Előző évben csúcsot döntöttek a SZÉP-kártya költések

Csúcsot döntöttek a SZÉP-kártya költések 2023-ban, a fizetőeszköz továbbra is a belföldi turizmus motorja - közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) az MTI-vel szerdán.

Előző évben csúcsot döntöttek a SZÉP-kártya költések

A tájékoztató szerint a SZÉP-kártya költések tavaly minden korábbit felülmúltak: 2023-ban 449,4 milliárd forintot költöttek a felhasználók, amely a megelőző évit 17 százalékkal szárnyalta túl, 2019-hez viszonyítva pedig több mint kétszeresére nőtt (+136 százalék), és reálértéken is 61 százalékkal emelkedett.

A turisztikai szolgáltatók SZÉP-kártyás forgalma még úgy is több mint 14 százalékkal bővült éves szinten, hogy 2023. utolsó öt hónapjában a kafetériaeszközzel hideg élelmiszert is lehetett vásárolni. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai szerint a szálláshelyek közül a szállodákban, közülük is a négycsillagos hotelekben költötték a legtöbbet a SZÉP-kártyákról.

A szálláshelyeken tavaly 516 ezer felhasználó vette igénybe számlája kiegyenlítéséhez SZÉP-kártyáját. Emellett továbbra is szívesen fizettek vele éttermekben és turisztikai attrakcióknál.

A turizmus kiváló év végi hajrájához is jelentősen hozzájárult a SZÉP-kártya: az adatok szerint az előző év végi felhasználáshoz képest 2023. decemberében 13 százalékkal nőtt a turisztikai szolgáltatásokra fordított összeg.

Az MTÜ elemzése szerint a SZÉP-kártya továbbra is a turizmus motorja, különösen vidéken, ahol a belföldi forgalom zöme összpontosul.

Az elemzésben arra is kitértek, hogy tavaly a munkavállalók SZÉP-kártyáira feltöltött összegek 25 százalékkal növekedtek 2022-höz képest, és elérték a 445 milliárd forintot.

Kiemelték, hogy decemberben történelmi magasságot ért el a havi SZÉP-kártya feltöltések értéke: 83 milliárd forint érkezett a plasztikokra, ami 58 százalékkal haladta meg a 2022. decemberi szintet.

Tavaly 2022-höz képest a SZÉP-kártya felhasználók száma jelentősen bővült, számuk meghaladja a 2,7 milliót. Emellett az elfogadóhelyeké is 10 százalékkal, 60 ezerre nőtt az elmúlt évben.

A december végi adatok szerint több mint 83 milliárd forint áll rendelkezésre a SZÉP-kártyákon - olvasható a közleményben.


Több mint négyszeresére nőtt a magyar háztartások közvetlen részvényvagyona hat év alatt

A magyar háztartások közvetlen tőzsdei részvényvagyona hat év alatt több mint négyszeresére nőtt, és először közelítette meg a 4 ezer milliárd forintot. Ezzel párhuzamosan a részvények aránya a teljes pénzügyi vagyonon belül 3 százalék fölé emelkedett, ami a lakossági megtakarítások szerkezetének fokozatos átalakulását jelzi. A K&H Értékpapír elemzése szerint ez arra utal, hogy a hazai megtakarítók egyre nagyobb nyitottságot mutatnak a hosszú távú részvénybefektetések iránt.
2026. 08. 05. 13:00
Megosztás:

Cardano áttöri a blokkláncok közti falakat, az ADA egyhavi csúcsra ugrott

Jelentős technológiai, irányítási és piaci fejlemények történtek a Cardano ökoszisztémájában július 30. és augusztus 5. között. A hálózat az Injective blokklánccal kialakított új kapcsolat révén tovább javította interoperabilitását, miközben új szakaszba lépett a Cardano fejlesztése és az on-chain irányítási rendszer is. Az ADA árfolyama eközben több mint 20%-kal emelkedett, és rövid időre megközelítette a 0,20 dolláros szintet.
2026. 08. 05. 12:00
Megosztás:

Gyorsjelentések repítették az európai piacokat

Kedvező hangulat jellemezte az európai részvénypiacokat, a befektetők figyelmét elsősorban a vállalati gyorsjelentések és a javuló eredménykilátások kötötték le.
2026. 08. 05. 10:00
Megosztás:

Elmaradt a várakozásoktól az OTP Bank nyeresége a második negyedévben

Az OTP Bank a második negyedévben 256 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el, ami 13 százalékkal alacsonyabb az előző év azonos időszakinál, és 21 százalékkal marad el az előző három hónap eredményétől - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán hajnalban közzétett tájékoztatóban.
2026. 08. 05. 09:00
Megosztás:

Erősödött szerda reggelre a forint

Erősödött szerda reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 05. 08:30
Megosztás:

A dolgozók 94 százaléka fáradtsággal küzd, mégis csak minden hatodik kér munkahelyi segítséget

Egy 2026-os, 6105 fő bevonásával készült nemzetközi felmérés szerint a munkavállalók 94 százaléka tapasztalt fáradtságot vagy alacsony energiaszintet, 77 százalékuk pedig mentális egészségi tünetekről is beszámolt.1 Ennek ellenére mindössze 17 százalék vett igénybe munkahelyi támogatást, minden harmadik dolgozó pedig az egészségügyi segítségkérést is elhalasztotta. A munkavállalók állapotromlása ezért sokszor jóval azelőtt elkezdődik, hogy az a betegszabadságokban vagy a fluktuációban is láthatóvá válna, ez pedig akár több év távlatában is nyomot hagyhat a cég eredményességén.
2026. 08. 05. 07:00
Megosztás:

Védelmi Munkacsoport: hosszabb hőségriasztás, stabil energiaellátás

A kánikula elhúzódik, ezért meghosszabbították a harmadfokú hőségriasztást, a szakemberek megfeszített munkájának köszönhetően egyelőre továbbra is biztonsággal üzemeltethető a Paksi Atomerőmű még működő turbinája - közölték a Védelmi Munkacsoport keddi napi értékelésében, amelyet a kormany.hu oldalon tettek közzé.
2026. 08. 05. 06:00
Megosztás:

Magánforrásból épül új gyalogoshíd az Óbudai-szigetre

Mérföldkőhöz érkezett Óbuda egyik legjelentősebb közösségi célú fejlesztése: Budapest főépítésze jóváhagyta a Speciálterv gyalogoshíd koncepcióját. A szakhatóságokkal és közműszolgáltatókkal egyeztetett dokumentációt akár heteken belül benyújthatják engedélyeztetésre. A 138 méter hosszú, 3,5 méter széles hidat a Biggeorge Property teljes egészében magánforrásból valósítja meg.
2026. 08. 05. 05:00
Megosztás:

Új ügyvezető igazgató az ITAKA Hungary élén

Az ITAKA Csoport két vezetője 2026. augusztus 4-től új pozícióban folytatja munkáját. Az ITAKA Csoporthoz tartozó cseh utazásszervező, a Čedok eddigi vezetője, Stanislav Zeman veszi át az ITAKA Hungary irányítását. A magyarországi vállalatot az elmúlt években irányító Vytautas Kaikaris pedig a Čedok ügyvezető igazgató pozícióját tölti be.
2026. 08. 05. 04:00
Megosztás:

Beperelte a Trump-adminisztrációt az új importvámok miatt a szövetségi államok fele

Pert indított a Trump-adminisztráció ellen a közelmúltban bevezetett széles körű importvámok miatt az Egyesült Államok szövetségi államainak fele.
2026. 08. 05. 03:00
Megosztás:

Törvényi döntés! A nyugdíjasnak adót kell fizetnie

Sokan úgy gondolják, hogy aki nyugdíjba vonul, az automatikusan minden adó megfizetése alól mentesül. A magyar szabályozás azonban ennél jóval összetettebb. Maga a nyugdíj adómentes, de a nyugdíjas más jövedelmei, vásárlásai, befektetései és vagyoni ügyletei után ugyanúgy keletkezhet adófizetési kötelezettség, mint bármely más magánszemélynél.
2026. 08. 05. 02:00
Megosztás:

Betiltják az air fryer-eket? Minden, amit a PFAS-korlátozásról tudni kell

Alig szoktuk meg, hogy a forró levegős sütő szinte minden második magyar konyhában megjelent, máris nyugtalanító hírek kezdtek terjedni: az Európai Unió állítólag betilthatja az air fryereket.
2026. 08. 05. 01:00
Megosztás:

Kettészakadt Európa az elektromos autózásban: óriási különbségek az elektromos autók elterjedésében

Az ACEA (Európai Gépjárműgyártók Szövetsége) legfrissebb európai személyautó-értékesítési adatai alapján egyre markánsabban rajzolódik ki Európa kétsebességes elektromos átállása[1]. Míg egyes országok már közel járnak a teljes villamosításhoz, más piacokon az elektromos autók részesedése továbbra is egyszámjegyű.
2026. 08. 05. 00:05
Megosztás:

Csökkentett termeléssel működik az Audi Hungaria Zrt.

Csökkentett termeléssel működik augusztusban az Audi Hungaria Zrt., igazodva az európai autóipari működési szokásokhoz - tájékoztatta a győri székhelyű járműgyártó vállalat kommunikációs osztálya az MTI-t.
2026. 08. 04. 23:00
Megosztás:

Csökken a Tisza-tó vízszintje

A Tisza-tó Kisköre-felső vízmércén mért vízállása 700 centiméter alá csökkent - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi igazgatóság (Kötivizig) kedden a honlapján.
2026. 08. 04. 22:00
Megosztás:

Biztosított a tűzifaellátás a téli időszakra

A kormány megduplázza a szociális tűzifa program keretében igényelhető mennyiséget és a biztosított keretösszeget a rászoruló családok számára - olvasható az élő környezetért felelős miniszter közösségi oldalának keddi bejegyzésében.
2026. 08. 04. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint kedd estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 08. 04. 20:05
Megosztás:

A Mastercard rekordüzlettel erősít a stabilcoin piacon

A Mastercard lezárta a londoni BVNK felvásárlását, amely akár 1,8 milliárd dolláros értékével minden idők legnagyobb stabilcoin-infrastruktúrához kapcsolódó akvizíciója lehet. Az ügylet azt jelzi, hogy a blokkláncalapú fizetések, a napi 24 órás elszámolás és a hagyományos bankrendszer összekapcsolása már a globális fizetési vállalatok egyik legfontosabb stratégiai céljává vált.
2026. 08. 04. 19:00
Megosztás:

Ismét nyereséges az SK On 2026 második negyedévében

Ismét nyereséges az SK On 2026 második negyedévében, amiben jelentős szerepet játszik az ázsiai értékesítés erősödése, egy ügyfélkompenzáció, a magasabb egyesült államokbeli adójóváírások és a szigorúbb költséggazdálkodás is – jelentette be hétfőn a dél-koreai akkumulátorgyártó.
2026. 08. 04. 18:00
Megosztás:

Erőre kaptak a lakásépítések, de a kilábalás még bizonytalan

A lakásépítési adatok látványos javulását az erősödő piaci és geopolitikai bizonytalanság törheti meg – állapítja meg a Mapei Kft. elemzése.
2026. 08. 04. 17:00
Megosztás: