Diéta hús nélkül? No, azt már nem!

A lakosság egyharmada kifejezetten figyel a táplálkozására, sőt, saját bevallása szerint tudatosan táplálkozik. Szinte ugyanekkora kör vallotta azt, hogy követ valamilyen speciális diétát – derül ki a Pápai Hús Kft. tudatos táplálkozás és húsfogyasztással kapcsolatos online, több mint 4000 ember bevonásával készített kutatásából. A döntés mögött legnagyobb arányban egészségügyi, illetve esztétikai okok húzódnak, ám akadnak, akik kifejezetten a környezet védelme miatt döntöttek unikális étrendek mellett. A kutatás eredményeiből látszik, hogy egyértelműen húsfogyasztó nemzetnek mondhatjuk magunkat.

Diéta hús nélkül? No, azt már nem!

A tudatos táplálkozás egyre népszerűbb itthon és már komoly tábora van a lakosság körében – mutatnak rá a Pápai Hús, idén április során készített kutatásának eredményei.  Valamivel több mint 4000 ember bevonásával készült felmérés szerint a megkérdezettek 20 százaléka pontosan számontartja a naponta bevitt kalóriamennyiséget, de a válaszadók több mint fele (55,6%) például odafigyel a megvásárolt húsáruk és készítmények zsírtartalmára is. A felmérésből az is kiderül, hogy legtöbben (16,4%) a cukrot iktatják ki étrendjükből, feltehetően a diabétesz vagy annak veszélye miatt. 

A válaszadók csaknem 30 százaléka azt mondta, egészségügyi okok miatt választott speciális értendet vagy követ diétát, míg mintegy 15 százalék a súlyproblémáira vezette vissza döntését. Egy kicsiny (2%), ám már jól látható kör viszont a környezet védelmével indokolja diétáját. 

Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy húsfogyasztó nemzet vagyunk. A válaszadók majdnem 90 százaléka elmaradhatatlan alkotóelemként jelöli étrendjében a húsokat és feldolgozott hústermékeket.  Így az talán nem mondható meglepőnek, hogy a fogyasztók 96 százaléka hetente többször – de köztük sokan (33%) akár naponta is – eszik húst. A hús kedveltsége még a diétázók körében is magas. Részletekre bontva; a válaszadók 63 százaléka bármilyen húst beépít diétájába.   

A legkedveltebb a szárnyas és a sertéshús, népszerűségük immár hosszú évek óta kikezdhetetlen, ám érdekes adat mutatkozik a húspreferenciák terén. Míg a KSH 2013-as adataiból az derült ki, hogy a magyarországi halfogyasztás jóval az európai átlag alatt van, a Pápai Hús kutatása már figyelemre méltó változásra mutat rá. A kérdésekre válaszolóknak ugyanis majdnem harmada (29,5%) halat fogyaszt a leggyakrabban. 

Igencsak figyelemre méltó eredmény, hogy hiába az utóbbi években rendkívül árérzékeny kereskedelmi környezete 10-ből 9 fogyasztó (93,7%) hajlandó a magasabb jobb minőségi húsért, akár többet is kiadni. Fontos igénynek mutatkozik azonban a megbízhatóság.  70,8 százalék ugyanis alkalmanként, s csak akkor hajlandó ezt a magasabb összeget kifizetni, ha megbízható a termék termelői háttere.

„Nagyon fontos számunkra a fogyasztók véleménye, hiszen az ő preferenciáiknak megfelelően igyekszünk alakítani termékportfólióinkat és termékfejlesztéseinket. A kutatás eredményei azt igazolják, hogy jó irányba haladunk. Őriznünk kell a hagyományokat és tradíciókat. Továbbra is fontos, minőségi árut kínálni fogyasztóinknak, amit eddig is megszokhattak tőlünk. Emellett hangsúlyt kell helyeznünk az innovációra, vegán termékeinkre is. Célunk az, hogy a tudatos táplálkozást elősegítsük minőségi húsainkkal és húskészítményeinkkel, valamint vegán húshelyettesítő termékeinkkel egyaránt – emelte ki Szappanos Péter, a Pápai Hús Kft. ügyvezetője.

A tudatos táplálkozás és húsfogyasztási szokások mellett a kérdőív kérdései kitértek a böjt hagyományára és böjtölési szokásokra is. A hagyomány már kiveszni látszik, hiszen a válaszadók 68,4% egyáltalán nem tartja a húsnélkülözési keresztény szokást. Azok között azonban, akik továbbra is tartják ezt a tradíciót kifejezetten népszerűek a vegán, növényi alapú húshelyettesítő termékek hiszen a válaszadók majdnem fele, 46,1 százaléka eltérő rendszerességgel fogyaszt húshelyettesítő termékeket. Az ilyen jellegű áruk között érdemi a Pápai Hús húshelyettesítő készítményeinek ismertsége (46,7%). Sőt, a vásárlók között, akik ismerik a Pápai Hús vegán produktumait 12,8% már vásárolt is és előszeretettel fogyasztja azokat.  


Az EU sürgeti Boszniát: reformok nélkül százmilliók veszhetnek el

Bosznia-Hercegovina már csak néhány reformlépésre van attól, hogy továbbléphessen az európai uniós csatlakozási folyamat következő szakaszába, ugyanakkor több százmillió eurónyi uniós támogatást kockáztat, ha nem gyorsítja fel a szükséges intézkedések végrehajtását - jelentette ki António Costa, az Európai Tanács elnöke hétfőn Szarajevóban.
2026. 06. 02. 06:30
Megosztás:

Túllépett májusban a lakáspiaci kereslet és kínálat az idei mélyponton

Vége a korábbi toporgásnak, elmozdult májusban a mélypontról a lakáspiac az ingatlan.com legfrissebb kereslet-kínálati összesítője szerint. Bár összességében a lakáspiac mindkét oldala enyhén élénkült, az is látható, hogy az országon belül jelentős különbségek vannak, valamint az új és a használt lakások is teljesen eltérő pályán mozognak.
2026. 06. 02. 06:00
Megosztás:

Orbán Anita elsőként a holland külügyminisztert fogadta

Orbán Anita külügyminiszter a választás után elsőként holland partnerét, Tom Berendsent fogadta hivatalos látogatáson a Külügyminisztériumban hétfőn.
2026. 06. 02. 05:30
Megosztás:

Kiemelkedő árbevétel- és piacirészesedés-növekedés a Praktikernél 2025-ben

Jelentős árbevétel-növekedéssel, eredményjavulással, továbbá növekvő piaci részesedéssel zárta a 2025-ös évet a Praktiker. A magyar tulajdonú barkácslánc nettó árbevétele közel 12 százalékkal 100 milliárd forint közelébe emelkedett, eredményessége a stagnáló piaci környezet és az intenzív beruházások rövidtávú költséghatásai ellenére is javult. A vállalat barkácspiaci részesedése 33,7 százalékra erősödött, miközben tavaly két új áruházat nyitott, fejlesztette digitális vásárlási megoldásait és áruházi szolgáltatásait is.
2026. 06. 02. 05:00
Megosztás:

Ritka beszállási lehetőség előtt állhat a Bitcoin? Egy veterán elemző szerint közeledik a fordulat

Miközben az intézményi befektetők egymás után vonják ki tőkéjüket a Bitcoinhoz kapcsolódó tőzsdén kereskedett alapokból (ETF-ekből), egy ismert piaci elemző szerint éppen ez a jelenség utalhat arra, hogy a piac egy fontos fordulóponthoz közeledik.
2026. 06. 02. 04:30
Megosztás:

Nem Budapesten a legdrágábbak a lakások Magyarországon. De akkor mégis hol?

A Zenga Ingatlan Radar adataiból kiderül, hogy milyen négyzetméteráron hirdetik az ingatlanokat az egyes vármegyékben. A négyzetméterárak tekintetében messze a főváros vezet. De akkor mi az a mutató, ami alapján a Bankmonitor szakértői azt gondolják van olyan vármegye, ahol drágábban lehet lakást vásárolni, mint Budapesten.
2026. 06. 02. 04:00
Megosztás:

Gazdasági totálkár vagy még menthető befektetés? Ennyit költenek a magyarok a régi autóikra

Egy autó értékének harmadába kerülő javítás sokaknál már megkongatná a vészharangot. A magyar autósok többségénél viszont nem…
2026. 06. 02. 03:30
Megosztás:

Donald Trump: Izrael és a Hezbollah a harci cselekmények leállítására tett ígéretet

Izrael és a Hezbollah a harci cselekmények leállítására tett ígéretet - közölte Donald Trump a két féllel folytatott telefonbeszélgetésére hivatkozva hétfőn.
2026. 06. 02. 03:00
Megosztás:

Hol élnek a legjobban kereső magyarok? Sokan meg fognak lepődni…

Budapest? Sopron? Győr? Nem biztos, hogy ott kell keresni a legmagasabb fizetésből élő honfitársainkat, ahol elsőre gondolnánk! A kereseti adatok mától településszinten is elérhetők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) térképes interaktív felületén (TIMEA).
2026. 06. 02. 02:30
Megosztás:

1185,5 milliárd forintra nőtt a SPAR forgalma 2025-ben

A SPAR Magyarország márkaforgalma 2025-ben 1185,5 milliárd forintot ért el, ami 5,9 százalékos növekedést jelentett a megelőző évhez képest. A vállalat a kihívásokkal teli piaci környezet ellenére is folytatta fejlesztési programját: 27,7 milliárd forintot fordított meglévő áruházai korszerűsítésére és új üzletek létesítésére. Miközben három új egységet nyitott és húsz áruházat modernizált, tovább bővítette franchise-hálózatát, valamint jelentős logisztikai és élelmiszer-termelési beruházásokat hajtott végre.
2026. 06. 02. 02:00
Megosztás:

Vigyázat! Az özvegyi nyugdíj 3 esetben is megszűnhet

Sokan azt gondolják, hogy ha egyszer megállapították az özvegyi nyugdíjat, akkor az automatikusan, változatlanul jár tovább. A valóság ennél jóval árnyaltabb: a nyugdíjtörvény pontosan meghatározza, milyen esetekben szűnhet meg az özvegyi nyugdíjra való jogosultság.
2026. 06. 02. 01:30
Megosztás:

Mi történt májusban a magyar tőzsdén?

Kiegyensúlyozott kereskedési aktivitás mellett zárta a májust a Budapesti Értéktőzsde, a BUX index 134 616,81 ponton állt a hónap végén. Az azonnali részvénypiaci forgalom összesen 511,6 milliárd forintot tett ki, ami napi átlagban 26,9 milliárd forintos kereskedési volument jelentett. A befektetői aktivitás továbbra is az OTP Bank, a MOL és a Magyar Telekom részvényeire koncentrálódott, amelyekkel 306,9, 64,4 és 57,9 milliárd forintos forgalom zajlott a tőzsdén. A brókercégek közül májusban is a WOOD & Company zárt az első helyen a kereskedési volumeneket tekintve, a dobogó második és harmadik helyein a Concorde és az ERSTE zárt.
2026. 06. 02. 01:00
Megosztás:

Kétezermilliárdos növekedési tartalék hever parlagon a magyar munkaerőpiacon

A 45 év feletti, 20-30 éves tapasztalattal rendelkező vezetők és szakemberek munkaerőpiaci kiszorítása nem csupán HR-kihívás vagy egyéni probléma, hanem súlyos makrogazdasági és vállalati veszteség. A The Seniors számításai alapján a kordiszkrimináció Magyarországon évente 1400-2200 milliárd forintos GDP-kiesést okoz, ami a teljes nemzeti össztermék 1,6-2,5 százalékának felel meg. Csillag-Csatlós Csilla executive coach szerint a túl drága a senior munkaerő érvelés egy olyan számviteli illúzió eredménye, amely a negyedéves pénzügyi jelentésekben ugyan megtakarításnak látszik, de 12-18 hónapos időhorizonton drasztikus EBITDA-csökkenést és súlyos hatékonyságveszteséget okoz a vállalatoknak.
2026. 06. 02. 00:30
Megosztás:

A tavaszi vetéssel az ország nagy részén végeztek május közepére

A tavaszi gabonafélék vetése az előirányzott terület 97,5 százalékán fejeződött be május 14-ig, kisebb arányban, mint egy éve. Az egyes gabonafélék vetése a vizsgált időpontban a szemescirok kivételével megközelítette a 90-100 százalékot az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalója szerint.
2026. 06. 02. 00:05
Megosztás:

A WizzAir három nap alatt csaknem 80 extra járatot repült Budapest és London, valamint Párizs között

A Wizz Air több mint 20 éves történetének egyik legjelentősebb üzemelési kihívását zárta le sikeresen a budapesti UEFA Bajnokok Ligája döntőjének hétvégéjén, a légitársaság a három nap alatt csaknem 80 extra járatot repült Budapest és London, valamint Párizs között, amelyeket a légitársaság több mint 400 pilótája és légiutas-kísérője szolgált ki - közölte a Wizz Air Magyarország hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 23:30
Megosztás:

Lemondott a felvidéki Magyar Szövetség alelnöke

Lemondott a felvidéki magyar pártban betöltött minden tisztségéről Őry Péter, a Magyar Szövetség országos alelnöke - erről a közösségi médiaprofilján hétfőn közzétett rövid bejelentésében tájékoztatott a politikus.
2026. 06. 01. 23:00
Megosztás:

A rendőrség több száz millió forintnyi vagyont azonosított a vagyonvisszaszerzési akcióban

Az Europol koordinációjában megtartott négynapos nemzetközi akcióban a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) munkatársai több száz millió forintos vagyont derítettek fel magyarországi büntetőeljárásokkal összefüggésben - közölte a KR NNI a police.hu oldalon.
2026. 06. 01. 22:30
Megosztás:

Belgium megszigorítja az EU-n kívülről érkező diákokra vonatkozó szabályokat

A belga kormány hétfőn közölte, hogy megszigorítja az Európai Unión kívülről érkező hallgatók tanulmányi és tartózkodási feltételeit annak érdekében, hogy megakadályozza a rendszerrel való visszaéléseket.
2026. 06. 01. 22:00
Megosztás:

A kereseti adatok településszinten is elérhetőek a KSH térképes interaktív felületén

Frissült június 1-jén a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) térképes interaktív felülete (TIMEA), a legfontosabb újdonság, hogy a teljes munkaidőben alkalmazásban állók 2019 és 2025 közötti, éves bruttó és nettó átlagkeresete már a munkavállalók lakcíme szerinti települési szintű bontásban is elérhető - közölte a KSH hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 21:30
Megosztás:

Új taggal bővült a KiberPajzs program: a One Magyarország elsőként csatlakozott a telekommunikációs vállalatok közül

A One Magyarország csatlakozott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság részvételével megvalósuló KiberPajzs programhoz, hogy aktívan hozzájáruljon az online csalások elleni fellépéshez és erősítse a digitális tudatosságot. Az internetes és telefonos visszaélések a telekommunikációs szektorban is egyre nagyobb kihívást jelentenek, ezért az iparág szerepvállalása és az edukáció kiemelt jelentőségű. Az együttműködés részeként a vállalat országos edukációs kampányt indít, amely ismert szereplők bevonásával hívja fel a figyelmet a csalások felismerhető jeleire.
2026. 06. 01. 21:00
Megosztás: