Az alacsony árak ellenére is kedvezőbbé váltak a magyar élelmiszer-gazdaság kilátásai

A 2023 első fél évében tapasztalt erősödés után a harmadik negyedévben tovább javultak a magyar élelmiszer-gazdaság kilátásai – derül ki az MBH AgrárTrend Indexből, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának negyedévente közzétett elemzéséből.

Az alacsony árak ellenére is kedvezőbbé váltak a magyar élelmiszer-gazdaság kilátásai

A hitelintézet agrárpiaci szereplők megkérdezésével készülő mutatója legutóbb két éve járt ilyen magasan, az erőviszonyok azonban jelentősen megváltoztak: míg 2021 végén a jelenleg nehezebb körülmények között lévő növénytermesztők optimizmusa játszott meghatározó szerepet a pozitív kilátásokban, addig most az állattartók és -tenyésztők kedvezőbb helyzete húzza az ágazatot.

Az élelmiszer-infláció őszre 10 százalék körülire mérséklődött, így az ágazat abban bízik, hogy a reálbérek újbóli erősödése mellett a bolti termékek iránti kereslet is javulni fog. Az élelmiszer-kiskereskedelmi forgalom ugyanis még mindig elmarad a megszokottól.

„Arra számítunk, hogy 2024 átmeneti év lesz az agráriumban. Korábban rámutattunk arra, hogy egy év nem elég a kilábalásra abból a helyzetből, amelyben most van az európai és a magyar gazdaság, beleértve az agráriumot is. Az elmúlt időszakban sok vállalkozásnál romlottak a költség- és jövedelmezőségi viszonyok, különösen igaz ez a szántóföldi növénytermesztésre és a borászatra.

Ahhoz, hogy tartósan javuljon az agrárium helyzete és ellenállóképessége, alkalmazkodnia kell az ágazatnak. Fenntartható gazdálkodásra, hatékony termelési módszerekre, jobb minőségre, a hozzáadott érték növelésére van szükség. Ezáltal javulhat a versenyképesség és a jövedelmezőség. Az ágazat egyik vezető finanszírozójaként ehhez kínálunk szakértelmet és tudást” – mondta Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója. Hozzátette, jövőre érkeznek az új európai uniós pályázati kiírások, és talán javulhat a beruházási kedv.

Az élelmiszer-gazdaságra ható legfontosabb külső tényezők várható alakulásáról szólva úgy fogalmazott: a részben az orosz-ukrán háború miatt sérült ellátási láncok 2025-re állhatnak helyre, addigra tovább lassulhat az infláció, erősödhetnek a reálbérek, és érdemben növekedhet a fogyasztás is. „Fontos viszont, hogy a mezőgazdaságban jövőre fogják megtermelni azt, amit majd 2025-ben fogyasztunk el. Hosszabb távon így nem számítunk az árak jelentős csökkenésére, ugyanakkor további emelkedésre sem.” 

Az orosz-ukrán háború előtti időszak szintjén az ágazat helyzetértékelése

Az ügyfelek, szakmaközi szervezetek és a bank elemzőinek helyzetértékelése alapján készülő, és a hivatalos statisztikákat megelőző agrár-élelmiszeripari bizalmi mutató, az MBH AgrárTrend Index értéke 2023 harmadik negyedévében 31,6 pontra erősödött a 48 pontos skálán. Legutóbb 2021 év végén volt hasonlóan magas a mutató, amikor az inputanyagárak alacsonyak, a szántóföldi termények ára viszont magas volt.

„Jelenleg viszont magasak az inputanyagárak, alacsonyak az értékesítési árak, és a szállítási útvonalak is szűkös kapacitások mellett működnek. Most azok vannak előnyösebb helyzetben, akik állati termékeket állítanak elő, mert hiába csökkennek az átvételi árak, az alacsony takarmányozási költség miatt továbbra is kedvező a jövedelmezőségük” – mondta Héjja Csaba, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának szenior elemzője. 

A mostani érték a 2023 második negyedévéhez képest 0,6 pontos, éves összehasonlításban azonban ennél jóval nagyobb, 2 pontos növekedést jelent. 2023 harmadik negyedévében a búza-, a kukorica- és a napraforgó-termékpálya helyzetértékelése stagnált vagy romlott, a többi alágazat azonban pozitív jövőképet mutatott. Továbbra sincs viszont köztük olyan, amely elérné az egyensúlyi szintnek tekintett 3-5 százalékos növekedési pályát, valamint a minden ponton stabil ár- és jövedelmi viszonyokat jelentő 35 pontot. Egy alágazat, a sertés viszont nagyon közel került ehhez, és a baromfi-termékpálya is kevéssel marad el tőle.

A kukorica lehet idén a jól jövedelmező kultúra a hazai vetésszerkezetben

A tavalyi nagy aszály után idén összességében kedvező volt az időjárás a hazai agrárium legnagyobb kibocsátását produkáló szántóföldi ágazatok számára, amelyek helyzetértékelését azonban nagyban befolyásolják az alacsony értékesítési árak és a korábbinál rosszabb jövedelmezőség.

A hazai vetésszerkezetben idén a 2022-ben rendkívüli károkat elszenvedő kukorica lehet talán az egyetlen jól jövedelmező kultúra, annak ellenére is, hogy a 2022-es szárazság nyomán idén sokkal kisebb területen vetették.  Noha emiatt az össztermés a historikus átlagtól jóval elmaradó 5,6 millió tonnára zsugorodott, a termésátlag hektáronként 8 tonna felett alakult – legutóbb 2019-2020-ban volt ilyen magas. „A belföldi mennyiség tehát adott, könnyebb szárítani is a terményt” – állapították meg az MBH Bank agrár- és élelmiszeripari elemzői. A búzatermésnek viszont csak 20 százaléka lett malmi minőségű, szemben a megszokott 50-60 százalékkal. Ezáltal alacsonyabb az a mennyiség, amelyet a malomipar, a tésztagyártás fel tud használni, az élelmiszeripar tehát kisebb árualapért versenyez ezen a téren.

Mindeközben a szántóföldi növénytermesztés termékeit feldolgozó üzemek alacsonyabb kapacitáskihasználtsággal működnek, mert a fogyasztói kereslet csökkenése viszonylag hamar érzékelteti hatását a termékpályán. „A magas finanszírozási költségek, illetve az alacsonyabb kihasználtság miatt a korábbi gyakorlattal szemben 1-2 heti készletet tárolnak a feldolgozók, ami gyorsabb üzletkötéseket jelent. De ez a likvidtás szempontjából bizonyos esetekben akár kedvezhet is a termelőknek” – mutatott rá Héjja Csaba.

Trendforduló az állattartásban és -tenyésztésben?

Bár az élelmiszer-feldolgozók mind a hazai, mind az exportértékesítésben csökkenést tapasztalhatnak, és a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) módosítása is életbe lépett, az állattartók- és tenyésztők összességében mégis nyertesei lehetnek a jövedelem-átrendeződésnek, nemcsak rövid, hanem középtávon is. „Az elmúlt 10-15 évben ugyanis nehezített pályán kellett rendkívül hatékonyan működniük, ami a szereplők jelentős részének sikerült is. Megtanultak hatékonyan termelni, ezáltal kedvező viszonyok esetén plusz profit keletkezik náluk. Ráadásul úgy tűnik, további fejlesztésekben gondolkoznak” – derül ki az elemzésből. Az MBH Bank szakértői emellett rámutattak arra is, hogy bár recessziós környezetben csökken a húsok iránti kereslet, vannak termékek, amelyek olcsóbb fehérjealternatívát jelenthetnek, többek közt a tojás. Ezek értékesítésében növekedés látható. Ráadásul az idei tél a La Nina jelenséget váltó El Nino miatt az előrejelzések szerint enyhének ígérkezik, így a fűtési költségek is kedvezőbbek lehetnek, alacsonyabb energiaáron, mint tavaly – tették hozzá az elemzők.

Szűken, de nyereségesek a kertészeti ágazatok

Nem minden alágazatban ugyan, de összességében sikerült némi áremelést kiharcolniuk a zöldség-gyümölcstermesztőknek. Az áruházi akciózások néhány esetben viszont rontottak a profitábilis értékesítésen. A termelési költségek valamelyest nőttek, de nem számottevő mértékben, a kereslet pedig továbbra is stabil. A többi ágazathoz hasonlóan itt is elmaradtak ugyan a beruházások, a kiegyensúlyozottabbá váló gazdasági környezetnek köszönhetően viszont kedvezőek a kilátások.

A szőlő-bor termékpálya helyzetértékelése összességében annak ellenére is pozitív, hogy tovább emelkednek a költségek. Ez főként annak köszönhető, hogy a lédig szegmensben jók az exportpiaci kilátások, mert Olaszországban és Spanyolországban 10-15 százalékkal csökkent a termésmennyiség a sokéves átlagokhoz képest. Így keresleti piacra lehet számítani ebben a szegmensben. A palackozott borok esetében pedig a reálkeresetek 2024-2025-re várható helyreállása, ezáltal az éttermi fogyasztás és a turizmus erősödéséhez fűzött remények révén javultak a kilátások. Emellett a borászatok egy jelentős része árat tudott emelni partnereinél, és a reprezentációs adó alóli mentességről szóló rendelet is hozzájárulhat ahhoz, hogy kedvező legyen az év vége a pincészetek számára.

Februárban mérsékelten nőtt a munkanélküliség Csehországban

Februárban az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal 5,2 százalékra nőtt a munkanélküliség Csehországban - közölte a cseh munkaügyi hivatal hétfőn Prágában.
2026. 03. 09. 18:30
Megosztás:

Ripple USD robbanásszerű növekedése: 1,5 milliárd dollár fölé ugrott a stabilcoin likviditása

Miközben az Egyesült Államokban egyre nagyobb politikai ellenállásba ütközik a központi banki digitális dollár (CBDC) bevezetése, a magáncégek által kibocsátott stabilcoinok látványos növekedést mutatnak. A Ripple által kibocsátott RLUSD likviditása egyetlen év alatt több mint hatszorosára nőtt, ami jól jelzi a blokklánc-alapú digitális dollárok iránti erősödő keresletet.
2026. 03. 09. 18:00
Megosztás:

Idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetni

A kormány döntése alapján idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetniük a termelőknek - közölte a Nemzeti Agrárgazdassági Kamara (NAK) hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 09. 17:30
Megosztás:

A horvát kormány korlátozza az üzemanyagárakat a közel-keleti helyzet miatt

A horvát kormány hétfői rendkívüli ülésén döntött az üzemanyagok árának korlátozásáról a közel-keleti helyzet és az iráni háború következtében emelkedő olajárak miatt - közölte Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök hétfőn.
2026. 03. 09. 17:00
Megosztás:

„A bankok veszíthetnek a legtöbbet” – Giancarlo szerint kulcsfontosságú a CLARITY Act a kriptopiac számára

Egyre élesebb vita bontakozik ki az Egyesült Államokban a kriptoszektor jövőjét meghatározó szabályozás körül. A korábbi CFTC-elnök, Christopher Giancarlo – akit sokan csak „Crypto Dad” néven emlegetnek – szerint ha a CLARITY Act törvényjavaslat megbukik, az amerikai bankok kerülhetnek komoly versenyhátrányba a globális digitális pénzügyi piacon. A kérdés nemcsak a kriptoipar jövőjét, hanem a teljes pénzügyi rendszer átalakulását is érinti.
2026. 03. 09. 16:30
Megosztás:

A MNB megújította hitelintézeti zöld ajánlását

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) megújította zöld banki ajánlását, amelynek célja, hogy a hazai hitelintézetek, az érintett befektetési szolgáltatók és harmadik országbeli fióktelepek következetesen és hitelesen kezeljék a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) kockázatokat döntéshozatali és működési folyamataikban.
2026. 03. 09. 16:00
Megosztás:

Napi félmillió csomagot kezelnek a vámhatóságok, pörög az e-kereskedelem

Az e-kereskedelem gyors növekedése már napi szinten is komoly terhelést jelent a logisztikai és vámkezelési rendszereknek. A kiscsomagos forgalomban tavaly 30 százalékos bővülést mértek, a hatóságok pedig naponta akár 500 ezer csomag vámkezelését is elvégzik – hangzott el a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) által rendezett 16. Közlekedéslogisztikai Konferencia második napján. A szakmai fórumon a légiáru-forgalom növekedéséről, a vasúti logisztika szűk keresztmetszeteiről, a zöld fuvarozás gazdasági realitásairól és az agrárlogisztika átalakuló piaci viszonyairól is szó volt.
2026. 03. 09. 15:30
Megosztás:

Veszélyben az Ethereum? Medvés technikai jelzés fenyegeti az árfolyamot

Az Ethereum árfolyama az utóbbi napokban a 1900–2000 dolláros sávban ingadozik, miközben a globális piacokon növekvő bizonytalanság és erősödő eladói nyomás figyelhető meg. A technikai grafikonokon közben egy fontos medvés jelzés jelent meg, amely akár újabb esést is előrevetíthet a második legnagyobb kriptovaluta számára.
2026. 03. 09. 15:00
Megosztás:

Tavalyhoz képest 7 százalékkal többen cserélték le biztosításukat a lakásbiztosítási kampány első hetében

Az Insura.hu adatai szerint a lakásbiztosítási kampány első hetében megrendelt új szerződések átlagdíja 39 500 forint volt, ami szinte pontosan megegyezik az egy éve ilyenkor tapasztalt szinttel. Az online felületen megkötött szerződések átlagdíja 37 100 forint körül alakult. A biztosításközvetítő társaság csatornáin ebben az időszakban 7 százalékkal több lakásbiztosítási szerződést kötöttek, mint tavaly ilyenkor, vagyis a 2025-höz képest enyhén nőtt az ügyfelek aktivitása.
2026. 03. 09. 14:30
Megosztás:

Trump: a konfliktus lezárultával a kőolajár gyorsan visszaesik

Donald Trump szerint a iráni konfliktus lezárultával a kőolaj világpiaci ára gyorsan visszaesik majd - erről közösségi internetoldalán írt az amerikai elnök vasárnap.
2026. 03. 09. 14:00
Megosztás:

A várakozásokkal szemben csökkent a német ipari termelés januárban

Januárban a várt növekedés helyett csökkent a német ipari termelés a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis hétfőn publikált jelentése szerint.
2026. 03. 09. 13:30
Megosztás:

Bitcoin-bányászat a világűrben: egy startup új korszakot nyithat a kriptoiparban

A kriptobányászat jövője szó szerint kiléphet a Földről. Egy Nvidia által támogatott űrtechnológiai startup azt tervezi, hogy még idén Bitcoin-bányászatba kezd az űrben, ami alapjaiban változtathatja meg az iparág energiafelhasználását és gazdasági modelljét. A vállalat vezetője szerint a világűr ideális helyszín lehet a hatalmas energiaigényű bányászati infrastruktúra számára.
2026. 03. 09. 13:00
Megosztás:

Geopolitikai feszültségek hatására emelkedtek a kötvényhozamok

Az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni offenzívája, illetve az iráni válaszcsapások – a Hormuzi-szoros lezárása és a régiós energia-infrastruktúra ellenti támadások – a múlt hétvégén jelentős sokkot okoztak a nyersanyag- és a részvénypiacok mellett a kötvény- és a devizapiacokon is. Miután az olajárak pénteken 10, egy hét alatt 50%-kal, az európai gázárak pedig pénteken 4, egy hét alatt 70%-kal ugrottak, újból elhatalmasodtak az inflációs félelmek.
2026. 03. 09. 12:30
Megosztás:

Nagyot ugrott az év elején a személyi kölcsönök átlagos összege

Folytatódik az átlagos hitelösszeg emelkedése a személyi hiteleknél, a januárban megkötött szerződések alapján már meghaladta a 3,4 millió forintot – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az emelkedést – teszi hozzá – az igényelhető maximális hitelösszegek növekedése, és a kamatok fokozatos csökkenése is elősegítheti.
2026. 03. 09. 12:00
Megosztás:

Olajár-sokk és inflációs adatok rázkódtathatják meg a kriptopiacot ezen a héten

Mozgalmas és idegőrlő hét vár a kriptobefektetőkre: a globális piacok figyelme most egyszerre irányul az elszabaduló olajárakra és az Egyesült Államok kulcsfontosságú inflációs adataira. Miközben az energiaárak új csúcsokra emelkednek, a kriptopiac ismét eséssel kezdte a hetet, ami azt jelzi, hogy a geopolitikai feszültségek és a makrogazdasági hírek egyre erősebben hatnak a digitális eszközök árfolyamára.
2026. 03. 09. 11:30
Megosztás:

A hétvégén is folytatódott a háború, új vezetőt választottak Iránban

A hétvége folyamán több iráni forrás is jelezte, hogy előrehaladott állapotban van az utódlás. A jelölést vezető Hosseinali Eshkevari vallási vezető például videóüzenetben utalt arra, hogy Khamenei ajatollah utódjául fiát, Mojtabát választhatják, és ezt hétfő reggelre hivatalosan meg is erősítették.
2026. 03. 09. 11:00
Megosztás:

Jelentős indexveszteség az európai tőzsdék nyitásakor

Nagy indexveszteséggel indult a kereskedés hétfőn a főbb európai értékpapírpiacokon. Az olajár megugrott, az arany ára pedig a dollár erősödését tükrözve csökkent.
2026. 03. 09. 10:30
Megosztás:

Jelentősen csökkentek a részvények a Wall Streeten, tovább emelkedett az olaj ára

A Wall Street három fő indexe eséssel zárt pénteken, miután hirtelen romlás mutatkozott az amerikai munkaerőpiacon, és az Egyesült Államokban az olajárak jelentősen megugrottak a közel-keleti konfliktus eszkalálódása miatt. A Dow 0,9%-kal, az S&P 500 1,3%-kal, a NASDAQ 1,6%-kal csökkent, ezzel mindhárom index jelentős negatívban zárta a hetet, a Dow 3%-kal, az S&P 2%-kal, a Nasdaq pedig 1,2%-kal zárt alacsonyabban a hét egészét tekintve. A bankszektor 2,0%-ot esett, melyhez hozzájárult a BlackRock 7,1%-os esése, miután a vagyonkezelő korlátozta a pénzkiutalásokat.
2026. 03. 09. 10:00
Megosztás:

Régóta az egyik legrosszabb hetüket zárták az európai indexek

Egy százalékos pénteki esését követően a STOXX 600 index közel egy éve nem látott heti esést produkált pénteken, miután 5,5%-kal csökkent a hét egészében, köszönhetően a fokozódó közel-keleti bizonytalanságnak, illetve a negatív meglepetésnek az amerikai foglalkoztatottsági adatokban, mely árnyalja a Fed kamatpályáját. Pénteken a DAX 0,9%-kal, a CAC 40 0,7%-kal, az FTSE 100 1,2%-kal csökkent.
2026. 03. 09. 09:30
Megosztás:

Elérte a 300 000 felhasználót a Wordy, a magyar fejlesztésű nyelvtanuló app

Wordy alkalmazás 300 000 felhasználót ért el világszerte – a magyar startup filmek és sorozatok klipjeivel tanít idegen szavakat, és 2026 végére egymillió felhasználót céloz meg.
2026. 03. 09. 08:30
Megosztás: