Felmérés: a könyvelők 76%-a árat emelt az elmúlt egy évben

A hazai könyvelők 76%-a árat emelt az elmúlt egy évben, a legtöbben a 10-25%-os drágítás mellett döntöttek. Az áremelés nem sokat változtatott a szakmabeliek hangulatán: több, mint kétharmaduknak hiányzik az anyagi megbecsülés. November 10-e a könyvelők világnapja, a Számlázz.hu pedig immáron második alkalommal kérdezi meg a hazai gazdasági élet nélkülözhetetlen szereplőit arról, hogyan érzik magukat.

Felmérés: a könyvelők 76%-a árat emelt az elmúlt egy évben

Függetlenként, napi 6-8 órát dolgoznak

A Számlázz.hu több mint 700 ezer vállalkozás és rengeteg könyvelő mindennapi adminisztrációját segíti szolgáltatásaival. A könyvelők nemzetközi világnapja alkalmából Magyarország egyik legjelentősebb fintech vállalata online kérdőíven érdeklődött a rendszerét használó könyvelők hangulata felől. A válaszadók többsége (74%) függetlenként dolgozik, míg 16%-uk alkalmazott, ám mellette saját ügyfelekkel is foglalkozik. A többiek jellemzően vállalati könyvelők.

A könyvelők 40%-a napi 6-8 órát tölt munkával, azonban majdnem ugyanennyien (35%) napi 9-12 órát is dolgoznak. A kérdőívet kitöltők negyede (24%) számolt be arról, hogy 4-5 órával letudja a kötelezettségeit, míg 1%-uk naponta 12 óránál is többet tölt az ügyfelek dolgaival. 

Emeltek az áraikon az elmúlt egy évben

A könyvelők azért dolgoznak, hogy mások pénzügyei rendben legyenek, azonban ők maguk nem érzik úgy, hogy anyagilag megfelelő ellentételezést kapnának munkájukért. A szakmabeliek 71%-a elégedetlen a keresetével. Kicsivel több, mint a felük (53%) szerint jobban is megbecsülhetnék anyagilag a munkájukat, 18% pedig egyáltalán nem elégedett a fizetésével.   

Ilyen szempontból nem sokat változott a világ az elmúlt egy évben. A Számlázz.hu tavaly is megkérdezte a szakmabelieket, akkor is hasonló eredmények születtek: összességében a megszólalók 72%-a mondta azt, hogy nem fizetik meg eléggé. 

A könyvelők háromnegyede emelte az árait az elmúlt egy évben, és aki nem tette, az is tervezi (21%), hogy jövőre drágít a szolgáltatásain. A legtöbben (39%) tíz-huszonöt százalék közötti emelést hajtottak végre, 37% pedig tíz százalék alatt maradt. Összesen 2% nyilatkozott úgy, hogy az elmúlt tizenkét hónapban nem emelt árat és nem is kívánja ezt megtenni.

Nagy többségük nyitott az új programokra és optimista az MI-vel kapcsolatban

Szakmai körökben gyakran felmerülő téma a mesterséges intelligencia (MI) térnyerése, a Számlázz.hu pedig kíváncsi volt, hogyan viszonyulnak a kérdéshez az érintettek. A válaszadók fele (49%) optimista és örül, hogy létezik egy technológia, amely a jövőben segítséget nyújthat a munkában.  Harminc százalék ellenben inkább tart az MI-től, mint örül neki. Kisebbségben (16%) vannak azok, akik ugyan nem ismerik ezt a technológiát, de szívesen tanulnának róla. Igen kevesen, mindössze 5% nyilatkozott úgy, hogy kimondottan fél az MI-től, mert a gépek elvehetik az emberek munkáját. 

A Számlázz.hu kíváncsi volt arra is, hogy a könyvelők mennyire követik az új lehetőségeket, azokat a programokat, alkalmazásokat, amelyek hatékonyabbá és könnyebbé teszik a munkájukat. Nyolcvan százalék pozitívan áll a kérdéshez és figyeli az új opciókat. A kérdőívben minden harmadik könyvelő úgy nyilatkozott, hogy folyamatosan nézi az új technikai lehetőségeket, mert úgy érzi, hogy ezek valódi segítséget nyújtanak. A válaszadók fele arról számolt be, hogy nyitott a segítségre, ám ha rátalált egy valóban hasznos programra, akkor arról nehezen vált át. Mindössze 7% mondta azt, hogy a régi rendszereit használja és semmi szükségét nem érzi a változásnak. 

A Számlázz.hu szolgáltatásai közül a könyvelők az alábbiakat használják leginkább: számlák csoportos letöltése (67%), könyvelői adatkapcsolat (58%), listák az ellenőrzésekhez, áfaanalitika (49%), de népszerű még a számlák archiválása, a pénzforgalmi excel táblázat, valamint a főkönyvi adatexport is.

„Fontosak számunkra a könyvelők, és nélkülük nem működhetnének a vállalkozások sem. Ahhoz, hogy tudjuk, mivel segíthetjük a legjobban a mindennapi életüket, ismernünk kell a gondolataikat és a problémáikat is. Alapelvünk, hogy a vállalkozónak és könyvelőnek is azzal kell foglalkoznia, amihez a legjobban ért, az időrabló adminisztráció terheit megpróbáljuk levenni a vállukról” - mondta el Ángyán Balázs, a Számlázz.hu ügyvezető igazgatója. „Pozitív tanulság, hogy a könyvelők döntő többsége nyitott arra, hogy a modern technológia segítségével tegye hatékonyabbá és egyszerűbbé a működését, azonban érthető, hogy nem akarnak minden hónapban új rendszerre áttérni. Hosszútávú, jól működő segítségre van szükségük” - tette hozzá Ángyán Balázs.

Miért emelkedik ma a kriptópiac?

A kriptovaluták összpiaci értéke elérte a 3,11 billió dollárt, ami mintegy 3,5%-os egynapos emelkedést és körülbelül 107 milliárd dollárnyi friss tőkebeáramlást jelent. A lendületet elsősorban az adta, hogy a Bitcoin ismét sikerrel védte a 90 000 dolláros támaszt, így elkerülte, hogy napos gyertyával ez alá zárjon, ami rögtön stabilizálta a befektetői hangulatot és magával húzta a teljes piacot. A vezető kriptovaluta közel 2,3%-ot erősödött, miközben több friss hír is tovább fokozta az aktivitást és a figyelmet a szektor iránt.
2025. 12. 12. 10:00
Megosztás:

Váratlanul csökkent a brit gazdaság teljesítménye

A szeptemberi visszaesés után váratlanul októberben is csökkent a brit gazdaság teljesítménye.
2025. 12. 12. 09:30
Megosztás:

Digitalizációs fejlesztéssorozatot indít az OPUS Energetika

Minden szegmensét érintő, komplex digitalizációs fejlesztéssorozatot indít az OPUS Energetika Csoport a Digitális Megújulás Operatív Program (DIMOP) egyik projektjének keretében. A fejlesztés célja a stabilabb, okosabb villamosenergia-elosztó hálózat, a megújuló energiaforrások integrációja és az ügyfél-elégedettség növelése, amely nemcsak technológiai, hanem szervezeti és ügyféloldali szemléletváltást is eredményez - közöle a csoport pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 12. 09:00
Megosztás:

Gyengült kissé a forint péntek reggelre

Gyengült kissé a forint péntek reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 12. 12. 08:00
Megosztás:

Idén is rekordévet zár a magyar turizmus

A 2024-es turisztikai rekord az idén már 11 hónap alatt teljesült, a szálláshelyeken regisztrált vendégek száma idén december 2-án elérte a 18 226 413-at, megdöntve ezzel a tavalyi egész éves vendégszámot, ami rekord volt - közölte a Visit Hungary Nonprofit Zrt. az MTI-vel.
2025. 12. 12. 07:40
Megosztás:

Export vezérelt növekedésére épít az Univer

A kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére is stabilan növekvő belföldi és exportpiaci keresletre reagálva új, korszerű logisztikai központtal erősíti ellátási láncát az Univer Product Zrt. Az új raktárbázis a vállalat három telephelyén gyártott késztermékek országos és külpiaci kiszolgálásának központi helyszíne lesz.
2025. 12. 12. 07:00
Megosztás:

Átadták a közmédia legrangosabb szakmai díjait

Három alapvető érték vezeti a közmédia dolgozóinak munkáját: az erkölcsi iránytű, a tiszta gondolkodás és az állhatatos szív - mondta Vitályos Eszter kormányzati kommunikációért felelős államtitkár csütörtökön a Budapest Music Centerben, ahol tíz kategóriában adták át a közmédia legrangosabb szakmai díjait.
2025. 12. 12. 06:30
Megosztás:

Vállalkozó vagy? Itt vannak a legfontosabb határidők 2026-ra, már most írd be a naptáradba

Egyéni vállalkozó vagy? Akkor már most írd fel a naptáradba ezeket a fontos jövő évi időpontokat a bevallásokkal, határidőkkel kapcsolatban. Érdemes mindent időben elrendezni, mert a késedelem bírsággal járhat. A Számlázz.hu, Magyarország egyik legnagyobb pénzügyi adminisztrációs szolgáltatója közel egymillió vállalkozóval dolgozik együtt és összeszedte, mire érdemes figyelni 2026-ban.
2025. 12. 12. 05:30
Megosztás:

Az akciók ereje: Hogyan lett a bizonytalanságból rekordköltés?

A magyarok idén bátrabban nyúltak a pénztárcájukhoz: a Black Friday és a karácsonyi vásárlási szezon a visszafogott előzetes becsléseket jóval túlszárnyalta, és a költések volumene elérte a 260 milliárd forintot. A PwC Magyarország októberi és novemberi lakossági kutatása szerint az online vásárlók stabilabbnak érzik jövedelmi helyzetüket és egyre tudatosabbak – 67% az akciók és kedvezmények alapján veszi meg a karácsonyi ajándékot, és az ünnepi költések mértéke elérheti a 340 milliárd forintot.
2025. 12. 12. 05:00
Megosztás:

Az adózást is átalakítja a mesterséges intelligencia

Világszerte a mesterséges intelligenciától (MI) várják az üzleti világot sújtó nehézségek megoldását a pénzügyi és adózási vezetők – derül ki az EY legújabb, 30 országra kiterjedő nemzetközi felméréséből. A válaszadók szerint az MI a következő két évben közel harmadával növelheti az adózási és pénzügyi területek hatékonyságát, és ötödével több erőforrást szabadíthat fel stratégiai feladatokra.
2025. 12. 12. 04:30
Megosztás:

Berobbant az Otthon Start, felejtsd el az alkut!

Ősszel a kedvezményes hitelprogram elindulásával felpörgött a lakáspiaci forgalom, ez pedig azzal is járt, hogy több alpiacon korábban soha nem látott szintre esett vissza az alku tere – derül ki az OTP Ingatlanpont által feldolgozott adatokból. A községeket kivéve minden településtípus esetében többéves mélypontra vagy sosem látott szintre esett a mozgástér az árakban, ami azt jelzi, hogy az Otthon Start nem csak Budapestet, hanem a vidéki városokat is felbolygatta.
2025. 12. 12. 04:00
Megosztás:

Kreml: a kétoldalú kapcsolatok továbbfejlesztésétől tárgyalt az orosz és a venezuelai elnök

A kétoldalú baráti kapcsolatok továbbfejlesztéséről folytatott eszmecserét telefonon Vlagyimir Putyin orosz és Nicolás Maduro venezuelai elnök - közölte csütörtökön a Kreml sajtószolgálata.
2025. 12. 12. 03:30
Megosztás:

Nagy István: az agrár-és élelmiszeripar, az élelmezésbiztonság nem lehet a politikai játéktér része

Az agrár- és élelmiszeripar, valamint az élelmezésbiztonság nem válhat a politikai játszmák részévé - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter csütörtökön Brüsszelben.
2025. 12. 12. 03:00
Megosztás:

Otthon Centrum: lassult az albérletárak drágulása

A fővárosban idén január és október között 271 ezer forint volt a téglalakások átlagos havi bérleti díja, 5,7 százalékkal magasabb a tavalyi éves átlagnál - közölte az Otthon Centrum (OC) az általa közvetített, lezárt tranzakcióinak adatai alapján az MTI-vel csütörtökön.
2025. 12. 12. 02:30
Megosztás:

A Wizz Air 60 milliomodik magyarországi utasát köszöntötte

A Wizz Air elérte a 60 milliós utasforgalmat Magyarországon, külön köszöntötték a 60 milliomodik magyarországi utasukat, aki a társaság első Tallinnba induló járatára szállt fel csütörtökön - közölte a légitársaság az MTI-vel.
2025. 12. 12. 02:00
Megosztás:

Az enyhe időben tovább erősödhettek az őszi vetések

Az elmúlt egy hétben az ilyenkor szokásosnál több fokkal enyhébb időben tovább fejlődhettek, erősödhettek az őszi vetések, amelyek számára a legtöbb helyen kellő mennyiségű nedvesség is rendelkezésre áll a talajban - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2025. 12. 12. 01:30
Megosztás:

90 milliós pályázat indul a hazai digitális játékfejlesztőknek

Dedikáltan a hazai digitális játékipari vállalkozások számára indít 90 millió forint keretösszegű inkubációs programot a Creative Hungary (korábbi nevén Magyar Divat & Design Ügynökség), az 5-15 millió forint értékű forrásra 2026. január 31-éig jelentkezhetnek a hazai játékkészítők - közölte a Creative Hungary (CH) az MTI-vel csütörtökön-
2025. 12. 12. 01:00
Megosztás:

Stratégiai megállapodást kötött a kormány és a GE HealthCare

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a kormány és a GE HealthCare, az amerikai orvostechnológiai társaság a kormány 101. stratégiai partnere - közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség csütörtökön az MTI-vel.
2025. 12. 12. 00:30
Megosztás:

J.P. Morgan és Galaxy Digital történelmet ír: Elindult az első amerikai kereskedelmi papír kibocsátás a Solana blokkláncon

A blokklánc technológia újabb mérföldkőhöz érkezett: a J.P. Morgan és a Galaxy Digital sikeresen végrehajtották az Egyesült Államok egyik első kereskedelmi papír (USCP – U.S. Commercial Paper) kibocsátását nyilvános blokkláncon, méghozzá a villámgyors Solana hálózaton. Az innováció nemcsak technológiai áttörést jelent, hanem megnyitja az utat az intézményi pénzügyi termékek új generációja előtt – stabilcoin alapú, programozható és transzparens.
2025. 12. 11. 23:30
Megosztás:

Stabilcoin-válság árnyékában – A mexikói jegybank figyelmeztetése a globális szabályozási széttagoltságra

Miközben Latin-Amerika több országa egyre gyorsabban halad a kriptovaluták elfogadása felé, Mexikó jegybankja óvatosságra int. A legfrissebb pénzügyi stabilitási jelentés szerint a stabilcoinok térnyerése komoly kockázatokat hordoz – különösen a globális szabályozási eltérések és a piaci koncentráció miatt. A Banxico szerint összehangolt nemzetközi fellépés nélkül akár a hagyományos pénzügyi rendszer is meginoghat.
2025. 12. 11. 23:00
Megosztás: