Ez határozza meg az év végi céges jutalomfizetést

A versenyszférában a cégek mintegy negyede ad karácsonyi jutalmat az alkalmazottainak (26 százalék), azonban ez az arány a 250 főnél nagyobb cégeknél eléri a 72 százalékot - derül ki a MKIK GVI felméréséből.

Ez határozza meg az év végi céges jutalomfizetést

Az MTI-nek szerdán küldött tájékoztatás szerint a cégek kétharmada (68 százalék) idén nem ad karácsonyi bónuszt, míg 6 százalék mondta, hogy nem év végén, hanem év közben jutalmazta dolgozóit.

A felmérésből kiderült, hogy az év végi jutalmak gyakoriságánál cégek létszáma és a tulajdonszerkezet meghatározó, ágazati bontásban azonban nincsenek nagy eltérések. A magyar cégek negyede (25 százalék) oszt jutalmat év végén, a külföldi (rész)tulajdonú vállalkozásoknál ez az arány 45 százalék.

Évi végi juttatásra az 1-9 fős cégekben dolgozók negyede, a 10-49 fős vállalkozásoknál minden második munkavállaló számíthat, az 50-249 fős cégek esetében pedig ez az arány 63 százalék.

Ágazati bontásban az ipari (35 százalék) és kereskedelemi (34 százalék) cégek vezetik a listát, majd a szolgáltatás területén működő cégek következnek (23 százalék).

A pénzbeli bónusz a leggyakrabb jutalmazási forma, a cégek 83 százaléka él ezzel a lehetősséggel. A válaszadók mintegy harmada (32 százalék) rendez céges rendezvényt és ötből egy vállalkozás (21 százalék) természetbeni jutalmat (is) oszt - közölték.

Az egyéb juttatási formák közül leggyakrabban a SZÉP-kártya keretösszegének egyszeri, 200 ezer forintos emelését említették a válaszadó cégek, amelyre augusztus és december vége között van lehetőségük - írták.

Az elemzés az MKIK GVI októberben készített féléves konjunktúra kutatásán alapult, 1825 hazai vállalkozás megkérdezésével.

Otthonról dolgozol? Lehet, hogy rád is vonatkozik egy kötelező vizsgálat

Sokan úgy gondolják, hogy ha otthonról dolgoznak, akkor mentesülnek a szigorúbb munkavédelmi szabályok alól – pedig épp az ellenkezője igaz.
2026. 03. 25. 00:30
Megosztás:

Debrecen idén is számos kulturális és gasztronómiai eseménnyel várja a közönséget

Debrecen az idén is pezsgő kulturális és gasztronómiai központtá válik: tavasztól a nyár végéig egymást követik a város meghatározó fesztiváljai és nagyrendezvényei, amelyek sokszínű programokkal, nemzetközi fellépőkkel és különleges élményekkel várják a látogatókat - közölték a szervezők a programokat beharangozó keddi sajtótájékoztatón a debreceni Kölcsey Központban.
2026. 03. 24. 23:30
Megosztás:

Az Egyesült Államok betiltja a külföldi routerek importját

Az Egyesült Államok - meghatározott kivételekkel - betiltja a külföldi routerek importját nemzetbiztonsági okokból – közölte a Szövetségi Kommunikációs Bizottság egy kedden megjelent, de még előző napi keltezésű közleményében.
2026. 03. 24. 23:00
Megosztás:

Vezetőt vált a CIB Bank

Simák Pált Luigi Fuzio váltja a CIB Bank elnök-vezérigazgatói posztján, a szükséges felügyeleti engedélyek megszerzését követően - közölte a pénzintézet kedden az MTI-vel.
2026. 03. 24. 22:00
Megosztás:

Aláírták az üzbég atomerőmű projekt megvalósításának ütemtervét és egyidejűleg elkezdték az alapozás előkészítését a területen

2026. március 24-én Taskentben aláírták a Roszatom állami vállalat és az üzbég kormány alá tartozó Atomenergia Ügynökség, az Uzatom nukleáris és kapcsolódó területeken folytatott együttműködésének ütemtervét, valamint az atomerőmű építési szerződéséhez fűzött kiegészítő megállapodást.
2026. 03. 24. 21:30
Megosztás:

Óvatos üzenetek az MNB-től

Kamattartásról döntött a jegybank. A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton és a kamatfolyosón a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A közel-keleti helyzet miatt rendkívül óvatos üzeneteket küldtek a piacnak a döntéshozók.
2026. 03. 24. 21:00
Megosztás:

Új hajóval bővült a BRFK járműparkja

Új hajóval bővült a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság járműparkja.
2026. 03. 24. 20:30
Megosztás:

Idén az építőiparban ismét nőtt a szakemberhiány

Idén ismét nőtt a szakemberhiány az építőiparban: Magyarországon egy kivitelezőre átlagosan 56 napot kell várni, ami három nappal több mint egy évvel korábban - közölte országos kutatása alapján a Mapei Kft. kedden az MTI-vel.
2026. 03. 24. 20:00
Megosztás:

Élmények és méltóság a rászoruló gyerekeknek – a Budapest Bike Maffiát támogatja a Morgan Stanley

A Morgan Stanley elindítja az Impact Through Innovation díjat az EMEA régióban, a Budapest Bike Maffia lett az első magyarországi győztes.
2026. 03. 24. 19:30
Megosztás:

Az EU-Ausztrália megállapodás súlyos aggályokat kelt

Az európai gazdák és agrárszövetkezetek brüsszeli érdekképviselete, a Copa-Cogeca komoly aggodalmát fejezte ki az Európai Unió és Ausztrália között hétfő este bejelentett szabadkereskedelmi megállapodás miatt.
2026. 03. 24. 19:00
Megosztás:

Kibertámadás érte a holland pénzügyminisztérium informatikai rendszereit

Kibertámadást észleltek a holland pénzügyminisztérium több, alapvető működési folyamathoz kapcsolódó informatikai rendszerében - írta kedden az NlTimes hírportál a tárca szóvivőjére hivatkozva.
2026. 03. 24. 18:30
Megosztás:

MRSZ: nőtt a kommunikációs iparág forgalma tavaly

A magyar média- és kommunikációs piac forgalma tavaly 6,2 százalékkal, 758,7 milliárd forintra nőtt, de reálértéken még mindig 4,5 százalékkal elmarad a 2019-es szinttől - mondta Novák Péter, a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) elnöke kedden, a szektor évértékelő konferenciáján Budapesten.
2026. 03. 24. 18:00
Megosztás:

Tron DAO 1 milliárd dolláros AI-alapja: új korszak jöhet a kriptopénzügyben

Gigantikus lépést tett a Tron ökoszisztéma: tízszeresére növelték az AI- és stabilcoin-alapot, amely immár 1 milliárd dollárral célozza meg az autonóm pénzügyi rendszerek kiépítését. A döntés nemcsak a piacnak szóló erődemonstráció, hanem egyértelmű irányváltás is a kriptoipar jövője felé.
2026. 03. 24. 17:30
Megosztás:

Már most aszály van – tavaly is a száraz időjárás okozta a legtöbb kárt

Már az év első hónapjai is komoly kihívások elé állítják a növénytermesztőket: a januári havazások ellenére az idei az egyik legszárazabb évkezdetnek számít. Az utóbbi egy hónapban ráadásul már 10 fok körüli nappali hőmérséklet jellemző, így a munkák is korán megkezdődtek a földeken. A termelők most különösen várják az esőt, hogy a kijuttatott műtrágya se száraz talajba kerüljön. A gazdáknak ráadásul várhatóan nemcsak az aszállyal kell megküzdeniük, hiszen a tavalyi évben a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék és a jégverés is jelentős károkat okozott – derül ki a Groupama Biztosító adataiból.
2026. 03. 24. 17:00
Megosztás:

Kosz, lejárt és nyomonkövethetetlen élelmiszerek, pókhálók – súlyos jogsértések miatt zárt be üzletet és vont ki élelmiszereket a forgalomból az NKFH

Súlyos élelmiszer-biztonsági és higiéniai hiányosságokat tárt fel a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) három különböző kereskedelmi egység ellenőrzése során. A feltárt jogsértések egyértelműen rámutatnak arra, hogy a szabályok figyelmen kívül hagyása nemcsak jogi következményekkel jár, hanem közvetlen veszélyt jelenthet a fogyasztók egészségére is. A hatóság ezért minden esetben azonnali intézkedéseket hozott, hangsúlyozva, hogy zéró toleranciát alkalmaz az élelmiszer-biztonságot sértő gyakorlatokkal szemben.
2026. 03. 24. 16:30
Megosztás:

Ondo Finance áttörés: 700 millió dollár fölé ugrott a tokenizált értékpapírok piaca

Új mérföldkőhöz érkezett a blokklánc-alapú pénzügy: az Ondo Finance platformja átlépte a 700 millió dolláros TVL-t. A szám nemcsak egy rekord, hanem egyértelmű jelzés arra, hogy a valós eszközök tokenizációja (RWA) egyre inkább a kriptopiac egyik meghatározó narratívájává válik.
2026. 03. 24. 16:00
Megosztás:

Súlyos bírságok jöhetnek a cégeknek egyetlen hiba miatt, új módszerrel vadászik a NAV a rejtett nyereségre

Szintet lépett az adóhatóság a transzferárak ellenőrzésében: a NAV 2026-ban már nemcsak a dokumentációt kéri számon, hanem automatizált rendszerekkel elemzi a cégcsoporton belüli pénzmozgásokat. A transzferár – vagyis az egymással kapcsoltsági viszonyban álló cégek közötti elszámolóár – az elmúlt években a költségvetés egyik kiemelt fókuszterületévé vált.
2026. 03. 24. 15:30
Megosztás:

Saját részvényeket vásárolhat vissza az OPUS GLOBAL

Közgyűlési felhatalmazás alapján legalább 1 milliárd forint összértékben vásárolhat vissza saját részvényt az OPUS GLOBAL Nyrt. - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett kibocsátói felhívásban.
2026. 03. 24. 15:00
Megosztás:

Ethereum árfolyam támasz szintek - ETH technikai elemzés

Az Ethereum árfolyamának alakulása mögött nem csak trendek, hanem jól azonosítható technikai szintek is állnak. A támaszok megértése kulcs lehet a tudatos kereskedéshez – mégis sok befektető számára ezek a zónák továbbra is „láthatatlanok”. Megmutatjuk, hogyan értelmezd őket helyesen.
2026. 03. 24. 14:30
Megosztás:

A Circle az EU-hoz fordult: lazítanák a MiCA szabályait a stabilcoinok érdekében

A Circle szerint az Európai Unió jelenlegi kriptoszabályozása gátolja az innovációt és az intézményi elfogadást. A USDC kibocsátója most konkrét módosításokat sürget – de nem mindenki ért egyet az irányváltással.
2026. 03. 24. 13:30
Megosztás: