Arany, ingatlan, részvények: mi a jó befektetés a háború árnyékában?

Az orosz-ukrán háború kirobbanását követően komoly pánikhullám söpört végig a befektetési piacokon, miközben kilőtt az igény a személyre szabott biztosításokra. Egyed Györgyi és Varga-Pinczel Zsófia a hitel-biztosítás-befektetés háromszögben teljes körű szolgáltatást nyújtó, Dorado XXI vezetői szerint továbbra is igaz, hogy a biztosítás nem szükséges rossz, hanem segítség a bajban. Schuszter Péter, az SPB Befektetési Zrt. vezérigazgató-helyettese a befektetésekkel kapcsolatban arról beszélt, hogy az ingatlanpiacon további áremelkedés várható, nincs annyi arany most készleten, amit ne lehetne eladni, a kriptovaluták pedig továbbra is az egyik legkockázatosabb befektetésnek számítanak.

Arany, ingatlan, részvények: mi a jó befektetés a háború árnyékában?

Az ukrajnai háború első napjaiban érezhetően nagy volt a riadalom a nemzetközi piacokon, ami komoly hatással volt a biztosításokra is: miután rengetegen felvették a bankból a pénzüket, ráirányult a figyelem az otthon tartott pénz veszélyeire, mert a lakásbiztosítások csak bizonyos limitig nyújtanak ebben biztonságot.

Egyed Györgyi, a 30 éve a piacon lévő Dorado XXI cégcsoport biztosítási üzletágának vezetője elmondta, a folyamatosan változó világban is kijelenthető, a biztosítás nem szükséges rossz, hanem segítség a bajban.

„A személyre szabott biztosításra az igény folyamatosan nő, a háború pedig csak lendített ezen a tendencián. Az alkusz cégek óriási előnye, hogy egy minden részletre kiterjedő kockázati felmérés után, személyre szabott biztosítási portfóliót állítanak össze. Ezzel jókora terhet vesznek le mind a családok, mind a cégvezetők válláról” – magyarázta a független biztosítási alkusz cég egyik vezetője.

A szakember a szomszédban zajló fegyveres konfliktussal összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy háborúra nem lehet biztosítást kötni. Ez alap kizárás minden biztosítási szerződésben szerte a világban.

A hitelpiac sem a régi

Varga-Pinczel Zsófia, a száz százalékban magyar tulajdonban lévő Dorado XXI cégcsoport hitel üzletágának vezetője a hitelpiacról szólva kijelentette, itt is egy jelentős átalakulásnak lehetünk szemtanúi. Példaként említette, hogy aki tavaly gondolkodás nélkül belevágott egy babaváróba, az most lehet, hogy átgondolja ezt. A háború miatt az emberek megfontoltabbá, óvatosabbá váltak.

“Befolyásolja a hitelfelvételi kedvet a piaci környezet, és ha az ingatlanpiacot megnézzük, ott is kivárásra játszanak a legtöbben ezekben a hetekben. Az építkezések az orosz-ukrán helyzet miatt előbb-utóbb bajban lesznek, a különböző erőforrások beszerzése ugyanis akadozik, ez is komoly hatással lehet a piac egészére” – fogalmazott.

A befektetésekre rákanyarodva beszélt arról is, akinek nagyobb összeg áll rendelkezésére, annak a privát vagyonkezelést szokták javasolni (SPB), aki pedig hosszútávon kisebb összeggel szeretne például nyugdíjas tartalékot képezni, annak a nyugdíjbiztosítás lehet a legmegfelelőbb megoldás.

“Utóbbi esetben az ügyfeleknek felmérjük a kockázattűrő képességét, ez alapján teszünk javaslatot a portfólió összeállítására. Van rá lehetőség, hogy úgynevezett abszolút hozamú alapot válasszunk, ahol az alapkezelő aktívan részt vesz a portfólió kezelésében. A Dorado XXI cégcsoport víziója, az élethosszig tartó partnerség a pénzügyi szolgáltatások területén.”

Futnak fel az árupiaci termékek, kelendő az arany

Schuszter Péter, az SPB Befektetési Zrt. vezérigazgató-helyettese, a Dorado XXI cégcsoport közvetlen partnere arról beszélt, a háború elején nem lehetett tudni, hogy mi fog történni, a devizák nagyon volatilis mozgást mutattak, egy euró 400 forintot is ért és csak találgatott mindenki, meddig tarthat az összeomlás.

Mint fogalmazott, a magyar piacnak az OTP volt a legnagyobb vesztese, amely 16 ezer forintról egészen 9 ezer forintig esett, de ma már 12 500 forint környékén jár. Példaként említette, hogy a leleményes befektetők közül sokan visszaváltották forintra a devizájukat és abból vásároltak OTP-részvényeket, ami logikus lépés volt. Egy ilyen tranzakcióval nagyon komoly nyereségre lehetett szert tenni.

Megjegyezte, a részvények esetében ma jó beszálló lehetőségek vannak, aki pedig biztosra akar menni, azoknak az állampapírokat javasolják. Az inflációkövető állampapírt ugyanis 7-8 százalék körüli hozammal lehet megvásárolni, aminél nem igazán van jelenleg biztonságosabb és egyszerre jobban meg is térülő megoldás.

Ami az egyéb típusú befektetéseket illeti, a Dorado XXI cégcsoport közvetlen partnere  rámutatott, jelenleg nincs annyi arany a piacon, amit a kereskedők ne tudnának eladni.

„Az arany kiegészítő termék, ami pánikhelyzetben mindig előtérbe kerül, ugyanakkor véleményem szerint nem lehet vele olyan jól keresni. Válságban nagyon felmegy az árfolyama, de amint ez elmúlik, el is kezd esni. Ugyan nullára soha nem fog, mint az előfordulhat egy részvénynél mondjuk, de hatalmas lehetőségeket hosszú távon nem látok benne” – fogalmazott Schuszter Péter.

Végül szót ejtett arról is, aki szeretne kockáztatni, annak megfelelő választás lehet kriptovalutába fektetni. A Bitcoin akár rövid távon visszaugorhat 50-60 ezer dollárra, de erre semmilyen garancia nincs, ráadásul a háború meg is kérdőjelezi a kriptovaluták hosszú távú jövőjét.

Nyugdíj törvényi rendelet - a nyugdíjba vonulás időpontja dönti el a nyugdíj összegét

A nyugdíjba vonulás időpontjának megválasztása nemcsak élethelyzet kérdése, hanem komoly anyagi döntés is. Nem mindegy ugyanis, hogy valaki melyik évben kéri a nyugdíját, mert ez hatással lehet az induló összegre, az emelésekre és a plusz juttatásokra is.
2026. 02. 21. 02:00
Megosztás:

Feladtad már az eheti 5-ös lottót? Meg fogsz lepődni, ha ezt megtudod

Az Ötöslottó történetében a hatodik legnagyobb főnyeremény vár gazdára most szombaton. A csaknem 5 milliárd forintos összeg a győztes és családja számára hosszú távon is fényűző életet tehet lehetővé.
2026. 02. 21. 01:00
Megosztás:

Donald Trump döntéseit érvénytelenítette a bíróság

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.
2026. 02. 21. 00:05
Megosztás:

Lengyelországi logisztikai központtal bővíti portfólióját az Appeninn

Az Appeninn Vagyonkezelő Holding Nyrt. a társaság 100 százalékos tulajdonában álló lengyel leányvállalatán keresztül megvásárolta a lengyelországi Tarnówban található Goodyear logisztikai központot - közölte az ingatlanbefektetési társaság pénteken az MTI-vel .
2026. 02. 20. 23:00
Megosztás:

Az Aston Martin közel 10 százalékkal kevesebb autót adott el tavaly

Az Aston Martin Lagonda Global Holdings brit sportautó-gyártó arról jelentett pénteken, hogy tavaly 5448 járművet értékesített, közel 10 százalékkal kevesebbet a 2024. évi 6030 után.
2026. 02. 20. 22:00
Megosztás:

Tervpályázatot írtak ki a hévízi tófürdő és kórház fejlesztésére

Tervpályázatot írtak Tervpályázatot írtak ki a hévízi gyógyfürdő és kórház komplex fejlesztésére, a pályázók július végéig küldhetik be elképzeléseiket a három nagyobb ütemet jelentő feladatról.
2026. 02. 20. 21:00
Megosztás:

Ukrán elnök: a következő ukrán-orosz-amerikai tárgyalás már valóban eredményes lehet

Reményét fejezte ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken arra, hogy a háromoldalú, ukrán-orosz-amerikai tárgyalások következő fordulója februárban megvalósul, és véleménye szerint ez lehet az, amely valóban eredményes lesz.
2026. 02. 20. 20:00
Megosztás:

Állásbörzét rendez a Vulcan Shield Global Békéscsabán

Először rendez állásbörzét jövő szombaton a 280 milliárd forintos beruházással 2500 új munkahelyet teremtő Vulcan Shield Global (VSG) Békéscsabán. Megkezdődtek a kivitelezési munkálatok is a leendő gyár helyszínéül szolgáló iparterületen.
2026. 02. 20. 19:00
Megosztás:

Az építési engedélyek megugrása már az élénkülés előjele

A Mapei Kft. értékelése szerint a friss adatok az egyértelmű fordulópontot jelzik a lakáspiacon. Az átadott lakások száma még a korábbi, gyengébb időszak beruházási döntéseit tükrözi, míg az engedélyszám ugrásszerű növekedése már az új ciklus kezdetét mutatja.
2026. 02. 20. 18:30
Megosztás:

Uniós támogatással fejleszt blockchain alapú járműdiagnosztikai rendszert az Energotest

Mesterséges intelligenciára és blockchain-alapú adatkezelésre épülő járműdiagnosztikai szoftverfejlesztést indít a dunaharaszti székhelyű Energotest Diagnosztikai és Automatizálási Kft. 248,5 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatásból - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2026. 02. 20. 18:00
Megosztás:

Sikeres PICASSO akkreditáció az ALTEO-nál

Az ALTEO sikeresen teljesítette a MAVIR aFRR akkreditációs tesztjeit, ezzel megszerezte a PICASSO platformhoz való csatlakozás előfeltételét. Ennek eredményeként az ALTEO Magyarország PICASSO platformhoz való csatlakozásától, azaz 2026. október 1-jétől kezdődően nem csak a hazai, hanem az országhatárt átlépve szinte az egész kontinensen nyújthat szabályozási szolgáltatást.
2026. 02. 20. 17:30
Megosztás:

A klíma már nem luxus Magyarországon – a kereslet robbanása új szereplőt hoz a piacra

2026-ra a légkondicionálók jelenléte a magyar otthonokban robbanásszerűen megnövekedett. 2022-ben még 4,6 millió lakásból körülbelül 1,2 millió otthonban volt klíma; 2024-re ez az arány 26 százalékról már 33 százalékra nőtt. A trend azóta is folytatódik: a tartós nyári hőségek, az őszi-téli fűtéskiegészítés iránti igény, a gyerekszobák hűtése, az idősebb, illetve érzékenyebb családtagok kényelme, valamint az otthoni munkavégzés elterjedése mind alapvető igénnyé tették a légkondicionálót.
2026. 02. 20. 17:00
Megosztás:

Megemelt keretösszeggel rajtol az OTP Bank 2026-os Társasházi Pályázata

Az OTP Bank Társasházi Pályázata 18 éve biztosít lehetőséget a lakóközösségek számára, hogy saját elképzeléseik mentén újítsák meg közös tereiket. A 2026-os pályázat egyik legfontosabb újdonsága a díjazás átalakítása: a korábbi rangsorolás helyett idén a nyertesek az érintett lakások száma alapján, előre tervezhető összegű támogatásban részesülnek, ami megkönnyíti a fejlesztések előkészítését. A pályázók továbbra is két fő kategóriában - Fenntarthatóbb jövő és Biztonságos otthonok - indulhatnak. A díjazás az alábbiak szerint alakul:
2026. 02. 20. 16:30
Megosztás:

A meztelenítő alkalmazások veszélyeire figyelmeztet az Internet Hotline

A mesterséges intelligenciával (MI) generált bántalmazó tartalmakra, különös tekintettel az úgynevezett meztelenítő alkalmazások kockázataira hívja fel a figyelmet a bűncselekmények áldozatainak napján a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) online jogsegélyszolgálata. Bár az Internet Hotline mindeddig kevés ilyen bejelentést kezelt, az NMHH szakértői arra figyelmeztetnek: a deepfake-alkalmazások világszerte jelentős térnyerésbe kezdtek.
2026. 02. 20. 16:00
Megosztás:

Újabb intézkedéssel segíti a kormány a tejhasznú tehéntartókat

A kormány a tejtermelő gazdaságok működési feltételeinek javítása és a tejpiaci válság hatásainak mérséklése érdekében nemcsak az uniós és nemzeti támogatások gyorsított kifizetésével, hanem a szabályozási környezet alakításával is igyekszik segítséget nyújtani az ágazatnak. Ennek keretében az ágazati szereplők kérésének megfelelően a termeléshez kötött tejhasznú tehéntartás támogatásának fordulónapja a korábbi március 31-ről február 28-ra változik - jelentette be az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint Nagy István.
2026. 02. 20. 15:00
Megosztás:

Idén is közel 1000 eszközt cserél a Waberer’s: tovább fiatalodik a flotta, erősödik a fenntarthatósági fókusz

A Waberer's 2026-ban is folytatja több éve következetesen épített flottamegújítási programját és az idei járműtenderek eredményeként a vállalat összesen 925 eszközt cserél a nemzetközi közúti flottában, valamint a magyarországi logisztikai szegmensben. A csereprogram mintegy 57 millió euró értékű beruházást jelent. A program célja a magas rendelkezésre állás és a megbízható ügyfélkiszolgálás erősítése, miközben a korszerűbb járművek a hatékonyabb üzemeltetésen keresztül a vállalat fenntarthatósági törekvéseihez is hozzájárulnak.
2026. 02. 20. 14:30
Megosztás:

Platina váltja az ezüstöt a Pandoránál – stratégiai választ adott az ékszergyártó az ezüstárak ingadozására

A Pandora 2026-tól platinabevonatos ékszereket vezet be, amellyel részben kiváltja a sterling ezüst használatát egyes kollekciókban. A döntés mögött nyersanyagpiaci megfontolások, költségstabilizálási szempontok állnak, és a vásárlóknak is kedveznének.
2026. 02. 20. 14:00
Megosztás:

Megverték az inflációt a nyugdíjpénztárak, új rekordok születtek

Az elmúlt év is kiemelkedően sikeresen zárult az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári szektorban, hiszen kitartóan nőtt a tagok által megtakarított vagyon, de tovább gyarapodott a taglétszám is. A nyugdíjkasszák újra az inflációt jóval meghaladó hozamot írtak jóvá tagjaik számára.
2026. 02. 20. 13:30
Megosztás:

Évtizedes mélypontot értek el a lakásépítések, de már látszik a fény az alagút végén

Ahogy arra számítani lehet a korábbi adatokból, ellentmondásos évet zárt a lakásépítési piac. A friss adatok szerint 2025-ben összesen alig több mint 12 ezer új lakás épült, ami 9,3 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. Ugyanakkor a kiadott lakásépítési engedélyek száma 37 százalékkal 28 ezer fölé nőtt.
2026. 02. 20. 13:00
Megosztás:

Használtautó piac: 2026 elején dobogóra lépett a Transporter

A Használtautó.hu a 2025-ös, valamint a 2026 januári kínálati adatok alapján vizsgálta a hazai kishaszonjármű-piac alakulását. Az adatok szerint a Ford Transit továbbra is magabiztosan vezeti a legnépszerűbb modellek listáját, a Fiat Ducato őrzi második helyét, ugyanakkor a dobogó harmadik fokán változás történt: a Volkswagen Transporter megelőzte az Iveco Daily-t. A pickupok eközben továbbra is jóval magasabb árszinttel és fiatalabb átlagéletkorral szerepelnek a hirdetésekben a klasszikus kishaszonjárművekhez viszonyítva.
2026. 02. 20. 12:30
Megosztás: