Big Beautiful Bill - Mit talált már ki megint Trump?

Nagy hétnek nézünk elébe. Egyrészt pénteken Amerika ünnepelni fog, de addig sok minden történik még. Az egyik legizgalmasabb dolog a számos munkaerőpiachoz köthető adat publikálása lesz.

Big Beautiful Bill - Mit talált már ki megint Trump?

Ebből is kiemelkedik a munkanélküliségi ráta, amely a várakozások szerint 4,2 százalékról 4,3 százalékra emelkedhetett júniusban. Ez azért is fontos adat, mert a Fed a kamatdöntéseinél az egyik figyelt mutató, s nem mellesleg egy úgynevezett „kemény” adat, amely fontos a gazdaság alakulásának tekintetében.

Aztán itt van a „Big Beautiful Bill”, amelyet még az ünnep előtt el akar fogadni a szenátus. Egyesek szerint a legnagyobb hibája az, hogy nincs benne masszív, hasonló adócsökkentés, mint a 2017-es törvényben volt, s akkor az gazdasági növekedést hozott magával. 

Viszont az akkor bevezetett adók permanensé vállnak a „BBB” elfogadása által, plusz még számos adókedvezmény, elsősorban a háztartások részére megjelenik, illetve az igénybevehető tartomány növekszik. Különben az effektív adórátát ez is csökkenti az olyan vállalkozásoknál, ahol nem társasági adóként, hanem személyi jövedelemadóként fizetik az adót. 

Na ott masszív adócsökkentés jöhet, akár a 10 százalékpontot is meghaladhatja ez. Viszont az úgynevezett C típusú vállalkozásoknál – ide tartoznak a tőzsdei cégek – csak kis mértékben csökkenhet az effektív adóráta.  Mindenesetre az egészségügyi kassza megnyirbálásának ellenére is a csomag különböző számítások és az adótörvény éppen adott állapota szerint valahol 2.800-3.300 milliárd dollár költségvetési hiánynövekedést okozhat az elkövetkező 10 évben.

Szóval, ha az adócsomagot a permanens alacsonyabb (21%) adórátával nem fogadják el (kis valószínűség), akkor annak lenne negatív hatása a tőzsdén, hiszen akkor az adó visszaugrana 35 százalékra a jövő évtől. Viszont, ha elfogadják, akkor annak kicsi a közvetlen hatása a tőzsde cégekre. Szóval valószínűleg az adócsomag nem igazán fog hatni a részvénypiacra. Ugyanakkor, miközben a piacok csúcson vannak, sokan aggódnak, hogy a recesszió felé haladunk, azaz nem kellene közben újabb és újabb csúcsokat dönteni az indexeknek.

Ezzel különben alapvetően egyetértek. S éppen ezért kissé össze vagyok zavarodva. Hiszen fundamentális oldalról totálisan osztom a véleményt, de technikai oldalon meg irtózatos erő van a piacban. Miközben korrigál az MACD alapján, nem csak új csúcsot üt például az S&P500, hanem azt erővel is csinálja, nem olyan lanyhán, mint amikor korrekcióban van. S még az utóbbit is nagyon jó viselkedésnek szoktuk, vagy szoktam tartani. (forrás: ERSTE elemzés)


Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 14. 08:00
Megosztás:

A Nemzetközi Törvényszék ellen indít diplomáciai, külpolitikai nyomásgyakorló kampányt az Egyesült Államok

A Nemzetközi Törvényszék befolyásának visszaszorítására indít diplomáciai, külpolitikai nyomásgyakorló kampányt az Egyesült Államok Marco Rubio külügyminiszter vezetésével – jelentette be a washingtoni diplomáciai tárca hétfőn.
2026. 07. 14. 07:00
Megosztás:

A Mercedes-Benz átadta kibővített kecskeméti gyárát és megkezdte az új elektromos C-osztály sorozatgyártását

A Mercedes-Benz folytatja globális gyártási hálózatának átalakítását és ennek részeként bővíti kecskeméti telephelyén a Core és Entry kompakt szegmensbe tartozó modellek rugalmas gyártását. Július 13-án vezető döntéshozók, többek között Magyar Péter miniszterelnök és Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter jelenlétében ünnepélyes keretek között adták át az új üzemet. A Mercedes-Benz két teljesen új karosszéria- és összeszerelő csarnok megépítésével teremtette meg a vállalat történetének eddigi legátfogóbb termékoffenzívájához szükséges gyártási kapacitását. A beruházás részeként egy második présüzem, egy új, csúcstechnológiás felületkezelő üzem, valamint egy akkumulátorösszeszerelő üzem is létesült.
2026. 07. 14. 06:00
Megosztás:

Kibillent kereslet-kínálati egyensúly, növekvő eladatlan lakáskészlet

Rekordokat döntögető két év után idén fékezett a kereslet a fővárosi újlakás-piacon, miközben a beruházókat még viszi előre a lendület. A kettő eredőjeként elkezdett felhalmozódni az eladatlan lakáskészlet, így az árak további emelkedése előtt is kisebb a tér – derül ki az OTP legfrissebb, publikus beruházói és értékesítői adatokból összeállított Budapesti Újlakás Értéktérképéből.
2026. 07. 14. 05:00
Megosztás:

Legális online oldalak Magyarországon: Mit kell tudni 2026-ban?

Az online szerencsejáték piaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül Európában, és Magyarország sem kivétel.
2026. 07. 14. 04:00
Megosztás:

Szakmai mérföldkőhöz érkezett a debreceni sebészet

Újabb technológiai és szakmai mérföldkőhöz érkezett a Debreceni Egyetem (DE) klinikai központjának sebészeti klinikája: az intézmény endokrin sebészeti munkacsoportja a közelmúltban sikeresen elvégezte az első két minimálisan invazív, videó-asszisztált pajzsmirigyműtétet (MIVAT) - tájékoztatta az egyetem sajtóközpontja az MTI-t hétfőn.
2026. 07. 14. 03:00
Megosztás:

Drágul a dízel és a cseppfolyós gáz Horvátországban

Horvátországban drágul kedden a dízel, a mezőgazdaságban használt kék dízel és a cseppfolyós gáz, a benzin ára ugyanakkor nem változik - döntött hétfőn a horvát kormány.
2026. 07. 14. 02:00
Megosztás:

Ursula von der Leyen: közel 900 millió euró gyűlt össze a Gázai övezet újjáépítésére

Az Európai Bizottság kezdeményezésére több ország támogatásával 883,6 millió euró gyűlt össze a főként palesztin lakosságú Gázai övezet újjáépítésére, különösen az alapvető infrastruktúra helyreállítására - jelentette be az Európai Bizottság elnöke hétfőn.
2026. 07. 14. 01:00
Megosztás:

Kaposvárra 44 új elektromos autóbusz érkezik jövő nyárig

Negyvennégy új elektromos autóbuszt állítanak a helyi tömegközlekedés szolgálatába jövő nyárig Kaposváron, ebből kettőt hétfőn átadtak, további tizenhárom július végéig érkezik a somogyi vármegyeszékhelyre - tájékoztatott Szita Károly (Fidesz-KDNP) polgármester a Facebook-oldalára hétfőn feltöltött videóban.
2026. 07. 14. 00:05
Megosztás:

Megszünteti az üzemanyagárak korlátozását a cseh kormány

Megszünteti az üzemanyagárak korlátozását a cseh kormány - jelentette be Alena Schillerová pénzügyminiszter a hétfői kormányülés utáni sajtótájékoztatón.
2026. 07. 13. 23:00
Megosztás:

Stagnált a horvát turistaforgalom az első fél évben

Horvátországban 7,6 millió turistát és 29,5 millió vendégéjszakát regisztráltak az idei első fél évben, mindkét adat megegyezik az egy évvel korábbival - közölte hétfőn a Horvát Turisztikai Közösség (HTZ) az eVisitor rendszer adatai alapján.
2026. 07. 13. 22:00
Megosztás:

A Mercedes új gyára fontos helyet foglal el a magyar gazdaságban

A Mercedes új gyára fontos helyet foglal el mind a cég termelési láncában, mind a magyar gazdaságban, a vállalat jelenléte erősíti Magyarország beágyazottságát a globális autóipari értékláncba és bizonyítja, hogy hazánk képes hosszú távú, stratégiai jelentőségű ipari beruházások befogadására - jelentette ki Magyar Péter miniszterelnök Kecskeméten hétfőn.
2026. 07. 13. 21:00
Megosztás:

Albérlet árak 2026 június

Júniusban visszafogott drágulás következett be az albérletpiacon a KSH-ingatlan.com lakbérindex adatai szerint. Országosan 0,9, ezen belül Budapesten 1,1 százalékkal növekedtek a lakbérek havi összevetésben. Az egy évvel korábbihoz képest országos szinten 5,2, a fővárosban pedig 4,7 százalékos volt az emelkedést. A reállakbérek az előző év azonos időszakinál országosan 3,4, Budapesten 2,9 százalékkal, a 2021. évi bázisidőszakinál pedig egyaránt 17 százalékkal voltak magasabbak. „A júniusi emelkedés önmagában nem meglepő, hiszen a felsőoktatási felvételi időszak közeledtével hagyományosan élénkül az albérletpiac. Ugyanakkor az idei növekedés a 2020-as járványidőszak óta a legvisszafogottabb júniusi drágulás, ami jól mutatja, hogy az év eleje óta folyamatosan lassul a lakbérek emelkedésének üteme” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
2026. 07. 13. 20:00
Megosztás:

A Dealz-értékesítés után magasabb éves eredménnyel számol a Pepco Group

A Csoport 2026. június 3-án bejelentette, hogy megállapodott a lengyelországi Dealz üzletág értékesítéséről. Ezzel lezárult a gyorsan forgó fogyasztási cikkek (FMCG) kiskereskedelméből való stratégiai kivonulás, és létrejött a kizárólag a Pepco működésére fókuszáló üzleti modell. Ennek megfelelően az alábbi kiemelt eredmények – eltérő jelzés hiányában – a Dealz nélkül értelmezett Csoport teljesítményére vonatkoznak, vagyis a Pepco márkára és a központi funkciókra.
2026. 07. 13. 19:00
Megosztás:

Sony-bejelentés azonnali hatással: megugrott a PS5-ös játékok iránti kereslet

A Sony bejelentette, hogy 2028 januárjától nem készülnek többé fizikai lemezek új PlayStation játékokhoz. A hír azonnal érezhető hatást váltott ki a vásárlói keresésekben: az Árukereső.hu adatai szerint a PS5-ös játékok iránti érdeklődés 44,97 százalékkal ugrott meg a bejelentést követően.
2026. 07. 13. 18:00
Megosztás:

Nyolcszoros ugrást hozott az Otthon Start a támogatott lakáshiteleknél

Meghaladta az 1000 milliárd forintot az év első öt hónapjában megkötött támogatott lakáshitel-szerződések összege, ami közel nyolcszorosa az egy évvel korábbinak – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A május végéig megkötött lakáshitelek teljes összege megközelítette az 1300 milliárd forintot, ami csaknem a duplája az egy évvel korábbinak. A bankok több százezres kedvezményekkel pörgetik még jobban az Otthon Start iránti keresletet.
2026. 07. 13. 16:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: mostantól a GYSEV is havonta publikálja a menetrendszerűségi adatokat

Júliustól a GYSEV is havonta nyilvánosságra hozza teljesítmény- és minőségriportját, amelyben pontos, összehasonlítható adatokat lehet kapni a menetrendszerűségről, a pályák állapotáról és az aktuális sebességkorlátozásokról - írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a Facebookon hétfőn.
2026. 07. 13. 15:00
Megosztás:

Országos dinnyeellenőrzést indít a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok az idén is országos ellenőrzéseket végeznek a görögdinnye-forgalmazóknál, kiemelt figyelmet fordítanak a termékek származására, jelölésére és minőségére. A tavalyi ellenőrzéseken több mint 19 millió forint bírságot szabtak ki a szakemberek - közölte a hatóság hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 13. 14:00
Megosztás:

Áradások bénítják Észak-Kína közlekedését

Súlyos áradások alakultak ki az észak-kínai Hopej és az északkeleti Liaoning tartományban, ahol az özönvízszerű esőzések utakat öntöttek el, járműveket sodortak el, és fennakadásokat okoztak a közlekedésben.
2026. 07. 13. 13:00
Megosztás:

Az elmúlt héten jellemzően emelkedtek a fejlett piaci és a hazai kötvényhozamok

Az elmúlt héten 9 bázisponttal 4,57%-ig emelkedett az amerikai 10 éves hozam. A közel-keleti konfliktus ismételt éleződése növelte az inflációs kockázatokat. A piacok már 85% valószínűséggel árazták pénteken, hogy a FED legalább egy kamatemelést végrehajt az év végéig. A német 10 éves hozam heti viszonylatban 10 bázisponttal 3,03%-ig emelkedett.
2026. 07. 13. 12:00
Megosztás: