4,8 százalék körül alakul, de az első negyedévben láthatunk még 7 százalék feletti számokat is. Az MNB ezt szigorodó monetáris politikával, míg a kormányzat árkontrollal, bizonyos áruk esetében hatósági árral fékezné.

Az Equilor elemzése szerint a jegybanki szigorítás januárban eddig sikeresen erősítette a forintot, mely enyhén visszafoghatja az inflációs nyomást, az árkontrollnak azonban a rövid távú hatása kiszámíthatatlan. Az elemzés szerint akárki nyeri is a tavaszi választást, kénytelen lesz a jelenleginél jóval szigorúbb fiskális politikát folytatni, hogy az államháztartás hiányát az alkotmányban előírt szintre csökkentse, így várhatóan enyhén lassulhat a gazdasági növekedés üteme. A hiány a járvány hatásainak kezelése miatt tavaly 7 százalék felett alakult, a kormányzati tervek szerint idén 5 százalék alá csökkenhet, amihez azonban a harmadik, negyedik negyedévben a jelenleginél szigorúbb fiskális politikára lehet szükség. A cél az állami beruházások fokozatos csökkentésével csak részben lehet elérhető, az alacsony hiányszámhoz szükség lenne az uniós források beérkezésére is.

Az elemzés rámutat, hogy a lakosság részére nyújtott direkt transzferek kifutnak, és nem zárható ki a támogatások szűkítése sem. A helyzetet nehezíti az állampapírpiaci hozamok folyamatos emelkedése, mely jelentősen drágítja az adósság refinanszírozását. A GDP-növekedést az első félévben elsősorban az erőteljes belső fogyasztás hajthatja, majd az ellátási lánc zavarainak enyhülésével a külső kereslet is élénkülhet az elemzés alapján. Török Lajos szerint a belső keresletet jelentős mértékben támogatják az év elején kifizetendő kormányzati transzferek, így a személyi jövedelemadó visszatérítése, illetve a 13. havi nyugdíj.

A vállalati beruházások volumene az emelkedő finanszírozási költségek, illetve energiaárak miatt mérséklődhet, az állami beruházások visszafogására pedig az idei év második felében van esély. A növekedés értelemszerűen lassulhat a tavalyihoz képest, 4,5 százalék lehet az év egészében. Fontos kérdőjel ugyanakkor az EU Helyreállítási Terv alapján várt források beérkezése körüli bizonytalanság, mely lefelé mutató kockázatot jelent.

Az MNB a sokasodó inflációs kockázatok miatt tavaly júniusban megkezdte a kamatemelési ciklust. Az alapkamat az Equilor várakozása szerint 4,9 százalék lehet az év végén, és jövőre is folytatódhat a kamatemelési ciklus, de már jóval kisebb ütemben, így 2023-ban összesen 30 bázispontos szigorításra lehet számítani. A forint árfolyama szokatlanul nagy utat járt be 2021-ben: előbb egészen a 345-ös szintig süllyedt az euró-forint jegyzése, majd az inflációs folyamatok erősödésével, illetve több régiós jegybank agresszív kamatemelései nyomán a 370-es szintet vette célba, és egészen az év végéig ott maradt.

Az év elején indult intenzív forinterősödés egyelőre megakadt, jelenleg a 355-360-os tartományban mozog, mely az enyhén emelkedő, széles kereskedési sáv közepe. Az Equilor várakozása szerint az év elején folytatódó alapkamat-emelések, illetve a szigorú hangvételű jegybanki üzenetek hatására az első negyedévben erős maradhat a hazai fizetőeszköz, könnyen tesztelheti az árfolyam a 345-350-es zónát is, majd a második negyedév végétől lassú, fokozatos forintgyengülés várható, és az euró árfolyama 365 forinton zárhat az év végén.

Kompenzációt kaphatnak a sertéstartó gazdák

A kormány kompenzációval segíti a sertéstartó gazdákat, a támogatásra mindenki jogosult, aki a ragadós száj- és körömfájás miatt korlátozás alatt levő területen tart vágósertéseket - mondta csütörtöki videóüzenetében Nagy István.
2025. 05. 16. 03:00
Megosztás:

Százmilliárd forintos budapesti beruházást jelentett be a BYD

Mintegy százmilliárd forint értékű beruházást jelentett be a BYD kínai autógyártó, amelynek keretében a cég a magyar fővárosba telepíti az európai vállalati és fejlesztési központját - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.
2025. 05. 16. 02:30
Megosztás:

Többszörösen nehezített úton a vetőmagszektor

A szélsőséges időjárás egyre nagyobb kihívást jelent a vetőmagszektor számára is, amely a mezőgazdaság első, stratégiai jelentőségű lépcsőjét jelenti, hangzott el a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács éves küldöttgyűlésén, Gödöllőn. A negatív környezeti változásokon kívül az ágazatot az elmúlt években érzékenyen érintette az orosz-ukrán konfliktus, amelynek révén a két fontos célországba szállított kukorica és napraforgó vetőmagok exportja töredékére esett vissza.
2025. 05. 16. 02:00
Megosztás:

Tágul az olló a bérek és a kiskereskedelmi forgalom emelkedése között

Tavaly a fizetések 39%-át költöttük el a kiskereskedelemben, ami a – kiskereskedelmi forgalmat tekintve igen komoly visszaesést mutató – covid événél is alacsonyabb érték. Míg 2024-ben a reálbérek 9,2%-kal növekedtek, addig a kiskereskedelmi volumen csak 2,6%-kal, vagyis egyfajta átrendeződés látszik a fogyasztási szerkezetben. Az ország a kiskereskedelmi költéseit tekintve földrajzilag is megosztott, amire a turizmus is hatással van.
2025. 05. 16. 01:30
Megosztás:

Czomba Sándor: elérhető a 85 százalékos foglalkoztatási arány

Magyarország elérheti a 85 százalékos foglalkoztatási arányt 2030-ra - mondta Czomba Sándor csütörtökön Budapesten, a WHC Csoport és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány konferenciáján.
2025. 05. 16. 01:00
Megosztás:

Elindult a HIPA új beszállítófejlesztési szolgáltatása

Több mint ezer vállalat adataival elindította a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség saját fejlesztésű, ágazatfüggetlen adatbázisát, amely a hazai beszállítók és a külföldi beruházók összekapcsolását segíti - tájékoztatta az ügynökség csütörtökön az MTI-t.
2025. 05. 16. 00:30
Megosztás:

Megalakult az ÉVOSZ fenntarthatósági tagozata

Megalakult az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) fenntarthatósági tagozata, amely a fenntartható fejlődés jegyében ágazati szintű gondolkodást céloz - közölte a szövetség az MTI-vel csütörtökön.
2025. 05. 15. 23:30
Megosztás:

Pályafelújításokkal készül a balatoni főszezonra a MÁV

Pályafelújításokkal készül a balatoni főszezonra a MÁV, ezért erre a hétre időzítették a vágányzárat Székesfehérvár és Lepsény között - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója csütörtökön a közösségi oldalán.
2025. 05. 15. 23:00
Megosztás:

A hűvös idő lassítja a növények fejlődését

A hűvös időjárás nem kedvez a mezőgazdaságnak, és bár a hétvégén érkezik némi csapadék, messze nem annyi, amennyire az Alföldön a szomjazó növényeknek szükségük lenne - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2025. 05. 15. 22:30
Megosztás:

Segít-e a CBD olaj a Parkinson-kórban szenvedő betegeknek?

Rengeteg olyan betegség létezik, amelyekre jelenleg nincs gyógyír, és kialakulásának okait is csak feltételezések övezik. Többek között ilyen a Parkinson-kór is, ami az Alzheimer-kór után a második leggyakoribb neurológiai rendellenesség. Becslések szerint több, mint 10 millió embert érint. A jövőbeli előrejelzések szerint ez a szám tovább fog emelkedni. Egy idén megjelent tanulmány szerint 2050-re várhatóan 25,2 millió ember fog Parkinson-kórral élni világszerte, ami 112%-os növekedést jelent 2021-hez képest.
2025. 05. 15. 22:00
Megosztás:

BAHART: felpörgött a balatoni hajók forgalma

A forgalmas tavaszi szünet után a májusi hosszú hétvége is minden várakozást felülmúlt a balatoni hajózásban, május 1-4. között a Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) kompjai és személyhajói 69 ezer utast szállítottak - tájékoztatta a Magyar Turisztikai Ügynökség csütörtökön MTI-t közleményben.
2025. 05. 15. 21:30
Megosztás:

Ismét látogathatók a Hortobágy turisztikai látványosságai

Ismét látogathatók a Hortobágy turisztikai látványosságai péntektől, miután a ragadós száj-, és körömfájás járvány miatt korábban elrendelt korlátozásokat enyhítették - tájékoztatta a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság és a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. közös közleményben az MTI-t csütörtökön.
2025. 05. 15. 21:00
Megosztás:

A Balaton már drága, a Velencei-tavat elfoglalják az állandó lakók – vadászni kell a jó nyaralókra?

Az elmúlt években szép lassan telítődött a magyar nyaralópiac, és ma már egyre nehezebb jó áron megfelelő ingatlant vásárolni. Ennek több oka is van: a Balaton mára szinte budapesti árakon forog, a Velencei-tónál a főváros közelsége miatt egyre több az állandó lakó. Azoknak, akik most elérhető áron szeretnének vásárolni, érdemes körülnézniük a kevésbé felkapott területeken is, mint például a Tisza-tó környékén, ahol még jó ár-érték arányú nyaralók találhatók.
2025. 05. 15. 20:30
Megosztás:

Nőtt az Otthon Centrum nyeresége tavaly

Az Otthon Centrum (OC) ingatlanközvetítő csoport nettó árbevétele 8,839 milliárd forint volt 2024-ben, az előző évi 5,726 milliárd forint után, az adózott eredmény meghaladta az 1,15 milliárd forintot, míg az előző évben 964,2 millió forintot tett ki - tette közzé a társaság a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) alapján készült konszolidált jelentésében, csütörtökön a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2025. 05. 15. 19:30
Megosztás:

Romániában terjeszkedik az egyik legnagyobb lengyel utazási iroda

Romániában terjeszkedik az egyik legnagyobb lengyel utazási iroda, a Rainbow Tours – írja az economica.net.
2025. 05. 15. 19:00
Megosztás:

Az AI új korszaka – kisebb, hatékonyabb, olcsóbb

Egyre jellemzőbb, hogy az általános célú, nagy AI-modellekről inkább a kisebb, speciálisan egy-egy feladatra szabott rendszerek felé fordul a céges felhasználók figyelme. Ezt a változást a hatékonyság, a költségoptimalizálás és a gyakorlati alkalmazhatóság iránti igény hajtja. A vállalatok ma már nem egyetlen AI-modellre támaszkodnak, hanem olyan stratégiát követnek, ami több modell együttes alkalmazásával növeli a mesterséges intelligencia pontosságát, csökkenti a költségeket és az AI-t megbízható módon integrálják a napi működésbe.
2025. 05. 15. 18:30
Megosztás:

Óriási érdeklődés és hatékony banki együttműködés a Demján Sándor Program új hitelterméke kapcsán

Az EXIM Magyarország által május 5-én elindított Jövő Exportőrei Forgóeszközhitel iránt rendkívüli érdeklődés mutatkozott, amelynek eredményeként a rendelkezésre álló 250 milliárd forintos keretösszeg öt nap alatt teljes egészében kimerült. A Demján Sándor Programban meghirdetett termék sikeréhez hozzájárult, hogy az EXIM termékeit a vállalkozások felé közvetítő partnerbankokat előzetesen értesítették a várható új konstrukcióról, lehetővé téve számukra a felkészülést és az ügyfelek időben történő tájékoztatását. Az összesített adatok alapján a termékre 415 darab kérelem érkezett be. Az igénylések 80 százaléka forint-, 20 százaléka pedig euróalapú finanszírozásra irányult. A konstrukció célja a hazai vállalkozások működésének és a vevőkörük bővítésének támogatása, valamint a lakásépítési piac élénkítése.
2025. 05. 15. 18:00
Megosztás:

Hasznos információk a szürkehályog kezelésével kapcsolatban

A legtöbb döntésünk pénzügyi szempontból is mérlegre kerül, de az egészségünkkel kapcsolatban ez egy rugalmasabban kezelt terület. Ez nem jelenti azt, hogy ne tájékozódjunk kellőképpen, mielőtt nagyobb összeget kiadnánk.
2025. 05. 15. 17:30
Megosztás:

Új törvény a nemteljesítő hitelekre (NPL) Magyarországon

Magyarország jelentős lépéseket tett a nemteljesítő hitelekre (NPL) vonatkozó keretrendszer korszerűsítése felé a nemteljesítő hitelmegállapodások hitelgondozóiról és a nemteljesítő hitelmegállapodások felvásárlóiról szóló 2025. évi XII. törvény bevezetésével. A 2025. május 16-án hatályba lépő új jogszabály a 2021/2167-es uniós irányelvet ülteti át a magyar jogba, és ezzel átfogó rendszert hoz létre a nemteljesítő hitelek átruházására, kezelésére és kiszolgálására. Ezek a reformok várhatóan átalakítják a magyar NPL-piacot, új lehetőségeket és felelősséget teremtve mind a hazai, mind a nemzetközi befektetők számára.
2025. 05. 15. 17:00
Megosztás:

Jön a közös európai diploma!

A Tanács állásfoglalást fogadott el az egységes európai diploma bevezetéséhez szükséges intézkedésekről.
2025. 05. 15. 16:30
Megosztás: