Elégedetlenség: A versenyszféra munkavállalóinak közel kétharmada munkahelyet váltana

A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 50 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével, 63 százalékuk tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, 2024-ben munkahelyet vált – derült ki a Trenkwalder február első felében elvégzett munkaerőpiaci kutatásából.

Elégedetlenség: A versenyszféra munkavállalóinak közel kétharmada munkahelyet váltana

Ősz óta ismét emelkedő pályán mozog a reálbér szintje, ez azonban elsősorban nem a munkáltatók által kifizetett bérek megugrásának, hanem az infláció jelentős visszaesésének a következménye. Jelentősebb mértékű, a korábbi inflációs hatásokat is teljes mértékben ellensúlyozó bérrendezést a gazdaság jelenlegi állapota mellett a cégek többsége nem is képes végrehajtani. Ebben a helyzetben kérdezett meg a Trenkwalder 500 versenyszférában dolgozó munkavállalót fizetésükkel, illetve jelenlegi munkahelyükkel kapcsolatos attitűdjeikről.

Jelenleg a válaszadók 50 százaléka elégedetlen az aktuális bérszintjével, ami 7 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért aránynál. A fizetésükkel elégedetlenek ugyanakkor általában nem szakadnak el a realitásoktól: 49 százalékuk megelégedne 20 százalékon belüli béremeléssel, további 29 százalékuk pedig 20-30 százalék közötti plusz jövedelmet tartana megfelelő mértékűnek. A többség persze nem számít elvárásainak idei teljesülésével: 54 százaléknyian arra számítanak, hogy idén romlani fog az anyagi biztonságuk tavalyhoz képest. Ez gyakorlatilag az egy éve mért értékkel azonos, és azt jelzi, hogy az alkalmazottak egyelőre nem érzékelik a reálbér alakulásában makroszinten elért fordulatot.

„Ebben a helyzetben a korábbinál többen érzik úgy, hogy egy munkahelyváltás könnyebben oldhatja meg az anyagi problémáikat – mutat rá Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója. – Jelenleg a válaszadók 63 százaléka tervez egy éven belüli munkahelyváltást, ami komoly változás a tavaly ilyenkor mért 38 százalékhoz viszonyítva. Ráadásul lejjebb került a váltási küszöb is: 30 százalékkal magasabb fizetésért a munkavállalók 84 százaléka hagyná ott jelenlegi állását – tavaly februárban ezt még csupán 57 százalékuk tette volna meg.”

Kérdés ugyanakkor, hogy mennyire ölt majd testet tényleges munkahelyváltásokban az erre vonatkozó szándék erősödése. A válaszadók is tisztában vannak vele, hogy egyelőre továbbra sem tért vissza a 2020 előtti helyzet a munkaerőpiacon, amikor szinte minden jelentkező rövid időn belül el tudott helyezkedni. A felmérésben részt vevők 59 százaléka úgy érzi, hogy idén nehezebben lehet egy, a szakmájának megfelelő munkahelyen elhelyezkedni, mint egy évvel korábban. Tavaly ez az arány még 53 százalék volt.

„Munkahelyváltásra tehát vélhetően nem lesz mindenkinek lehetősége, a többség pedig csak akkor fog mozdulni, ha már megtalálta a következő munkahelyét. Arra azonban célszerű a munkáltatóknak felkészülniük, hogy idén a tavalyinál nagyobb fluktuációval kell majd szembesülniük – tette hozzá a Trenkwalder szakembere.

A NAV nevében adathalászok küldenek csaló e-maileket

A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményében.
2026. 01. 21. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 21. 08:30
Megosztás:

Nagyszabású beruházást indít a Vajda-Papír Csoport Dunaföldváron - Új üzem, automatizált magasraktár és kapacitásbővítés 70,8 milliárd forint értékben

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelenlétében 2026. január 20-án helyezték el a Vajda-Papír Csoport harmadik fejlesztési ütemében megvalósuló új üzem és automata raktár alapkövét Dunaföldváron. Az eseményen a magyar tulajdonú Vajda-Papír Csoport négy fejlesztési projektet magában foglaló, nagyszabású bővítési programját jelentették be, amely kiterjed a vállalat kapacitásbővítő beruházására, a hozzá kapcsolódó képzési projektre, a megújuló energiatermelést célzó fejlesztésre, valamint a profitrepatriálás keretében megvalósuló kapacitás bővítő beruházásra.
2026. 01. 21. 08:00
Megosztás:

A SEC biztosának őszinte szavai a kriptopiac jövőjéről

A kriptopiac továbbra is szabályozási útkeresésben van, de az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) egyik legismertebb arca, Hester Peirce biztató, mégis kritikus képet festett a jelenlegi helyzetről. Peirce részletesen beszélt a tokenizált értékpapírokról, a SEC és a CFTC közötti hatáskörharcról, valamint a szabályozás jövőjéről — és nem félt kimondani azt sem, ha valami nem működik jól.
2026. 01. 21. 07:30
Megosztás:

Mire elég 40 millió forint a magyar lakáspiacon?

Budapesten átlagosan egy 26 négyzetméteres ingatlanra elég 40 millió forint, a valóságban azonban ennél kisebb lakást lehet vásárolni ennyiből, mivel a minigarzonok többnyire a drága belvárosban találhatók. A zenga.hu ingatlankereső adatai szerint Nógrádban és Békésben ez a keretösszeg egy jó állapotú családi házra is elegendő, míg Szegeden, Győrben, Veszprémben és Székesfehérváron, egy jó minőségű, 45-50 négyzetméteres lakást lehet vásárolni 40 millió forintból.
2026. 01. 21. 07:00
Megosztás:

Az ABB „A” minősítést ért el a CDP rangsorában a víz- és klímavédelem területén

Az ABB kiváló, „A” minősítést ért el a klímavédelem és a vízgazdálkodás területén a CDP nonprofit szervezet 2025-ös rangsorában. Ennek eredményeként a vállalat az éves „A-listán” idén már nemcsak a klímavédelem, hanem – története során először – a felelős vízgazdálkodás terén is helyet kapott. Ezzel az ABB csatlakozott a minősített 22 100 vállalat azon felső 1 százalékához, amelyek „dupla A” értékelést szereztek.
2026. 01. 21. 06:30
Megosztás:

Összeállt a Fishing on Orfű teljes zenei programja

Összeállt az idei Fishing on Orfű (FOO) részletes programja. A 18. fesztiválon az Analog Balaton, az aurevoir., a Bëlga, a Bohemian Betyars, a Carson Coma, a Hiperkarma is színpadra lép június 24. és 27. között - közölte a fesztivál sajtófőnöke hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 21. 05:30
Megosztás:

Stabil pénzügyi pálya és dinamikus növekedés: A Scope Ratings megerősítette a 4IG minősítését

A Scope Ratings hitelminősítő intézet stabil kilátások mellett megerősítette a 4iG Nyrt. adósbesorolását.
2026. 01. 21. 05:00
Megosztás:

Megújulnak a Gondoskodás Pénztárak

Működésében és arculatában is átalakulva megújul a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár, stratégiai szövetségekkel kiegészülve, önálló márkaként jelennek meg az öngondoskodási piacon - közölték a pénztárak kedden az MTI-vel.
2026. 01. 21. 04:30
Megosztás:

2025 tanulságai az építőiparban – a cégtrend tükrében

A 2025-ös év legfontosabb tanulsága az építőiparban, hogy a volumenemelkedés nem jelentett trendfordulót. Bár a piaci teljesítmény javult, a cégszám tovább csökkent, az új alapítások visszafogottak maradtak, miközben a megszűnések tartósan magas szinten alakultak. Az ágazat a 2025. évi szinten maradhat, annak ellenére, hogy a kapacitásai alapján akár 20 %-kal nagyobb teljesítményre is képes lenne.
2026. 01. 21. 04:00
Megosztás:

Minimálisan csökkent 2025-ben a bruttó villamosenergia-forgalom, nőtt a belföldi termelés

A magyarországi bruttó villamosenergia-forgalom 2025-ben 44,613 terawattóra (TWh) volt, 0,3 százalékkal elmaradt a 2024. évi 44,740 terawattórától, ugyanakkor nőtt a belföldi termelés, amely a forgalomban is nagyobb arányt képvisel - derül ki a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. honlapján közzétett adatokból.
2026. 01. 21. 03:30
Megosztás:

Önálló márkaként, stratégiai szövetségesekkel lép szintet Magyarország két meghatározó Pénztára

Új korszak kezdődik a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár életében. A Pénztárak arculatukban és működésükben is megújulnak, miközben stratégiai együttműködések révén erősítik pozíciójukat az öngondoskodási piacon.
2026. 01. 21. 03:00
Megosztás:

Új EU-s vámok érkezhetnek 2026-ban – így alakíthatják át a piacot

A Reuters decemberi beszámolója szerint 2026 júliusától 3 eurós vám terhelheti az alacsony értékű, Európába érkező csomagokat, amivel megszűnhet a korábbi vámmentesség a főként kínai platformokról érkező rendelések esetében. A lépés jelentősen átformálhatja a piaci dinamikát: drágulhatnak az importtermékek, miközben felértékelődhet a hazai logisztika, a fulfillment-szolgáltatások és a gyors kiszállítás szerepe.
2026. 01. 21. 02:30
Megosztás:

Az UniCredit Bank 58,9 millió euró értékű projektfinanszírozást nyújtott a Greenvoltnak Magyarország legnagyobb akkumulátoros energiatároló projektjéhez

A Greenvolt és az UniCredit Bank Hungary Zrt. projektfinanszírozási megállapodást írt alá 58,9 millió euró értékben, több mint tízéves futamidővel. A finanszírozás a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Buj településen építendő, 99 MW/288 MWh kapacitású, önálló akkumulátoros energiatároló rendszer (Battery Energy Storage System: BESS) építését, üzemeltetését és karbantartását támogatja, amely az ország legnagyobb ilyen létesítménye lesz.
2026. 01. 21. 02:00
Megosztás:

Hatmilliárd forint kormányzati támogatást kap Miskolc

Hatmilliárd forint vissza nem térítendő kormányzati támogatást kap Miskolc, hogy visszaszerezze a Diósgyőri Acélművek (DAM) teljes területét - közölte kedden az MTI-vel a vármegyeszékhely sajtóosztálya.
2026. 01. 21. 01:30
Megosztás:

Jó sok gázt fogyasztanak Romániában

Ötéves rekordszinten van a gázfogyasztás Romániában - írja a profit.ro a Transgaz adatai alapján.
2026. 01. 21. 01:00
Megosztás:

A kormány újabb százmilliárd forintos programot jelentett be

Hat lépésből álló intézkedéscsomagot fogadott el a kormány a hazai vendéglátás megsegítésére, a nemzetgazdasági miniszter bejelentése szerint mintegy százmilliárd forint rendkívüli támogatással segítik az éttermeket - írta a Magyar Nemzet kedden Nagy Márton Facebook-oldalára hivatkozva.
2026. 01. 21. 00:30
Megosztás:

Két körözött magyar bűnözőt fogtak el külföldön

Hollandiában, illetve Ausztriában fogtak el kábítószer-kereskedelem, és más bűncselekmények miatt körözött magyar bűnözőket - közölte a rendőrség honlapján kedden.
2026. 01. 21. 00:05
Megosztás:

5,5 millió XTZ vásárlásával lépett szintet a TenX – Stakelési bevételekre hajt a Tezos blokkláncon

A blokklánc-infrastruktúrára specializálódott TenX Protocols újabb lépést tett a stakingalapú bevételszerzés irányába: a vállalat 5,5 millió Tezos (XTZ) tokent vásárolt stratégiai partnerség keretében. A cél nem más, mint stabil, visszatérő bevétel generálása saját validátori tevékenységgel – miközben a decentralizáció, megbízhatóság és transzparencia a fő értékei maradnak. De miért pont Tezos, és mit jelent ez az iparág számára?
2026. 01. 20. 23:30
Megosztás:

Ismét több ezer gazda tüntetett Strasbourgban

Ismét több ezer gazda tüntetett az Európai Parlament előtt az uniós agrártámogatások elvonása, az elhibázott kereskedelempolitikai lépések és a jogbiztonság hiánya miatt - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
2026. 01. 20. 23:00
Megosztás: