Cégterhek: a minimálbérrel párhuzamosan nő a rehabilitációs hozzájárulás is

A minimálbér 9 százalékos emelése automatikusan ugyanilyen arányban emeli majd a rehabilitációs hozzájárulás összegét is: az idei 2 401 200 forint helyett jövőre már 2 617 200 forintot kell majd fizetniük minden egyes hiányzó munkatárs után azoknak a cégeknek, amelyek a munkaerő-állományuk legalább 5 százalékát nem megváltozott munkaképességűekkel (MMK) töltik fel.

Cégterhek: a minimálbérrel párhuzamosan nő a rehabilitációs hozzájárulás is

A 25 főnél több alkalmazottal rendelkező munkáltatók számára a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására vonatkozó legnagyobb anyagi ösztönzést hosszú évek óta a rehabilitációs hozzájárulás – pontosabban az annak fizetése alóli mentesülés – jelenti. Ennek mindenkori mértékét a jogszabály az adott év január elsején érvényben lévő minimálbér 9-szeresében határozza meg. A hosszabb távú gazdaságpolitikai tervek ismeretében tehát az valószínűsíthető, hogy a 2025-ös 2,6 millió forint körüli, személyenként fizetendő összeg mértéke 2026-ra közelíteni fogja a 3 millió, míg 2027-re a 3,4 millió forintos szintet is.

A foglalkoztatási ráta növelésének célját követve az elmúlt években számos intézkedés ösztönözte azt, hogy az egészségkárosodással élők köréből is minél nagyobb tömeg jelenlen meg a munkaerőpiacon. A rehabilitációs hozzájárulás alól történő mentesülés mellett az MMK munkavállalók foglalkoztatása SZOCHO-kedvezmény is biztosít, és 2021 óta immár felső kereseti korlát nélkül érhetők el a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátások az azokra jogosultak számára.

A munkavállalók számára emellett azért is előnyös a MMK-s foglalkoztatás, mivel az számos kedvezménnyel (juttatás, pótszabadság) jár. Ennek ellenére sokan továbbra is tartanak a minősítés felvállalásától, mert tartanak a hátrányos megkülönböztetéstől. Így, bár az öregedő hazai társadalomban a valóságban egyre többen élnek a minősítéshez elegendő egészségügyi problémákkal, az érintettek egyre növekvő része marad rejtve az egészségügyi rendszer számára. Ma Magyarországon közel 460 ezer megváltozott munkaképeségű munkavállalót tartanak nyilván, közülük mintegy 140 ezren számítanak gazdaságilag aktívaknak.

„Régóta fennálló kérdés, hogy az MMK munkavállalók nagyjából egyharmados foglalkoztatási arányát mennyire lehet még növelni – magyarázza Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója. – Nyilvánvaló, hogy az érintettek jelentős része nem tud, vagy nem akar munkát vállalni, egy másik részük pedig azért nem jelenik meg a nyílt munkaerőpiacon, mert állami és önkormányzati akkreditált foglalkoztatóknál dolgoznak. Ugyanakkor továbbra is csupán a vállalkozások egyharmada vesz részt a rehabilitációs foglalkoztatásban. Egy részük még mindig tart az ezzel járó plusz feladatokkal való szembesüléstől, más részük nem is tudja, hogyan érje el és mikét illessze be a napi működésébe ezeket a munkavállalókat. Akikkel pedig sokat tudnának nyerni, mivel ők a tapasztalatok szerint egészséges társaiknál jóval lojálisabbak, egyes helyzetekben sokkal produktívabbak is.”

Sokat spórolhatnak a cégek a rehabilitációs audit segítségével is

A foglalkoztatottak átlagéletkora ma Magyarországon elérte a 45 évet, és ezzel párhuzamosan a munkavállalók átlagos egészségi állapota is romló tendenciát mutat. Egyre több az olyan munkavállaló, aki nincs is tisztában azzal, hogy olyan fennálló betegsége van, amelynek nyomán ő maga szja-kedvezményben, a munkáltatója pedig rehabilitációs mentesülésben részesülhet.

Ezen a helyzeten sokat segíthet a rehabilitációs audit, melynek során külső HR-szolgáltató világítja át az adott vállalat meglévő munkaerő-állományát. Ezek az auditok szinte mindig azt eredményezik, hogy érezhetően csökken az adott cég által fizetendő rehabilitációs hozzájárulási összeg. Az egészségi állapot tabutéma, így a legtöbb esetben sem a munkavállaló, sem a munkáltató nem élnek a jogszabály által biztosított lehetőségekkel. Ezt a tartózkodó magatartást azonban egy külső szolgáltató bevonásával hatékonyan lehet kezelni oly módon, hogy a teljes mértékben biztosítsa az ilyenkor kötelező diszkréciót és megfeleljen a GDPR előírásoknak.

Akadálymentesítés – nem csupán fizikai értelemben

A munkahelyek akadálymentesítése nem csupán a megfelelő rendszerek fizikai kialakítását (rámpák, hang- és fényjelzések, kijelzők, stb.) jelenti, hanem a működés szélesebb körű, a megváltozott munkaképességűek speciális igényeit figyelembe vevő kialakítását. Ilyen intézkedés a megfelelő műszakbeosztás – egyes MMK alkalmazottak nem dolgozhatnak éjszakai műszakban, másoknak a 8 órás műszak teljesítése jelent komoly akadályt. De ide tartozik például a fizikai terhelések (például hosszas állással járó munka vagy súlyosabb tárgyak mozgatása) csökkentése, a gyógyszerezéshez vagy egyéb speciális egészségügyi igényekhez igazodó munkaszünetek bevezetése, esetleg az ezekhez szükséges helyiségek biztosítása, stb. is.

Bővül az otthontámogatásban részesülő közszolgálati dolgozók köre

Közszolgálatban dolgozók figyelem! Tovább bővül az otthontámogatásban részesülők köre, és meghosszabbítottuk a bejelentési határidőt is - mondta Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára csütörtökön közzétett Facebook-videójában.
2026. 01. 23. 02:30
Megosztás:

Tisztázzuk a félreértéseket az M1 regionális matrica kapcsán

Az M1 regionális e-matrica kapcsán még mindig sok helyen és esetben jelenik meg téves vagy nem egyértelmű információ, amelyet szükséges tisztázni az idei évtől bevezetett új matricatermék kapcsán – közölte az útdíjfizetési szolgáltató. A terméket bárki megvásárolhatja, és mind a négy az M1 autópályával érintett vármegye összes díjköteles útjára érvényes a jogosultság – hívta fel a figyelmet a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Útdíj Üzletága.
2026. 01. 23. 02:00
Megosztás:

Rendszer-újraindítás az IT-szektorban: Újra pörög a tech-piac, de a bértranszparencia felülírja az eddig ismert szabályokat

Három évnyi bizonytalanság után az IT-szektor megnyomta a reset gombot: a No Fluff Jobs legfrissebb, 2025-ös béradatokat összegző Salary Guide riportja szerint a tech szektor ismét növekedési pályára állt, miközben a bértranszparencia visszavonhatatlanul átveszi az irányítást a piacon.
2026. 01. 23. 01:30
Megosztás:

Felgyorsultak a kifizetések a magyar agráriumban

Felgyorsultak a kifizetések a magyar agráriumban. Már több mint 730 milliárd forint értékben születtek támogatói döntések, amelyek összege a közeljövőben az 1000 milliárd forintot is meghaladhatja a beruházási típusú pályázatok esetében. A fejlesztések érdemben erősítik a magyar agrárium versenyképességét - jelentette ki Viski József államtitkár a Gabonatermesztők Országos Szövetségének Szántóföldi Szakmai Napján, az Agromashexpón az Agrárminisztérium csütörtöki közleménye szerint.
2026. 01. 23. 01:00
Megosztás:

Az ALTEO új energetikai befektetéssel bővíti portfólióját

Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. adásvételi szerződést írt alá a DEPO Erőmű Kft. 100 százalékos üzletrészének megvásárlásáról a Plant Industrial Engineering Kft.-vel - közölte az energetikai szolgáltató és kereskedő vállalat csütörtökön a BÉT honlapján.
2026. 01. 23. 00:30
Megosztás:

Aláírták a Béketanács alapító okiratát

Megalakult csütörtökön Davosban a Donald Trump amerikai elnök kezdeményezésére életre hívott Béketanács; az alapító okiratot mások mellett Orbán Viktor miniszterelnök is aláírta.
2026. 01. 23. 00:05
Megosztás:

Trump szerint az USA mindent elért, amit Grönlanddal kapcsolatban célként kitűzött

Az Egyesült Államok mindent elért, amit Grönlanddal kapcsolatban célként kitűzött - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön Davosban.
2026. 01. 22. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 4. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 01. 22. 23:00
Megosztás:

Minden eddiginél több támogatás pörgeti fel a földhő hasznosítását

Minden eddiginél több támogatás pörgeti fel a földhő hasznosítását - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 22. 22:30
Megosztás:

Saylor a „nagyobb narancsra” figyel, miközben a Digitap ($TAP) integrálja a Solana hálózatot: A legjobb kripto 2026-ra?

A mélypontokon történő vásárlás továbbra is bevett és sikeres stratégia a nagybefektetők körében. Michael Saylor, a Strategy elnöke nemrégiben az X-en tett utalást következő nagy Bitcoin-vásárlásukra, miután a BTC újabb meredek esést szenvedett el $90 000 alá.
2026. 01. 22. 22:00
Megosztás:

Több mint 45 ezren fordultak tünetekkel orvoshoz a múlt héten

A múlt héten 45 700-an fordultak influenzaszerű tünetekkel orvoshoz - közölte honlapján a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön. Ez valamivel több, mint az azt megelőző heti 42 500 beteg.
2026. 01. 22. 21:30
Megosztás:

Enyhít szorításán a fagy és többfelé várható csapadék a hétvégén

A hétvégére megszűnnek a kemény éjszakai fagyok és napközben is általában fagypont felett alakulnak a maximum-hőmérsékletek, vasárnap akár plusz 9 Celsius-fok is lehet. Az enyhüléssel párhuzamosan csapadék is érkezik, többfelé kell ónos esőre, esőre, havas esőre számítani - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 22. 21:00
Megosztás:

Milyen csúcsokat érhet el a Cardano és a Solana ebben a negyedévben? A bálnák a Digitap felé fordulnak a 251%-os árfolyamemelkedés nyomán

Miközben a kereskedők próbálják megtippelni, hogy a Cardano és a Solana ára milyen szintre emelkedhet ebben a negyedévben, az on-chain adatok azt mutatják, hogy a bálnák már másfelé mozognak.
2026. 01. 22. 20:00
Megosztás:

Erősödött a forint csütörtök estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 01. 22. 19:30
Megosztás:

Az elektromos autó a magasabb jövedelműek járműve Németországban

Az elektromos autók és a plug-in hibridek németországi elterjedése továbbra is erősen jövedelemfüggő: minél magasabb egy háztartás nettó jövedelme, annál nagyobb az esélye annak, hogy elektromos meghajtású járművet tart - derül ki a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kimutatásából.
2026. 01. 22. 19:00
Megosztás:

Ezek húzzák a GDP-t 2026-ban

Idén az első fél évben főként a fogyasztás, a második fél évtől kezdve pedig a beruházások támogatják majd a bruttó hazai termék (GDP) növekedését - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szóvivője az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány csütörtöki budapesti sajtóbeszélgetésén.
2026. 01. 22. 18:30
Megosztás:

Mezőgazdasági szempontból kedvező a hideg idő

Mezőgazdasági szempontból kedvező volt eddig a januári időjárás az országos, tartósan megmaradó hóval és komoly hidegekkel, de elősorban az Alföldön nagy területen továbbra is száraz a talaj, így ott további csapadékra lenne szükség - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 01. 22. 18:00
Megosztás:

Az Európai Parlament elutasította az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítványt

Elutasította az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön. A javaslatot 165 képviselő támogatta, 390-en ellene szavaztak, 10-en tartózkodtak.
2026. 01. 22. 17:30
Megosztás:

Nagy-Britannia egyelőre nem csatlakozik a Béketanácshoz

Nagy-Britannia is meghívást kapott a Béketanácsba, amelynek létrehozását Donald Trump amerikai elnök kezdeményezte, de a brit kormány egyelőre nem csatlakozik a formálódó szerveződéshez - közölte csütörtökön Yvette Cooper brit külügyminiszter.
2026. 01. 22. 17:00
Megosztás:

Új korszak az európai pénzmosás és terrorizmus-finanszírozás elleni harcban

Az Európai Unió új pénzmosás-ellenes rendelete, az Anti-Money Laundering Regulation (AMLR), alapjaiban alakítja át a pénzügyi szektor megfelelési környezetét. A cél, hogy a tagállamokban egységes, adatalapú és kockázati szemléletű rendszer jöjjön létre a pénzügyi bűncselekmények megelőzésére. A következő években több mint 100 határidő és megfelelési mérföldkő vár az érintett pénzügyi szervezetekre. A Deloitte szakértői szerint a legfontosabb feladat most az, hogy a cégek időben felkészüljenek az új követelményekre, kialakítsák a szükséges belső folyamatokat és technológiai hátteret, valamint biztosítsák a munkatársak képzését.
2026. 01. 22. 16:30
Megosztás: