Emelkedhet a bárány felvásárlási ára a húsvéti időszakban

A szűkös kínálat miatt kisebb mértékben emelkedhet a bárány felvásárlási ára a húsvéti időszakban - közölte a Juh Terméktanács az MTI-vel csütörtökön.

Emelkedhet a bárány felvásárlási ára a húsvéti időszakban

A kínálat visszaesése mögött az áll, hogy az őszi fedeztetést sokan elhalasztották az aszály következtében kialakult takarmányhiány miatt, illetve az is szerepet játszik benne, hogy az idén korán van húsvét, így kevesebb állat érte ez az értékesítési súlyt. Az ünnepi időszak előtt a felvásárlási ár 5-8 százalékkal alacsonyabb volt a tavalyi azonos időszakinál - tették hozzá.     Előrejelzésük szerint az élőállat-kivitel idén 460 ezerről 440 ezerre csökkenhet, de húsegyenértékre számolva kisebb lehet a visszaesés, mert az exporton belül a nehéz bárányok aránya ma már megközelíti az 50 százalékot. A könnyűek részesedése egy évtizede még csaknem 90 százalékos volt.

A húskivitel mennyisége valószínűleg nem változik lényegesen, a tavalyihoz hasonlóan 330-350 tonna lehet. A legnagyobb felvásárló továbbra is Olaszország, de egyre jelentősebb exportpiac Németország, Ausztria és a Közel-Kelet több állama is - közölték. A kivitel 45-50 százaléka a húsvéti, 20-25 százaléka a karácsonyi időszakba esik.     A belföldi fogyasztás évek óta csökken, az idén 2700 tonna körül alakulhat. Szűkül a termelés is, ezen egyelőre a tavaly bevezetett kiskérődző-támogatás sem változtatott. Az ágazat helyzetét takarmány- és munkaerőhiány, valamint a kedvezőtlen szerkezet is nehezíti, a magyarországi termelők csaknem 53 százaléka 50-nél kevesebb, 93 százaléka 300-nál kevesebb juhot tart - írták.     A Juh Terméktanács közölte azt is, hogy pénteken és szombaton újra fogyasztásösztönző napokat tartanak. Az idei első Bárány napokat országszerte csaknem 100 étterem és 5 budapesti áruház részvételével szervezték meg, a második szeptember 29-én és 30-án lesz.

Az érdekképviselet abban bízik, hogy az uniós támogatással létrehozott 3 éves programjuk legalább olyan eredménnyel zárul, mint a korábbi, amely 2018-tól 2020-ig évente több ezer fogyasztót ért el Magyarországon. Azt írták, várakozásuk szerint az idei húsvétot megelőző Bárány napokkal olyanokat is megszólíthatnak, akik még nem találkoztak a legegészségesebb húsfajták közé tartozó juh- és bárányhússal.

A Wizz Air június 20-ig felfüggeszti a Tel-Avivi, ammani járatokat

A közel-keleti helyzet eszkalálódása és a térség több lezárt légtere miatt a Wizz Air június 20-ig felfüggesztette a Tel-Avivba és Ammanba irányuló járatokat, és átirányítja az összes olyan járatát, amely az érintett légterek felett repülne.
2025. 06. 14. 10:00
Megosztás:

Trump kriptomilliárdossá vált? 57 millió dolláros nyereséget vallott be egy DeFi projektből

Egy újabb digitális vagyonnyilatkozat robban a médiában: Donald Trump kriptós érdekeltségei középpontban.
2025. 06. 14. 09:30
Megosztás:

OTP: Továbbra is fennmaradhat a kamatstop

Orbán Viktor miniszterelnök heti rádióinterjújában utalt a kamatstop további meghosszabbításának lehetőségére.
2025. 06. 14. 08:00
Megosztás:

Újabb vállalati együttműködéssel fejleszti a képzését a BME

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) a Ceva Animal Health állategészségügyi cégcsoport magyarországi leányvállalatával - közölte a BME pénteken az MTI-vel.
2025. 06. 14. 06:00
Megosztás:

Árplafonhoz érkezett az ingatlanpiac, tovább erősödött a jelzáloghitelpiac

A 2025 májusi adatok alapján az ingatlanpiac lendülete megtorpant, az év eleji élénk kezdést követően második hónapja folytatódik a kereslet visszaesése. A Duna House becslése szerint országosan 10 262 lakóingatlan-adásvétel történt, ami 1,5%-kal kevesebb áprilishoz, és 6,5%-kal kevesebb az előző év májusához képest. Ezzel párhuzamosan viszont a jelzáloghitelpiac tovább erősödött: a Credipass adatai szerint májusban 139 milliárd forintnyi lakáshitel realizálódott, ami 9%-kal meghaladja az áprilisi volument, és 7%-kal magasabb a tavaly májusinál.
2025. 06. 14. 05:00
Megosztás:

Nyáron érdemes társat keresni az interneten

A nyár sokak számára a feltöltődés, a szabadság és az újrakezdés időszaka. Különösen igaz ez azokra a szülőkre, akik válás vagy szakítás után most egy új életszakaszba lépnek. A gyermekek a vakáció alatt a másik szülővel is több időt töltenek, az így nyert szabadidő új lehetőségeket nyit meg számukra, hogy saját magukra, vagy akár egy új kapcsolatra koncentráljanak.
2025. 06. 14. 04:00
Megosztás:

Pár ezer forinttal elkerülhető az anyagi csőd

Az utazás tervezésekor sokan csak a szállásra és a programokra koncentrálnak, az utasbiztosítás fontossága gyakran háttérbe szorul. A korábbi évek átlagdíjai és a legnagyobb kárkifizetések azonban ékesen bizonyítják, hogy egy váratlan esemény könnyen romba döntheti a gondosan megtervezett pihenést, és komoly anyagi terhet róhat az utazóra.
2025. 06. 14. 03:00
Megosztás:

Mobilklíma vagy split klíma: melyik a jobb?

Ezeket az érveket vegye figyelembe, mielőtt dönt! Az egyre gyakoribb hőhullámok miatt már nem az a kérdés, hogy kell-e légkondicionáló a lakásba, hanem az, hogy milyet éri meg vásárolni. A mobilklíma és a split klíma mellett is szólnak pro és kontra érvek is, de a választás főként a helyszíni adottságoktól és a felhasználás módjától függ.
2025. 06. 14. 02:00
Megosztás:

Profitáljon az egészségéből! – A biomarkerek figyelése a hosszú élet új befektetése

A tőzsdéhez hasonlóan az egészségünk is érzékenyen reagál az előrejelzésekre – csak itt a biomarkerek mutatják meg az irányt.
2025. 06. 14. 01:30
Megosztás:

Pénzcsap: akár teljesen ingyenes lehet a szigetelés

Új lehetőség nyílt meg a magyar háztartások előtt az energiahatékonysági felújítások finanszírozására: az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) keretében akár teljes padlásfödém-szigetelést vagy több százezer forintos hozzájárulást lehet kapni fűtéskorszerűsítésre, homlokzatszigetelésre. A Mapei Kft. szerint a támogatás jelentős része kihasználatlan marad, mert a lakosság túlnyomó része nem is hallott róla.
2025. 06. 14. 01:00
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 65-83 éves nyugdíjasok készüljetek!

2024-től a nyugdíjelőleget már nem határozat, hanem végzés formájában állapítják meg. De vajon milyen következményekkel jár ez a módosítás a nyugdíjasok és a nyugdíjak szempontjából? Érdemes alaposabban utánajárni a kérdésnek, hiszen sokak számára lényeges lehet ez a változás.
2025. 06. 14. 00:30
Megosztás:

A Bitcoin Hyper lehet a Bitcoin forradalmi L2 blokklánca?

A Bitcoin a kriptovaluta ipar mozgatórugója, ez vitathatatlan. Az ármozgásai rendszerint az egész kripto piacot befolyásolják, ráadásul már több, mint 15 éve őrzi a címét, mint a világ legnagyobb kriptovalutája. Bár a megbízhatóságát senki sem vonja kérdőre, más területeket mindenképp van hová fejlődnie.
2025. 06. 14. 00:01
Megosztás:

Először 160-nal: új sebességrekord a MÁV-nál utasokkal

Budapest és Székesfehérvár között első alkalommal ment utasokkal óránként 160 kilométeres sebességgel vonat pénteken - jelentette be Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebookon.
2025. 06. 13. 23:00
Megosztás:

Az INA 120 millió euró osztalék kifizetéséről döntött

Az INA horvát olajipari vállalat pénteki közgyűlésén 120 millió euró (48,4 milliárd forint) osztalék kifizetéséről döntött, ez részvényenként 12 euró (4846 forint) - közölte a vállalat az MTI-vel.
2025. 06. 13. 22:00
Megosztás:

Önkéntes gyógyszerárstop: a patikák is betartják

A Magyar Gyógyszerészi Kamara bejelentette, hogy a patikák is érvényesítik a gyógyszergyártók és a nagykereskedők önkéntes árkorlátozását, így a gyógyszertárak is saját 2024. december 31-i listaáraikon, vagy annál olcsóbban értékesítik az érintett készítményeket - közölte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pénteken a Facebook-oldalán.
2025. 06. 13. 21:00
Megosztás:

Erősödött pénteken a forint

Erősödött a forint pénteken a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
2025. 06. 13. 20:00
Megosztás:

A Porsche nyolcadik éve a világ vezető luxus- és prémiummárkája

A német Porsche autómárka idén már nyolcadik éve világelső a luxus- és prémiummárka szegmensben - áll a Brand Finance brit piackutató és üzleti tanácsadó vállalat éves jelentésében. Annak ellenére, hogy a Porsche megőrizte listavezető helyét, a márka értéke egy év alatt 4,6 százalékkal, 41,1 milliárd dollárra csökkent.
2025. 06. 13. 19:30
Megosztás:

Visszhangozzák az EKB üzenetét

Újabb és újabb európai jegybankárok erősítik meg, hogy nyáron a jelenlegi szinten tarthatja a kamatot az EKB, majd ezt követően az év végén egy újabb kamatvágással lezárhatja a kamatcsökkentési ciklust.
2025. 06. 13. 18:30
Megosztás:

Szinte csak az USA-nak gyártanak iPhone-t Indiában

A Foxconn, amely a legnagyobb iPhone gyártó, március és május között az Indiában legyártott termékek 97%-át az Egyesült Államokba exportálta.
2025. 06. 13. 18:00
Megosztás:

Az AMD új chipje az Nvidia méltó versenytársa lehet

Az AMD az Advancing AI rendezvényen mutatta be MI350 sorozatú mesterséges intelligencia chipjeit.
2025. 06. 13. 17:30
Megosztás: