A paksi bővítés már az építkezésről szól

A paksi bővítés már nem a papírmunkáról, hanem a valódi építkezésről szól, ennek megfelelően a felek aláírták a következő évekre vonatkozó ütemtervet is, amelynek alapján biztosan állítható, hogy a 2030-as évek elejére már megkezdhetik az új blokkok a termelést - jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Pakson.

A paksi bővítés már az építkezésről szól

A tárcavezető a Roszatom orosz atomenergetikai vállalatot vezető Alekszej Lihacsovval közösen tartott sajtótájékoztatóján üdvözölte, hogy megkezdődött az új reaktorok építése Pakson, és rámutatott, hogy a bővítés ma a létesítési engedéllyel rendelkező legnagyobb nukleáris projekt a kontinensen, ráadásul igazi nemzetközi együttműködésről van szó, hiszen az orosz fővállalkozó mellett több amerikai, német, francia, svéd, osztrák, illetve már 94 magyar céget is bevontak.

Tudatta, hogy mindkét tervezett blokk alatt megtörtént ötméteres mélységig a talajkiemelés, innentől a következő cél a 23 méteres mélység elérése. Tájékoztatása szerint emellett jól haladnak a résfalazási munkák is, jelenleg 77 százaléknál tart az ezen dolgozó német-amerikai vállalat. Illetve megkezdődött a talajszilárdítási munka is, és a következő fél évben hatvan épületet is felhúznak.

"Ma aláírtuk a következő évekre vonatkozó ütemtervet, és ennek alapján azt tudom önöknek mondani, hogy a következő évtized elején hálózatra fogjuk tudni kapcsolni az új atomerőművet" - jelentette ki.

Valamint azt is érintette, hogy a beruházás nyomán hazánk továbbra is a világ azon húsz országa között tud majd maradni, amelyek a károsanyag-kibocsátásuk csökkentésével párhuzamosan növelik a gazdasági teljesítményüket, az új blokkokkal ugyanis évi 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátását váltják ki, ami háromszorosa annak, mint amit a magyarországi erdők el tudnak nyelni évente.

A miniszter leszögezte, hogy az európai energiaellátás utóbbi évekbeli válságának egyik fő oka az, hogy az ügyet súlyosan átpolitizálták és átideologizálták, miközben itt fizikai valóság kérdéséről van szó.

"Számunkra az energiaellátás kérdése sem nem politikai, sem nem ideológiai ügy, és főként azért nem, mert sem politikai nyilatkozatokkal, sem pedig ideológiákkal nem lehet fűteni, nem lehet a gazdaságot működtetni" - figyelmeztetett.

Majd kiemelte, hogy a kormánynak kötelessége az ország energiaellátásának biztosítása. "Ezért fontos, hogy növelni tudjuk függetlenségünket, azaz csökkenteni tudjuk kiszolgáltatottságunkat a nemzetközi energiapiacoktól, hogy meg tudjuk védeni a rezsicsökkentés eredményeit és a környezetünket" - húzta alá.

Ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy az atomenergia az egyetlen módja annak, hogy nagy mennyiségben, biztonságosan, olcsón és fenntartható módon termeljenek áramot.

"Magyarország ellátásbiztonsága nemzeti érdek. És a nemzeti érdek azt diktálja, hogy növelnünk kell a nukleáris energiabeli kapacitásainkat, ez pedig csak úgy lehetséges, hogyha új atomerőművi blokkokat építünk" - jelentette ki.

Szijjártó Péter arról számolt be, hogy az Európai Unió két részre szakadt az atomenergia kérdésében, s Magyarország az ezt támogató, Franciaország vezette blokk tagja.

"És látszik az, hogy a nukleáris energiával szembeni támadások semmiféle ténybeli megalapozottsággal nem rendelkeznek, azok kizárólag ideológiai alapon állnak" - vélekedett. "Éppen ezért világossá tettük, hogy mi semmilyen szankcióhoz nem járulunk hozzá, amely a nukleáris energetika területét sújtaná" - tette hozzá.

Kitért arra is, hogy az Oroszországgal szemben készülő tizenkettedik szankciós csomag nem is tartalmaz ilyen előterjesztéseket, de mindegy is, hogy mi lesz a konkrét javaslatban, Magyarország soha nem fog beleegyezni nukleáris ipart sújtó büntetőintézkedésekbe.

Alekszej Lihacsov megerősítette, hogy az atomenergiának nincsen alternatívája, ez most a legstabilabb, a legkiszámíthatóbb és környezetvédelmi szempontból a legtisztább energiaforrás.

Elmondta, hogy a Roszatom a legjobb szakértőit irányítja Magyarországra a szigorú követeleményekre és az európai szabályozók kiemelt figyelmére tekintettel.

"Jól tudjuk azt, hogy a nemzetközi környezet nem egészen baráti módon viszonyul a Roszatomhoz, de mi készen állunk a külső nyomás ellenére maximálisan megvalósítani ezt a projektet" - emelte ki. Majd rámutatott a projekt nemzetközi jellegére, és közölte, hogy a részt vevő külföldi cégek száma csak nőni fog.

A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a 2030-as évek elején várható az átadás, addigra nemcsak a két új blokk és a munkaerő kiképzése lesz kész, hanem a fűtőanyag szállítása is biztosított lesz.

"Mi magyar partnereinkkel készen állunk részt venni minden projektben, ami a jövő atomenergiájának megvalósítására irányul" - mondta. "Nagy projekt előtt állunk, de már nagy utat tettünk meg, olyan utat, amelynek során jobban megismertük egymást, a barátságunk megerősödött, és jobban tudunk egymással együttműködni" - fűzte hozzá.


Évek óta nem láttunk ilyet a lakáspiacon: egy megye kivételével mindenhol visszaestek az árak

Évek óta nem történt olyan a lakáspiacon, mint idén májusban, amikor a hirdetési átlagárak nominálisan is csökkenni kezdtek. A zenga.hu adatai szerint országosan 2,3 százalékkal alacsonyabb volt a meghirdetett ingatlanok átlagára májusban, mint áprilisban, ami az éves drágulási ütemet is jelentősen lassította. A folyamat szinte az egész országot érintette, egyetlen megye kivételével mindenhol csökkentek az árak havi összevetésben – derül ki a Zenga Ingatlan Radar legfrissebb, júniusi számából.
2026. 06. 16. 07:00
Megosztás:

A Mediaworks szervezeti és portfólió-átalakításra készül

A Mediaworks Hungary Zrt. modernizációs célú szervezeti és portfólió-átalakítást hajt végre, amely a működési struktúra megújítása mellett létszámot érintő változásokkal is jár - közölte a cég hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 16. 06:30
Megosztás:

Az EU és Ukrajna megnyitotta a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját

Az Európai Unió és Ukrajna megnyitotta a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját, azt a klasztert, amely az uniós tagság alapvető értékeit és intézményi követelményeit foglalja magában - közölte hétfőn az uniós tagállamokat tömörítő Tanács.
2026. 06. 16. 06:00
Megosztás:

Óriásit ugrott a lakosság hiteltartozása, most először lekörözte már a cégekét is

Bődületes mértékben nőtt a lakosság hitelállománya egy év alatt, ami a BiztosDöntés.hu elemzése szerint nagyrészt az Otthon Start megjelenése óta eltelt időszak piaci szárnyalásával magyarázható. A 20 százalékot közelítő bővülés hatására rekordméretűre ugró adóssággal a lakosság már megelőzte a vállalatokat is.
2026. 06. 16. 05:30
Megosztás:

A Liszt Ferenc Repülőtér térsége Budapest egyik legkeresettebb logisztikai lokációja

A WING Industrial új csarnokfejlesztést indít a vecsési logisztikai és ipari parkjában. Az épület tervezése és kivitelezése teljes egészében a hosszú távra szerződött bérlő egyedi funkcionális és műszaki elvárásai szerint történik. Így a park teljes területe beépítésre kerül, és továbbra is teljes kihasználtság mellett működik.
2026. 06. 16. 05:00
Megosztás:

Milliós állami támogatás járhat a lakáshitel-törlesztéshez

Egy tavalyi jogszabálymódosítás nyomán még népszerűbbé vált az egészségpénztári megtakarítások lakáshitel-törlesztésre történő felhasználása. Ehhez számottevő, hosszútávon akár több millió forintot kitevő állami támogatás is járhat, sőt, a befizetésekből az adóstárs is azonnal törleszthet. Mindennek az ügyintézésére immár létezik egy kényelmes, egyszerűen igénybe vehető megoldás.
2026. 06. 16. 04:00
Megosztás:

A Samsung SDIH a gödi lakosokkal együttműködve valósítja meg környezetvédelmi akciótervét

A Samsung SDI Hungary (SDIHU) átfogó intézkedéscsomag megvalósítását jelentette be, amellyel erősíteni kívánja az együttműködést Göd lakosságával a várost érintő környezetvédelmi és zajvédelmi kezdeményezések kapcsán.
2026. 06. 16. 03:00
Megosztás:

Strukturális fordulat előtt állhat a budapesti irodapiac

A budapesti irodapiacon növekedhet az igény a jó minőségű, modern irodákra, ami a beruházásokat is élénkítheti, az üresedési ráta Magyarországon akár 10 százalék alá is csökkenhet, ám a mesterséges intelligencia terjedése már középtávon is kockázatot jelent - áll Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászának az MTI-hez hétfőn eljuttatott elemzésében.
2026. 06. 16. 02:30
Megosztás:

Bírságok tömkelege lesz postázva: pár napja maradt a kertes házak tulajdonosainak

A kerítés mögött burjánzó gaz nem magánügy: ha parlagfű nő benne, a hatóság szerint már közegészségügyi kockázat. A következő hetekben sok kertes ház, telek, zártkert és elhanyagolt udvar tulajdonosa szembesülhet azzal, hogy a „majd hétvégén lekaszálom” hozzáállás akár több százezer forintos, nagyobb területnél milliós következménnyel járhat.
2026. 06. 16. 02:00
Megosztás:

Fordulat a devizaváltásban – Az idei nyaraláshoz már a hazai bankoknál kaphatunk olcsóbban eurót?

Hosszú éveken át élt alapvetésként a köztudatban, hogy ha euróra vagy más külföldi pénznemre van szükségünk, a neobankok kínálják a legolcsóbb megoldást a középárfolyamos váltással. A hazai bankszektor azonban felvette a kesztyűt: ma már több hagyományos pénzintézet is olyan konstrukciókat kínál, amelyek bizonyos keretek között nemcsak versenyképesek, hanem konkrétan olcsóbbak is lehetnek a fintecheknél – áll a money.hu legfrissebb elemzésében.
2026. 06. 16. 01:30
Megosztás:

Sok készpénzt tartasz otthon? Baj lesz belőle!

Sokan még mindig úgy érzik: az a pénz van igazán biztonságban, amit otthon, kézzel fogható formában tartanak. Egy boríték a fiók mélyén, néhány köteg bankjegy a szekrényben, „vészhelyzeti tartalék” a matrac alatt – ismerős megoldások ezek.
2026. 06. 16. 01:00
Megosztás:

Közel 41,5 milliárd forint értékű hálózatfejlesztési beruházást zárt le az OPUS TITÁSZ

Az OPUS TITÁSZ közel 41,5 milliárd értékű villamosenergia-hálózatfejlesztési beruházást valósított meg az EU és a kormány Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének (RRF) 50 százalékos vissza nem térítendő támogatásával a Széchenyi Terv Plusz keretében - közölte a társaság az MTI-vel hétfőn.
2026. 06. 16. 00:30
Megosztás:

Megújul a népligeti buszállomás utastájékoztatási rendszere

Ezekben a hetekben teljesen megújul a Népliget autóbusz-állomás utastájékoztatási rendszere, majd a munka később más, nagy forgalmú állomásokon folytatódik - jelentette be a közlekedési és beruházási miniszter hétfőn a Facebookon.
2026. 06. 15. 23:30
Megosztás:

A visegrádi országok képviselőivel egyeztetett a külügyminiszter

Orbán Anita külügyminiszter a visegrádi országok (V4) külügyi képviselőivel egyeztetett Luxemburgban, az uniós Külügyek Tanácsa ülése alkalmából hétfőn.
2026. 06. 15. 23:00
Megosztás:

Az EU ezentúl kibervédelmi támogatást is nyújt Ukrajnának súlyos támadások esetén

Jóváhagyta az európai uniós tagállamok kormányainak képviselőiből álló Tanács Ukrajna csatlakozását az uniós kiberbiztonsági tartalékhoz hétfőn, így az ország rendkívüli uniós támogatást vehet igénybe nagyszabású kiberbiztonsági incidensek esetén.
2026. 06. 15. 22:30
Megosztás:

Moszkva tájékoztatást vár Washingtontól az amerikai rendezési elképzelésekről

Moszkva arra számít, hogy Steven Witkoff, Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja, valamint Jared Kushner, az elnök veje a közelgő oroszországi látogatása során tájékoztatást ad arról, hogy az amerikai fél miként szándékozik végrehajtani az alaszkai orosz-amerikai csúcstalálkozón megvitatott megállapodásokat - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfői minszki sajtótájékoztatóján.
2026. 06. 15. 22:00
Megosztás:

Az EP elnöke bejelentette a Tisza Párt két új EP-képviselőjét

Roberta Metsola, az Európai Parlament (EP) elnöke a testület strasbourgi plenáris ülésén bejelentette, hogy május 22-i hatállyal Bogdán Csaba és Weisz Viktor a Tisza Párt két új EP-képviselője.
2026. 06. 15. 21:30
Megosztás:

Jelentősen bővíti létszámát Szegeden a ContiTech

Jelentős bővítésbe kezd a ContiTech Rubber Industrial Kft. Szegeden: a most induló toborzási kampányban a vállalat összesen 130 új szellemi munkatárs felvételét tervezi 2027 végéig - tájékoztatta a cég hétfőn az MTI-t.
2026. 06. 15. 21:00
Megosztás:

Aktív, dolgozó és önkénteskedő nyugdíjasok formálják a hosszú élet új ritmusát

A nyugdíjas évek Magyarországon egyre kevésbé jelentenek visszavonulást, sokan aktívak maradnak, munkát vállalnak vagy közösségi szerepet töltenek be. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint ma már 140–150 ezer nyugdíjas végez keresőtevékenységet, ami az elmúlt tíz évben körülbelül 2,5–3-szoros növekedést jelent.
2026. 06. 15. 20:00
Megosztás:

Elfogadták az alaptörvény tizenhatodik módosítását

Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.
2026. 06. 15. 19:30
Megosztás: