Csak elsőre drágább a prémium gumi – a nagyobb futásteljesítménynek köszönhetően valójában akár fele annyiba is kerülhet, mint az olcsó

Márciustól a legtöbb európai országban nem kötelező már téli gumit használni. Azoknak a sofőröknek, akik nem a régi garnitúra nyári abroncsot tetetik fel újra, hanem egy új szettben gondolkodnak, érdemes utánajárni, melyik gumi kínálja a legnagyobb biztonságot, a maximális kényelmet és a leginkább gazdaságos üzemeltetést – a prémium termékek ugyanis hosszú távon gyakran képesek visszahozni az árukat.

Csak elsőre drágább a prémium gumi – a nagyobb futásteljesítménynek köszönhetően valójában akár fele annyiba is kerülhet, mint az olcsó

A piacon elérhető abroncsok széles választékában nem könnyű eligazodni, mégis érdemes alaposan tájékozódni, mivel jelentős különbségek vannak az egyes gumik teljesítménye között. Az abroncs döntően befolyásolja például a féktávolság hosszát: nedves úton 80 km/h sebességnél akár 15 méteres, száraz úton 100 km/h sebességnél pedig 7 méteres eltérés is lehet1 a különböző nyári mintázatok között.

Egy szett prémium abroncs ára elsőre borsosnak tűnhet, de érdemes rá befektetésként tekinteni, mivel ezek a termékek hosszú távon nemcsak nagyobb teljesítményt és kényelmet, hanem jelentős megtakarítást is kínálnak.

Kétszer annyi kilométer egy garnitúrával

Az Auto Bild német autós szaklap 20 nyári gumiabroncs futásteljesítményét hasonlította össze idei nagyszabású tesztjében, és az összehasonlításból 63.200 km-es eredménnyel a Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 került ki győztesen. Ez több mint kétszer akkora távolság, mint amennyit a tesztben utolsó helyre sorolt abronccsal lehet megtenni.

Ha a 20 vizsgált gumi árát elosztjuk a futásteljesítményükkel, azt kapjuk, hogy bár a Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 prémium termék, hosszú távon ez a legolcsóbb választás, mivel 1000 kilométerre vetítve mindössze 8,70 euróba kerül. Vagyis ezer kilométerenként fele annyi az ára, mint az utolsó helyre rangsorolt hét abroncs átlaga (16,14 euró). Az 50% pedig már jelentős spórolás.

Készen a villanyautókra

A korszerű nyári prémium gumikat már úgy tervezik meg, hogy az elektromos autók igényeinek is maximálisan megfeleljenek. A Goodyear minden abroncsnál figyel arra, hogy egyformán jól használható legyen belső égésű és elektromos hajtású járműveken is. A Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 nyári gumiabroncsot számos innovációval készítették fel a villanyautók nagyobb súlyának és nyomatékénak kezelésére.

Az abroncs mintázatát pedig úgy alakították ki, hogy az utastérbe minél kevesebb gördülési zaj szűrődjön be4. SoundComfort technológia bevetésével a gumi előző generációjához képest felére (akár 4 decibellel) mérsékelhető a belső zaj – ez különösen fontos elektromos hajtás esetén, amikor a gördülési zaj a leghangosabb hanghatás, ami bejut az utastérbe.

Csúcstechnológia a sofőrök szolgálatában

A mintázat számos elismerést érdemelt ki piacra kerülése óta: az Auto Bild 2023-ban az abroncsot „Eco-Master”, a Goodyear-t pedig „Nyári gumik vezető gyártója” címmel tüntette ki, zsinórban immár a második évben. Az abroncs nemrég megnyerte az Auto Bild allrad tesztjét is.

A Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 számos élvonalbeli innovációt vonultat fel. A gondtalan utazást szolgálja SealTech technológia, amely akár 5 mm átmérőjű futófelületi sérüléseket is képes tömíteni. (A funkció bizonyos méretekben érhető el.)

A Dry Contact Plus technológia segít az abroncsnak alkalmazkodni a sofőr vezetési stílusához és az autó tulajdonságaihoz, illetve javítja a teljesítményt száraz úton.4 Vizes felületen a Goodyear autósport-tapasztalataira épülő Wet braking Pro technológialehetővé teszi, hogy az abroncs nagyobb mikroérintkezést érjen el az útfelülettel, ami jobb kezelhetőséget és fékezést biztosít.

„A Goodyear több mint 125 éve játszik szerepet a mobilitás jövőjének alakításában piacvezető abroncsok kifejlesztésével. Idén nyáron díjnyertes és széles méretválasztékban elérhető Eagle F1 Asymmetric 6 gumiabroncsunkat ajánljuk a sofőrök figyelmébe, akik kiemelkedő vezetési élményt és nagy futásteljesítményt keresnek, függetlenül attól, hogy milyen autót vezetnek” – mondta elSonia Leneveu, a Goodyear európai fogyasztói marketingigazgatója.

Ezért nem ajánlott fennhagyni nyárra a téli gumit

A Goodyear azt javasolja a járművezetőknek, hogy a jó idő beköszöntével cseréljék le a téli abroncsokat nyárira. A legfrissebb tesztek azt bizonyítják, hogy 15°C-os tavaszi időben a téli gumikkal körülbelül két méterrel hosszabb lesz a féktáv 80 km/h sebességről fékezve nedves úton.5 A német autóklub, az ADAC ajánlása ugyancsak az, hogy a balesetveszély elkerülése érdekében használjunk az évszaknak megfelelő abroncsot.

„Minél melegebb a hőmérséklet, annál nagyobb a szakadék a téli és a nyári abroncsok teljesítménye között – magyarázza Laurent Colantonio, a Goodyear regionális technológiai igazgatója. – Ha fenn hagyjuk a téli gumikat, megváltozik az autó alapvető mozgási dinamikája, emellett a nyári abroncsok keveréke és kialakítása révén a kopási ütemük is jóval lassabb nyáron, ami pozitív hatással van a futásteljesítményre, a hatékonyságra és a fenntarthatóságra.”

Gumiabroncs-karbantartási tippek

Csak a megfelelő karbantartással hozhatják ki a legtöbbet prémium gumiabroncsaikból az autósok, és hosszú távon még pénzt is megtakaríthatnak.

-    Rendszeresen ellenőrizze, hogy nincs-e sérülés nyoma a gumik felületén, és győződjön meg róla, hogy abroncsai megfelelnek a minimális profilmélységre vonatkozó jogszabályoknak. A kopott gumiabroncsok teljesítménye különösen nedves úton esik vissza, mivel elkopik a víz elvezetésére szolgáló futófelület.

-    Legalább havonta egyszer ellenőrizze az abroncsok nyomását! Ha a nyomás túl alacsony, a gumik nem csak több üzemanyagot fogyasztanak, de növelik a kopást is, szélsőséges esetben pedig defektet is okozhatnak. Mindig kövesse a gyártó abroncsnyomással kapcsolatos útmutatásait. Ezek az információk az autó kézikönyvében találhatók meg. Soha ne használjon gumiabroncsokat az ajánlott terhelési index alatt.

-    Lehetőség szerint kerülje a járdaszegélyekkel és kátyúkkal való érintkezést! Továbbá a leghatékonyabb útvonal megtalálása és a nyugodt vezetési stílus növeli a gumiabroncsok élettartamát és csökkenti az üzemanyag-fogyasztást.

Felkészült az árvízkárosultak befogadására a Máltai Szeretetszolgálat Ipolytarnócon

Felkészült az árvízkárosultak befogadására a Máltai Szeretetszolgálat Ipolytarnócon - közölte a segélyszervezet szerdán az MTI-vel.
2025. 11. 27. 05:00
Megosztás:

Szlovénia nem engedné külföldi állami kézbe a ljubljanai tőzsdét

A szlovén kormány nem szeretné, hogy külföldi - különösen más állam által tulajdonolt - szervezet szerezzen irányítást a Ljubljanai Értéktőzsde felett, ezért ellenzi a horvát állami pénzügyi intézet (FINA) tulajdonszerzését, és nemzeti jelentőségű kritikus infrastruktúrává minősítette a szlovén börzét.
2025. 11. 27. 04:30
Megosztás:

Már a jövő héten létrejöhet a megállapodás a 2026. évi minimálbér- és garantált bérminimum emelésről

Akár már a jövő héten létrejöhet a megállapodás a 2026. évi minimálbér- és garantált bérminimum emelés mértékéről - mondták el a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) szerdai monitoring bizottsági ülését követően a munkáltatói és a munkavállalói oldal képviselői az MTI-nek.
2025. 11. 27. 04:00
Megosztás:

Januártól könnyítés jön a biztosítási jogviszony bejelentésénél

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal egyik legnépszerűbb nyomtatványa, a T1041-es jogviszonybejelentő dokumentum január 1-jétől 08E néven lesz elérhető, a névváltoztatás mellett számos könnyítés is életbe lép - hívta fel a figyelmet az adóhatóság az MTI-nek küldött csütörtöki közleményében.
2025. 11. 27. 03:30
Megosztás:

A Bitcoin felett repült – most mégis kevesebbet ér: mi történt Michael Saylor cégével?

Az elmúlt években Michael Saylor vállalata (a cikkben Strategy-ként hivatkozott, a valóságban nyilvánvalóan MicroStrategy) a kriptovaluták világának ikonikus szereplőjévé vált. A cég névjegye: Bitcoin vásárlása, majd még több Bitcoin vásárlása – mindezt tőkeáttétellel, adósságból, részvénykibocsátásokból és agresszív pénzügyi manőverekkel.
2025. 11. 27. 03:00
Megosztás:

A döbbenetes orvosi felismerés: ugyanaz indítja be a túlsúlyt és a fiatalok rákját?

A túlsúly, a szív-érrendszeri betegségek és az 50 év alattiaknál robbanásszerűen terjedő daganatok hátterében több, közös biológiai mechanizmus áll, amelyek egy összefüggő, sejtszintű folyamatként gyorsítják az öregedést – derült ki a Digital Health Summiton Dr. Balázs Anna, a CMC Déli Klinika orvosigazgatójának előadásából.
2025. 11. 27. 02:30
Megosztás:

Az EP elfogadta a jövő évi uniós költségvetést

Az Európai Parlament elfogadta a 2026-os uniós költségvetést, amely a versenyképesség, a kutatás, az infrastruktúrafejlesztés és az európai biztonság erősítésére helyezi a hangsúlyt - közölte szerdán a testület sajtószolgálata.
2025. 11. 27. 02:00
Megosztás:

Kikapcsolási moratóriumot hirdetett az MVM

Az ünnepi időszakra időzítve, több mint öthetes kikapcsolási moratóriumot hirdet lakossági ügyfelei számára az MVM - közölte a társaság a Facebook-oldalán szerdán.
2025. 11. 27. 01:30
Megosztás:

Kiszivárgott: így változik a nyugdíjak kifizetése

A nyugellátások kifizetésével összefüggésben érdemes áttekinteni a legfontosabb szabályokat mind azoknak, akik a közeljövőben vonulnak nyugdíjba, mind azoknak, akik már kapják az ellátást, illetve a hozzátartozóknak – legyen szó öregségi vagy hozzátartozói nyugdíjról.
2025. 11. 27. 01:00
Megosztás:

Az otthonteremtési program eddigi eredményei imponzánsak

Szerdai ülésén a kormány áttekintette az otthonteremtési program eddigi eredményeit, amelyek imponzánsak, továbbá a nyugdíjemelésről, a 14. havi nyugdíj bevezetésének módjáról és a következő évi nyugdíjemelés mértékéről is egyeztettek más témák mellett - erről Orbán Viktor beszélt szerdán a Facebook-oldalán közzétett videóban.
2025. 11. 27. 00:05
Megosztás:

Megugrott a Rába Nyrt. adózott eredménye

A Rába Járműipari Holding Nyrt. adózott eredménye az idén az első kilenc hónapban 6,346 milliárd forintra nőtt az előző évi 31,730 millió forintról, az árbevétel ugyanebben az időszakban 5,7 százalékkal 40,660 milliárd forint nőtt - közölte a győri járműgyártó vállalat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2025. 11. 26. 23:30
Megosztás:

Az MVM 131,5 milliárd forint összegű osztalékelőleg fizetéséről döntött

Az MVM Zrt. 131,5 milliárd forint osztalékelőleget fizet az egyedüli részvényes részére november 30-ig - tájékoztatott a BÉT honlapján az MVM Energetika Zrt.
2025. 11. 26. 23:00
Megosztás:

SOL árfolyam-előrejelzés: a Solana a 160 dolláros támaszt keresi, miközben a Digitap ($TAP) 100-szoros emelkedést céloz 2026-ra

A kriptovaluta-piac folyamatosan változik, és az elemzők szorosan követik az eseményeket, ahogy a nagyobb eszközök ismét stabil struktúrákat próbálnak kialakítani. A Solana most a figyelem középpontjában áll, miután egy jelentős zuhanást gyors felépülés követett, ami az egész piaci hangulatot megváltoztatta.
2025. 11. 26. 22:00
Megosztás:

Erősödött kissé a forint szerdán

Erősödött kissé szerdán a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2025. 11. 26. 21:30
Megosztás:

Magyarország kiemelkedő a vízközmű-szolgáltatás területén

Magyarországon a lakások 95,5 százaléka rendelkezik bekötött vízszolgáltatással, ezzel Európa élmezőnyében lehetünk a vízközmű-szolgáltatás tekintetében – mondta V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára szerdán Egerben, a Magyar Víziközmű Szövetség és a Heves Megyei Vízmű Zrt. szervezte igazgatói értekezleten.
2025. 11. 26. 21:00
Megosztás:

A nagy kripto-IQ teszt - Mennyire vagy képben a kriptopiacok világában?

Tedd próbára a Kripto IQ-d – Te mennyire vagy otthon a digitális pénzügyek világában? Magyarország mindig is élen járt az új technológiák befogadásában – ez a kriptovilágban sincs másképp. A hazai közösség aktív, kíváncsi és gyakran a globális trendek előtt jár. De vajon tényleg értjük, hogy miről szól ez az új digitális forradalom? Itt az idő, hogy kiderüljön!
2025. 11. 26. 20:30
Megosztás:

Vedd meg a félelmet! 3 nagy potenciállal rendelkező altcoin óriási kedvezménnyel: SHIB, HYPE és Digitap

Ahogy a kriptopiac meredeken visszaesett, a „félelemre vásárlás” utólag akár a legokosabb befektetési döntésnek is bizonyulhat.
2025. 11. 26. 20:00
Megosztás:

Önmagunkba fektetett befektetések – milyen szépség- és egészségfejlesztések térülnek meg legjobban?

A modern életvitel gyors tempója mellett egyre többen jönnek rá arra, hogy az egyik legstabilabb befektetés nem más, mint önmagunk fejlesztése. Legyen szó egészségről, külsőről vagy mentális jólétről, ezek a területek magukban hordozzák azt a hozamot, amit sem ingatlan, sem részvényportfólió nem tud adni: a jobb életminőséget, a magabiztosságot és a hosszú távú boldogulást.
2025. 11. 26. 19:30
Megosztás:

Zcash kripto most a nagy intézményi kedvenc - miért?

Miközben a legtöbb nagy kriptovaluta árfolyama esik, a Zcash (ZEC) látványos raliba kezdett, és most egyre több intézményi befektető tekint rá új pénzügyi tartalékként. Két tőzsdén jegyzett cég is bejelentette, hogy jelentős összegeket fektetett ZEC-be novemberben.
2025. 11. 26. 19:00
Megosztás:

Egymillió dolláros Bitcoin-nyereményjátékot indított a PayPal – de van egy komoly csavar

A PayPal bejelentette, hogy több mint egymillió dollár értékű Bitcoint oszt szét egy új nyereményjáték keretében. A grandiózus akció elsőre rendkívül vonzónak tűnik, de van a történetben egy jelentős bökkenő: a részvétel kizárólag amerikai felhasználók számára engedélyezett.
2025. 11. 26. 18:30
Megosztás: