Erősen indította az évet a lakáspiac

Erősen kezdte az évet a lakáspiac a tavalyi pangás után - derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amely a decemberi és a január első napjait jellemző kereslet alakulását ismerteti.

Erősen indította az évet a lakáspiac

Az ingatlanhirdetési portál az MTI-hez csütörtökön elküldött közleményében kiemelte: már decemberben 15 százalékkal nagyobb volt a kereslet, mint egy évvel korábban, január első napjaiban pedig 22 százalékkal nőtt az eladó lakások és házak iránti érdeklődések száma az egy évvel korábbihoz képest.

A kiugró kereslet nem meglepő, sok vevőjelölt várt a januártól elérhető új vagy a bővített lakástámogatási konstrukciókra, a csok pluszra és a falusi csokra - jelezte Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Az év elején különösen a budapesti lakóingatlanoknál látszik kiugróan erős kereslet, éves összevetésben 37 százalékos az erősödés. A megyei jogú, illetve a kisebb városok esetében 15, illetve 14 százalékos a bővülés. A községekben visszafogottabb, 9 százalékos volt a növekedés, de Balogh László szerint a falusi csok ezen a piacon is élénkülést hoz.

Jelenleg csaknem 150 ezer eladó lakásból és házból válogathatnak a vevők, 17 százalékkal többől, mint egy évvel ezelőtt. A legtöbb vevő a meglévő ingatlanának eladásából finanszírozza a következő otthonát, az elemzés szerint ezért a kínálat utánpótlása is folyamatos lehet 2024-ben.

A decemberben és az év elején megugró kereslet várhatóan februárban, márciusban jelenik meg az adásvételek számában. Az első negyedévben 5-8 ezer olyan adásvétel lehet, amely a lakástámogatások bevezetésének és bővítésének köszönhető - fejtette ki Balogh László.

A támogatásokat kihasználó vevők első hulláma miatt erős lesz az első negyedév, és a teljes év lakáspiaci forgalma is várhatóan erősebb lesz a tavalyinál, de még elmarad a 2021-es évtől az ingatlan.com szerint.

Az OTP Ingatlanpont ingatlanközvetítő ugyancsak csütörtöki közleményében hangsúlyozta, hogy a januártól bevezetett új, illetve megújított otthonteremtési támogatások jelentősen felpezsdíthetik a kistelepülések ingatlanpiacát, és azok a községek, kisvárosok lehetnek az új rendszer nyertesei, amelyek vonzerejét egyszerre növeli kedvezményezett helyzetük, és egy prosperáló centrumhoz való tartozásuk.

Kiemelték, a 2024-ben bevezetett csok plusz a jövőben gyermeket vállaló családok vásárlóerejét növeli akár 50 milliós, kedvezményes kamatozású hitellel. Ez az ország bármely településén felhasználható ingatlan vásárlásra, építésre vagy bővítésre. Ugyanakkor van 2630 olyan kisebb lélekszámú város és község, ahol ez kombinálható a megújított falusi csokkal, amely lakóingatlanok vásárlásához, építéséhez, bővítéséhez, illetve korszerűsítéséhez segíti maximum 15 milliós támogatással a gyerekes családokat.  

A kettőhöz még hozzákapcsolható a hagyományos, legfeljebb 11 milliós kamatmentes Babaváró hitel is - hívták fel a figyelmet.

Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője a közleményben hangsúlyozta, a vevők sokféle megoldást keresve jelenhetnek meg az állami segítséggel a falusi csokos települések piacán. A növekvő keresletnek várhatóan az is a következménye lesz, hogy az árak már rövid távon elindulhatnak felfelé.

A közleményben részletezik, hogy a falusi csok által preferált 2630 település között mintegy 300 olyan van, amelyet hivatalosan is valamely nagyobb centrumhoz kapcsolódó lakóhelyként tartanak nyilván. Ezeket az úgynevezett agglomerációs területeket nemcsak egy-egy nagyvároshoz való fizikai közelségük jellemzi, hanem az is, hogy erős kapcsolatban vannak annak gazdasági és kulturális életével, közszolgáltatásaival is.

Londoni elemzők: lekerült a napirendről a márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés

Londoni elemzők egybehangzó csütörtöki előrejelzései szerint lekerült a napirendről a piaci szereplők által eddig széleskörűen várt márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés az iráni konfliktus miatt megugrott olajárak és az ebből eredő, várhatóan újjáéledő inflációs nyomás miatt. Az új elemzői prognózisok ugyanakkor tartósan magas olajárak esetére enyhe idei világgazdasági recessziót sem zárnak ki, bár ennek csekély valószínűséget tulajdonítanak.
2026. 03. 13. 18:00
Megosztás:

Újra tombol az influenza

Influenzaszerű tünetekkel 35 400-an fordultak orvoshoz a múlt héten a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) pénteken a honlapján. Ez az adat a múlt hetet megelőző héten 45 300 volt.
2026. 03. 13. 17:30
Megosztás:

Hamis hírek – hiánypótló kötet a dezinformáció jogi szabályozásáról

A demokratikus jogállamok és a digitális nyilvánosság egyik legnagyobb jelenkori kihívásával, a dezinformációval és annak jogi szabályozásával foglalkozik a Médiatudományi Könyvek-sorozatban, a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent új kötet.
2026. 03. 13. 17:00
Megosztás:

A Tether új irányt nyit: programozható stabilcoin fizetések érkezhetnek a Bitcoin hálózatra

Új fejezet kezdődhet a Bitcoin ökoszisztémában: a világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója, a Tether jelentős befektetéssel támogatja az Ark Labs startupot. A cél egy olyan új technológiai infrastruktúra kiépítése, amely lehetővé teszi a programozható stablecoin fizetéseket a Bitcoin hálózatán, és ezzel jelentősen bővítheti a BTC pénzügyi felhasználási lehetőségeit. A projekt középpontjában az Arkade nevű új második rétegű (layer-2) megoldás áll.
2026. 03. 13. 16:30
Megosztás:

Stagnálással kezdte az évet a brit gazdaság

A várt növekedés helyett stagnálással kezdte évet a brit gazdaság.
2026. 03. 13. 16:00
Megosztás:

Drágább lesz-e az élelmiszer Magyarországon, mint tavaly nyáron?

A 2024-es és 2025-ös adatok azt mutatják, hogy az árnyomás nem tűnt el. Az időjárás és a termelési költségek mellett egyre nagyobb szerepet játszik az árfolyamkockázat. Ehhez társul a globális energiapiachoz kapcsolódó feszültség is az Irán körüli konfliktus eszkalációja után, amely világszerte megemelte az olajárakat. A mezőgazdaság esetében ez különösen fontos, mivel az üzemanyagárak emelkedése közvetlenül növeli a mezőgazdasági munkák, a nyersanyag-szállítás és az élelmiszer-logisztika költségeit. Az AKCENTA CZ szakértői hangsúlyozzák, hogy a mezőgazdasági vállalkozások számára a teljes ellátási láncot nézve – a gabonatermelőktől a feldolgozókon át a forgalmazókig – az árak nem kizárólag a terméshozamoktól függenek. Jelentős szerepe van a forint euróval szembeni árfolyamának, regionális viszonylatban pedig a cseh koronával szembeni árfolyamnak is.
2026. 03. 13. 15:30
Megosztás:

Alensa: Új üzletekkel és csúcstechnológiával a közép-európai piac élén

Európa egyik legnagyobb optikai termékeket forgalmazó kereskedője, az Alensa dinamikusan bővíti hálózatát: az év első felében közel tíz új fizikai üzletet nyit négy közép-európai országban. Ezzel párhuzamosan Magyarországon is erősíti pozícióját, ahol nemrég adták át negyedik bemutatótermüket Kecskeméten. Mindez egy olyan időszakban történik, amikor a globális trendek szerint egyre többen szorulnak szemüvegre vagy más látásjavító eszközre.
2026. 03. 13. 15:00
Megosztás:

Új kötet jelent meg a dezinformáció jogi szabályozásáról

A demokratikus jogállamok és a digitális nyilvánosság egyik legnagyobb jelenkori kihívásával, a dezinformációval és annak jogi szabályozásával foglalkozik a Médiatudományi Könyvek sorozatban, a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent új kötet - közölte a a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 13. 14:30
Megosztás:

Jelentősen visszaesett az építőipari termelés januárban

2026 januárjában az építőipari termelés volumene a nyers adatok alapján 11,4, a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 9,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 13. 14:00
Megosztás:

Nem Vitalik Buterin ötlete a „hangalapú kriptovaluta tárca pánikriasztó”

Az elmúlt napokban gyorsan terjedt egy állítás a kriptoközösségben, miszerint az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin egy titkos, hangvezérelt pánikriasztó rendszert javasolt a kriptotárcák védelmére. A rendelkezésre álló bizonyítékok azonban nem támasztják alá ezt az információt. Sem hivatalos nyilatkozat, sem fejlesztési javaslat nem utal arra, hogy Buterin ilyen megoldást tervezett volna. Az eset jól mutatja, mennyire fontos a pontos információ a kriptobiztonság területén.
2026. 03. 13. 13:30
Megosztás:

Vége a kábelkáosznak: egy eszköz válthatja ki az összes csatlakozót a tárgyalókban

Az irodai megbeszélések egyik leggyakoribb neuralgikus pontja nem a stratégiai kérdésekben való egyet nem értés, hanem a technikai felkészülés kudarca: a nem illeszkedő kábelek, a hiányzó hang vagy a lefagyó prezentációk. A szakértők szerint az irodák digitalizációjának következő lépcsőfoka nem az újabb kábelek behúzása lehet, hanem azok teljes felszámolása.
2026. 03. 13. 13:00
Megosztás:

328 millió dolláros kriptocsalás: perbe fogták a JPMorgant a Ponzi-ügy miatt

Újabb jelentős jogi ügy rázza meg a kripto- és pénzügyi szektort: egy frissen benyújtott amerikai kereset szerint a világ egyik legnagyobb bankja, a JPMorgan Chase kulcsszerepet játszhatott egy 328 millió dolláros kriptovaluta-Ponzi-rendszer működésében. A felperesek állítása szerint a csalás pénzügyi infrastruktúrája szinte teljes egészében a bank számláin keresztül működött, ami komoly kérdéseket vet fel a pénzintézetek felelősségével kapcsolatban a kriptovalutákhoz kapcsolódó csalásokban.
2026. 03. 13. 12:30
Megosztás:

A Fitch feljavította idei globális gazdaságnövekedési előrejelzését

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet a Globális Gazdasági Kilátások (GEO) című csütörtök este ismertetett jelentésében feljavította idei globális gazdaságnövekedési előrejelzését.
2026. 03. 13. 12:00
Megosztás:

Garantiqa: történelmi eredmény és stabil működés

A fix 3 százalékos kamatozású Széchenyi Kártya konstrukciók iránt továbbra is töretlen a kereslet: a hazai vállalkozások aktívan használják a kedvező finanszírozási lehetőségeket beruházásaikhoz és működésükhöz – hangsúlyozta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. sajtótájékoztatóján. A garanciaintézmény 2025-ben történelmi rekordot döntött, a kezességével biztosított hitelállomány összege soha nem látott szintet ért el.
2026. 03. 13. 11:30
Megosztás:

Találkozhatsz TRUMP elnökkel: megugrott a TRUMP mémcoin árfolyama az exkluzív esemény hírére

Lendületet kapott a Donald Trumphoz köthető Official Trump (TRUMP) mémcoin árfolyama, miután a projekt bejelentette: a legnagyobb tokenbirtokosok ismét exkluzív lehetőséget kapnak arra, hogy személyesen találkozzanak az Egyesült Államok elnökével. A hír hatására a kriptovaluta két számjegyű emelkedést produkált, ami újra ráirányította a figyelmet a politikai tematikájú kriptotokenekre.
2026. 03. 13. 11:00
Megosztás:

Fordulat a babaváró hitelnél: az év elején már olvadni kezdett az állomány

Ha minimális mértékben is, de már csökkent januárban a babaváró hitel állománya, amire eddig nem akadt példa a támogatott konstrukció eddigi, hat és fél éves történetében – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. A babaváró-portfólió zsugorodásában a fokozatosan csökkenő érdeklődés mellett szerepet játszhat az is, hogy az igénylők egyre nagyobb része válik jogosulttá a tartozás egy részének, vagy egészének elengedésére is.
2026. 03. 13. 10:30
Megosztás:

Csökken az olajár, mínuszban az ázsiai tőzsdék, gyengül a forint

Csökkent a kőolaj jegyzése péntek kora reggel az ázsiai kereskedésben arra a washingtoni bejelentésre, hogy az Egyesült Államok 30 napra mentesítette a világ országait az orosz olaj és olajtermékek vásárlásának tilalma alól. Az ázsiai tőzsdék mínuszban álltak, részben a befektetők bizonytalansága miatt a hétvége előtt. A forint gyengült a főbb devizákkal szemben.
2026. 03. 13. 10:00
Megosztás:

1,9 milliárd dolláros Bitcoin opció jár le – megmozdul a piac vagy elmarad a vihar?

Közel 1,9 milliárd dollár értékű Bitcoin opciós kontraktus fut ki ma, ami sok befektető figyelmét a kriptopiacra irányítja. Bár az opciók lejárata gyakran jelentős volatilitást okoz, a mostani esemény a megszokottnál kisebb volumenű, így kérdéses, hogy valóban képes-e komoly ármozgásokat kiváltani. Eközben a piac hangulata stabilnak tűnik, a Bitcoin pedig továbbra is a kulcsfontosságú 70 000 dolláros pszichológiai szint felett keresi a következő irányt.
2026. 03. 13. 09:30
Megosztás:

Az amerikai tízéves hozam újabb 5 bázispontos emelkedéssel 4,25% fölé ugrott

A Hormuzi-szorosban áthaladó tankerek elleni támadások és a Közel-Kelet energiainfrastruktúráját fenyegető iráni nyilatkozatok újabb 10%-kal, 100 dollár köré emelték az olajárat, am tovább növelte a feszültséget a kötvény- és devizapiacokon.
2026. 03. 13. 09:00
Megosztás:

Csütörtökön is folytatódott az esés a nyugat-európai piacokon

Csütörtökön tovább estek a nyugat-európai piacok. A STOXX 600 ismét 0,6%-kal került lejjebb. A DAX 0,2%-ot, a CAC 40 0,7%-ot, az FTSE 100 0,5%-ot veszített értékéből. A befektetők a közel-keleti háború közepette az ismét megugró olajárak miatt aggódhattak, ami újra előtérbe helyezte az inflációs félelmeket.
2026. 03. 13. 08:30
Megosztás: