Emelkedtek a vezető európai részvényindexek
Folytatva a 2024. szeptember óta tartó trendet, ismét emelkedett a munkanélküliség az Egyesült Királyságban. A 2025. decemberi 5,2%-os adat már csak 0,1 százalékponttal marad el a Covid járvány alatti csúcstól. A munkanélküliség emelkedését a bérdinamika további lassulása kísérte: a novemberi 4,6%-ról 4,2%-ra lassult az éves bérnövekedési ütem. Az adatok erősítik azokat a várakozásokat, hogy a Bank of England már akár a jövő hónapban kamatot vághat. A befektetők hétfőn szinte teljes mértékben beáraztak két negyed százalékpontos kamatcsökkentést az idei év végéig, mivel az inflációval kapcsolatos aggodalmakat felváltották a munkaerő-piaci és szélesebb gazdasági kilátások miatti félelmek.
Bár az elemzők az előző két havi emelkedés után további javulásra számítottak, a februári 58,3-as német ZEW gazdasági hangulatindex csökkenést jelent az előző hónaphoz képest. Az adat üzenete, hogy az óvatosan elinduló német fellendülés egyelőre törékeny.
A hétfői 3,4%-os mínusz után kedden is jelentős forgalom mellett esett a Mol árfolyama (-1,7%). Az esés mögött több tényező húzódik meg: január 27. óta nem érkezik olaj a Barátság kőolajvezetéken, így az olajtársaság már a stratégiai készletek felszabadítását is kezdeményezte a kormánynál, illetve tengeri szállítmányok beszerzését is megkezdte. A horvát fél ugyanakkor jelezte, hogy az Adria-kőolajvezetéken orosz tengeri kőolaj szállítására nincsen mód. Technikai szempontból a december végétől február elejéig tartó ralit követő a profitrealizálás is nyomás alatt tartja a Mol árfolyamát. A Mol esése ellenére a BUX 0,4%-kal erősödött. A lengyel WIG20 1,3%-kal csökkent, míg a cseh PX50 0,1%-kal erősödött.
(Forrás: OTP Ébresztő)