Az MNB 50 bázisponttal csökkentette az alapkamatot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 50 bázisponttal, 7,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi ülésén, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben csökkentette.

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette az alapkamatot

A legutóbbi, áprilisi kamatdöntő ülésen is 50 bázispontos monetáris enyhítésről döntött a testület, akkor ez volt az egyetlen döntési opció, a tagok egyhangúlag támogatták a javaslatot. Az akkori ülést követően Virág Barnabás, az MNB alelnöke jelezte, hogy áprilisban új szakaszba lépett a monetáris politika, a korábbinál lassabb ütemben haladva, hónapról hónapra adatvezérelten döntenek az alapkamat további mérsékléséről. Június végére a 6,5-7 százalékos alapkamat elérését továbbra is reálisnak nevezte.

A monetáris tanács a jegybank honlapján kedden közzétett közleményében kiemelte: a magyar gazdaságban beinduló növekedés, a historikusan magas devizatartalék, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a körültekintő monetáris politika az ország kockázati megítélésének erősödése irányába hatott. A változékony pénzügyi piaci környezet és az inflációs kilátásokat övező kockázatok ugyanakkor továbbra is óvatos, türelmes megközelítést tesznek szükségessé. Így 50 bázispontos csökkenésről döntöttek.

A tanács folyamatosan értékeli a beérkező makrogazdasági adatokat, az inflációs kilátásokat, valamint a kockázati környezet alakulását, amelyek alapján körültekintően és adatvezérelten dönt az alapkamat további mérsékléséről.

A közlemény szerint a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság javult az áprilisi kamatdöntés óta. A piaci árazások alapján a Federal Reserve később kezdheti meg a kamatcsökkentést, mint az Európai Központi Bank. A két meghatározó jegybank monetáris politikája között várható divergencia a globális kamatkörnyezeten keresztül a feltörekvő piacokon a volatilitás növekedését eredményezheti. A régióban a cseh jegybank májusi kamatdöntő ülésén 50 bázisponttal 5,25 százalékra csökkentette az irányadó rátáját, miközben a lengyel és a román jegybank nem változtatott a monetáris kondíciókon - írták.

Kitértek arra, hogy áprilisban a hazai fogyasztói árak 3,7 százalékkal emelkedtek éves összevetésben, ezzel az infláció az év eleje óta a jegybanki toleranciasávon belül alakul. Az alapfolyamatokat megragadó maginfláció csökkenése a második negyedévben megáll és az év hátralévő részében 4,5-5,0 százalék között alakul. Az inflációs várakozások horgonyzottsága, a pénzügyi piaci stabilitás fenntartása és a fegyelmezett monetáris politika elengedhetetlen ahhoz, hogy a fogyasztóiár-index a jövő évtől tartósan visszatérjen a jegybanki toleranciasávba - közölték.

A közlemény szerint márciusban a folyó fizetési mérleg többlete újabb historikus csúcsot ért el. Idén az export és az import volumene közel azonos mértékben bővül, így elsősorban az alacsonyabb energiaárak mellett tovább javuló cserearány javítja a külkereskedelmi egyenleget. A jegybank előrejelzése szerint a költségvetés hiánya 2024-ben mérséklődik, az elsődleges egyenleg öt év után újra egyensúly közelébe javul. A bruttó államadósság a GDP 73,5 százalékára csökkent 2023. végére. Az adósságráta 2024. évi folytatódó mérséklődéséhez és a hazai kockázati megítélés javulásához a kitűzött hiánycélok hiteles elérése is szükséges.

Megismételték, hogy a globális és hazai dezinflációt övező kockázatok, illetve a nemzetközi befektetői hangulat változékonysága előretekintve is óvatos és türelmes monetáris politikát indokol.


Ketyeg az óra: így tudnak felkészülni a hazai cégek az MI-alapú kibertámadásokra

A mesterséges intelligencia (MI) gyors fejlődése még veszélyesebbé teszi a kiberfenyegetéseket, miközben a vállalati eszközök jelentős része szinte védtelen a digitális betörésekkel szemben – állapítja meg az EY friss, globális kutatása. Az online bűnözők könnyen kihasználhatják a cégek sebezhetőségét, a döntéshozóknak legfeljebb 1,5 éve maradt arra, hogy felkészüljenek az új generációs támadásokra.
2026. 07. 28. 20:00
Megosztás:

Megnőtt az első fél évben a Csehországon áthaladó migráció

Megnőtt az első fél évben a Csehországon áthaladó migráció - derült ki a cseh rendőrség kedden nyilvánosságra hozott statisztikájából.
2026. 07. 28. 19:00
Megosztás:

Felülvizsgálta a Demján Magántőkealappal kapcsolatos befektetési stratégiáját az MFB

Az MFB Zrt. a tulajdonosi joggyakorló minisztériummal egyetértésben, az alapkezelővel közösen áttekintette a Demján Sándor Beruházási Magántőkealap alapkezelési feladatait ellátó, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 100%-os tulajdonában álló MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. eddigi működését, befektetési döntéseit.
2026. 07. 28. 18:00
Megosztás:

Több mint 2 millió forintot is spórolhatnak az első lakásvásárlók egy jó bankválasztással

Az Otthon Start hitel jelenleg a piacon elérhető legkedvezőbb finanszírozási forma az első lakásukat vásárlóknak, hiszen a kamat jogszabályilag legfeljebb 3 százalék lehet. A money.hu legfrissebb elemzése azonban rávilágít: a bankok közötti verseny miatt az ügyfelek akár több mint 2 millió forintot is spórolhatnak a futamidő alatt egy okos döntéssel, ráadásul több százezer forintos bónuszokat is zsebre tehetnek. A számokon túl azonban más feltételekben is eltérhetnek bankok, ami miatt nem mindenki számára a legjobb a legolcsóbb választás.
2026. 07. 28. 17:00
Megosztás:

Veszélyes potencianövelők: természetesnek hirdették, gyógyszerhatóanyagot tartalmaztak

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) újabb ellenőrzései során ismételten olyan étrend-kiegészítőként forgalmazott potencianövelő termékeket azonosított, amelyek a jelölésük ellenére vényköteles gyógyszerekben alkalmazott hatóanyagokat tartalmaztak. A hatóság a fogyasztók egészségének védelme érdekében az érintett termékeket kivonta a forgalomból, és megteszi a szükséges további intézkedéseket.
2026. 07. 28. 16:00
Megosztás:

Eltűnőben a nyaralókereslet a Velencei-tónál – a kiköltözők veszik át a helyüket

A Velencei-tó vízszintjével és ökológiai állapotával kapcsolatos bizonytalanság egyelőre nem okozott általános áresést a környék ingatlanpiacán, a kereslet szerkezete azonban jelentősen megváltozott az ingatlan.com friss elemzése szerint. A tó környéke egyre kevésbé nyaralóövezetként, sokkal inkább Budapest és Székesfehérvár agglomerációs térségeinek találkozási pontjaként működik.
2026. 07. 28. 15:00
Megosztás:

Ha pénzre van szükségük, tőlük kérnek leginkább a magyarok

A magyarok egyre óvatosabban folyamodnak kölcsönért: közel kétharmaduk nem élt ezzel a lehetőséggel az elmúlt egy évben, aki pedig erre kényszerült, az az utóbbi esztendőkhöz hasonlóan ezúttal is elsősorban a családtagoktól kért anyagi segítséget, csak utána a bankoktól, majd a barátoktól, kollégáktól – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. friss Financial Wellbeing reprezentatív kutatásából, amely kilenc ország bevonásával térképezi fel évről évre, hogyan látják az emberek saját pénzügyi helyzetüket, és milyen tényezők befolyásolják anyagi döntéseiket. A felmérés országonként mintegy ezer, 18 és 75 év közötti válaszadó bevonásával készült 2026 májusában.
2026. 07. 28. 14:00
Megosztás:

Három trend, amely 2026-ban teljesen átírja a kriptopiacot – ezt mutatják a legfrissebb adatok

2026 elején három olyan trend emelkedett ki, amelyek alapjaiban formálhatják át a kriptovilágot: a mesterséges intelligencia és a blokklánc összekapcsolódását, a valós eszközök tokenizációját (RWA), valamint a stabilcoinok térnyerését.
2026. 07. 28. 14:00
Megosztás:

Marche régió: olasz életérzés a turisták által ritkán járt utak mentén

Ha úgy érzed, itt az ideje egy különleges utazásra, akkor van egy hely Olaszország szívében, ami érdekes lehet számodra. Marche régiója egy olyan rész, ami elkerüli a turisták tömegét, mégis lenyűgöz mindennapi valóságával és hiteles olasz hangulatával. Ha kóstolgatni szeretnéd az igazi itáliai élményeket, ezt a helyet ne hagyd ki a bakancslistádról.
2026. 07. 28. 13:00
Megosztás:

Estek a fejlett piaci kötvényhozamok; a hazai hosszú hozamok is érdemben lejjebb tolódtak

A fejlett kötvénypiacokon a közel-keleti konfliktus enyhülésével kapcsolatos hírek bizonyultak leginkább piacmozgatónak.
2026. 07. 28. 12:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető Wall Street-i indexek; meredeken esett a nyersolaj jegyzése

Vegyesen zárták a hétfői kereskedést a Wall Street-i indexek a technológiai óriások héten érkező gyorsjelentéseire és a Fed kamatdöntő ülésére várva; a Dow kevéssel emelkedett, az S&P gyakorlatilag stagnált, míg a NASDAQ minimálisan esett.
2026. 07. 28. 11:00
Megosztás:

Emelkedtek a vezető európai részvényindexek; gyengén teljesített a technológiai és az energia szektor

Kisebb pluszokat hozott a hétfői kereskedés a vezető európai tőzsdéken, miközben a páneurópai Stoxx600 gyakorlatilag stagnált, amikor a technológiai (-1,7%) szektor gyengélkedése elhomályosította a közel-keleti feszültségek enyhülése és az olajárak meredek esése által fűtött optimizmust.
2026. 07. 28. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 28. 09:00
Megosztás:

Távozik a Stripe stabilcoin-vezetője

Vezetőváltás történt a Stripe stabilcoin-üzletágában éppen akkor, amikor a fizetési óriás minden eddiginél nagyobb nemzetközi terjeszkedésre készül. Connor Fitzgerald, a Bridge globális stabilcoin-partnerségeinek egyik meghatározó vezetője távozik a vállalattól, miközben a Stripe és partnerei több mint 100 országban tennék elérhetővé a stabilcoin-alapú pénzügyi szolgáltatásokat.
2026. 07. 28. 08:00
Megosztás:

A flydubai július 31-től újraindítja budapesti járatait, októbertől napi szolgáltatásra bővül

A flydubai, a Dubaiban székelő légitársaság bejelentette, hogy július 31-től újraindítja közvetlen járatait a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér (BUD) és a Dubai Nemzetközi Repülőtér (DXB) között.
2026. 07. 28. 07:00
Megosztás:

A regionális és külföldi repterek átformálják a nyári utazási piacot: a magyarok Pozsonyból, Bécsből és Hévízről is felszállnak

Minden nyáron a magyar utazók a lábaikkal is szavaznak, és egyre inkább nemcsak az országon belüli, hanem a határon túli repülőterek felé indulnak. Az INVIA foglalási adatai szerint a regionális és külföldi repülőterekről induló utak száma jelentősen nő, amelyet az árkülönbségek, a szélesebb kínálat és az egyre pragmatikusabb utazástervezési szemlélet hajt.
2026. 07. 28. 06:00
Megosztás:

A GE Vernova korszerűsíti veresegyházi központját, erősítve az energiafüggetlenséget és a hatékony termelést

A GE Vernova Inc. (NYSE: GEV) veresegyházi üzeme idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját. A magyarországi üzem immáron negyed évszázada működik magas szakmai színvonalon, és ma már a vállalat legnagyobb, Egyesült Államokon kívüli Gas Power gyártóbázisa. A jubileum alkalmából a vállalat korszerűsítést jelent be. A telephelyen napelemparkot építenek az energiafüggetlenség növelése érdekében, emellett új, hatékonyabb gyártósorokat alakítanak ki, a bővülő kapacitás kiszolgálására pedig a következő években több mint 80 új szakember felvételét tervezik.
2026. 07. 28. 05:00
Megosztás:

Rekorderedmények a Magyarországon is fejlesztő ABB Csoporttól

Az ABB 2026 második negyedévében rekordmagas eredményeket ért el, amelyekhez a kecskeméti üzemét is fejlesztő Electrification üzletág kiemelkedő teljesítménnyel járult hozzá. A csoport megrendelései 30 százalékkal, 12 milliárd dollár fölé emelkedtek, miközben a bevétel 14 százalékkal, közel 9,5 milliárd dollárra nőtt. Az Electrification megrendelései az előző negyedévhez képest 60 százalékkal nőttek, és első alkalommal haladták meg a 7 milliárd dollárt.
2026. 07. 28. 04:00
Megosztás:

Megérheti az M3-as metró meghosszabbítása?

Az M3-as metró közbenső megállóként a Rózsa utcáig, majd a Rákospalota-Újpest vasútállomásig történő meghosszabbítása jóval kisebb beruházás lenne, mint a korábban tervezett teljes káposztásmegyeri kiépítés. Ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy jelentéktelen vagy önkényesen megcsonkított projektről van szó. A két új állomással az ország legforgalmasabb metróvonala egy fontos elővárosi vasúti csomópontot érne el, miközben Újpest ma metróval közvetlenül nem kiszolgált részei is gyorsabb belvárosi kapcsolatot kaphatnának.
2026. 07. 28. 03:00
Megosztás:

Érdemesebb nyugdíjba menni Ausztriában? Nyugdíj összege és nyugdíj korhatár Ausztriában

Az Ausztriában elérhető magasabb fizetések és az euróban megállapított ellátás miatt sok magyar munkavállaló gondolja úgy, hogy osztrák nyugdíjasként automatikusan kedvezőbb anyagi helyzetbe kerülhet.
2026. 07. 28. 02:00
Megosztás: