Ez lett az év madara 2024-ben

A kerecsensólyom lett az év madara 2024-ben - közölte szerdán a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amely szerint a faj megőrzésében óriási a magyar természetvédelem felelőssége, mert a kerecsensólyom kontinentális szinten is kiemelkedő természeti értékünk.

Az Európai Unióban élő állomány több mint 60 százaléka Magyarországon fészkel, világszinten pedig a Kárpát-medencei a faj egyetlen bizonyítottan stabil, enyhén növekvő állománya - hangsúlyozzák az MTI-hez eljuttatott közleményben, amelyben felidézik, hogy az MME 1974-es megalakulása óta kiemelt figyelmet fordít a kerecsensólyomra, ezért is lett a 2024-es MME 50 jubileumi év madara.

A kerecsensólyom nagy termetű, széles szárnyú, az egerészölyvhöz hasonló méretű és színezetű sólyom, Eurázsiában csak az északi sólyom nagyobb nála. Alapvetően ázsiai elterjedésű madár, ezen belül is elsősorban Kína, Mongólia és Kazahsztán területén él, az európai állomány zöme Magyarországon és Ukrajnában található.

Világállományát 1990-ben 17 400-28 800, 2013-ban 6100-14 900 párra becsülték, Európában ennek töredéke, mintegy 5 százaléka él. Magyarországról az 1980-as években majdnem eltűnt, akkor az ismert kerecsensólyom-párok száma alig tíz volt, az akkor kezdődő, az MME által koordinált természetvédelmi munkának köszönhetően viszont napjainkban ez a szám már 150 pár körül alakul - hangsúlyozza az egyesület közleményében.

Nyílt, pusztai élőhelyigényű fajként talajon élő, közepes termetű rágcsálókra, mint például az ürgékre, hörcsögökre, földimókusokra specializálódott ragadozó, de képes kisebb, egér termetű fajokat is elejteni. Ezek hiányában, klasszikus sólyomként viselkedve gond nélkül átvált a repülő madarak, főként a seregély- és galambméretű fajok zsákmányolására.

A sólyomféle rokonság többi tagjához hasonlóan fészket nem épít, évente egyszer költ. A sziklafalak párkányain hollók fészkét, fészekmaradványát használja, vagy pedig a csupasz párkány törmelékes talajába alakít ki a tojó egy sekély mélyedést a tojásoknak, fás élőhelyeken más közepes és nagy testű madarak, elsősorban ölyvek és sasok üres fészkeibe költözik be.

Mint felidézik, a sziklai fészkelőhelyek esetében az MME éveken át sikeresen alkalmazta az önkéntesekkel végzett fészekőrzést, majd ugyancsak fontos lépés volt az ürge védetté nyilváníttatása, illetve a rágcsálók visszatelepítése egykori élőhelyeikre.

Napjainkban a hazai állomány több mint kétharmada a nagyfeszültségű hálózat fém traverzeire telepített, úgynevezett "örök" élettartamú alumínium költőládákban, a nyestektől és az emberektől is védetten költ - olvasható a közleményben.


Már 10 évre is adnak személyi kölcsönt a bankok

Rekordot döntött a személyi kölcsönök piaca: egyre nagyobb összegeket vesznek fel a magyarok, miközben a bankok már nemcsak a hitelösszeget, hanem a futamidőt is folyamatosan növelik. Több pénzintézetnél már 10 évre is igényelhető fedezet nélküli hitel, ami újabb lépés afelé, hogy a személyi kölcsön valós alternatívája legyen az alacsonyabb összegű szabad felhasználású jelzáloghiteleknek.
2026. 07. 14. 12:00
Megosztás:

A kiéleződő közel-keleti feszültségek ellenére tartották magukat a nyugat-európai részvényindexek

A közel-keleti konfliktus hétvégi, újbóli kiéleződése aggodalommal töltötte el a befektetőket, miután az amerikai és az iráni hadsereg egymás elleni intenzív rakéta- és dróntámadásokat hajtott végre. Irán újra lezárta a Hormuzi-szorost, meglódult a nyersolaj ára, ismét előtérbe kerültek az inflációs félelmek, fűtve a kamatemelési várakozásokat.
2026. 07. 14. 11:00
Megosztás:

Tovább emelkedett a kőolaj ára kedden reggel

A hétfői erőteljes drágulás után, kedden reggel tovább nőtt a kőolaj ára a nemzetközi piacokon.
2026. 07. 14. 10:00
Megosztás:

Szilágyi Csilla szobra és a Vadvirágom projekt: fenntarthatóság és kortárs művészet a 35. Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál és annak fő tulajdonosa, a Művészetek a Vidékfejlesztési Alapítvány a 35. jubileumi fesztivál alkalmából egy teljesen megújult közterületet tervez átadni Kapolcs szívében.
2026. 07. 14. 09:30
Megosztás:

Több mint 62 ezer adózó nem tette közzé határidőre éves számviteli beszámolóját

Az idén több mint 62 ezer adózó nem tette közzé határidőre éves számviteli beszámolóját, az adóhivatal eddig több mint 42 ezer mulasztónak küldött felhívást, aki még nem kapta meg az értesítését, a napokban számíthat rá - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden az MTI-vel.
2026. 07. 14. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 14. 08:00
Megosztás:

A Nemzetközi Törvényszék ellen indít diplomáciai, külpolitikai nyomásgyakorló kampányt az Egyesült Államok

A Nemzetközi Törvényszék befolyásának visszaszorítására indít diplomáciai, külpolitikai nyomásgyakorló kampányt az Egyesült Államok Marco Rubio külügyminiszter vezetésével – jelentette be a washingtoni diplomáciai tárca hétfőn.
2026. 07. 14. 07:00
Megosztás:

A Mercedes-Benz átadta kibővített kecskeméti gyárát és megkezdte az új elektromos C-osztály sorozatgyártását

A Mercedes-Benz folytatja globális gyártási hálózatának átalakítását és ennek részeként bővíti kecskeméti telephelyén a Core és Entry kompakt szegmensbe tartozó modellek rugalmas gyártását. Július 13-án vezető döntéshozók, többek között Magyar Péter miniszterelnök és Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter jelenlétében ünnepélyes keretek között adták át az új üzemet. A Mercedes-Benz két teljesen új karosszéria- és összeszerelő csarnok megépítésével teremtette meg a vállalat történetének eddigi legátfogóbb termékoffenzívájához szükséges gyártási kapacitását. A beruházás részeként egy második présüzem, egy új, csúcstechnológiás felületkezelő üzem, valamint egy akkumulátorösszeszerelő üzem is létesült.
2026. 07. 14. 06:00
Megosztás:

Kibillent kereslet-kínálati egyensúly, növekvő eladatlan lakáskészlet

Rekordokat döntögető két év után idén fékezett a kereslet a fővárosi újlakás-piacon, miközben a beruházókat még viszi előre a lendület. A kettő eredőjeként elkezdett felhalmozódni az eladatlan lakáskészlet, így az árak további emelkedése előtt is kisebb a tér – derül ki az OTP legfrissebb, publikus beruházói és értékesítői adatokból összeállított Budapesti Újlakás Értéktérképéből.
2026. 07. 14. 05:00
Megosztás:

Legális online oldalak Magyarországon: Mit kell tudni 2026-ban?

Az online szerencsejáték piaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül Európában, és Magyarország sem kivétel.
2026. 07. 14. 04:00
Megosztás:

Szakmai mérföldkőhöz érkezett a debreceni sebészet

Újabb technológiai és szakmai mérföldkőhöz érkezett a Debreceni Egyetem (DE) klinikai központjának sebészeti klinikája: az intézmény endokrin sebészeti munkacsoportja a közelmúltban sikeresen elvégezte az első két minimálisan invazív, videó-asszisztált pajzsmirigyműtétet (MIVAT) - tájékoztatta az egyetem sajtóközpontja az MTI-t hétfőn.
2026. 07. 14. 03:00
Megosztás:

Drágul a dízel és a cseppfolyós gáz Horvátországban

Horvátországban drágul kedden a dízel, a mezőgazdaságban használt kék dízel és a cseppfolyós gáz, a benzin ára ugyanakkor nem változik - döntött hétfőn a horvát kormány.
2026. 07. 14. 02:00
Megosztás:

Ursula von der Leyen: közel 900 millió euró gyűlt össze a Gázai övezet újjáépítésére

Az Európai Bizottság kezdeményezésére több ország támogatásával 883,6 millió euró gyűlt össze a főként palesztin lakosságú Gázai övezet újjáépítésére, különösen az alapvető infrastruktúra helyreállítására - jelentette be az Európai Bizottság elnöke hétfőn.
2026. 07. 14. 01:00
Megosztás:

Kaposvárra 44 új elektromos autóbusz érkezik jövő nyárig

Negyvennégy új elektromos autóbuszt állítanak a helyi tömegközlekedés szolgálatába jövő nyárig Kaposváron, ebből kettőt hétfőn átadtak, további tizenhárom július végéig érkezik a somogyi vármegyeszékhelyre - tájékoztatott Szita Károly (Fidesz-KDNP) polgármester a Facebook-oldalára hétfőn feltöltött videóban.
2026. 07. 14. 00:05
Megosztás:

Megszünteti az üzemanyagárak korlátozását a cseh kormány

Megszünteti az üzemanyagárak korlátozását a cseh kormány - jelentette be Alena Schillerová pénzügyminiszter a hétfői kormányülés utáni sajtótájékoztatón.
2026. 07. 13. 23:00
Megosztás:

Stagnált a horvát turistaforgalom az első fél évben

Horvátországban 7,6 millió turistát és 29,5 millió vendégéjszakát regisztráltak az idei első fél évben, mindkét adat megegyezik az egy évvel korábbival - közölte hétfőn a Horvát Turisztikai Közösség (HTZ) az eVisitor rendszer adatai alapján.
2026. 07. 13. 22:00
Megosztás:

A Mercedes új gyára fontos helyet foglal el a magyar gazdaságban

A Mercedes új gyára fontos helyet foglal el mind a cég termelési láncában, mind a magyar gazdaságban, a vállalat jelenléte erősíti Magyarország beágyazottságát a globális autóipari értékláncba és bizonyítja, hogy hazánk képes hosszú távú, stratégiai jelentőségű ipari beruházások befogadására - jelentette ki Magyar Péter miniszterelnök Kecskeméten hétfőn.
2026. 07. 13. 21:00
Megosztás:

Albérlet árak 2026 június

Júniusban visszafogott drágulás következett be az albérletpiacon a KSH-ingatlan.com lakbérindex adatai szerint. Országosan 0,9, ezen belül Budapesten 1,1 százalékkal növekedtek a lakbérek havi összevetésben. Az egy évvel korábbihoz képest országos szinten 5,2, a fővárosban pedig 4,7 százalékos volt az emelkedést. A reállakbérek az előző év azonos időszakinál országosan 3,4, Budapesten 2,9 százalékkal, a 2021. évi bázisidőszakinál pedig egyaránt 17 százalékkal voltak magasabbak. „A júniusi emelkedés önmagában nem meglepő, hiszen a felsőoktatási felvételi időszak közeledtével hagyományosan élénkül az albérletpiac. Ugyanakkor az idei növekedés a 2020-as járványidőszak óta a legvisszafogottabb júniusi drágulás, ami jól mutatja, hogy az év eleje óta folyamatosan lassul a lakbérek emelkedésének üteme” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
2026. 07. 13. 20:00
Megosztás:

A Dealz-értékesítés után magasabb éves eredménnyel számol a Pepco Group

A Csoport 2026. június 3-án bejelentette, hogy megállapodott a lengyelországi Dealz üzletág értékesítéséről. Ezzel lezárult a gyorsan forgó fogyasztási cikkek (FMCG) kiskereskedelméből való stratégiai kivonulás, és létrejött a kizárólag a Pepco működésére fókuszáló üzleti modell. Ennek megfelelően az alábbi kiemelt eredmények – eltérő jelzés hiányában – a Dealz nélkül értelmezett Csoport teljesítményére vonatkoznak, vagyis a Pepco márkára és a központi funkciókra.
2026. 07. 13. 19:00
Megosztás:

Sony-bejelentés azonnali hatással: megugrott a PS5-ös játékok iránti kereslet

A Sony bejelentette, hogy 2028 januárjától nem készülnek többé fizikai lemezek új PlayStation játékokhoz. A hír azonnal érezhető hatást váltott ki a vásárlói keresésekben: az Árukereső.hu adatai szerint a PS5-ös játékok iránti érdeklődés 44,97 százalékkal ugrott meg a bejelentést követően.
2026. 07. 13. 18:00
Megosztás: