Duplájára nőtt a magyar gyógyszeripar teljesítménye

A kormányzat továbbra is mindent megtesz a magyar gyógyszeripar nemzetközi versenyképességének biztosítása érdekében, aminek egyik eredménye, hogy a szektor teljesítménye tíz év alatt kétszeresére nőtt - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.

Duplájára nőtt a magyar gyógyszeripar teljesítménye

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Novartis beruházásának bejelentésén tudatta, hogy a svájci gyógyszeripari vállalat új regionális kutatás-fejlesztési központot hoz létre Budapesten, innen fogja koordinálni a dél-európai és az afrikai kutatási projektjeit. A projekttel 25 százalékkal bővülni fog a kutatás-fejlesztéssel foglalkozó dolgozók létszáma.

"Ezzel a beruházással nyer az ország, nyer a gazdaság, hiszen a hozzáadott érték tovább nő, és nyernek a páciensek is, akik pedig megkapják a lehetőséget a Novartis klinikai kutatási programjaiban való részvételre" - mondta.

Hozzátette, hogy a hazánkban több mint 400 embert foglalkoztató cégnek most 65 klinikai tesztje fut Magyarországon, az elmúlt tíz évben tízezer magyar ember vehetett részt ilyen programokban. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a "válságok és a veszélyek korát" éli a világ, és az egészségügy terén is komoly kihívásokkal szembesül az emberiség, komoly versenyfutás zajlik a tudományos közösség és a vírusok között.

"Világossá vált az elmúlt évek tapasztalatai alapján, hogy a járványokkal, egészségügyi kihívásokkal szembeni védekezés sikerét alapvetően meghatározza az, hogy egy-egy ország milyen gyógyszeripari kapacitásokkal rendelkezik" - mutatott rá.

"Mára ez stratégiai képesség, stratégiai tudás, stratégiai vagyon lett. Ezért a magyar kormány továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy biztosítsa a magyar gyógyszeripar nemzetközi versenyképességének további javulását, az ehhez szükséges versenyképes és innovációt ösztönző környezetet" - tette hozzá.

Kiemelte, hogy a gyógyszeripar a gazdaság egyik gerincoszlopát alkotja, amely egyszerre épít a hazai és a külföldi szereplőkre, amit jól példáz, hogy 2014 óta 23 nagy gyógyszeripari beruházás érkezett Magyarországra.

A miniszter aláhúzta, hogy a szektor termelési értéke tavaly elérte az 1200 milliárd forintot, ami óriási rekordnak számít, és gyakorlatilag az ágazat teljesítményének megduplázását jelenti tíz év alatt. Ebben az időszakban másfélszeresére nőtt a gyógyszeriparban dolgozók száma, amely mára meghaladja a 30 ezret. Közölte, az előállított termékek 87 százaléka exportra kerül a világ 126 országába. A gyógyszeripari export tekintetében Magyarország a világranglista 20. helyén áll, miközben lakosságszámban csak a 95. helyen - tájékoztatott.

Elmondta, hogy tavaly a 13 százalékos növekedést követően meghaladta a kétmilliárd eurót a magyar-svájci kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke, ami új csúcsnak számít. Mintegy 900 svájci vállalat működik ma Magyarországon, amelyek több mint 30 ezer embernek adnak munkát - közölte.

A Novartis az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében emlékeztet arra, hogy évtizedek óta elkötelezetten támogatja Magyarország és a régió egészségügyi ellátórendszereinek fejlődését, az innovációt a gyógyításban. A magyarországi orvostudományi egyetemekkel, országos egészségügyi központokkal, megyei kórházakkal szoros partnerségi kapcsolatot fenntartó cég az elmúlt tíz évben számos klinikai vizsgálatsorozat lebonyolításában vállalt fontos szerepet, jellemzően a vezető halálokok közé tartozó szív - és érrendszeri, valamint a rákos megbetegedések és a ritka betegségek területén.  

A cég minden évben mintegy száz klinikai kutatási programban vesz részt, amelyekbe évente több mint ezer hazai beteget vonnak be. A páciensek ellátásának jelentős költségeit, - a gyógyszereket, teszteket, diagnosztikát is beleértve - a svájci vállalat finanszírozza. A Novartis kutatás-fejlesztési tevékenysége így jelentősen hozzájárul a magyar gazdaság fejlődéséhez - hangsúlyozzák a közleményben.

Továbbra is jelentősen emelkedik a házasságkötések száma Magyarországon

2026 februárjában 20 százalékkal több pár kötött házasságot Magyarországon, mint egy évvel korábban. Ezzel már fél éve folyamatosan növekszik a házasságkötési kedv hazánkban, ami egyszerre mutatja a fiatal párok jövőbe vetett bizalmának erősödését, valamint a Kormány családtámogatási intézkedéseinek sikerét.
2026. 03. 29. 03:00
Megosztás:

Íme a törvényi döntés! Így változik a nyugdíj korhatár Magyarországon

Sokakat foglalkoztat, pontosan mikor lehet nyugdíjba menni Magyarországon, és kire milyen szabályok vonatkoznak. A hatályos törvény szerint az öregségi nyugdíj korhatára nem mindenkinél ugyanannyi, hanem a születési évtől függően emelkedett fokozatosan. A változás lényege, hogy a korhatár végül 65 évre nőtt, de nem egyszerre, hanem több lépcsőben.
2026. 03. 29. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a nyugdíj törvényt! Az özvegyi nyugdíjak így változnak

Jelentős változások érkeznek az özvegyi nyugdíj szabályaiban 2026-tól, miután a Magyarország 2026. évi költségvetésének megalapozásáról szóló 2025. évi LI. törvény több ponton is módosította a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvényt.
2026. 03. 29. 01:00
Megosztás:

Elindult az eszközbeszerzési folyamat az Ózdi Kórházban a Health Bridge for Close Communities projekt keretében

Az Ózdi Kórház hivatalosan megkezdte az orvosi eszközök beszerzési folyamatát a Health Bridge for Close Communities projekt keretében, amely az Interreg VI-A NEXT Hungary-Slovakia-Romania Ukraine Program támogatásával valósul meg.
2026. 03. 28. 23:00
Megosztás:

Az NBSZ kiberbiztonsági szakértői külföldi konferenciákon bővítették ismereteiket

Középpontban a kiberbiztonsági kihívásokkal szembeni fellépés megerősítése, a szakemberek együttműködésének fokozása, valamint a legjobb gyakorlatok megosztása.
2026. 03. 28. 22:00
Megosztás:

Az elmúlt bő évtizedben 650 milliárd forintból újult meg a kultúra

Az elmúlt bő évtizedben több mint 650 milliárd forintból újult meg a magyar kultúra, újultak meg a magyar kultúra épületei szerte a Kárpát-medencében - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton, Visegrádon.
2026. 03. 28. 21:00
Megosztás:

300 millió forintnyi orvostechnikai berendezést kapott a kistarcsai kórház

Csaknem 300 millió forintnyi orvostechnikai berendezést kapott a Kistarcsai Flór Ferenc Kórház, köztük emlődiagnosztikai és laparoszkópos eszközöket - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton, Kistarcsán.
2026. 03. 28. 20:00
Megosztás:

BAHART: hagyományőrzés mellett az innováció is kulcsszerepet kap

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) számára ugyanúgy fontos az értékek megőrzése, mint az innováció és a fejlődés - jelentette ki a társaság vezérigazgatója szombaton Balatonfüreden, a 180. hajózási szezon megnyitóján.
2026. 03. 28. 19:00
Megosztás:

Két embert állítottak elő gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elkövetése miatt a német és a spanyol hatóságok

Nemzetközi művelet során több tízmillió eurós kárt okozó gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elkövetése miatt két embert állítottak elő a német és a spanyol hatóságok - tájékoztatott az Európai Unió tagállamai közötti igazságügyi együttműködésért felelős, hágai székhelyű ügynökség, az Eurojust pénteken.
2026. 03. 28. 18:00
Megosztás:

A Raiffeisen Bank felvásárolta a Garanti BBVA Romaniát

A Raiffeisen Bank megvásárolta a spanyol BBVA romániai érdekeltségeit - írja a profit.ro az osztrák pénzintézet közleménye alapján.
2026. 03. 28. 17:00
Megosztás:

Visszafejlődő digitalizáció, gyenge hatékonyság jellemzi a hazai kkv-szektort

Friss, átfogó kutatást készített a hazai kis- és középvállalatok helyzetéről és problémáiról a vezetési tanácsadással foglalkozó Helix Consulting. Mivel itthon ez a kör teszi ki az összes vállalkozás 99%-át és felel a foglalkoztatás 65%-áért, hogyléte minden szempontból kiemelten fontos. Jól jellemzi a szektor működését, hogy az említett, csaknem kétharmados foglalkoztatási arányhoz képest a hozzáadott értéknek csak mindössze 41%-a termelődik a kkv-knál, a digitalizáltság mértéke a nem kikényszerített területeken pedig még csökkent is az utóbbi években.
2026. 03. 28. 15:00
Megosztás:

Befejeződött a dél-balatoni vasútvonal szezonra történő felkészítése

A dél-balatoni fővonal Székesfehérvár és Lepsény közötti szakaszán már elvégezték a célzott karbantartást, az északi parton pedig március végétől kezdődnek az erősítést szolgáló munkálatok - közölte a Mávinform a vasúttársaság honlapján, megjegyezve: március 30-tól április 2-ig pótlóbuszokkal szállítják az utasokat Balatonfüred és Tapolca között.
2026. 03. 28. 14:00
Megosztás:

A MÁV-csoport és a BKK több járatát is érinti a vasárnapi óraátállítás

Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali kettőkor három órára állítják át, amihez az érintett belföldi és nemzetközi vonatok, valamint a BKK-járatok, a helyi és helyközi buszjáratok menetrendjei is igazodnak - közölte a MÁV-csoport és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) az MTI-vel.
2026. 03. 28. 13:00
Megosztás:

Az elnök aláírta az üzemanyagárak csökkentéséről szóló törvénymódosításokat

Aláírta Karol Nawrocki lengyel elnök azokat a törvénymódosításokat, amelyek lehetővé teszik az üzemanyagárak jövedéki adójának és áfájának csökkentését, valamint a kötelező ársapka átmeneti bevezetését - közölte Rafal Leskiewicz elnöki szóvivő péntek este az X-en.
2026. 03. 28. 12:00
Megosztás:

Az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el 2025-ben

Az MBH Bank továbbra is erős piaci pozíciókkal, kimagasló jövedelmezőség mellett és a szabályozói elvárásokat meghaladó szilárd tőkemegfeleléssel zárta a 2025-ös évet. A Budapesti Értéktőzsdén közzétett pénzügyi jelentés alapján az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el tavaly, korrigált tőkearányos megtérülési mutatója pedig 17,5% volt 2025-ben. A Bank mérlegfőösszege 12 890 milliárd forint, saját tőkéje pedig 1 261 milliárd volt év végén, amelyek alapján az MBH Bank a második legnagyobb hitelintézet hazánkban. Emellett a Bank a szabályozói elvárásokat jelentősen meghaladó tőkemegfeleléssel és likviditási szintekkel zárta a tavalyi évet. A 2025-ös év egyben a lezárása volt az MBH Bank öt éves stratégiai ciklusának, amely során összesen több mint 1000 milliárd forint korrigált adózás előtti eredményt ért el a bankcsoport.
2026. 03. 28. 11:00
Megosztás:

A második Trump-adminisztráció mint stratégiai stresszteszt Európában

A második Trump-adminisztráció első évének tapasztalatai már egyértelműen beépültek az európai stratégiai gondolkodásba és kétséget kizáróan látszódnak a kormányzási realitások. Ha az első Trump-adminisztráció nem is feltétlenül, a második egyértelművé tette, hogy Donald Trump miért is annyira fontos Európának. Nem szabad elfelejteni, hogy Trump az üzleti életből jött a politika világába, így nem meglepő, hogy más stratégiák mentén cselekszik, amelyek olykor kissé kiszámíthatatlanok. Azonban éppen ezek teszik fontossá Trumpot Európának, mert láthatóvá teszi mindazt, amit az európai biztonsági rendszer eddig eltakart.
2026. 03. 28. 10:00
Megosztás:

Feladtad már az 5-ös lottódat a hétre? Akkor ezzel jobb ha tisztában vagy

A hétvégi Ötöslottó főnyereménye már meghaladja a 6 milliárd forintot. Az elmúlt csaknem fél év során a sorsolásokon 61 páros és 59 páratlan szám került kihúzásra.
2026. 03. 28. 09:00
Megosztás:

Új tachográf-szabályozás – a gyűjtőszállítmányozás jelenthet megoldást

Július 1-jétől várhatóan jelentősen változik a szállítmányozási piac Magyarországon. Az ekkor érvénybe lépő uniós szabályozás a kamionokhoz hasonlóan a tachográf kötelező használatát és a pihenőidők betartását írja elő a 2,5 tonna össztömeget meghaladó furgonok számára is. A Dachser szakértői elemezték a várható piaci helyzetet az új szabályozás tükrében, és átrendeződésre számítanak: kapacitásvesztésre, drágulásra és növekvő tranzitidőkre a furgonos szállítások esetében és növekvő érdeklődésre a gyűjtőszállítmányozási szolgáltatások iránt. Utóbbit a jogszabályi változások nem érintik, hiszen a kamionok jó ideje ezen előírásokat betartva közlekednek, így stabil, megbízható, kiszámítható alternatívát jelenthetnek a furgonos szállítással szemben.
2026. 03. 28. 08:00
Megosztás:

Újabb vidékfejlesztési beruházás segíti a magyar borászat fejlődését

A borászati ágazat fejlesztése kiemelt terület, ezért a kormány a jövőben is támogatja a pincészetek beruházásait, az innovációt és a piacra jutást segítő programokat - jelentette ki Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára pénteken Somlóvásárhelyen, a Kreinbacher Birtok Pezsgőpincészet projektátadóján, a szaktárca pénteken kiadott közleménye szerint.
2026. 03. 28. 07:00
Megosztás:

A „céges pénz” nem magánvagyon, de erről sokan megfeledkeznek

Sokba kerülhet a felkészületlenség és a felelőtlenség, ami akár a hazai mikro- és kisvállalkozások létét is veszélyeztetheti. Egyes vállalkozók hajlamosak a bankszámlára érkező bevételt azonnal saját pénzükként kezelni, ami komoly kockázatot jelenthet egy ellenőrzés során is. A szakértő hangsúlyozza, hogy a „nulladik perctől” elvárt a teljes körű jogszabályi megfelelés és a tudatos pénzkezelés!
2026. 03. 28. 06:00
Megosztás: