Az MBH Bank is átterheli a pénzügyi tranzakciós illetékemelést a lakosságra februártól

Tovább folytatódik februártól a pénzügyi tranzakciós illetékemelés áthárítása a lakosságra. Mint ismert, ezt az állami terhet idén augusztus 1-től emelte meg a kormányzat, azonban a bankoknak az idei év végéig megtiltotta az emelés áthárítását a lakosságra. A határidő hamarosan lejár, a bankok pedig egymás után jelentik be a tranzakciók drágulását. Most az MBH Bank közölte, hogy megemeli lakossági díjtételeit a jövő év elejétől – értesült a BiztosDöntés.hu.

Az MBH Bank is átterheli a pénzügyi tranzakciós illetékemelést a lakosságra februártól

Milyen tranzakciók drágulnak az MBH Banknál februártól?

Általánosságban, az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) kormányrendelet alapján megemelkedett pénzügyi tranzakciós illeték minden gyakori pénzügyi műveletet terhel, így az átutalásokat, a csoportos beszedéseket és a készpénzfelvételeket is.

A mai napon az MBH Bank által bejelentett változás alapján 0,15 százalék, maximum 14 000 forinttal drágulnak az átutalások és a csoportos beszedések, ami több, mint háromszoros díjnövekedéstjelent a pénzügyi tranzakciós illetéket vonatkozásában. Az MBH esetében jobban érezhetik az ügyfelek a drágulást februártól, mivel eddig az illeték náluk 0,3 százalék, maximum 6 000 forint volt.

A magasabb összegű utalásoknál is jócskán érezhető a drágulás. Például 5 millió forint átutalásának csak a tranzakciós illeték része (erre még rájön a banki díj) az emelés előtti díjakkal számolva 6 000 forintba kerül, ugyanez februártól már 20 000 forint.

A készpénzfelvételnél még nagyobb arányú az illeték emelkedése, 0,3 százalék, így a díjemelkedés hatása is erősebb. Az emelkedés miatt például 100 000 forint készpénzfelvétele a bankszámláról 300 forinttal drágul, így összesen 900 forint lesz csak az állam által elvont díjrész, amihez még hozzáadódik a bank saját díja is.

Díjemelés februártól az MBH Banknál

A lakosság kettős emelkedési hullámmal számolhat a jövő év első felében. Az év első 2 hónapjában a pénzügyi tranzakciós illeték jelentős emelkedését hárítják tovább a bankok a lakossági ügyfelekre, míg tavasszal ezt követi majd a szokásos éves inflációs banki díjemelés.

A kettő együttes hatása érezhetően megdrágítja majd a hétköznapi bankolást a 2025-ös évben, ami már kihat a jövő évi inflációra is.

Az egyre dráguló árucikkek előzetes felhalmozásával ellentétben a bankolást sajnos nem lehet a régi áron előbbre hozni, de van mód arra, hogy az ügyfelek csillapítsák a jövő évi jelentős díjemelések hatásait, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Eddig az alábbi bankok jelentettek be díjemelést januártól a pénzügyi tranzakciós illeték megemelésére hivatkozva:
    •    Raiffeisen Bank: 2024. november 21. (az új ügyfelekre nézve)
    •    OTP Bank: 2025. január 1.
    •    K&H Bank: 2025. január 6.
    •    CIB Bank: 2025. január 17.
    •    UniCredit Bank: 2025. február 1.
    •    MBH Bank: 2025. február 01.

Nem tett még közzé díjemelést az Erste Bank, Gránit Bank, KDB Bank, MagNet Bank, Oberbank és Polgári Bank, de csak idő kérdése, hogy ők is bejelentsék.

Az egyéni vállalkozókat is érinti az illetékemelés

Azok az egyéni vállalkozók, akik nem tartoznak az áfa körbe, nincsenek kötelezve pénzforgalmi számla vezetésére, lakossági számlán is bankolhatnak. Számukra szintén a jövő év elején drágul a bankolás.

A lakossági számlák általában olcsóbbak, mint a pénzforgalmi bankszámlák, elérhető rajtuk az ingyenes készpénzfelvétel, az ingyenes QR-kódos átutalás és az ingyenes fizetési kérelem kiegyenlítés, továbbá idén még védettek a pénzügyi tranzakciós illetékemelés ellen.

Több bank lakossági számláján ráadásul igénybe vehető a pénzügyi tranzakciós illeték kedvezménye az 50 000 forint alatti tranzakciók esetén, vagy e felett a tranzakció első 50 000 forintjára.

Dupla emelés jön a jövő év elején

Gergely Péter felhívja a figyelmet arra, hogy az illetékemelést minden bank át fogja hárítani a lakossági ügyfelekre, azok is, amelyek még ezt nem jelentették be.

Az inflációs díjemelés - ha a bankok élnek ezzel a lehetőséggel - mintegy 3,7 százalék körül várható. Erre jön még rá a fent említett illetékemelés miatti díjemelés, amely egyénenként eltérhet, és akár jelentősen is megnövelheti az inflációs emelést.

Azok a bankok, amelyek korábban nem használták ki teljesen az inflációs díjemelési lehetőséget, áthozhatják azt a 2025-ös évre, amivel az éves inflációnál magasabb díjemelést is elérhetnek.

A jövő évi banki díjemeléseknek az ellensúlyozására az ügyfelek új bankszámlát kereshetnek a bankon belül, vagy akár bankot is válthatnak. Sok banknál érhető el tranzakciónként 50 000 forintig illetékmentes, vagy akár teljesen díjmentes átutalás, de van még korlátlanul ingyenes átutalási lehetőség is a Gránit és az UniCredit Banknál. Utóbbi banknál ez a lehetőség az illetékemelés ellenére is megmarad.

Az ügyfelek ezen kívül élhetnek a bankkártyás vásárlás ingyenességével minden banknál, illetve a törvényi ingyenes készpénzfelvétellel, havi legfeljebb 2 alkalommal, összesen legfeljebb havi 150 000 forintig.

A BioTechUSA és a Docler Holding vezérei új vállalkozást indítottak

Közös globális brand építésébe kezd a hazai IT- és étrendkiegészítő piac két meghatározó üzleti vezetője a digitális identitás és tartalomhitelesítés területén komplex szolgáltatást nyújtó Netlocknál.
2026. 02. 21. 07:00
Megosztás:

Itt az utolsó esélyünk a GMO-k kontrollálására

Legkorábban már március elején elfogadhatja az Európai Parlament azt a rendelet-tervezetet, ami lényegében megszünteti a hatósági kontrollt és nyomon követést az új géntechnológiával készült, génmódosított termékek (új GMO-k) felett. Aki ezzel nem ért egyet ‒ legyen szó szervezetről vagy magánszemélyről ‒ még van lehetősége jelezni ezt a magyar európai parlamenti képviselők felé, akik csak akkor tudnak hatékonyan fellépni a tervezet jelen formája ellen, ha megvan hozzá a megfelelő társadalmi támogatottságuk.
2026. 02. 21. 06:00
Megosztás:

Kátyúvadászat helyett biztonság – így vezessünk sérülés nélkül

Kellemetlen meglepetést hagyott hátra az új év elején jött hirtelen lehűlés. A télies időjárás során látványosan megszaporodtak a kátyúk az utakon, ezzel tovább nehezítve a közlekedést. De tudják-e a sofőrök, mi a teendő, ha találkoznak egy olyan úthibával, ami esetleg kárt tehet az autóban vagy akár saját testi épségükben? Arra, hogy hogyan kerülhetők el a kátyúk okozta balesetek, illetve probléma esetén miként érdemes biztonságosan eljárni, a Hankook és Kőrös András, a Hungaroring Driving Center vezetéstechnikai szakembere hívja fel a figyelmet.
2026. 02. 21. 05:00
Megosztás:

Mennyi személyi kölcsönt lehet felvenni az átlagbérből?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentése szerint 2025 decemberében bruttó 789 200, illetve nettó 548 900 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete. Ez a bruttó átlagkereset esetében 8,5%, a nettó esetében 9,8%, a reálkereset esetében pedig 6,3% emelkedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. A bruttó kereset mediánértéke 607 700, a nettó kereset mediánértéke 427 500 forint volt decemberben, amely értékek 9,4, illetve 10,8%-kal voltak magasabbak az előző év azonos időszakánál. A Bank360 számításai szerint ekkora átlagbérből már a legmagasabb, 15 millió forintos személyi hitelek is felvehetők, de a nettó mediánbér esetében is 13-14 millió forint körül található a felvehető hitelösszeg felső határa.
2026. 02. 21. 04:00
Megosztás:

Előrejelzéseket meghaladó eredmények 2025-ben az Accornál

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.
2026. 02. 21. 03:00
Megosztás:

Nyugdíj törvényi rendelet - a nyugdíjba vonulás időpontja dönti el a nyugdíj összegét

A nyugdíjba vonulás időpontjának megválasztása nemcsak élethelyzet kérdése, hanem komoly anyagi döntés is. Nem mindegy ugyanis, hogy valaki melyik évben kéri a nyugdíját, mert ez hatással lehet az induló összegre, az emelésekre és a plusz juttatásokra is.
2026. 02. 21. 02:00
Megosztás:

Feladtad már az eheti 5-ös lottót? Meg fogsz lepődni, ha ezt megtudod

Az Ötöslottó történetében a hatodik legnagyobb főnyeremény vár gazdára most szombaton. A csaknem 5 milliárd forintos összeg a győztes és családja számára hosszú távon is fényűző életet tehet lehetővé.
2026. 02. 21. 01:00
Megosztás:

Donald Trump döntéseit érvénytelenítette a bíróság

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.
2026. 02. 21. 00:05
Megosztás:

Lengyelországi logisztikai központtal bővíti portfólióját az Appeninn

Az Appeninn Vagyonkezelő Holding Nyrt. a társaság 100 százalékos tulajdonában álló lengyel leányvállalatán keresztül megvásárolta a lengyelországi Tarnówban található Goodyear logisztikai központot - közölte az ingatlanbefektetési társaság pénteken az MTI-vel .
2026. 02. 20. 23:00
Megosztás:

Az Aston Martin közel 10 százalékkal kevesebb autót adott el tavaly

Az Aston Martin Lagonda Global Holdings brit sportautó-gyártó arról jelentett pénteken, hogy tavaly 5448 járművet értékesített, közel 10 százalékkal kevesebbet a 2024. évi 6030 után.
2026. 02. 20. 22:00
Megosztás:

Tervpályázatot írtak ki a hévízi tófürdő és kórház fejlesztésére

Tervpályázatot írtak Tervpályázatot írtak ki a hévízi gyógyfürdő és kórház komplex fejlesztésére, a pályázók július végéig küldhetik be elképzeléseiket a három nagyobb ütemet jelentő feladatról.
2026. 02. 20. 21:00
Megosztás:

Ukrán elnök: a következő ukrán-orosz-amerikai tárgyalás már valóban eredményes lehet

Reményét fejezte ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken arra, hogy a háromoldalú, ukrán-orosz-amerikai tárgyalások következő fordulója februárban megvalósul, és véleménye szerint ez lehet az, amely valóban eredményes lesz.
2026. 02. 20. 20:00
Megosztás:

Állásbörzét rendez a Vulcan Shield Global Békéscsabán

Először rendez állásbörzét jövő szombaton a 280 milliárd forintos beruházással 2500 új munkahelyet teremtő Vulcan Shield Global (VSG) Békéscsabán. Megkezdődtek a kivitelezési munkálatok is a leendő gyár helyszínéül szolgáló iparterületen.
2026. 02. 20. 19:00
Megosztás:

Az építési engedélyek megugrása már az élénkülés előjele

A Mapei Kft. értékelése szerint a friss adatok az egyértelmű fordulópontot jelzik a lakáspiacon. Az átadott lakások száma még a korábbi, gyengébb időszak beruházási döntéseit tükrözi, míg az engedélyszám ugrásszerű növekedése már az új ciklus kezdetét mutatja.
2026. 02. 20. 18:30
Megosztás:

Uniós támogatással fejleszt blockchain alapú járműdiagnosztikai rendszert az Energotest

Mesterséges intelligenciára és blockchain-alapú adatkezelésre épülő járműdiagnosztikai szoftverfejlesztést indít a dunaharaszti székhelyű Energotest Diagnosztikai és Automatizálási Kft. 248,5 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatásból - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2026. 02. 20. 18:00
Megosztás:

Sikeres PICASSO akkreditáció az ALTEO-nál

Az ALTEO sikeresen teljesítette a MAVIR aFRR akkreditációs tesztjeit, ezzel megszerezte a PICASSO platformhoz való csatlakozás előfeltételét. Ennek eredményeként az ALTEO Magyarország PICASSO platformhoz való csatlakozásától, azaz 2026. október 1-jétől kezdődően nem csak a hazai, hanem az országhatárt átlépve szinte az egész kontinensen nyújthat szabályozási szolgáltatást.
2026. 02. 20. 17:30
Megosztás:

A klíma már nem luxus Magyarországon – a kereslet robbanása új szereplőt hoz a piacra

2026-ra a légkondicionálók jelenléte a magyar otthonokban robbanásszerűen megnövekedett. 2022-ben még 4,6 millió lakásból körülbelül 1,2 millió otthonban volt klíma; 2024-re ez az arány 26 százalékról már 33 százalékra nőtt. A trend azóta is folytatódik: a tartós nyári hőségek, az őszi-téli fűtéskiegészítés iránti igény, a gyerekszobák hűtése, az idősebb, illetve érzékenyebb családtagok kényelme, valamint az otthoni munkavégzés elterjedése mind alapvető igénnyé tették a légkondicionálót.
2026. 02. 20. 17:00
Megosztás:

Megemelt keretösszeggel rajtol az OTP Bank 2026-os Társasházi Pályázata

Az OTP Bank Társasházi Pályázata 18 éve biztosít lehetőséget a lakóközösségek számára, hogy saját elképzeléseik mentén újítsák meg közös tereiket. A 2026-os pályázat egyik legfontosabb újdonsága a díjazás átalakítása: a korábbi rangsorolás helyett idén a nyertesek az érintett lakások száma alapján, előre tervezhető összegű támogatásban részesülnek, ami megkönnyíti a fejlesztések előkészítését. A pályázók továbbra is két fő kategóriában - Fenntarthatóbb jövő és Biztonságos otthonok - indulhatnak. A díjazás az alábbiak szerint alakul:
2026. 02. 20. 16:30
Megosztás:

A meztelenítő alkalmazások veszélyeire figyelmeztet az Internet Hotline

A mesterséges intelligenciával (MI) generált bántalmazó tartalmakra, különös tekintettel az úgynevezett meztelenítő alkalmazások kockázataira hívja fel a figyelmet a bűncselekmények áldozatainak napján a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) online jogsegélyszolgálata. Bár az Internet Hotline mindeddig kevés ilyen bejelentést kezelt, az NMHH szakértői arra figyelmeztetnek: a deepfake-alkalmazások világszerte jelentős térnyerésbe kezdtek.
2026. 02. 20. 16:00
Megosztás:

Újabb intézkedéssel segíti a kormány a tejhasznú tehéntartókat

A kormány a tejtermelő gazdaságok működési feltételeinek javítása és a tejpiaci válság hatásainak mérséklése érdekében nemcsak az uniós és nemzeti támogatások gyorsított kifizetésével, hanem a szabályozási környezet alakításával is igyekszik segítséget nyújtani az ágazatnak. Ennek keretében az ágazati szereplők kérésének megfelelően a termeléshez kötött tejhasznú tehéntartás támogatásának fordulónapja a korábbi március 31-ről február 28-ra változik - jelentette be az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint Nagy István.
2026. 02. 20. 15:00
Megosztás: