Fordulatot nem, de átrendeződést hozhat 2023 a fővárosi újlakás-piacon

Bár már sokan számítanak akár árcsökkenésre is a honi lakáspiacon, a fővárosi újépítésű ingatlanok tekintetében aligha jellemzi ez a jövőt. Az OTP legfrissebb Budapesti Újlakás Értéktérképe ugyan jelentős visszaesést mutat éves szinten a tavalyi vásárlások számában, ám ez sem állította meg az áremelkedést. Sőt, Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője szerint több tényező is arra utal, hogy e téren továbbra se következik be gyökeres fordulat.

Fordulatot nem, de átrendeződést hozhat 2023 a fővárosi újlakás-piacon

A fővárosi újépítésű társasházi lakások forgalma 2022 első felében még hozta az előző évek átlagát, ám június után már jelentős volt a visszaesés – derült ki a héten publikált OTP Budapesti Újlakás Értéktérképének adataiból. Az év első hat hónapjában 3800, a másodikban 2100 tranzakciót regisztráltak, így az éves forgalom mintegy 30 százalékkal múlta alul a 2021-est. Ez a visszaesés azonban nem rántotta magával az árakat, sőt, azok továbbra is emelkedni látszanak. A 2024-es átadásra szánt, jelenleg értékesítés (és többnyire építés) alatt álló lakások átlagos négyzetméterára – az OTP Jelzálogbank adatbázisa szerint – mintegy 1,5 millió forint, ami 25 százalékos éves drágulást jelez.

Az adatok szerint a beruházók óvatosan reagáltak a piaci környezet megváltozására. Noha 2022-ben az előző évinél mintegy 15 százalékkal kevesebb új lakást vittek a piacra, egyelőre nem álltak le teljesen az új projektek indításával. „Noha több beruházó inkább kivár az értékesítés kezdetével, minthogy az árból engedjen” – magyarázza Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. „ugyanakkor számíthatnak arra is, hogy a következő ősszel nagyobb lesz a kereslet az energiahatékony lakásokra.”

Az elemző szerint ugyan csak egy kisebb korrekciót láthattunk tavaly a beruházók részéről, de a következő hónapok közöttük is újraoszthatják a pozíciókat. „A lehetséges kockázatok nagyobb súllyal érinthetik a kisebb beruházókat, akik gyorsabban tudnak reagálni, míg a nagyok merészebbek és őket a projektméret adta lendület is viszi előre, hiszen változatlanul jelentenek be, illetve készítenek elő többszáz lakásos nagy projekteket.” 

A szakértő szerint jó lehetőség adódik most a piacszerzésre is. Ugyanezt lehetett látni 2008 után: azon kevesek, akik mentek előre a válságos évek alatt, azok megerősödve lovagolhatták meg aztán a fellendülési hullámot is. Ez az átrendeződés azzal is járhat, hogy a következő években ott lesz viszonylag bővebb az újlakás-kínálat, ahol kedvezőek a helyi adottságok a nagyobb beruházók nagy projektjeihez. E tekintetben, a fővárosban már így is elég nagyok a különbségek. A 2022-ben átadott 6330 újlakás több mint felén mindössze három kerület osztozik: a XIII. (2110), a IX. (780) és a XI. (670). Ezzel szemben tizenhárom olyan kerület is akadt tavaly, amelyben a 100-at sem érte el ezek száma. Közülük az I., az V. és a VII. kerületben egyáltalán nem adtak át új lakást tavaly.

A beruházók helyzetét segítheti, hogy elég sokáig várhatnak a számukra legígéretesebb időpontra az elkészült lakások értékesítésével. A kedvezményes, 5 százalékos áfát akár 2028 végéig, a BB energiahatékonysági követelmény teljesítése alóli felmentést pedig akár 2024 júniusáig is kihasználhatják.

Az árak csökkenése ellen hathat az a körülmény is, hogy eddig nem halmozódtak fel a beruházóknál nyomasztóan nagy eladatlan készletek. Az OTP Budapesti Újlakás Értéktérképe szerint idén januárban mindössze 640 már elkészült újlakást kínáltak a fővárosban. (Aki azonnali költözéshez keres megoldást, az a XIII. kerületben 180, a XI.-ben 150, a VIII.-ban 80 ajánlat közül választhatott.) Bár ez a 640 darabos januári eladatlan készlet 2014 óta a negyedik legnagyobb féléves volumen, mégsem tekinthető különösebben drámainak. „A válság idején, 2009 végén ez a mutató elérte a 3800-at is, és a következő két évben is 3000 felett maradt" – emlékeztet az elemző.

A lehetséges jövőkép akkor sem feltétlenül borús, ha a kereslet oldaláról vizsgáljuk a fővárosi újlakások helyzetét. Új ingatlan vásárlása mellett szóló érv lehet az igénybe vehető adókedvezmények (az általános 5%, illetve a rozsdaövezeti teljes visszatérítés) mellett a kapcsolódó családtámogatások év végi meghosszabbítása is. Utóbbiak közül például a CSOK-os illetékmentesség és az áfa-visszaigénylési jogosultság növelheti az újlakások vonzerejét.

A rezsiköltségek emelkedése és ezzel a fenntarthatósági szempontok átértékelése is javíthatja a beruházók piaci pozícióját. Míg tavaly a Zöld Otthon Program támogatott hitele pörgette az újlakások piacát, most az növelheti az irántuk való keresletet, hogy ezen ingatlanok eleve alacsonyabb fenntartási költségeket ígérnek.
Ilyen körülmények között felvetődik a kérdés, hogy meddig emelkedhetnek még az újlakás-árak? Valkó Dávid szerint, ha ezt nem is tudjuk most megmondani, a jelenlegi piaci környezet azt valószínűsíti, hogy most egy ideig ritkábban dőlnek majd rekordok, s inkább a fővárosi újlakás ársáv alja zárkózhat majd feljebb, közelebb az átlaghoz.

Emellett a potenciális vásárlók számára lehet hasznos információ, hogy az új lakások esetében is a korábbiakhoz képest jelenleg nagyobb lehetőség van áralkura, illetve az akciók is megjelennek, amiket érdemes lehet kihasználni.

Idén is megismételheti a tavalyi 20%-os növekedést a régió ingatlanbefektetési piaca

Idén az európai átlagnál erősebb befektetői lendületet mutat a közép-kelet-európai kereskedelmi ingatlanpiac, miközben a piaci szereplők a tranzakciós aktivitás élénkülésére és fokozott eszközforgásra készülnek. A világ legnagyobb kereskedelmi ingatlanszolgáltató és befektetési vállalatának felmérése alapján a régióban aktív befektetők magasabb kockázatvállalási hajlandósággal, erőteljesebb vásárlási szándékkal és kedvezőbb makrogazdasági pénzügyi feltételekre építve képzelik el stratégiáikat.
2026. 02. 13. 07:00
Megosztás:

Ezek a használt autók most a magyar vevők kedvencei

Megjelent a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal januári közös statisztikája. Az adatok alapján a hazai használtautó-piacon egyre markánsabban a középkategória válik meghatározóvá, a piac súlypontja a 2,5–10 millió forintos árkategóriák felé tolódik. Ezzel párhuzamosan a dízelmodellek részesedése csökkent, az elektromos és hibrid autók kínálata kétszámjegyű ütemben bővült, a hibridek újra a legmagasabb átlagáron szerepelnek, miközben a modellranglistán is több jelentős helycsere történt az elmúlt egy évben.
2026. 02. 13. 06:30
Megosztás:

Tényleg ott drágulnak a lakások, ahol sok munkahely van?

Logikus felvetés, hogy ahol magas a munkanélküliség, elvándorolnak az emberek, ott alacsonyabbak a lakásárak is és kevésbé szívesen költöznek oda máshonnan. Az OTP Ingatlanpont szakértői annak próbáltak utánajárni a statisztikák alapján, hogy valóban van-e ezen tényezők között erős összefüggés.
2026. 02. 13. 06:00
Megosztás:

Toborzási válságban a cégek titkos fegyvere: Műegyetemi Állásbörze

A munkaerőpiac ma drága és kiszámíthatatlan – a műszaki és technológiai tehetségekért folytatott verseny élesebb, mint valaha. Március 10–11-én a tavaszi, Műegyetemi Állásbörze valódi találkozási pontot biztosít a hallgatók és a cégek között, ahol a személyes beszélgetések, valamint a bmejob.hu segítségével a toborzás gyorsabb, célzottabb és hatékonyabb, mint bármely online hirdetés.
2026. 02. 13. 05:30
Megosztás:

Országos Kereskedelmi Szövetség szerint az árrésstop nem tudja kezelni a drágulást

Az árrésstop alkalmatlan az áremelkedés kezelésére, erre csak az egészséges verseny képes - közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSz) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 13. 05:00
Megosztás:

Az egyik legdrágább hiba megtakarításnál, ami miatt 30%-kal többet fizetsz

Sokan úgy gondolják, hogy a nyugdíjas éveikre gyűjtve a lehető legbiztonságosabb befektetési stratégiát kell választaniuk. A matematika azonban azt mutatja: ez a döntés akár 30 százalékkal többet vehet ki a zsebedből.
2026. 02. 13. 04:30
Megosztás:

Vény nélkül kapható gyógyszerek piacát vizsgálja a GVH

Egyes piaci szereplők versenykorlátozó magatartása, illetve erőfölénnyel való visszaélése hozzájárulhat a vény nélkül kapható gyógyszerek magas árához – ezt gyanítja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A GVH ezért egyszerre két versenyfelügyeleti eljárást is indított, melyekben érintett gyógyszernagykereskedő cég, patikahálózat-üzemeltető, illetve több gyógyszergyártó vállalkozás is.
2026. 02. 13. 04:00
Megosztás:

Trump-közeli WLFI berobban: elindul a World Swap, új korszak jöhet a nemzetközi pénzátutalásokban

A kriptoszektor újabb ambiciózus szereplővel bővül: a Donald Trump családjához köthető World Liberty Financial bejelentette a World Swap nevű deviza- és remittance (nemzetközi pénzátutalási) platform elindítását. A projekt célja, hogy radikálisan csökkentse a határokon átnyúló utalások költségeit, miközben közvetlen versenyre kel a hagyományos bankokkal és pénzforgalmi szolgáltatókkal. A bejelentés ugyanakkor etikai kérdéseket is felvet a Trump Organization üzleti kapcsolatai miatt.
2026. 02. 13. 03:30
Megosztás:

450 milliós fejlesztés javítja az erdők állapotát az Őrségi Nemzeti Parkban

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 450 millió forint uniós támogatásból teszi lehetővé, hogy az erdők természetességi állapota javuljon, egyes erdőrészletekben megszűnjön az emberi beavatkozás, és az erdők fejlődése a természetes erdődinamikai folyamatok szerint történjen - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint a tárca természetvédelemért felelős államtitkára az Őriszentpéteren tartott projektnyitó eseményen.
2026. 02. 13. 03:00
Megosztás:

Leginkább a köztársasági elnökben bíznak a csehek

Petr Pavel államfő a legmegbízhatóbb politikus a csehek szerint, 62 százalékuknak van bizalma benne - derült ki az akadémiai CVVM közvélemény-kutató intézet országos felméréséből, amelynek eredményét csütörtökön hozták nyilvánosságra Prágában.
2026. 02. 13. 02:30
Megosztás:

Alkotmányban rögzítenék a szabad vasárnapot - De vajon miért?

Jakov Milatovic montenegrói elnök az alkotmányban rögzítené, hogy vasárnap legyen munkaszüneti nap, miután az alkotmánybíróság korábban megsemmisített egy erre vonatkozó törvényt.
2026. 02. 13. 02:00
Megosztás:

Miért zuhant a gyémánt ára 80%-kal? Itt a megoldás!

Az idei Valentin-nap minden bizonnyal a szerelem eddigi legköltségesebb ünnepe lesz. Ha valaki a klasszikus „szerelmi háromszöget” tervezte – egy doboz prémium praliné, minőségi kávé és egy ékszer –, akkor a pénztárcája most alapos „korrekción” megy keresztül.
2026. 02. 13. 01:30
Megosztás:

Jogszabályi döntés! Így lehet kerítést építeni Magyarországon a szomszédok között

Az alábbi összefoglaló a hatályos magyar jog alapján mutatja be, hogy két szomszéd között kié a kerítés, kinek mi a kötelezettsége, és milyen országos / helyi szabályok vonatkoznak a kerítés magasságára, kialakítására, anyagára.
2026. 02. 13. 01:00
Megosztás:

Meglepődsz, ha Revolut kártyádat bedugod egy automatába!

Február 1-jétől jogszabály-módosítás eredményeként megduplázódott a magyarországi ATM-eknél díjmentesen felvehető készpénz összege: a korábbi 150 ezer forintos határ 300 ezer forintra emelkedett. Bár ez az előírás nem kötelező a fintech szolgáltatókra – így a Revolutra és a Wise-ra sem –, mindkét cég gyorsan alkalmazkodott a változáshoz.
2026. 02. 13. 00:30
Megosztás:

António Costa: Európának versenyképesebb és ellenállóbb gazdaságot kell építenie

Európának versenyképesebb és ellenállóbb gazdaságot kell építenie, amely "előmozdítja jólétünket, minőségi munkahelyeket teremt és biztosítja az energia megfizethetőségét" - jelentette ki az uniós tagországi vezetőket tömörítő Európai Tanács elnöke a belgiumi Bilzenben csütörtökön.
2026. 02. 12. 23:30
Megosztás:

Az új KRESZ már az óvodában, iskolában elkezdődik

Rendhagyó programmal folytatódott az új KRESZ-tervezet véleményezésére indított workshop-sorozat, csütörtökön a résztvevők arról egyeztettek, hogyan támogatható a leghatékonyabban a közlekedésre nevelés és oktatás, illetve milyen feladatai lesznek a közlekedésre felkészítésnek a KRESZ megújítása esetén - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (EKM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 12. 23:00
Megosztás:

Elfogadták a hódmezővásárhelyi önkormányzat költségvetését

23,248 milliárd forintos főösszeggel elfogadták a hódmezővásárhelyi önkormányzat idei költségvetését a közgyűlés csütörtök ülésén.
2026. 02. 12. 22:30
Megosztás:

Malajzia 2026-ban élesben teszteli a ringgit stabilcoint – Jön a szabályozott digitális pénz korszaka?

Malajzia központi bankja kontrollált környezetben indítja el a ringgit-alapú stabilcoinok és tokenizált betétek tesztelését 2026-ban. A fókusz a nagykereskedelmi és határon átnyúló fizetéseken lesz – a lépés pedig akár a wholesale CBDC bevezetésének előszobája is lehet.
2026. 02. 12. 22:00
Megosztás:

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 12. 21:30
Megosztás:

Indul a Medtech Kórházi Inkubátor Program

Elindul a Medtech Kórházi Inkubátor Program, amely fókuszában az orvosok által létrehozott innovációk felkarolása áll - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára csütörtökön a Facebook-odalán közzétett videójában.
2026. 02. 12. 21:00
Megosztás: