Felülmúlta a várakozásokat a svájci GDP

A harmadik negyedévben a várakozások feletti mértében javult a svájci gazdaság teljesítménye, elsősorban a vendéglátóipari ágazat nagyobb hozzájárulásának köszönhetően.

Felülmúlta a várakozásokat a svájci GDP

A szövetségi statisztikai hivatal pénteki jelentése alapján Svájcban a GDP az előző negyedévhez képest reálértéken, szezonális kiigazítással 1,7 százalékkal nőtt a második negyedévi 1,8 százalékos negyedéves növekedés után. Elemzők alacsonyabb, 1,6 százalékos bővülést várak a harmadik negyedévre.
    
Éves bázison a harmadik negyedévben 4,1 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék, lassabban a második negyedévi 8,6 százaléknál, de felette a 3,2 százalékos elemzői várakozásoknak.
    
Összességében a svájci gazdaság bruttó hazai terméke az idei harmadik negyedében már egy százalékkal haladta meg a koronaválság által nem érintett utolsó bázist, a 2019-es negyedik negyedévit.
    
A nyár folyamán már jórészt nem voltak érvényben a vírusvédelmi korlátozások, így a gazdasági teljesítmény növekedéséhez leginkább a korábbi korlátozások által leginkább érintett ágazatok járultak hozzá. A vendéglátás hozzáadott értéke például 110,8 százalékkal emelkedett a harmadik negyedévben az előző negyedévihez képest, de a válság előtti bázistól ezzel együtt is jelentősen elmarad még. Az ágazat a második negyedévben 37,7 százalékos növekedést mutatott, az első negyedévi 45,5 százalékos csökkenés után.
    
A szórakoztató és szabadidő ágazati szolgáltatások hozzáadott értéke 24,5 százalékkal nőtt. A feldolgozóipar teljesítménye 2,0 százalékkal, a közlekedésé pedig 4,4 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben negyedéves bázison.
    
A kereskedelem hozzáadott értéke 3,9 százalékkal csökkent, ezen belül is a kiskereskedelemé 4,1 százalékkal. Ez a csökkenés azonban a "normális" szintre való visszatérést jelzi az előző negyedévi növekedésből, ami a korlátozások során elhalasztott kereslet pótlása következtében jött létre.
    
A lakossági fogyasztás 2,7 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben. A termékexport 2,3 százalékkal nőtt, a szolgáltatások exportja 2,2 százalékkal csökkent. Az import 3,1 százalékkal bővült, ezen belül a termékeké 3,2 százalékkal, a szolgáltatásoké 2,9 százalékkal.
    
Az egy évvel korábbit a lakossági fogyasztás 2,1 százalékkal haladta meg a harmadik negyedévben. A termékexport 8,8 százalékkal állt magasabban az egy évvel korábbinál, a szolgáltatásoké pedig 14,3 százalékkal. A termékimport 4,2 százalékkal, a szolgáltatások importja pedig 14,1 százalékkal emelkedett.


Mire számíthatnak a befektetők kedden?

Vegyes elmozdulásokat láttunk ma reggel az ázsiai-csendes-óceáni tőzsdéken; a vezető indexek közül a japán Nikkei225 napközben új csúcson is járt. A várakozásoknak megfelelően 1995 óta nem látott szintre, 1,00%-ra emelte az alapkamatot mai ülésén Bank of Japan Monetáris Tanácsa, ezt megelőzően tavaly decemberben emelték a kamatot. A ma reggel publikált kínai konjunktúra adatok vegyes képet mutatnak a gazdaságról; a kiskereskedelmi forgalom több mint három év után először esett, a beruházások is zsugorodtak, miközben az ipari termelés bővült. A nyersolaj jegyzése tovább esett a ma reggeli kereskedés alatt.
2026. 06. 16. 10:00
Megosztás:

Kevéssel estek a fejlett piaci kötvényhozamok

A közel-keleti konfliktussal kapcsolatos kedvező hírek ellenére a fejlett gazdaságok kötvény és devizapiacain a kezdeti optimizmusból alig maradt valami.
2026. 06. 16. 09:30
Megosztás:

Emelkedéssel zárták a hétfői kereskedést a vezető Wall Street-i indexek; esett a nyersolaj jegyzése

Emelkedéssel zárták a hét első kereskedési napját a Wall Street-i indexek, ahol Európához hasonlóan az Egyesült Államok és Irán között körvonalazódni látszó megállapodás fűtötte a befektetői kedvet.
2026. 06. 16. 09:00
Megosztás:

A hétvége kedvező hírei nyomán optimista hangulatban zajlott a hétfői kereskedés a vezető európai részvénypiacokon

A közel-keleti konfliktus lezárásának első lépéseként pénteken megkötendő megállapodás ígéretére többségében emelkedtek a vezető európai indexek.
2026. 06. 16. 08:30
Megosztás:

A Polygon az afrikai stabilcoin-fizetések élére tör: olcsóbb és gyorsabb pénzküldést hozhat a kontinensre

A Polygon újabb jelentős lépést tett a globális fizetési infrastruktúra kiépítése felé. A blokklánc-hálózat stratégiai együttműködésre lépett a DPTPay-jel annak érdekében, hogy gyors és rendkívül alacsony költségű stabilcoin-alapú fizetési rendszert vezessen be Afrikában.
2026. 06. 16. 08:00
Megosztás:

Az euróövezet hiánnyal zárta külkereskedelmét áprilisban

Áprilisban deficittel zárta külkereskedelmét az euróövezet az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn közzétett első becslése alapján.
2026. 06. 16. 07:30
Megosztás:

Évek óta nem láttunk ilyet a lakáspiacon: egy megye kivételével mindenhol visszaestek az árak

Évek óta nem történt olyan a lakáspiacon, mint idén májusban, amikor a hirdetési átlagárak nominálisan is csökkenni kezdtek. A zenga.hu adatai szerint országosan 2,3 százalékkal alacsonyabb volt a meghirdetett ingatlanok átlagára májusban, mint áprilisban, ami az éves drágulási ütemet is jelentősen lassította. A folyamat szinte az egész országot érintette, egyetlen megye kivételével mindenhol csökkentek az árak havi összevetésben – derül ki a Zenga Ingatlan Radar legfrissebb, júniusi számából.
2026. 06. 16. 07:00
Megosztás:

A Mediaworks szervezeti és portfólió-átalakításra készül

A Mediaworks Hungary Zrt. modernizációs célú szervezeti és portfólió-átalakítást hajt végre, amely a működési struktúra megújítása mellett létszámot érintő változásokkal is jár - közölte a cég hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 16. 06:30
Megosztás:

Az EU és Ukrajna megnyitotta a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját

Az Európai Unió és Ukrajna megnyitotta a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját, azt a klasztert, amely az uniós tagság alapvető értékeit és intézményi követelményeit foglalja magában - közölte hétfőn az uniós tagállamokat tömörítő Tanács.
2026. 06. 16. 06:00
Megosztás:

Óriásit ugrott a lakosság hiteltartozása, most először lekörözte már a cégekét is

Bődületes mértékben nőtt a lakosság hitelállománya egy év alatt, ami a BiztosDöntés.hu elemzése szerint nagyrészt az Otthon Start megjelenése óta eltelt időszak piaci szárnyalásával magyarázható. A 20 százalékot közelítő bővülés hatására rekordméretűre ugró adóssággal a lakosság már megelőzte a vállalatokat is.
2026. 06. 16. 05:30
Megosztás:

A Liszt Ferenc Repülőtér térsége Budapest egyik legkeresettebb logisztikai lokációja

A WING Industrial új csarnokfejlesztést indít a vecsési logisztikai és ipari parkjában. Az épület tervezése és kivitelezése teljes egészében a hosszú távra szerződött bérlő egyedi funkcionális és műszaki elvárásai szerint történik. Így a park teljes területe beépítésre kerül, és továbbra is teljes kihasználtság mellett működik.
2026. 06. 16. 05:00
Megosztás:

Milliós állami támogatás járhat a lakáshitel-törlesztéshez

Egy tavalyi jogszabálymódosítás nyomán még népszerűbbé vált az egészségpénztári megtakarítások lakáshitel-törlesztésre történő felhasználása. Ehhez számottevő, hosszútávon akár több millió forintot kitevő állami támogatás is járhat, sőt, a befizetésekből az adóstárs is azonnal törleszthet. Mindennek az ügyintézésére immár létezik egy kényelmes, egyszerűen igénybe vehető megoldás.
2026. 06. 16. 04:00
Megosztás:

A Samsung SDIH a gödi lakosokkal együttműködve valósítja meg környezetvédelmi akciótervét

A Samsung SDI Hungary (SDIHU) átfogó intézkedéscsomag megvalósítását jelentette be, amellyel erősíteni kívánja az együttműködést Göd lakosságával a várost érintő környezetvédelmi és zajvédelmi kezdeményezések kapcsán.
2026. 06. 16. 03:00
Megosztás:

Strukturális fordulat előtt állhat a budapesti irodapiac

A budapesti irodapiacon növekedhet az igény a jó minőségű, modern irodákra, ami a beruházásokat is élénkítheti, az üresedési ráta Magyarországon akár 10 százalék alá is csökkenhet, ám a mesterséges intelligencia terjedése már középtávon is kockázatot jelent - áll Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászának az MTI-hez hétfőn eljuttatott elemzésében.
2026. 06. 16. 02:30
Megosztás:

Bírságok tömkelege lesz postázva: pár napja maradt a kertes házak tulajdonosainak

A kerítés mögött burjánzó gaz nem magánügy: ha parlagfű nő benne, a hatóság szerint már közegészségügyi kockázat. A következő hetekben sok kertes ház, telek, zártkert és elhanyagolt udvar tulajdonosa szembesülhet azzal, hogy a „majd hétvégén lekaszálom” hozzáállás akár több százezer forintos, nagyobb területnél milliós következménnyel járhat.
2026. 06. 16. 02:00
Megosztás:

Fordulat a devizaváltásban – Az idei nyaraláshoz már a hazai bankoknál kaphatunk olcsóbban eurót?

Hosszú éveken át élt alapvetésként a köztudatban, hogy ha euróra vagy más külföldi pénznemre van szükségünk, a neobankok kínálják a legolcsóbb megoldást a középárfolyamos váltással. A hazai bankszektor azonban felvette a kesztyűt: ma már több hagyományos pénzintézet is olyan konstrukciókat kínál, amelyek bizonyos keretek között nemcsak versenyképesek, hanem konkrétan olcsóbbak is lehetnek a fintecheknél – áll a money.hu legfrissebb elemzésében.
2026. 06. 16. 01:30
Megosztás:

Sok készpénzt tartasz otthon? Baj lesz belőle!

Sokan még mindig úgy érzik: az a pénz van igazán biztonságban, amit otthon, kézzel fogható formában tartanak. Egy boríték a fiók mélyén, néhány köteg bankjegy a szekrényben, „vészhelyzeti tartalék” a matrac alatt – ismerős megoldások ezek.
2026. 06. 16. 01:00
Megosztás:

Közel 41,5 milliárd forint értékű hálózatfejlesztési beruházást zárt le az OPUS TITÁSZ

Az OPUS TITÁSZ közel 41,5 milliárd értékű villamosenergia-hálózatfejlesztési beruházást valósított meg az EU és a kormány Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének (RRF) 50 százalékos vissza nem térítendő támogatásával a Széchenyi Terv Plusz keretében - közölte a társaság az MTI-vel hétfőn.
2026. 06. 16. 00:30
Megosztás:

Megújul a népligeti buszállomás utastájékoztatási rendszere

Ezekben a hetekben teljesen megújul a Népliget autóbusz-állomás utastájékoztatási rendszere, majd a munka később más, nagy forgalmú állomásokon folytatódik - jelentette be a közlekedési és beruházási miniszter hétfőn a Facebookon.
2026. 06. 15. 23:30
Megosztás:

A visegrádi országok képviselőivel egyeztetett a külügyminiszter

Orbán Anita külügyminiszter a visegrádi országok (V4) külügyi képviselőivel egyeztetett Luxemburgban, az uniós Külügyek Tanácsa ülése alkalmából hétfőn.
2026. 06. 15. 23:00
Megosztás: