Állóképesség, robbanékonyság, felkészülés: mit tanulhatnak a vállalatvezetők a tízpróbázóktól?

Javában zajlik a párizsi olimpia, ahol több mint 200 nemzet sportolói küzdenek meg a hőn áhított érmekért. Minden szakág különleges, de talán a tízpróba követeli meg a legnagyobb sokoldalúságot a résztvevőktől, hiszen tíz versenyszám eredményei alapján hirdetnek győztest. Ennyiben a tízpróba épp olyan, mint a vállalatok irányítása – véli a Bécsi Közgazdaságtudományi Egyetem vezetőképző akadémiájának dékánja. Barbara Stöttinger a tízpróba számain keresztül mutatja be, milyen készségek nem hiányozhatnak egy sikeres menedzser arzenáljából.

Állóképesség, robbanékonyság, felkészülés: mit tanulhatnak a vállalatvezetők a tízpróbázóktól?

A négy futó-, három ugró- és három dobószámot tartalmazó tízpróbát nem véletlenül nevezik az atlétika csúcsának. A dekatlon a WU Executive Academy dékánját is megihlette. A 125 éves iskola üzleti döntéshozók számos generációját képezte történelme során, és ma is Közép-Európa egyik legmagasabban jegyzett vezetőképzőjét működteti, ahol évente mintegy 2200 diák kap naprakész tudást. Az intézményt vezető Barbara Stöttinger a 2024-es nyári olimpia alkalmából közelebbről is megvizsgálta, mit tanulhatnak a menedzserek a tízpróbázóktól.

Futószámok: gyorsaság, koordináció és állóképesség

100 méteres síkfutás: alig tart tovább 10 másodpercnél, mégis számos készségre van szükség benne: gyors reakcióidő a rajtlövés után, robbanékonyság a rajtblokkból, erőteljes, összehangolt lépések a megfelelő testtartásban egészen a célig. Vezetőként is rendszeresen adódnak olyan helyzetek, amikor rövid időn át maximális teljesítményt kell nyújtani. Egy hirtelen kialakult válsághelyzetben például villámgyorsan kell reagálni a váratlan eseményekre, és azonnali intézkedéseket kell hozni. A vezetőknek egyszerre kell tudniuk kezelni a különböző prioritásokat, és nyomás alatt is tisztán kell gondolkodniuk, nyugodtnak kell maradniuk, és magabiztosságot kell sugározniuk.

110 méteres gátfutás: itt minden kell, ami a 100 méteres síkfutásban, de még ügyességre és előrelátásra is szükség van az gátak átugrásához.  A vezetők is gyakran szembesülnek akadályokkal. Még a legaprólékosabb tervezés mellett is újra és újra felbukkannak előre nem látható események, amelyeket gyorsan meg kell oldani. A vezetőknek különösen fontos, hogy ne csak rugalmasan tudjanak alkalmazkodni az új helyzetekhez és előre lássák a jövőbeli akadályokat, hanem akkor is gyorsan talpra álljanak, és ne veszítsék el a fókuszt, ha egy-egy akadályt esetleg levernek.

400 és 1500 méteres síkfutás: a leghosszabb sprint és a középtáv fő száma az állóképességről, az energia beosztásáról és a ritmusról szól. A futónak a teljes táv során úgy kell szabályoznia a sebességét, hogy végig gyors legyen, és maradjon energiája a hajrára. Egy hasonló példa a cégvezetők életéből a termékfejlesztés a tervezéstől a prototípusgyártáson és tesztelésen át a piaci bevezetésig, hosszú ideig kell motiválni, iránytani, vezetni a csapatot fent tartani a motivációt.

Ugrószámok: előkészítés, kockázatértékelés és célok kitűzése

Távolugrás: itt két dolog dönt. Az egyik a felkészülés: a pontos lépéstechnika (hossz, ritmus, dinamika) elsajátítása, az elrugaszkodás optimális időzítésének begyakorlása. A másik a bátorság és a kockázatvállalás. Abból lesz bajnok, aki közel mer menni az akadályhoz (itt: a rugaszkodóléchez) anélkül, hogy túllépné azt. A felkészülés a vezetői munkában is fontos. Legyen szó egy projektről, a csapat újraszervezéséről vagy egy új piac meghódításáról – ha felkészülsz, félúton vagy a siker felé, véli Barbara Stöttinger. A bátorság szintúgy a menedzser fontos tulajdonsága: a képesség, hogy megfelelően értékelje a kockázatokat, kipróbáljon új dolgokat, és olyan döntéseket hozzon, amelyek előre viszik a vállalatot anélkül, hogy szükségtelenül veszélyeztetnék azt.

Magasugrás és rúdugrás: ami a távolugró számára is fontos, az itt is érvényes, de kiegészül azzal, hogy a sportoló előre fel tudja mérni, milyen magasra meri feltenni a lécet. Azaz a jó célmeghatározás a kulcs. A vezetőknek is olyan célokat kell kitűzniük, amelyek ambiciózusak, de megvalósíthatóak. Nincs értelme mindig az „alacsonyan lógó gyümölcsöket” keresni. Ám az sem tanácsos, hogy minden projektre irreális célokat határozzanak meg, hiszen ez frusztrációhoz vezet az alkalmazottak részéről. Néha azonban vannak olyan különleges körülmények, amikor lehetséges a kitűzött célokat messze meghaladó eredmény elérése. Ezeknek a felismerése és felhasználása a kivételes vezetők jellemzője.

Dobószámok: összpontosítás, robbanékonyság és időzítés

Gerelyhajítás: a klasszis gerelyhajítót a biztos dobástechnika mellett a tökéletes időzítés jellemzi: a legjobb pillanatban engedi el a gerelyt. A jó vezetőnek szintén biztos tudással kell rendelkeznie, az időzítés pedig mindig kulcskérdés: rajta kell tartaniuk a szemüket a piaci, szakmai és technológiai trendeken, és a megfelelő pillanatban lépniük, hogy ne maradjanak le, ugyanakkor elhamarkodott döntésekkel se nehezítsék meg a dolgukat.

Súlylökés: szó szerint a legnehezebb szám: a súly a nőknél minimum 4, a férfiaknál 7,26 kilót nyom, amit egy kis dobókörből kell egy szűk íven belül eldobni. A mentális erő itt különösen fontos, hogy a dobásra úgy készüljenek fel a sportolók, hogy a másodperc tört része alatt robbanásszerűen maximális erőt tudjanak lehívni. A vezetők sokat tanulhatnak tőlük, különösen válsághelyzetekben: nekik is a rövid idő alatt kell minden energiájukat összpontosítaniuk, és nyomás alatt nehéz, ugyanakkor komoly döntéseket hozniuk. Nem szabad visszariadniuk a nehéz döntésektől (bármilyen súlyos is legyen az), és egy szűk játéktéren belül kell cselekedniük.

Diszkoszvetés: a diszkoszvetők a felkészülés mesterei. Különleges tehetségük van ahhoz, hogy a tökéletes dobást előre elképzeljék, hogy aztán a versenyen pontosan ugyanígy tudják végrehajtani. Mivel olyan világban élünk, amelyben az ötéves tervek elavultak, mert a keretfeltételek egyre gyorsabban változnak, a modern vezetőknek is érdemes egy vizualizációs technikát alkalmazni. Ez a stratégiai előrelátás képessége: végigjátsszák a lehetséges forgatókönyveket, hogy pontosabban tervezzenek, és jobban felkészüljenek a jövőre.

Az XRP vérzik 2 dollár alatt – a Digitap ($TAP) 8-szoros növekedést céloz a banki lendkerékkel a legjobb kriptó befektetés 2026-ra

Annak ellenére, hogy az év nagy reményekkel indult a szabályozási egyértelműség és az intézményi elfogadás terén, az XRP frusztráló volatilitási ciklusba ragadt. Egy rövid negyedéves emelkedés után az eszköz tartós gyengülési szakaszba lépett, ismételten képtelen volt áttörni a 2,00 dolláros pszichológiai ellenállást.
2025. 12. 17. 23:00
Megosztás:

Megkezdődött a méh állatjóléti támogatások kifizetése

Megkezdte a Magyar Államkincstár a méh állatjóléti támogatás kifizetését, így csaknem 2500 gazdálkodó számára érkezik meg mintegy 1,5 milliárd forintnyi támogatás a napokban - közölte Nagy István agrárminiszter az Agrárminisztérium szerdai közleménye szerint.
2025. 12. 17. 22:30
Megosztás:

Az ANY Nyomda szállítja a 2026-os országgyűlési választási nyomtatványokat

A 2026-ban sorra kerülő magyarországi országgyűlési választások nyomtatványait az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. szállítja - közölte a társaság szerdán a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2025. 12. 17. 22:00
Megosztás:

A Bitcoin 86 000 dollárra esett – a Digitap ($TAP) visszatérítési kártyája elnyerte a decemberi legjobb kriptós előértékesítés címet

A Bitcoin most pislogott egyet. Hetekig tartó feszültség után visszacsúszott a 86 000 dolláros tartományba, és a hangulat gyorsan megváltozott. A grafikonok ingadozóvá váltak. A bizalom megcsappant. A „vásárolj és várj” típusú befektetők félreálltak. Ez a fajta mozgás mindig előhozza azt a kérdést, amely a ciklus ezen szakaszában rendszeresen felmerül: ha a Bitcoin megtorpan, merre néz a „smart money” (az okos pénz)?
2025. 12. 17. 21:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 12. 17. 20:30
Megosztás:

A kormányhivatal megkezdte a csomagküldő szolgálatok ellenőrzését

A fővárosi kormányhivatal - szerdán az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint - a vásárlók érdekében megkezdte a csomagküldő szolgálatok ellenőrzését.
2025. 12. 17. 19:30
Megosztás:

Átadták a Kerékpárosbarát település és a Kerékpárosbarát munkahely díjakat

Átadták a Kerékpárosbarát település és a Kerékpárosbarát munkahely díjakat szerdán Budapesten; a címet tíz település és tíz vállalat, illetve közintézmény kapta meg.
2025. 12. 17. 19:00
Megosztás:

2026 lehet az év, amikor a kriptó végleg belép a fősodorba?

A kriptopiac az elmúlt hónapokban látványos visszaesést szenvedett el: az összkapitalizáció október óta 4,2 billió dollárról 2,9 billióra csökkent, ami sok befektetőben újraélesztette a bizonytalanságot. Ugyanakkor 2025-ben több olyan strukturális változás történt, amely néhány éve még elképzelhetetlen lett volna, és ezek együtt akár megalapozhatják azt, hogy a kriptovaluták 2026-ban valóban kilépjenek a rétegeszköz szerepből.
2025. 12. 17. 18:30
Megosztás:

Biztató jel, de még nem trend - Építőipar

Szeptemberben és októberben látványosan megugrott az építőipar teljesítménye, ám a vállalkozói adatok alapján ez egyelőre még nem trend. A működő cégek száma tovább csökkent, a piac feszes maradt, miközben az egyéni vállalkozóknál egyértelmű átrendeződés indult el.
2025. 12. 17. 17:30
Megosztás:

Modernizáció, tőkebeáramlás és strukturális változások formálják a következő évet

A Colliers közzétette legújabb jelentését „CEE-6: Highlights 2025 & Predictions 2026” címmel, amely áttekintést ad a gazdasági és ingatlanpiaci trendekről Bulgáriában, Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában. A tanulmány szerint 2025-ben mérsékelt gazdasági fellendülés, csökkenő infláció és egyre hangsúlyosabb stratégiai fókusz jellemezte a fenntarthatóság területét – miközben az ingatlanpiacokat a modernizáció, az új irodakínálat szűkössége, az erős logisztikai kereslet és a retail parkok folyamatos bővülése határozta meg.
2025. 12. 17. 17:00
Megosztás:

Megérkeztek a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés újabb eredményei

Élőhal-kereskedőket, forraltbor-árusokat, őstermelőket, vad- és halfeldogozókat, valamint nagyüzemi és kézműves söröket is ellenőriztek az elmúlt hetekben az élelmiszerlánc-biztonsági felügyelők. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), valamint a kormány- és járási hivatalok szakemberi által végzett téli szezonális ellenőrzés újabb célterületeinek összesítése, egy-egy kirívó esettől eltekintve, pozitív tapasztalatokat hozott. Egy vadhúsfeldolgozó üzemben 3 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból és a működését is felfüggesztették. Egy sörben a dobozos termékeknél nem engedélyezett adalékanyagot mutatott ki a Nébih laboratóriuma - közölte az Agrárminisztérium (AM) szerdán az MTI-vel.
2025. 12. 17. 16:30
Megosztás:

Januártól Ukrajnában és Moldovában is a magyar tarifa szerint mobilozhatunk

2026. január 1-től Ukrajna és Moldova is tagja lesz az európai roamingzónának, így ha egy magyar előfizető ezen országokból telefonál haza vagy bármelyik uniós tagállamba, a hazai díjtételekkel számolhat.
2025. 12. 17. 16:00
Megosztás:

A Mol-csoport és a SOCAR szárazföldi kutatási és termelésmegosztási megállapodást írt alá

A Mol-csoport és a azerbajdzsáni állami olajtársaság, a SOCAR átfogó szénhidrogén kutatási, fejlesztési és termelésmegosztási megállapodást írt alá, amely Azerbajdzsán Shamakhi-Gobustan régiójának egy szárazföldi területére vonatkozik, a közös kutatási projektben a Mol-csoport operátorként 65 százalékos, a SOCAR pedig 35 százalékos részesedéssel rendelkezik - közölte a Mol szerdán az MTI-vel.
2025. 12. 17. 15:30
Megosztás:

Hamis szurkolói termékeket találtak a pénzügyőrök

Több ezer, ismert sportmárkák és külföldi klubcsapatok logójával ellátott terméket találtak pénzügyőrök egy vállalkozás székhelyén; a termékeket replikaként hirdette a cég - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
2025. 12. 17. 15:00
Megosztás:

A munkavállalók kevesebb, mint fele kapott bónuszt tavaly

Különösen aktívak a munkavállalók az álláspiacon, döntéseiket továbbra is a fizetések és juttatások mértéke határozza meg leginkább, így fokozott a vállalatokon lévő bérnyomás. Jelenleg minden harmadik dolgozó elgondolkozna a munkahelyváltáson, ha idén nem kapna prémiumot – derül ki a Profession.hu friss, reprezentatív kutatásából.
2025. 12. 17. 14:30
Megosztás:

Karácsonyi élményajándékozás pörgeti fel az utazási piacot

Az egyre népszerűbb karácsonyi élményajándékozás új lendületet ad az utazási kedvnek. A „télből a nyárba” programok mellett a jövő évi nyaralások és kulturális körutazások előfoglalása is megkezdődik, ahol a korai döntés nem csak kedvezményeket, de jobb helyeket is biztosít a népszerű desztinációk esetében.
2025. 12. 17. 14:00
Megosztás:

Újabb földterületek megvásárlására nyílik lehetőség

A földértékesítési program következő ütemében több mint ezer településen nyílik lehetőség 10 hektárnál kisebb területű, állami tulajdonú földrészlet megvásárlására. A földrészletekre 30 napig, azaz január 16-ig lehet vételi ajánlatot tenni az Agrárminisztérium (AM) Elektronikus Pályázati Rendszerének (EPR) felületén - közölte az AM szerdán az MTI-vel.
2025. 12. 17. 13:30
Megosztás:

2025-ben így tanulnak nyelveket a leggyorsabban fejlődők

A nyelvtanulás 2025-re végleg maga mögött hagyta a kizárólag tankönyv-alapú, frontális oktatást. A leggyorsabban fejlődő tanulók már pontosan tudják, hogy a siker nem a bemagolt nyelvtani szabályokon, hanem a tudatos módszerválasztáson és az aktív részvételen múlik. A hangsúly egyre inkább azon van, hogy a nyelv ne tantárgy legyen, hanem élő eszköz, amelyet a tanuló magabiztosan használ a mindennapokban, akár munkáról, utazásról vagy személyes kapcsolatokról van szó.
2025. 12. 17. 13:00
Megosztás:

Élvezd a stílusos lakberendezést: prémium bútorok nagy kedvezménnyel

Olasz bútormárkák közül válogathatsz rendkívüli árengedmény keretében, ahol kiemelkedő ajánlatokat találsz. Elegáns lakókörnyezetre vágysz, de eddig nem találtál rá az álmaid bútoraira a megfelelő áron?
2025. 12. 17. 12:30
Megosztás:

Óvodákat újítanak meg Csongrádon

Négy tagóvodát újítanak meg Csongrádon mintegy 300 millió forintból uniós támogatással - tájékoztatta az önkormányzat az MTI-t.
2025. 12. 17. 12:00
Megosztás: