Átadták az idei Jedlik Ányos-díjakat

A magyar innováció nemzeti szuverenitásunkat, társadalmunkat, gazdaságunkat egyaránt erősíti - hangsúlyozta Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára a Jedlik Ányos-díj ünnepélyes átadóján, pénteken Budapesten.

Átadták az idei Jedlik Ányos-díjakat

Ebben az évben Jedlik Ányos-díjban részesült Fésüs László orvos, biokémikus, Kovári Zoltán magyar és európai szabadalmi ügyvivő, Ondi Levente vegyészmérnök, valamint Stépán Gábor okleveles gépészmérnök.

Hankó Balázs a díjátadón kiemelte: az idei díjazottak olyan meghatározó személyek, akik ötletből értéket teremtettek. "Önök a magyar innovációt teszik a mindennapok részévé, úgy, hogy mindez társadalmunk, jövőnk szilárd alapja is egyben" - mutatott rá az államtitkár, hozzátéve: a kormány feladata olyan szabályozások létrehozása, amelyek biztosítják az innováció folyamatát az ötlettől a megvalósulásig, valamint ehhez a megfelelő források rendelkezésre bocsátása.

A díjazottak példát jelentenek a fiatalok számára is - hangsúlyozta Hankó Balázs, aki kitért a felsőoktatásban lezajlott modellváltásra is, amelynek köszönhetően - mint mondta - kiszámítható, transzparens és versenyképes egyetemi rendszer jött létre. A kormány a hazai össztermék (GDP) 2 százalékát fordítja a felsőoktatásra, az elmúlt évek során az innovációra fordított összeg is majdnem elérte a GDP 2 százalékát - mutatott rá.  

Hankó Balázs felhívta a figyelmet arra is, hogy az elmúlt évek során 26 százalékkal nőtt a magyar tudományos publikációk száma nemzetközi szaklapokban, és megduplázódott a Magyarországon tanuló nemzetközi hallgatók létszáma is. Hangsúlyozta, hogy a kormány azonnali ötmilliárd forintos támogatást is nyújt a magyar kutatóknak, biztosítva ezzel a Horizont nemzetközi kutatási együttműködésben való részvételüket.

Az államtitkár megköszönte a díjazottoknak, hogy munkáságukkal, példájukkal segítik a magyar innovációt és hozzájárulnak a magyar értékteremtéshez.     Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) elnöke szerint az innováció legfontosabb szereplője az ember, akiben megszületik az ötlet, majd másokkal együttműködve megvalósítja azt, és így teremt értéket.

Pomázi Gyula felhívta a figyelmet arra, hogy Jedlik Ányos első műve, amelyben találmányait rögzítette, 1850-ben jelent meg saját kiadásban Súlyos testek természettana címmel. Jedlik eljutott odáig, hogy amit kitalált azt dokumentálja, hogy azok egyszer majd a szellemi tulajdon részévé válhassanak - magyarázta. Pomázi Gyula szerint a Jedlik Ányos-díj a fiataloknak megmutatja, hogy érdemes olyan kutatónak, szakembernek lenni, aki az innovációval, a kreatív energiák felszabadításával valami újat, eredetit tud alkotni.    

Idén immár 27. alkalommal adták át az elismerést az innovációval és szellemitulajdon-védelemmel foglalkozó kiváló magyar szakembereknek.     

Fésüs László Széchenyi-díjas orvos, biokémikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Debreceni Egyetem volt rektora, akinek fő kutatási területe a sejtbiokémia, a természetes sejthalál különböző formái és a transzglutaminázok. A természetes sejthalál egyik alapköve a sejtbiológiai ismereteinknek, az élettudományoknak, az orvosbiológiai gondolkodásnak. Nevéhez fűződik az egyik legpontosabb mikroanalitikai módszer kidolgozása, amely alkalmas a transzglutamináz nevű enzim által létrehozott keresztkötés mérésére.

Kovári Zoltán magyar és európai szabadalmi ügyvivő, a Kovári Szabadalmi és Védjegy Iroda Kft. ügyvezetője munkájában leggyakrabban az élő természettudományok, ezen belül is a biotechnológia és a gyógyszeripar területére eső találmányokkal foglalkozik, mind jogszerzési, mind jogérvényesítési aspektusokból. Folyamatosan részt vesz a hazai szakmai szervezetek munkájában, így az AIPPI Magyar Csoportja, a Magyar Szabadalmi Ügyvivői Kamara, a Magyar Védjegy Egyesület és az Iparjogvédelmi Szakértői Testület elnökségi tagja, az Európai Szabadalmi Ügyvivők testületében a fegyelmi bizottság magyar delegáltja és tagja a Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesületnek.

Ondi Levente vegyészmérnök, a Ximo Hungary Kft. ügyvezetője csapatával megteremtette a molibdén és volfrám alapú, úgynevezett Schrock-típusú olefin metatézis katalizátorok ipari léptékű gazdaságos szintézisét, és ezzel lehetővé tette alkalmazásukat az aroma- és illatszer-, bioenergia-, a polimeripar, és egy olyan, környezetbarát növényvédelem számára, melyben a kártétemény megelőzése a kártevők populációjának természetes módon (fajspecifikus feromonok felhasználásával) történő kontrollján keresztül történik.

Stépán Gábor Széchenyi-díjas gépészmérnök, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja az analitikus mechanika, a stabilitáselmélet, a nemlineáris rezgések és a mechanikai rendszerek mozgásegyenletei terén ért el kiemelkedő eredményeket. Stabilitáselméleti kísérleteiben különböző szerszámgéprezgéseket figyelt meg: hasonló rezgések meghatározóak az emberi egyensúlyozás, a robotok stabilitása, az erőszabályozás, valamint az instabil egyensúlyi helyzetek és mozgások stabilizálása esetében.


Az aszály már a magyar vállalatokat és a forint árfolyamát is sújtja

A 2026-os rendkívüli nyári aszály már messze túlmutat a mezőgazdaság problémáin. Egyre inkább makrogazdasági kockázattá válik. A Duna budapesti vízszintje történelmi mélységbe süllyedt, ami ellehetetlenítette a hajózást, a hűtővíz hiánya pedig arra kényszerítette a paksi atomerőművet, hogy termelését a minimális szintre csökkentse. A közútra terelt áruszállítás és a hazai villamosenergia-termelés visszaesése a rekordközeli nyári fogyasztás mellett jelentősen növeli az energiaimportot. Ez újabb inflációs nyomást okozhat, ami megnehezítheti a Magyar Nemzeti Bank számára a kamatcsökkentési ciklus folytatását és a forintra is kedvezőtlen hatással lehet - áll a nemzetközi fizetések és devizapiaci megoldások szakértője, az AKCENTA CZ legfrissebb elemzésében.
2026. 08. 06. 17:00
Megosztás:

Hogyan válasszunk a csendes elvonulás és a pörgős nyaralás között

A modern világban mindannyian érezzük a folyamatos online jelenlét és a mindennapi stressz terhét. Az állandó értesítések, e-mailek és közösségi média platformok miatt egyre nehezebb valóban kikapcsolódni és feltöltődni. Emiatt az utazási trendek két markáns irányba indultak el az utóbbi években a tudatos utazók körében. Sokan a teljes elcsendesedést keresik a képernyők nélküli elvonulásokon, míg mások a pörgős, inger dús társasági programok során tudnak legjobban regenerálódni.
2026. 08. 06. 16:45
Megosztás:

Gyenge magyar makroadatok a második negyedévre

A júniusi ipari termelési és kiskereskedelmi forgalmi adatokat tette ma reggel közzé a KSH. Az ipari termelés volumene 4,1 százalékkal nőtt éves szinten a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint. Az adat jóval kedvezőbb lett az általunk vártnál, de elmaradt piaci konszenzustól.
2026. 08. 06. 16:00
Megosztás:

Durvul a verseny: nullás díjakat és százezer forintnál is többet ér egy új céges ügyfél a bankoknak

Egyre magasabb összegű egyszeri jóváírásokkal próbálják magukhoz csábítani a bankot kereső vagy éppen váltó vállalkozásokat a pénzintézetek. A BiztosDöntés.hu elemzése szerint a céges ügyfelek számlavezetéséért folyó harcban a leszorított vagy akár nullás havi díjak és átutalási költségek is nagy vonzerőt jelentenek. A versenybe már itt beszálltak a fintech szolgáltatók.
2026. 08. 06. 15:00
Megosztás:

A legjobb online kaszinó fizetési módok összehasonlítása 2026-ban

Az online szerencsejáték világában a gyors és biztonságos pénzügyi tranzakciók alapvető fontosságúak. Nem mindegy, hogy a nyereményed órák vagy napok alatt érkezik meg a számládra, és az sem, hogy milyen extra költségek terhelik a befizetéseidet. Ez a részletes útmutató bemutatja a 2026-ban leginkább ajánlott és legbiztonságosabb fizetési megoldásokat, segítve a felelősségteljes és tudatos döntést a magyar játékosok számára.
2026. 08. 06. 14:32
Megosztás:

A Duna Paksnál az elmúlt 24 órában négy centimétert emelkedett

A Duna Paksnál az elmúlt 24 órában négy centimétert emelkedett, az emelkedő tendencia tovább folytatódott - olvasható a kormany.hu oldalon a hőségriasztásról csütörtök délelőtt közzétett jelentésében.
2026. 08. 06. 14:00
Megosztás:

Fizetésképtelenséget jelentett a Robinson Tours

Fizetésképtelenséget jelentett az elsősorban bulgáriai üdüléseket kínáló, bolgár bejegyzésű Robinson Tours utazási iroda, a károsult magyar utasok az ügyben a cég bolgár biztosítójához fordulhatnak - írta meg szerdán a Turizmus.com utazási szakportál a Robinson levele alapján, amelyben utasait tájékoztatta.
2026. 08. 06. 13:00
Megosztás:

A nyári melótól a karrierépítésig: így alakult át a magyar diákmunkapiac az elmúlt másfél évtizedben

A 15 éves Prodiák Iskolaszövetkezet tapasztalatai alapján a vállalatok már nem kiegészítő munkaerőt, hanem jövőbeli munkatársat keresnek a fiatalokban.
2026. 08. 06. 12:30
Megosztás:

Még Paks kiesését is áthidalhatná a megfelelő energiatárolás

A paksi atomerőmű teljes leállása nem a megújuló energia korlátait, hanem a hazai energiatárolás hiányát teszi látványossá. Miközben a napelemek napközben Paks kiesése mellett is nagy mennyiségű áramot termeltek a nyári kánikulában, estére a tárolók hiánya miatt megnőtt az importigény. Szilva Attila fizikus, a BME és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője szerint megfelelő elektromos tárolókapacitással még egy ilyen válsághelyzet hatásai is jelentősen enyhíthetők lennének.
2026. 08. 06. 12:00
Megosztás:

Új csúcson a Dow, a SpaceX és a chipgyártó AMD húzta le a Nasdaq-ot

Vegyesen alakult a szerdai kereskedés a tengerentúlon: a Dow új csúcson zárt, az S&P500 0,2%-ot csúszott vissza, noha napközben rekordszintre ért, miközben a Nasdaq Composite négy pluszos nap után először gyengült, és 0,8%-ot csökkent.
2026. 08. 06. 11:00
Megosztás:

Kitart az optimizmus az európai tőzsdéken

Szerdán is kitartott a vállalati eredményjelentések táplálta optimizmus Európában, ellensúlyozva a közel-keleti események miatti aggodalmakat. Rekordszinten zárt a Stoxx600, a DAX és a CAC40 is, miközben a FTSE szintén csúcsközelbe került. A szektorindexek közül a bányavállalatok vezették a nyertesek sorát, amihez a lendületet a gyengülő dollár nyomán szárnyaló arany biztosította.
2026. 08. 06. 10:00
Megosztás:

Zuhan a BIRS kamatráta: mikor csökkenhetnek végre a lakáshitelkamatok?

Látványosan, mintegy 2 százalékponttal estek a hosszú bankközi referenciakamatok, a piaci lakáshitelek átlagkamata azonban továbbra is 6,4 százalék körül mozog. Jogosan merül fel a kérdés: mikor jelenik meg a kedvező változás a bankok ajánlataiban, és mekkora kamatcsökkentésre számíthatnak a hitelfelvevők?
2026. 08. 06. 09:00
Megosztás:

Csekély mértékben nőtt a Magyar Telekom bevétele és nyeresége a második negyedévben

A Magyar Telekom összes bevétele 0,8 százalékkal, adózott eredménye 0,5 százalékkal nőtt a második negyedévben 2025 azonos időszakához képest – olvasható a társaság szerdán közzétett jelentésében.
2026. 08. 06. 07:00
Megosztás:

Személycseréket jelentette be a katonai vezetésben az orosz elnök

Személycseréket jelentett be az orosz fegyveres erők parancsnoki állományában szerdán Vlagyimir Putyin elnök.
2026. 08. 06. 06:00
Megosztás:

Friss kutatás: rossz sztereotípia, hogy a magyarok csak az ár alapján döntenek

A márkák értékét elsősorban a minőség és a bizalom határozza meg, a hűség pedig leginkább a vásárlási gyakoriságban és az ajánlási hajlandóságban nyilvánul meg – derül ki a Nitro legfrissebb kutatásából, amely átfogó képet nyújt a magyar fogyasztók márkapreferenciáiról, a márkákhoz fűződő viszonyáról és a lojalitás mögött álló motivációkról.
2026. 08. 06. 05:00
Megosztás:

Változás a használtautó-piacon: meredeken esik a dízel, miközben 30%-kal nőtt a zöld autók iránti kereslet

Tovább gyorsul a hajtásláncok szerkezeti átalakulása a hazai használtautó-piacon a Használtautó.hu legfrissebb, júliusi statisztikái szerint. Egyetlen év alatt több mint 12,5 ezer érdeklődőt* veszítettek a dízelüzemű autók, miközben a villamosított hajtásláncok (tisztán elektromos és hibrid modellek) iránti vásárlói kereslet több mint 30%-os ugrással megközelítette a havi 49 ezres határt. A piac alapját jelentő benzines szegmens változatlanul szilárd bázist mutat.
2026. 08. 06. 04:00
Megosztás:

Átalakítja ügynökségi modelljét a Szerencsejáték Zrt.

Az átláthatóság, a szakmai minőség és a verseny erősítése érdekében új marketing és kommunikációs ügynökségi struktúrát alakít ki a Szerencsejáték Zrt. A társaság a következő időszakban több lépcsőben meghirdetett pályázatokon keresztül választja ki a marketing-, a média-, a nyomdai, a PR, a social, valamint a rendezvényszervező ügynökségeit. Az új rendszer kialakítása a szakmai ajánlások és piaci visszajelzések figyelembevételével, független szakértők támogatásával történik.
2026. 08. 06. 03:00
Megosztás:

Így kaphat egy magyar nyugdíjas olcsóbban gyógyszert - 7 lehetőség

Sok magyar nyugdíjas havonta többféle gyógyszert szed, ezért a patikában hagyott összeg könnyen elérheti a több ezer vagy akár több tízezer forintot. Kevesen tudják azonban, hogy a társadalombiztosítási támogatás mellett közgyógyellátás, önkormányzati segítség, egyedi méltányosság és olcsóbb helyettesítő készítmény is csökkentheti a kiadásokat.
2026. 08. 06. 02:00
Megosztás:

Ki rendelhet el vízkorlátozást ma Magyarországon?

Nyári hőhullámok és tartós aszály idején gyakran jelennek meg olyan közlemények, amelyek megtiltják a vezetékes ivóvízzel történő locsolást, autómosást vagy medencetöltést. A köznyelv ezeket egyszerűen „vízkorlátozásnak” nevezi, jogilag azonban több, egymástól eltérő intézkedésről lehet szó. Nem mindegy, hogy vízhiány miatti települési korlátozásról, műszaki üzemzavarról, ivóvízminőségi problémáról vagy mezőgazdasági vízhasználat korlátozásáról beszélünk.
2026. 08. 06. 01:00
Megosztás:

A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy jövő kedden legyen az államfőválasztás

A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy a parlament jövő kedden válassza meg az új köztársasági elnököt.
2026. 08. 06. 00:05
Megosztás: