Csak araszolgatnak a kamatokkal a nagybankok

A kamatcsökkentéssel leálló MNB óvatossága átragadt a bankokra is, amelyek közül szeptember elején csak néhányan változtattak a hitelfeltételeken, azok is keveset. A Raiffeisen emelte a lakáshitelkamatait, az OTP és az Erste pedig csökkentett a személyi kölcsönöknél - derül ki a Bank360.hu összegzéséből.

Csak araszolgatnak a kamatokkal a nagybankok

Szeptemberben is folytatódott a lakáshitelek kamatainak több hónapja tartó emelkedése. A 7,3 százalékos önkéntes kamatplafon június végi megszűnését követően sorozatban drágítják a jelzálogkölcsöneiket a bankok. Azóta csak egyszer fordult elő kamatcsökkentés, de az OTP akkor is a korábbi nagyobb emeléséből faragott le valamennyit. A sort most a THM-jeit eddig jellemzően 7 százalék alatt tartó Raiffeisen folytatta 0,1-0,3 százalékos emeléssel. A Bank360.hu lakáshitel kalkulátora szerint ugyan találni még akár jóval 7 százalék alatti ajánlatokat is, de már egyértelműen a 7-7,3 vagy afölötti THM a jellemző, és az elkövetkező hónapokban ebben egyelőre nem is számíthatnak nagyobb mozgásokra az ügyfelek.

A lakáshiteligénylők kamatkilátásait nem javította, hogy csaknem egy év után először a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa a múlt héten nem folytatta a jegybanki alapkamat csökkentését, így az 6,75 százalék maradt. A júliusra jellemző csökkenő tendencia után ráadásul a hosszú futamidejű lakáshitelek kamatát befolyásoló BIRS augusztusban emelkedni kezdett, majd megrekedt 6 százalék körüli szinten. Így egyelőre nincs, ami kamatcsökkentésre ösztökélni a bankokat, ráadásul a lakáshitelek ilyen kamatokkal is szépen fogynak. 

A jelenlegi kamatszint ugyan még messze van a néhány évvel ezelőtti 4-5 százalékos jelzálogkölcsönökétől, azoknak azonban már így is jó lehetőség a lakáshitel kiváltásra, akik 10 százalék körüli kamattal vettek fel kölcsönt az elmúlt években. Ők egy ilyen lépéssel a havi törlesztőrészletben tízezreket, a teljes visszafizetendő összegben pedig milliókat spórolhatnak - hívják fel a figyelmet a Bank360.hu szakértői.

Milyen kamatváltozások voltak szeptember elején?

A Raiffeisen Bank a 10 éves kamatperiódussal felvehető jelzáloghitelek kamatát emelte meg szeptembertől. A módosítás mértéke 0,10, illetve 0,30 százalékpont, attól függően, hogy mekkora az igazolt nettó jövedelme az igénylőnek. A standard kamat 0,30 százalékponttal lett magasabb, számlanyitás és jövedelemérkeztetés vállalása esetén legalább a minimálbérnek megfelelő összeg igazolása esetén 0,10 százalékponttal drágult a kölcsön. Az ügyleti kamat így 6,59 és 7,24 százalék között alakul a lakáshiteleknél.

Az OTP Bank szeptembertől a fogyasztóbarát személyi kölcsön kamatát csökkentette: 2-3,1 millió forint közötti hiteligénylés esetén, 0,17 százalékponttal. Az éves ügyleti kamat így ebben a sávban 16,40 százalékról 16,23 százalékra mérséklődött..

Az Erste Bank szintén szeptembertől módosította a fogyasztóbarát személyi kölcsön feltételeit. Az alábbi változásokat hajtotta végre. 200-250 ezer forint közötti igazolt jövedelem esetén, 48-60 hónapos futamidőt választva 0,38 százalékponttal csökkent a kamat, 16,23 százalékról 15,85-re. Ugyanekkora jövedelem igazolásával, 66-84 hónapos futamidőt választva 16,40 százalékról 16,23-ra csökkent az éves kamat. 250 ezer forintos jövedelemtől, 48-60 hónapos futamidővel, 1,5-3 millió forint közötti hitelösszeg igénylése esetén 0,38 százalékpont a csökkenés mértéke, az ügyleti kamat így 15,85 százalékra módosul.

Hagyományból jövő: a közép-európai régió védelmi járműipari gyártóközpontjává válik a RÁBA

Űr és védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT), valamint a RÁBA jövője szempontjából meghatározó stratégiai védelmi ipari és tulajdonosi megállapodásokat jelentett be. A bejelentések több mint tízezer katonai jármű gyártását, összeszerelését és karbantartását foglalhatják magukban hazai keretmegállapodások, és egy nemzetközi exportprogram keretében, továbbá egy tervezett, mintegy 100 milliárd forint értékű gyárfejlesztési és infrastruktúra modernizációs program megvalósítását. Az esemény kiemelt jelentőségét jelzi, hogy a CSG tulajdont szerez a RÁBA Járműipari Holdingban, hosszú távú védelmi ipari partnerséget létrehozva a 4iG Csoporttal. A megállapodások a 4iG Csoport védelmi ipari stratégiájának meghatározó lépését jelentik, amelynek egyik kiemelt központja a RÁBA. A ceremónia keretében a 4iG Csoport, valamint űr- és védelmi ipari leányvállalata a 4iG SDT nemzetközi és hazai partnereivel közösen az alábbi stratégiai jelentőségű tulajdonosi és védelmi ipari beszerzési keretmegállapodásokat írták alá:
2026. 03. 03. 04:30
Megosztás:

Iráni helyzet: mit tegyen, aki most utazna?

Az iráni háború okozta légtérzár és járattörlések miatt magyarok ezrei ragadtak külföldön, elsősorban az Egyesült Arab Emírségekben. A közel-keleti ország azóta felkerült az utazásra nem javasolt térségek listájára, ebben a bizonytalan helyzetben pedig joggal merül fel a kérdés, hogy mit tehet az, aki márciusra tervezte utazását - akár Dubajba, akár más, a légtérzár által érintett úti célra.
2026. 03. 03. 04:00
Megosztás:

Fokozódik a verseny: már öt bank kínál 3 százalék alatti kamatot az Otthon Start hitelnél

2025 végén már minden újonnan folyósított lakáshitel négyötöde támogatott konstrukció volt, ami a BiztosDöntés.hu szakértői szerint egyértelműen az Otthon Start szeptemberi bevezetésének köszönhető. Nem véletlen, hogy a bankok között már az idei év első hónapjaiban tovább fokozódott a verseny: először a MagNet és az MBH Bank emelte meg a kapható jóvárás összegét, majd a MagNet márciustól 3 százalék alá csökkentette az Otthon Start hitelének kamatát is.
2026. 03. 03. 03:30
Megosztás:

Feszültség a Közel-Keleten - Szárnyal az arany, drágul az olaj a konfliktus miatt

A piacokon az új hét az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni összehangolt támadásai, valamint Teherán kiterjedt rakétás megtorlása közepette indul. A támadások iráni és izraeli célpontokat, a szövetséges országokban található amerikai támaszpontokat, továbbá az Egyesült Arab Emírségekben, Katarban, Bahreinben, Kuvaitban és Libanonban lévő helyszíneket vettek célba, sőt az incidensek többek között Ciprusig, Jordániáig és Pakisztánig is elértek. A piaci helyzetet a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési alkalmazás, az XTB szakértői elemezték.
2026. 03. 03. 03:00
Megosztás:

Magyarország a régió élmezőnyében az elsődleges egyenleg alapján

A legfrissebb adatok és előrejelzések alapján Magyarország költségvetési pozíciója régiós összevetésben továbbra is az egyik legkedvezőbb. Az eredményszemléletű hiány tavaly a kormányzati várakozások szerint 5% alatt alakulhatott, melyet megerősít a Magyar Nemzeti Bank friss, 4,7%-os hiányról szóló közlése is. Részben a költségvetés jó állapota, részben a megkezdett jegybanki lazítás lehet a magyarázata annak, hogy az utóbbi időben a nemzetközi befektetők nagyon készségesen finanszírozzák az államot.
2026. 03. 03. 02:30
Megosztás:

Ma nemcsak telihold, hanem vérhold is lesz! Mit hoz ez a horoszkópjegyednek?

Van az az este, amikor az égbolt nem egyszerűen „szép”, hanem üzen. A telihold eleve ilyen: felerősíti a hangulatokat, ráirányítja a figyelmet arra, amit nappal elintézünk egy vállrándítással, és mintha kicsit hangosabbra tekerné a belső monológunkat is. Március 3-án telihold van, ráadásul ez a telihold most nem akármilyen: vérhold, vagyis teljes holdfogyatkozás társul hozzá.
2026. 03. 03. 02:00
Megosztás:

Rövidesen csatlakozik az EU-hoz egy nagyon gazdag ország - minden megváltozik ezzel

Hamarosan az Európai Unió tagja lehet a világ egyik legtehetősebb állama: felgyorsulhat a folyamat.
2026. 03. 03. 01:00
Megosztás:

Az építőipar számára 2026-ban a lakásépítés és felújítás lehet a kitörési pont

A rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve 2026-ban a termelés enyhe csökkenésére készül az építőipar, az ágazat számára a lakásépítés és felújítás lehet a kitörési pont - állapítja meg elemzésében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). A szövetség szerint a lakásfelújítást az Otthonfelújítási Program és a vidéki otthontámogatási program erősíti, az Otthon Start programban pedig az idén mintegy 25 000 új lakás lehet kivitelezés alatt, ami 800 milliárd forint többlet megrendelést jelenthet.
2026. 03. 03. 00:30
Megosztás:

Sonkától a tojásfestékig, átfogó Nébih ellenőrzés zajlik egészen húsvétig

Március 2-án indul az idei tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, melyet Tállai András az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára rendelt el. A vármegyei kormány- és a járási hivatalok szakemberei a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) irányításával egészen április 6-ig végzik majd a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó vizsgálatokat - közölte az Agrárminisztérium (AM) az MTI-vel hétfőn.
2026. 03. 03. 00:05
Megosztás:

200 ezer fát ültettek el a Nemzeti Faültetés Napján

A Nemzeti Faültetés Napja – 2026 ültetési ünnep keretében közel 200 000 fát ültettek el 200 helyszínen országszerte, 150 csatlakozó szervezet részvételével, 40 000 ingyenesen igényelhető facsemetével 10 000 résztvevő közreműködésével. Ezzel megduplázták a tavalyi rekordév ültetés számát. A 10 millió Fa Alapítvány a Nemzeti Faültetés Napján bemutatta a Népligeti Kiáltvány 10 pontját is, az alapítvány szakpolitikai és közpolitikai javaslatcsomagját.
2026. 03. 02. 23:30
Megosztás:

Mintegy ezer szlovén rekedt külföldön a közel-keleti feszültség miatt

A közel-keleti helyzet eszkalálódása és a járattörlések miatt mintegy ezer szlovén állampolgár rekedt külföldön, főként Dubajban, valamint Ázsiában és Óceániában - közölte hétfőn a Szlovén Utazási Irodák Szövetsége.
2026. 03. 02. 23:00
Megosztás:

Új vezérigazgató irányítja a Graboplast növekedését

Az építőanyag-ipar területén komoly vezetői tapasztalatokkal rendelkező új vezérigazgató került a győri székhelyű Graboplast élére: a Közép-Európában meghatározó padlógyártót 2026 márciusától Járomi Judit irányítja. A szakember közel 30 éve dolgozik vezető beosztásban különböző gyártói és kereskedelmi területeken, az utóbbi években az exportpiacokra fókuszáló nemzetközi építőanyag-gyártó vállalatoknál.
2026. 03. 02. 22:30
Megosztás:

Mesterséges Intelligencia Zászlóshajó Programot indított az ELTE

Mesterséges Intelligencia Zászlóshajó Programot indított az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE).
2026. 03. 02. 22:00
Megosztás:

A Shell a hétfői nap egyik nyertese a londoni tőzsdén

A holland-brit Shell olajpari konszern a hétfői kereskedési nap egyik nyertese a londoni tőzsdén.
2026. 03. 02. 21:30
Megosztás:

Vitalik Buterin: A Poseidon hash kulcsszerepe az Ethereum jövőjében

Az Ethereum skálázhatósági vitája új szintre lépett: Vitalik Buterin szerint komoly teljesítményvesztést okozhat, ha a hálózat a tervezett state tree frissítések során elhagyja a Poseidon hash függvényt. A tét nem kisebb, mint a bizonyítási hatékonyság (prover efficiency), a zero-knowledge (ZK) integráció és az Ethereum hosszú távú technológiai ütemterve.
2026. 03. 02. 21:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 02. 20:30
Megosztás:

Rekordösszegű támogatás geotermikus beruházásokra

Március elejétől az első kútfúrásokra fordítható vissza nem térítendő támogatás és egy kamatmentes hitelprogram is ösztönzi a geotermikus beruházásokat összesen 29 milliárd forinttal - jelentette be hétfői közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).
2026. 03. 02. 20:00
Megosztás:

Duna House: Bővülő lakáseladás és erős hitelezés jellemezte a februárt

A DH Group havi tranzakciószám-becslése (DH-TB) és jelzáloghitel-előrejelzése alapján 2026 februárjában országosan 8 769 lakóingatlan cserélt gazdát, a lakáscélú jelzáloghitelek szerződéses összege pedig elérhette a 250 milliárd forintot.
2026. 03. 02. 19:30
Megosztás:

Stratégiai jelentőségű nemzetközi megállapodásokat kötött a 4iG

4iG hosszú távra szóló, stratégiai jelentőségű nemzetközi együttműködéseket és keretmegállapodásokat kötött hétfőn Budapesten.
2026. 03. 02. 19:00
Megosztás:

A japán jen-alapú stabilcoin felforgathatja a pénzügyi és szórakoztatóipart

Stratégiai együttműködés formálja át Japán digitális pénzügyi ökoszisztémáját: a JPYC és a Sony Bank partnersége új korszakot nyithat a stablecoinok tömeges elterjedésében – nemcsak a banki szektorban, hanem a gaming és zeneipari platformokon is.
2026. 03. 02. 18:30
Megosztás: