Alulmaradt Oroszország - Kína Türkmenisztánnal lépett gázszövetségre
2009. 06. 25. 15:35
Kína és Türkmenisztán gázszövetségre lépett: a Li Ke-csiang (Li Keqiang) kínai miniszterelnök-helyettes és Gurbanguli Berdimuhamedov türkmén államfő által aláírt megállapodások értelmében Kína 3 milliárd dolláros hitelt nyújt Asgabatnak az ország legnagyobb földgázmezőjének kiaknázására, és a kitermelt gáz egy még idén megnyíló vezetéken Kínába áramlik - tudósít az MTI. (ProfitLine.hu)
A Kommerszant című tekintélyes orosz üzleti lap csütörtöki beszámolójában megállapította: ez újabb vereség a Gazprom számára a türkmenisztáni gázért folytatott harcban. Eredetileg igen szűkszavú tájékoztatást adtak az aláírt megállapodásokról, de szerdán későn este a türkmenisztáni televízió műsorából kiderült: a kormányközi keretmegállapodás értelmében a Kínai Állami Fejlesztési Bank 3 milliárd dollár hitelt ad kedvezményes feltételek mellett Türkmenisztánnak, konkrétan a Türkmengaz cégnek. A hitel célját ugyan nem jelölték meg, de korábbi hírekből tudható, hogy Kína a Déli Jolotany gázmező ipari elsajátítására adja. Ez Türkmenisztánban a legnagyobb, és független brit értékelések szerint a világon a négy legnagyobb gázmező között van, tartalékait 6-14 billió köbméterre becsülik. Az aláírt megállapodások értelmében az idén üzembe helyezendő, hétezer kilométeres vezetéken az eredetileg tervezett 30 milliárd helyett Türkmenisztánból évi 40 milliárd köbméter gáz áramlik majd Kínába. Tacsberdi Tagijev türkmén miniszterelnök-helyettes már június elején jelezte, hogy Kína kész hitelt nyújtani a Déli Jolotany gázmező kiaknázására, s a türkmenisztáni gázért harcoló országok hirtelen igen aktívvá váltak. Hosszú idő ózta első ízben Asgabatba látogatott Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója. A Gazpromnak előzőleg áprilisban komoly konfliktusa támadt Türkmenisztánnal, amikor leállította az ottani drága gáz vásárlását az európai kereslet és az árak csökkenése miatt. A jelek szerint Miller látogatása nem járt eredménnyel, mert a szerdai hírek szerint változatlanul nem érkezik gáz Türkmenisztánból Oroszországba. Igor Szecsin miniszterelnök-helyettes a minap bejelentette, hogy az ártárgyalások Asgabattal a jövő héten kezdődnek meg. Nem ért el eredményt az EU sem, amely az Oroszországot elkerülő Nabucco vezeték fő nyersanyagbázisává szeretné megtenni Türkmenisztánt. Június elején Brüsszelben folytak ugyan magas szintű tárgyalások, de az EU feltételként támasztotta, hogy a gázból származó bevételek költségvetési újraelosztásának átláthatóságát, Asgabat számára azonban a jelek szerint ez elfogadhatatlannak bizonyult. Ezt követően a türkmenisztáni politikusnak Washingtonban Hillary Clintonnal kellett volna találkoznia, de a megbeszélés elmaradt, az indoklás szerint az amerikai külügyminiszter sérülése miatt. A Kommerszant című lap kínai forrásokból úgy tudja, hogy a megállapodásokat már tavasszal szándékoztak aláírni, de Asgabat húzta az időt, mert nem akart semmiféle kötelezettséget vállalni a gázkincse elosztására vonatkozóan. Most azonban a jelek szerint nem maradt más kiútja, mint a Kínával való megállapodások aláírása. Kína a lap szerint arra számít, hogy a Déli Jolotany gázmező kiaknázásának megkezdése után az ott kitermelt gáz nagy része Kínába áramlik majd az Üzbegisztánon és Kazahsztánon áthaladó Türkmenisztán-Kína gázvezetéken: ezt még idén üzembe szándékoznak helyezni, s kapacitása az első lépcsőben évi 30 milliárd, később 40 milliárd köbméter gáz lesz. (A Nabucco üzembe helyezését 2019-re tervezik, és kapacitás évi 31 milliárd köbméter lesz.) A megállapodásoknak kínai részről tulajdonított jelentőséget érzékelteti a fő tárgyaló, Li Ke-csiang miniszterelnök-helyettes magas rangja: a politikai bizottság állandó tagja, s igen magas tisztségek várományosaként tartják számon. Nyugaton is nagy jelentőséget tulajdonítanak a fejleményeknek: Richard Morningstar, az amerikai külügyminisztérium eurázsiai energetikai különmegbízottja szerdán azt mondta: Oroszországnak nem a Nabucco számára nyújtott amerikai támogatás, hanem Kína türkmenisztáni projektjei miatt kellene aggódnia.
A Kommerszant című tekintélyes orosz üzleti lap csütörtöki beszámolójában megállapította: ez újabb vereség a Gazprom számára a türkmenisztáni gázért folytatott harcban. Eredetileg igen szűkszavú tájékoztatást adtak az aláírt megállapodásokról, de szerdán későn este a türkmenisztáni televízió műsorából kiderült: a kormányközi keretmegállapodás értelmében a Kínai Állami Fejlesztési Bank 3 milliárd dollár hitelt ad kedvezményes feltételek mellett Türkmenisztánnak, konkrétan a Türkmengaz cégnek. A hitel célját ugyan nem jelölték meg, de korábbi hírekből tudható, hogy Kína a Déli Jolotany gázmező ipari elsajátítására adja. Ez Türkmenisztánban a legnagyobb, és független brit értékelések szerint a világon a négy legnagyobb gázmező között van, tartalékait 6-14 billió köbméterre becsülik. Az aláírt megállapodások értelmében az idén üzembe helyezendő, hétezer kilométeres vezetéken az eredetileg tervezett 30 milliárd helyett Türkmenisztánból évi 40 milliárd köbméter gáz áramlik majd Kínába. Tacsberdi Tagijev türkmén miniszterelnök-helyettes már június elején jelezte, hogy Kína kész hitelt nyújtani a Déli Jolotany gázmező kiaknázására, s a türkmenisztáni gázért harcoló országok hirtelen igen aktívvá váltak. Hosszú idő ózta első ízben Asgabatba látogatott Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója. A Gazpromnak előzőleg áprilisban komoly konfliktusa támadt Türkmenisztánnal, amikor leállította az ottani drága gáz vásárlását az európai kereslet és az árak csökkenése miatt. A jelek szerint Miller látogatása nem járt eredménnyel, mert a szerdai hírek szerint változatlanul nem érkezik gáz Türkmenisztánból Oroszországba. Igor Szecsin miniszterelnök-helyettes a minap bejelentette, hogy az ártárgyalások Asgabattal a jövő héten kezdődnek meg. Nem ért el eredményt az EU sem, amely az Oroszországot elkerülő Nabucco vezeték fő nyersanyagbázisává szeretné megtenni Türkmenisztánt. Június elején Brüsszelben folytak ugyan magas szintű tárgyalások, de az EU feltételként támasztotta, hogy a gázból származó bevételek költségvetési újraelosztásának átláthatóságát, Asgabat számára azonban a jelek szerint ez elfogadhatatlannak bizonyult. Ezt követően a türkmenisztáni politikusnak Washingtonban Hillary Clintonnal kellett volna találkoznia, de a megbeszélés elmaradt, az indoklás szerint az amerikai külügyminiszter sérülése miatt. A Kommerszant című lap kínai forrásokból úgy tudja, hogy a megállapodásokat már tavasszal szándékoztak aláírni, de Asgabat húzta az időt, mert nem akart semmiféle kötelezettséget vállalni a gázkincse elosztására vonatkozóan. Most azonban a jelek szerint nem maradt más kiútja, mint a Kínával való megállapodások aláírása. Kína a lap szerint arra számít, hogy a Déli Jolotany gázmező kiaknázásának megkezdése után az ott kitermelt gáz nagy része Kínába áramlik majd az Üzbegisztánon és Kazahsztánon áthaladó Türkmenisztán-Kína gázvezetéken: ezt még idén üzembe szándékoznak helyezni, s kapacitása az első lépcsőben évi 30 milliárd, később 40 milliárd köbméter gáz lesz. (A Nabucco üzembe helyezését 2019-re tervezik, és kapacitás évi 31 milliárd köbméter lesz.) A megállapodásoknak kínai részről tulajdonított jelentőséget érzékelteti a fő tárgyaló, Li Ke-csiang miniszterelnök-helyettes magas rangja: a politikai bizottság állandó tagja, s igen magas tisztségek várományosaként tartják számon. Nyugaton is nagy jelentőséget tulajdonítanak a fejleményeknek: Richard Morningstar, az amerikai külügyminisztérium eurázsiai energetikai különmegbízottja szerdán azt mondta: Oroszországnak nem a Nabucco számára nyújtott amerikai támogatás, hanem Kína türkmenisztáni projektjei miatt kellene aggódnia.
A stabilcoinok kiléptek a kriptovilágból – a Zerohash építi a pénzügyi hátteret
A stabcoinok (angolul: stablecoin) már nem csupán arra szolgálnak, hogy a kriptokereskedők dollárhoz kötött tokenekben parkoltassák a tőkéjüket. Nemzetközi bérfizetések, vállalati átutalások, pénzküldések és kereskedési számlák feltöltése is egyre gyakrabban történik velük. A látványos növekedés mögött azonban kevésbé ismert infrastruktúra-szolgáltatók dolgoznak – közéjük tartozik a technológiai és szabályozási hátteret egyaránt biztosító Zerohash.
Átléphette az 1 milliárd dollárt a Polymarket évesített bevétele
A Polymarket évesített bevétele egy friss értesülés szerint már meghaladja az 1 milliárd dollárt. Amennyiben az adat később független megerősítést is nyer, a blokkláncalapú predikciós piac a kriptoipar egyik leggyorsabban növekvő platformjává válhat. Fontos azonban, hogy nem tényleges éves árbevételről, hanem az aktuális teljesítményből kiszámított bevételi ütemről van szó.
Magyar Péter: Magyarországon kiemelkedően magas az eurózónához való csatlakozás támogatottsága
Magyarországon kiemelkedően magas, 70-75 százalék körüli az eurózónához való csatlakozás támogatottsága - mondta a miniszterelnök a Kiriákosz Pierakákisszal, az euróövezet pénzügyminiszteri testülete, az Eurogroup elnökével folytatott pénteki egyeztetés után sajtótájékoztatón, Budapesten. Magyar Péter hangsúlyozta, hogy a maastrichti kritériumok teljesítése már magában hozzájárulhat az ország stabilitásához és fejlődéséhez.
Augusztus végén több mint 3 milliárd forintos fejlesztés indul a Széchenyi Fürdőben
A Fővárosi Közgyűlés pénteken jóváhagyta a Széchenyi Fürdő felújítási programját, megadta a felhatalmazást a nyílt közbeszerzési eljárás kiírására, így várhatóan augusztus végén elkezdődhetnek a nettó 3 milliárd forintot meghaladó felújítási munkálatok - ismertette Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. vezérigazgatója sajtóbejáráson, pénteken Budapesten.
Tüzek pusztítanak Bosznia-Hercegovinában
Narancssárga hőségriasztást adtak ki Bosznia-Hercegovina legnagyobb részére péntektől, mert a következő napokban a hőmérséklet helyenként elérheti a 38 Celsius-fokot, a tartós hőség és szárazság miatt pedig az ország számos területén csaptak fel erdőtüzek.
MVM: stabil az energiaellátás
A hálózati adatok alapján az energiaellátás stabil, rendkívüli beavatkozásra nincs szükség; a kiegyensúlyozott működés érdekében ugyanakkor sokat tehetnek a fogyasztók is: akinek van rá módja, használja átgondoltan az energiaigényes berendezéseit a legnagyobb esti terhelés idején, lehetőség szerint ne egyszerre - közölte az MVM Csoport Facebook-oldalán pénteken.
Az USDT bekapcsolódik Brazília Pix rendszerébe, 170 millió ember előtt nyílhat meg az út
Az Oobit kriptofizetési szolgáltató összekapcsolta az USDT stabilcoint Brazília rendkívül népszerű Pix azonnali fizetési rendszerével. Az integráció révén a dollárhoz kötött digitális eszköz elméletileg akár 170 millió brazil felhasználó számára is könnyebben hozzáférhetővé válhat, ami fontos lépést jelenthet a stabilcoinok mindennapi fizetési eszközzé válásában.
Az egészségügyi kiadások megnyomják a magyar háztartások összköltségét - az optikai piacról érkezik rendhagyó megoldás
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, 2024-es adatai szerint a háztartások egy főre jutó éves fogyasztási kiadása meghaladta a kétmillió forintot. Ebből a közteherviseléseken felül átlagosan 272 ezer forint ment el közvetlen egészségügyi kiadásokra. A tervezhetőség ezért ezen a területen is egyre fontosabb szemponttá válik, amire új, rugalmas konstrukcióval reagál a magyar piacvezető optikai szereplő, az Ofotért.
Befejeződött a Paks II. Atomerőmű szimulátor instruktorainak oroszországi képzése
Négyezerórás oroszországi képzésük zárásaként 2026. június 26-án sikeres vizsgát tettek azok a magyar instruktorok, akik a Paks II. Atomerőmű üzemeltető személyzetének felkészítését végzik majd. A program elméleti része a Roszatom Műszaki Akadémiáján zajlott, a szakmai gyakorlat pedig a Paks II. Atomerőmű referenciájaként szolgáló Leningrádi Atomerőmű II. kiépítésén.
Törvényi döntés! A családi pótlék nem a jövedelemhez kötött
A családi pótlék az egyik legismertebb magyarországi családtámogatási ellátás, a jövedelmi szabályait azonban sokan félreértik. Gyakran felmerül például, hogy elveszítheti-e a család a támogatást, ha a szülő fizetésemelést kap, magasabb jövedelmű munkahelyre kerül, vállalkozást indít, vagy jelentősebb megtakarítással rendelkezik.