Csúcsformában a nyugdíjpénztárak, vaskos reálhozam mindenhol

Az önkéntes nyugdíjpénztári alapok több mint fele kétszámjegyű hozamot ért el tavaly, a rekorder 30 százaléknál is többet emelkedett. Még a legkiszámíthatóbb portfóliók is megverték az inflációt - írja elemzésében a Bank360.hu. Ilyen hozamok láttán kell arról dönteniük a tagoknak 2025-ben, hogy hagyják-e tovább fialni itt a pénzüket vagy inkább elköltik lakásra.

Csúcsformában a nyugdíjpénztárak, vaskos reálhozam mindenhol

A 2023-as ragyogó esztendő után 2024 is pompásan sikerült a hazai nyugdíjpénztárak számára. Nem volt olyan portfólió a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján közzétett napi árfolyamadatok alapján, amelyiknek ne sikerült volna megvernie a tavalyi átlagos inflációt. 

Az áremelkedés mértéke 3,7 százalékos volt 2024-ben, az önkéntes nyugdíjpénztári alapok hozama pedig 4,47 és 30,78 százalék között alakult. 

A Bank360.hu elemzése szerint a magas kockázat tavaly is kifizetődött, az önkéntes nyugdíjpénztárak tagjai közül azok a pénztártagok jártak jobban, akik nagy részvénykitettségű alapokban tartották a nyugdíjcélú megtakarításaikat. A legmagasabb hozamot a Pannónia Gyémánt portfóliója érte el, a nagyon magas kockázatú és tavaly 30,78 százalékos hozamot hozó alap azonban csak kiegészítésként választható másik, bázis portfólió mellé. A Pannónia második legkockázatosabb alapja, a Rubin több mint 26 százalékos hozamot ért el tavaly, a Smaragd pedig 23,21 százalékosat.

Az alapok több mint fele kétszámjegyű pluszban

Összesen nyolc olyan pénztári alap volt a 46-ból, amelyiknek 20 százalék fölött alakult 2024-ben a hozama, ezek többnyire kimagaslóan magas kockázatúak voltak. A részvénypiacok emelkedésén - különösen a fejlett részvénypiacokéból és a magyarországi tőzsdéből - 2024-ben nagyon sok pénzt lehetett keresni. A Pannónián kívül az Allianz, az Alfa, az OTP, az Aranykor és Budapest önkéntes nyugdíjpénztárnak is lett olyan portfóliója, amelyik elérte ezt az álomhozamot. Az ilyen alapok sokszor 80 százalékosnál is magasabb részvénykitettséget vállaltak.

Azok a pénztártagok sem lehetnek elégedetlenek, akik ennél valamivel szerényebb hozammal zárták 2024-et. Az alapok több mint felének az árfolyama (24 portfólió a 46-ból) 10 százalék fölött emelkedett. Az összes olyan portfólió, amelynek legalább 40 százalékos a részvénykitettsége (növekedési vagy annál kockázatosabb portfóliók), kétszámjegyű hozammal zárta az évet. 

A legtöbb pénztártag megtakarítása viszont közepes kockázatú kiegyensúlyozott portfóliókban van, amelyek csak 25-40 százalék között tartanak részvényeket. Tekintettel azonban arra, hogy tavaly a magyar állampapírpiacon is az infláció fölött lehetett keresni, ezek a konstrukciók is vaskos pluszban voltak az év végén. Jellemző volt a 9-15 százalékos hozam, a Pannónia Smaragd pedig kiemelkedett a mezőnyből. 

Alacsony kockázattal is megvolt a reálhozam

Még a 25 százalék alatti részvénykitettségű klasszikus alapok között is akadt olyan, amelyik 10 százalékot meghaladó árfolyamnyereséget ért el. Az Aranykor Klasszikusa például 11 százalék fölött hozott. 

A nagyrészt állampapírokat tartó portfóliók azonban jellemzően 5-10 százalék közötti árfolyamnyereséggel zárták a tavalyi évet, ami annak köszönhető, hogy a nem lakossági magyar állampapírokon átlagosan körülbelül 5 százalékos hozamot lehetett az év végéig összeszedni. A rövid futamidejű állampapírok valamivel jobban, a hosszabbak rosszabbul teljesítettek az év végére. 

2025-ben megnyílt a lakáscélú felhasználás egy évre

Ilyen kiemelkedő hozamú év után dönthetnek arról az önkéntes nyugdíjpénztárak tagjai, hogy élnek-e a kormány kínálta lehetőséggel, ami alapján egy évig a megtakarításukat vagy annak egy részét adómentesen lakáscélra használhatják fel - maximum a 2024. szeptember 30-án fennálló egyenlegük erejéig. Mivel a pénztári alapok az utolsó negyedévben is kivétel nélkül pozitív hozamot értek el, a legtöbb tag egyenlege jelenleg magasabb, mint a lakáscélra fordítható összeg. 

Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője szerint különösen igaz ez a magas kockázatú alapokat választó pénztártagokra, akik akár 5-10 százalékkal magasabb megtakarítással rendelkeznek most, mint a tavalyi harmadik negyedév végén. 

A pénztárak levélben tájékoztatták a tagjaikat arról, hogy pontosan mekkora a lakáscélra fordítható egyenleg. A jogszabály elég széleskörű felhasználást enged: a rendelkezésre álló összegből lehet jelzálogkölcsönt törleszteni, új lakáshitel mellé a szükséges önerőként is felmutatható, továbbá hitel nélküli telek- és lakóingatlan-vásárlásra, építkezésre vagy akár lakásfelújítási is használható.

A jogszabály konkrétan fel is sorolja azokat a lakásfelújítási célokat, amelyekre igénybe lehet venni a nyugdíjpénztári megtakarítást egy évig, így aki ilyen hozamok láttán is inkább erre költené a nyugdíjra félretett pénzét, annak előbb érdemes megnézni, mit enged meg az erről szóló törvényi rendelkezés - hívja fel a figyelmet a Bank360.hu, amely itt írt részletesen a felhasználási célokról.  


Oldalaztak az európai részvényindexek, miközben az Irán és Omán közötti diplomáciai tárgyalások hírére lefelé araszolt a nyersolaj ára

Alig mozdultak az irányadó részvényindexek a szerdai kereskedés során Nyugat-Európában, a Stoxx600 keddi záróára közelében fejezte be a napot, miközben az Irán és Omán közötti, a Hormuzi-szorosról szóló tárgyalások újraindulása enyhítette az olajpiaci aggodalmakat, és a nyersolaj ára tovább araszolt lefelé.
2026. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Az MFB meg kíván győződni az MKIK Tőkealap-kezelő jogszerű működéséről

A Magyar Fejlesztési Bank az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezetőváltása után meg kíván győződni a közösen kialakított befektetési stratégia folytatásáról és a társaság jogszerű működéséről - közölte a pénzintézet szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 27. 08:00
Megosztás:

Új korszakot hoz az aszály a magyar szántóföldeken

Az egyre gyakoribb hőhullámok és a tartós csapadékhiány miatt átalakulóban van az öntözés szerepe a magyar szántóföldi gazdálkodásban. Egy több mint 70 öntöző szántóföldi gazdaság tapasztalatait vizsgáló hazai felmérés szerint a vízpótlás már nemcsak a klasszikusan vízigényes kultúráknál, hanem olyan hagyományos növényeknél is megjelenik, mint a napraforgó vagy a búza. A Wienerbergerhez tartozó Pipelife Hungária megbízásából készült kutatás rámutat, hogy az öntözés egyre kevésbé az extra terméshozam érdekében történik.
2026. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Háromszintes parkolóházat adtak át Mohácson

Háromszintes, 86 autó és 7 motorkerékpár befogadására alkalmas parkolóház épült Mohács belvárosában. A Mohács 500 program keretében megvalósult, szerdán átadott létesítményt egy kihasználatlan barnamezős terület, a korábbi helyi kenyérgyár újrahasznosításával alakították ki - közölte az évfordulós fejlesztéseket összefogó Mohács 500 NKft. az MTI-vel.
2026. 08. 27. 06:30
Megosztás:

Fenntartható vízgazdálkodási akciótervet fogadott el a kormány

A kormány elfogadta a fenntartható vízgazdálkodásról szóló cselekvési tervet, amelynek célja, hogy természetalapú megoldásokkal és a természetes vízvisszatartási intézkedésekkel növelje a vízhasználat hatékonyságát minden érintett szektorban - közölte az Élő Környezetért Felelős Minisztérium a kormany.hu oldalon szerdán.
2026. 08. 27. 05:00
Megosztás:

Nem támogatta a közmédia-testület ellenzéki jelöltjeit a művelődési bizottság

Nem támogatta az Országgyűlés művelődési bizottsága a Független Közmédia Testület ellenzéki képviselőcsoportok által javasolt tagjainak jelölését szerdán. A KDNP jelezte: fenntartják jelölésüket.
2026. 08. 27. 04:00
Megosztás:

Balatoni Agroturisztikai Együttműködési Hálózatot hoztak létre Keszthelyen

Balatoni Agroturisztikai Együttműködési Hálózatot hoztak létre a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kezdeményezésére, önkormányzatok és szakmai szervezetek együttműködésével - az erről szóló keretmegállapodást kedden írták alá Keszthelyen.
2026. 08. 27. 03:00
Megosztás:

Állami meglepetés! Mit kap egy nyugdíjas ha 90. évét eléri Magyarországon?

Keveseknek adatik meg, hogy kilenc évtizednyi emlékkel, tapasztalattal és történettel a hátuk mögött ünnepelhessék a 90. születésnapjukat. Ez a rendkívüli évforduló azonban Magyarországon nem csupán a család számára fontos esemény. Az állam is számon tartja azokat, akik elérik ezt a különleges életkort, és olyan meglepetéssel készül számukra, amelyről sok érintett és családtag sem tud.
2026. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Felrobbant a gáz ára - mi lesz így a téli fűtésszámlával Magyarországon?

Három hónap alatt mintegy 43 százalékkal drágult az irányadó európai földgáz-kontraktus. Mit jelent mindez a hazai gázárakra? Mennyibe fog kerülni a gáz a téli fűtés-időszakra? Elemzésünk ennek jár utána.
2026. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Kapitány István: a hatóságoknak tisztázniuk kell az EXIM ügyeit

Az EXIM számos ügyét tisztázniuk kell a hatóságoknak, felmerült a hűtlen kezelés, a hanyag kezelés és a hivatali visszaélés gyanúja is - írta Facebook-oldalán szerdán a gazdasági és energetikai miniszter.
2026. 08. 26. 22:30
Megosztás:

A CATL vizsgálja a dolgozóknál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását

A CATL Debrecen vizsgálja a több dolgozójánál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását és szigorítja a munkavédelmi szabályokat debreceni gyárában - tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t.
2026. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Donald Trump megerősítette a CIA-igazgató moszkvai látogatását

Donald Trump amerikai elnök megerősítette szerdán a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójának moszkvai látogatását.
2026. 08. 26. 20:00
Megosztás:

Belga sörgyártók ellenzik az alkohol káros hatásait jelző felirat kötelező bevezetését

A Belga Sörfőzők nevű érdekvédelmi ernyőszervezet szerdán nyílt levélben fordult a belga szövetségi kormányhoz, hogy vonja vissza az alkoholreklámokra vonatkozó szabályozás tervezett szigorítását, amely szerint a reklámfelületeken és kampányok során kötelezően szerepeltetni kell az alkohol egészségkárosító hatását jelző feliratot.
2026. 08. 26. 19:00
Megosztás:

A stabilcoin hozamtermelő vault fogalma, jelentése és értelmezése: hogyan működik a kriptopiaci hozamtermelés?

A stabilcoin hozamtermelő vault a decentralizált pénzügyek, vagyis a DeFi egyik olyan eszköze, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók stabilcoinjaikat egy automatizált rendszerben helyezzék el, miközben azok különböző pénzügyi stratégiákon keresztül hozamot termelnek. Egyszerűbben fogalmazva: ahelyett, hogy a digitális dollárként működő stabilcoinok tétlenül állnának egy kriptotárcában, egy vault megpróbálja ezeket az eszközöket úgy használni, hogy közben kamathoz vagy más típusú hozamhoz jusson a tulajdonos.
2026. 08. 26. 18:00
Megosztás:

A Standard Chartered első bankként kezdi forgalmazni a hongkongi HKD stabilcoint

A Standard Chartered Bank hongkongi egysége lett az első engedélyezett bank, amely forgalmazni kezdi az Anchorpoint Financial által kibocsátott, hongkongi dollárral fedezett HKDAP stabilcoint. A fokozatos bevezetés első körben intézményi ügyfelekre és üzleti partnerekre koncentrál, miközben a bank már tokenizált alapok elszámolását, treasury-műveleteket, vállalatcsoporton belüli tranzakciókat és határokon átnyúló fizetéseket is tervez az új digitális eszközzel.
2026. 08. 26. 17:00
Megosztás:

200 millió dollár után vált modellt a Mantle: decentralizálja stabilcoin-hozamtermelő rendszerét

A Mantle jelentős átalakítást hajtott végre stabilcoin-alapú hozamtermelő rendszerében, miután a kapcsolódó vaultban elhelyezett eszközök értéke elérte a 200 millió dollárt. Az Ethereum layer-2 hálózat a korábbi központosított, letétkezelőre épülő CeFi-modellt egy nem letétkezelő, decentralizált pénzügyi struktúrára cseréli, ami csökkentheti a közvetítői kockázatokat, ugyanakkor nagyobb szerepet ad az okosszerződések biztonságának.
2026. 08. 26. 16:00
Megosztás:

Rekordméretű rendelésállománnyal gyorsít a Stadler, 40 százalékkal nőtt a bevétele

Látványosan javultak a Stadler gazdasági mutatói 2026 első felében: a vasúti járműgyártó árbevétele 40 százalékkal emelkedett, üzemi eredménye pedig több mint kétszeresére nőtt. A társaság rendelésállománya történelmi csúcsra, 33,3 milliárd svájci frankra ért, ezért a vállalat vezetése megerősítette az egész évre vonatkozó előrejelzését.
2026. 08. 26. 15:00
Megosztás:

A 30 alatti magyar befektetők fele már a hazai részvényekre nyit - új Lightyear-kutatás

A Lightyear páneurópai befektetési platform megbízásából készült új kutatás1 szerint a magyarországi fiatalabb befektetők újra érdeklődnek a hazai piac iránt. Arra a kérdésre, hogy hogyan változott a hozzáállásuk az idei kormányváltást követően, a 18–29 éves befektetők közel fele (47%) azt válaszolta, hogy most nyitottabbak a magyar vállalati részvényekbe történő befektetésre, mint korábban – ez a részarány jelentősen magasabb, mint az összes befektető körében.
2026. 08. 26. 14:00
Megosztás:

Kínában 5,5 százalékkal csökkentek a mobiltelefon-eladások

Kínában 133 millió mobiltelefont értékesítettek az idei első fél évben, 5,5 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál - áll az Ipari és Információs Technológiai Minisztérium tudományos központja, az Információs és Kommunikációs Technológiai kutatóintézet (CAICT) jelentésében.
2026. 08. 26. 13:00
Megosztás:

Oktatóvideót készített a NAV a webes nyugtaadat-szolgáltatásról

Újabb videóval segíti az adóhivatal a vállalkozások felkészülését a szeptember 1-jén induló nyugtaadat-szolgáltatásra - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel szerdán.
2026. 08. 26. 12:00
Megosztás: