Az OTP felfüggesztette a fogyasztóbarát lakáshitel értékesítését - Mi állhat a háttérben?

Az OTP Bank januártól felfüggesztette a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel értékesítését – ez a legkomolyabb év eleji változás a lakás- és személyi hitel kondíciókban – derül ki a BiztosDöntés.hu összeállításából. A változásokból jól látszik, hogy a banki ügyfelek hitelkereslete drasztikusan visszaesett, ezért egyre több bank bizonyos akciós sávban már inkább kamatot csökkent.

Az OTP felfüggesztette a fogyasztóbarát lakáshitel értékesítését - Mi állhat a háttérben?

A korábbiaknál visszafogottabb kamatváltoztatással indították az új évet a bankok. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu hitelszakértője szerint ennek oka az lehetett, hogy a pénzintézetek az elmúlt év utolsó napjaiban meghosszabbított családtámogatási kedvezmények újraindítására koncentráltak – e téren sok bank újraindította igénylési akcióit is.

A szakértő szerint emellett a visszafogott kamatváltoztatásoknak az is oka lehet, hogy a kamatok további emelése előtt lényegében lezárta a lehetőséget a fizetőképes kereslet drasztikus visszaesése – a jelenlegi piaci kamatszintek mellett az emberek többsége inkább elodázza a hitelfelvételt. 

A fentiek nyomán érthető, hogy a bankok a korábbiaknál több helyen a kamatcsökkentés eszközéhez is nyúlnak – ám ezek a lépések jellemzően nem általánosak, inkább csak egyes összeghatárokra, futamidőre csökkennek az ajánlott kamatok.

Felfüggesztett fogyasztóbarát lakáshitel, eltűnt zöld hitel jóváírás

Vannak ugyanakkor meglepő döntések a lakáshitel piacon – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu hitelszakértője.

2023. január 1-től az OTP Bank felfüggesztette a piaci kamatozású Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleinek értékesítését. A pénzintézet már korábban úgy döntött, hogy végig fix kamatozású hitelt kínál csak, a mostani korlátozással így már csak piaci kamatozású konstrukciók maradtak. Ezeknél a korábban futó kedvezményeket ugyanakkor meghosszabbították.

A K&H Banknál 5 éves kamatperiódusra közel 1 százalékponttal (0,96%), míg a 10 éves kamatperiódusra és 10 éven belüli végig hitelek esetében 35 bázisponttal emelkedtek a 20 millió forint alatti összegű lakáshitel kamata.  A 10-15 évre felvett végig fix hiteleket a korábbiaknál 16 bázisponttal kisebb, 11,35 százalékos, a 15-20 éves kölcsönöknél 21 bázispont a kamatcsökkenés 11,48 százalékról 11,27 százalékra csökkent a kamat. A banknál az a meglepő, hogy a K&H Zöld Lakáshitelhez korábban meghirdetett 1 százalékos (maximum 120.000 forintos) jóváírást nem hosszabbították meg az új évre.

A lakáshiteleknél az otthonteremtő hitelek referenciakamata nagyot emelkedtek, így a 5 éves kamatperiódusú hiteleknél a THM mértéke 7,98 százalékról 11,88 százalékra emelkedett az UniCredit Banknál.

A CIB Bank június végéig kínálja az induló díj akcióját, illetve a 40 ezer forintos jóváírást is a lakáshitel igénylőknek.

Többlépcsős kamatcsökkentés, kiugró emelések a személyi hiteleknél

Bár előzetesen sokan várták, az év végéig kitartott korábbi akciók után sem indultak meg a személyi kölcsönök kamatai a bankoknál a BiztosDöntés.hu adatai szerint – persze, itt is volt bank, amely most, az év elején lépett nagyot. 

Komoly mértékben emelte év elején személyi kölcsön kamatait a Cofidis. A hitelintézetnél 3 millió forintos Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitelt (MSZH) hitelt 5 éves futamidőre a korábbi 13,9 helyett 450 bázisponttal magasabb, 18,4 százalékos Teljes Hiteldíj Mutató (THM) mellett igényelhetünk. A Fapados Kölcsön THM-je hasonló kondíciók mellett 400 bázisponttal, 19,4 százalékról 23,4 százalékra emelkedett, az Adósságrendező személyi kölcsönnél pedig 21,4 százalékról 25,65 százalékra ugrott a THM.

Ezzel szemben az OTP Banknál már a sokadik kamatcsökkentést látjuk – igaz a bank csak egyetlen hitelösszeg sávban versenyez: az az ügyfél, aki 2 és 3,1 millió forint közötti összegű MSZH kölcsönt igényel, a november végi 18,99 és a decemberre érvényes 18,45 százalékos kamat helyett 18,36 százalékos kamatot fizet csak.

Emelt is, csökkentett is kondícióin az Erste Bank. A kisebb – nettó 250 ezer forint alatti - igazolt jövedelemmel rendelkező vagy az ennél magasabb nettót igazolni tudó, ám 3 millió forintnál kisebb kölcsönt 4-5 évre igénylő ügyfelek a korábbinál 9 bázisponttal kisebb, 19,41 (THM: 21,66%) százalékos kamat mellett kaphatnak MSZH kölcsönt. Az 5,5 és 7 éves futamidőre felvett kisebb jövedelmet igazoló ügyfelek esetében ugyanakkor a korábbiaknál 9 bázisponttal kisebb, 18,36 (THM 18,36%) százalékos az új kamat. A bank a referenciakamatok változásával indokolta az új kamatszinteket, ám például a 250 ezer forint feletti jövedelemelvárás mellett kínált, 5 évnél hosszabb kamatok nem csökkentek a referenciakamattal.

A Raiffeisen Banknál december 30-ig kaphattak 30, illetve 40 ezer forintos jóváírást azok az ügyfelek, akik az NN Biztosítón keresztül igényeltek személyi kölcsönt.  A banknál december közepén már kifutottak a korábbi új ügyfeleknek szóló ajánlatok is.

A MagNet Bank az állami lakásfelújítási támogatás kivezetését követően január 1-től megszüntette a kifejezetten lakásfelújítási célra szánt személyi kölcsönét, igaz, a lakásfelújítást akár a zöld, akár a szabad felhasználású hitelcélra kínált kondíciók mellett nyújtott hitelből finanszírozni lehet. Emellett tovább él az autóvásárlási hitelcélra kínált kedvezményes személyi kölcsön típus is a banknál.

A CIB Bank március 31-ig meghosszabbította ugyanakkor az 50 ezer forintos energiahatékonysági bónusz akcióját: erre akkor jogosult az ügyfél, ha nyilatkozik, hogy a kölcsönből energiahatékonyságot növelő beruházás, vagy eszköz beszerzését finanszírozza. A lehetőség ugyanakkor nem csak a CIB Előrelépő Személyi Kölcsön, hanem a CIB Babaváró igénylőinek is nyitott.

Budapest Airport: újra két futópályával üzemel a budapesti repülőtér

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren és környezetében szerda reggelre megszűnt a havazás, a légikikötő hajnal óta újra két futópályával üzemel, de a nap folyamán továbbra is előfordulhatnak késések vagy járattörlések - tájékoztatta a repteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. szerdán az MTI-t.
2026. 01. 07. 11:00
Megosztás:

Hamarosan indulnak a banki díjemelések a vállalkozóknak, de most még befagyaszthatók a díjak

A vállalkozók hamarosan szembe találhatják magukat az évi rendszeres banki díjemelésekkel, amelyek költségnövelő hatással járnak. Egyes vállalkozások ezeket a változásokat beépíthetik az áraikba, míg mások költségcsökkentéssel reagálhatnak rá. A banki díjak emelkedése ellen azonban most még lehet védekezni néhány napig.
2026. 01. 07. 10:30
Megosztás:

Miért esik ma a kriptopiac?

Az elmúlt 24 órában enyhe visszaesést mutatott a teljes kriptopiaci kapitalizáció, miközben a Bitcoin is megállt az elmúlt napok emelkedése után. A mozgás hátterében elsősorban profitrealizálás áll, ami egy közel egyhetes rali után teljesen természetes piaci reakciónak számít.
2026. 01. 07. 10:00
Megosztás:

Több mint 300 millió forintot kapott Békéscsaba a Versenyképes járások programból

Több mint 300 millió forint támogatást kapott Békéscsaba a Versenyképes járások programból; a fejlesztések célja, hogy emeljék a szolgáltatások színvonalát, biztonságosabbá és zöldebbé váljon a környezet, megújuljon a közösségi és a kulturális élet - közölte a város önkormányzata az MTI-vel.
2026. 01. 07. 09:30
Megosztás:

Víziturisztikai fejlesztések kezdődnek a Ráckevei-Soroksári Dunaágon

Víziturisztikai fejlesztések kezdődnek a Ráckevei-Soroksári Dunaágon 734,99 millió forint vissza nem térítendő támogatásból az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban - közölte az RS Ökorégió Nonprofit Kft. az MTI-vel.
2026. 01. 07. 09:00
Megosztás:

Ismét megjelent Csongrád-Csanád vármegyében a madárinfluenza

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében két hízó pulyka tartó gazdaságban igazolta a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. Az érintett állományok felszámolása folyamatban van.
2026. 01. 07. 08:30
Megosztás:

Meteorológia: keleten várható jelentős havazás

Szerdán keleten várható jelentős havazás, csütörtök reggelig további 10-20 centiméter friss hó várható, ezért a HungaroMet Zrt. szerdára több keleti vármegyére másodfokú (narancs) figyelmeztetést adott ki.
2026. 01. 07. 08:00
Megosztás:

A Demján Sándor Tőkeprogram iránti kiemelkedő érdeklődés átmenetileg szünetel az új jelentkezések befogadása

A források felelős és kiszámítható felhasználása, valamint a beérkezett pályázatok alapos, szakmailag megalapozott értékelése érdekében 2026. január 16-tól a Demján Sándor Tőkeprogram (DSTP) átmenetileg felfüggeszti az új jelentkezések befogadását - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kedden az MTI-vel.
2026. 01. 07. 07:00
Megosztás:

13 babatápszert hívnak vissza mikrobiológiai problémák miatt

Mikrobiológiai nem megfelelőség miatt a Nestlé Hungária Kft. tejalapú anyatej-helyettesítő tápszereket hívott vissza, miután az önellenőrzéskor végzett vizsgálat Bacillus cereus baktérium cereulide toxin jelenlétét mutatta ki - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.
2026. 01. 07. 06:30
Megosztás:

Kaszinó befizetési módok összehasonlítása: melyiket érdemes választani?

A legjobb befizetési mód kiválasztása az egyéni igényeidtől függ: a bankkártya a kényelmet, az e-pénztárca a gyorsaságot, a kriptovaluta az anonimitást, az előre fizetett kártya pedig a költségkontrollt szolgálja. Minden módszernek megvannak a maga erősségei és gyengeségei, ezért érdemes alaposan mérlegelni, mielőtt döntesz.
2026. 01. 07. 06:29
Megosztás:

Hiteligénylés 2026 – Jobb, vagy rosszabb a magyarok helyzete, mint egy évvel ezelőtt?

Így 2026-ból visszatekintve elmondhatjuk, hogy számos dolog változott a pénzügyek világában az elmúlt egy évben. Felmerülhet a kérdés, hogy jobb, vagy rosszabb helyzetben van-e egy lakáshitel igénylés előtt álló magyar, mint egy évvel korábban. Ezt az egyszerűnek tűnő kérdést azonban nem olyan könnyű megválaszolni. Van ugyanis, aki több millió forinttal magasabb kölcsönösszeget tud felvenni, mások azonban jóval rosszabb helyzetben vannak, mint 2025 év elején voltak.
2026. 01. 07. 05:30
Megosztás:

CES 2026: a Bosch a mobilitás, a gyártás és a technológia jövőjét formálja a mindennapi életben

Las Vegas (Nevada, Amerikai Egyesült Államok) – A digitalizáció előrehaladtával a szoftverek váltak a technológiai fejlődés mozgatórugójává. Formálják a mindennapi kommunikációt, a munkavégzést, az eszközhasználatot és a gyártási folyamatokat is. Azonban a szoftverek csak akkor képesek kibontakoztatni teljes potenciáljukat, ha gond nélkül kapcsolódnak a hardverek fizikai világával. A CES® 2026 elektronikai szakkiállításon a Bosch bemutatja, hogyan működhetnek együtt a szoftverek és a hardverek az intelligensebb jövő felé vezető úton. „A szoftver és a hardver terén szerzett sokéves tapasztalatunkkal lehetővé válik, hogy hidat teremtsünk a fizikai és a digitális világ között” – mondta Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának tagja a CES 2026 kiállításon Las Vegasban. „A hardver és a szoftver integrálásával emberközpontú, vagy más szóval Életre tervezett intelligens termékeket és megoldásokat hozhatunk létre.”
2026. 01. 07. 05:00
Megosztás:

Csökkentek a tejtermékek termelői és feldolgozói árai tavaly ősszel

Éves összevetésben nőtt, az előző hónaphoz képest viszont csökkent a nyerstej termelői átlagára, valamint a tejtermékek többségének feldolgozói értékesítési ára novemberben - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján közzétett összesítésben.
2026. 01. 07. 04:30
Megosztás:

Novemberben is hozta a 90 milliárd forint feletti szintet a személyi hitelek piaca

Tavaly novemberben is hozta a 90 milliárd forint feletti szintet a személyi hitelek piaca – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által ma reggel publikált adatokból. Bár a tavalyi évet nézve a novemberi eredmény nem számít különösebben kiemelkedőnek, ugyanakkor év/év alapon még így is jelentős, 30%-ot meghaladó bővülésről beszélhetünk. Ami pedig 2025 első tizenegy hónapját illeti – a novemberi eredménnyel személyihitel-piacnak sikerült meghaladnia az 1 000 milliárd forintos kihelyezést – írja közleményében a Bank360.
2026. 01. 07. 04:00
Megosztás:

A vártnál gyengébb aktivitási mutatókkal zárta a múlt évet a brit gazdaság

A vártnál gyengébb aktivitási mutatókkal zárta a múlt évet a brit gazdaság.
2026. 01. 07. 03:30
Megosztás:

A Bitcoin-óriás Strategy prémiuma tavaly szinte eltűnt – az elemzők visszatérésre számítanak

A Strategy (korábban MicroStrategy) üzleti modelljének egyik kulcseleme tavaly látványosan meggyengült, ám a Bernstein elemzői szerint a Bitcoin árfolyamának emelkedésével együtt újra életre kelhet.
2026. 01. 07. 03:00
Megosztás:

A hétfői havazásban csaknem háromszorosára nőtt a balesetek száma

A hétfői havazásban csaknem háromszorosára nőtt a közúti közlekedési balesetek száma - mondta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Közlekedésrendészeti Főosztályának vezetője kedden a fővárosi Flórián téren, a közlekedési balesetek áldozatainak emlékművénél.
2026. 01. 07. 02:30
Megosztás:

Dánia egész Európa szolidaritására számíthat Grönland ügyében

Az európai államok integritásának tiszteletben tartása alapvető kérdés, Grönland ügyében Dánia egész Európa szolidaritására számíthat - jelentette ki Donald Tusk lengyel kormányfő kedden Varsóban.
2026. 01. 07. 02:00
Megosztás:

Több mint 600 járatot töröl az amszterdami repülőtér szerdán

A folytatódó havazás miatt az amszterdami Schiphol nemzetközi repülőtér legkevesebb 600 járatot töröl szerdán - tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál kedden.
2026. 01. 07. 01:30
Megosztás:

Mennyi időd van még hátra? Számold ki, meddig fogsz élni!

Mi lenne, ha egyetlen szám megmutatná, körülbelül meddig élhetsz? Nem jóslásról, nem horoszkópról és nem kattintásvadász trükkről van szó, hanem valós statisztikákon alapuló számításról, amely a születési dátumod, a nemed és néhány alapvető életmódbeli adat alapján becsli meg a várható élettartamodat.
2026. 01. 07. 01:00
Megosztás: