Gerlaki Bence: a harmadik országokból érkező árú dömping felforgatja Európa e-kereskedelmi piacát

A mai napon Egerben megkezdődött a Magyar Vámügyi Szövetség őszi konferenciája, amelynek témáját a vám, adó, logisztika és környezetgazdálkodás aktuális kérdései képezik. Az eseményen Gerlaki Bence adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkár hangsúlyozta: a fogyasztás bővülése továbbra is a gazdasági teljesítmény egyik motorja.

Gerlaki Bence: a harmadik országokból érkező árú dömping felforgatja Európa e-kereskedelmi piacát

A legfrissebb adatok alapján az online vásárlások volumene kétszámjegyű ütemben bővül, a kiskereskedelmi forgalom pedig immár 21 hónapja növekszik. A fogyasztási adatokból jól látszik, hogy a háztartások vásárlóereje erősödik, és az online csatornák szerepe évről évre nő a teljes fogyasztásban.

Ehhez járul hozzá, hogy hazánk az EU 4. legnagyobb e-kereskedelmi elosztóközpontja, amely jelentős bevételi forrás import áfában, és a vámok terén. Az államtitkár továbbá ismertette a hazánk e-kereskedelmét meghatározó tényezőket, valamint azt, hogy mit várhatunk az EU vámreformjától.

Az e-kereskedelem 2.000 milliárd forintos piacot jelent Magyarországon, aminek mintegy negyede már harmadik országokból (elsősorban Kínából) származó termék. 2024-ben ez az érték 80 százalékkal nőtt, így megközelítette az 500 milliárd forintot, ami az idei 30 százalékos bővülést követően már 600-700 milliárd forintos forgalmat fog jelenteni.

A bővülés nem csak hazánkban látványos, a teljes EU piacán tetten érhető a harmadik országból származó termékek beáramlása: 2023-ban 2,3 milliárdos, míg 2024-ben már 4,6 milliárdos árutétel érkezett az EU-ba, túlnyomórészt Kínából. Hazánk 2021-től elosztóközponti szerepet tölt be az e-kereskedelmi forgalomban, 2024-ben a NAV vámkezelte az EU-ba érkező áruk 11 százalékát, a csomagok háromnegyede azonban más európai célországba tart. A felgyorsult tempót jelzi, hogy mára Magyarországon 4 árunyilatkozat feldolgozása zajlik másodpercenként, a csomagok 96 százaléka a Liszt Ferenc repülőtérre érkezik.

Az eseményen az államtitkár részletesen bemutatta az Európai Unió vámreformjának lépéseit: az EU-s központi vámhatóság (EUCA) létrehozását, az egyesített adatbázis és az egységes központi rendszer kifejlesztését, a 150 eurós vámmentes értékhatár eltörlését és a kezelési díj bevezetését, a tarifálás egyszerűsítését, valamint az import áfa szabályok felülvizsgálatát.

A „kezelési díj” bevezetése és a 150 eurós értékhatár eltörlése a harmadik országból érkező, kisebb értékű küldemények kezelését átláthatóbbá, igazságosabbá és költségarányosabbá tenné. Ezzel csökkenne a vámhatóságokra nehezedő teher, a díj bevezetése emellett a hagyományos kereskedelem versenyképességét is erősítené.

Gerlaki Bence kiemelte az EUCA felügyeleti szerepének erősítését, amely hosszú távon az uniós vámrendszer egységességét és versenyképességét garantálja majd. Lényeges fejlesztés lesz továbbá az uniós szintű vámadat központ, ami a jelenlegi vámügyi informatikai rendszereket fokozatosan integráló és felváltó új megoldásként a 27 tagállami rendszer informatikai környezetét alakítja a szolgáltatások központosított rendszerévé.

Az államtitkár végezetül felhívta a figyelmet arra, hogy az Országos Fogyasztóvédelmi Konferencián bemutatott 7 elemből álló cselekvési terv egyik eleme a fokozottabb vámhatár-ellenőrzés lesz. Ennek keretében a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság a NAV-val közösen fokozni fogja piacfelügyeleti jelenlétét a magyar és az európai uniós polgárok védelme érdekében.


Erősödött a forint árfolyama csütörtök reggelre

Erősödött a forint csütörtökön reggel a főbb devizákkal szemben a szerda esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 07. 07:35
Megosztás:

Huszonnyolc új tagja van a vatikáni svájci gárdának

A pápa testőrségeként ismert svájci gárda huszonnyolc új tagja tette le esküjét XIV. Leó pápa előtt a Vatikánban szerdán.
2026. 05. 07. 07:05
Megosztás:

A legértékesebb kortárs magyar festő művét árverezik el a Virág Judit Galéria aukcióján május 19-én

A hazai kortárs festészet legértékesebb nemzetközi sztárjai lesznek a Virág Judit Galéria május 19-i aukciójának főszereplői. Hantaï Simon festménye 50 millió forintos kikiáltási árról indul, ám becsértéke meghaladja a 100 millió forintot. Kalapács alá kerülnek a világszerte keresett Keserü Ilona, Maurer Dóra, Bak Imre, Birkás Ákos, Deim Pál és Fajó János alkotásai is.
2026. 05. 07. 06:00
Megosztás:

Brutális adat: a vállalati generatív AI beruházások mindössze 5%-a hoz mérhető eredményeket

Világszerte a vállalatok közel 90%-a használ valamilyen mesterséges intelligencia-alapú megoldást legalább egy üzleti funkcióban, ugyanakkor az induló projektek csupán mintegy tizede jut túl a kísérleti szakaszon és épül be a napi folyamatokba. Az AI-robbanást övező eufória lecsengésével hazai és nemzetközi szinten is egyre világosabbá válik: nem a technológia jelenti a szűk keresztmetszetet, hanem a működési keretek hiánya – hívja fel a figyelmet Laczkó Gábor, a Stylers Group alapító tulajdonosa, AI stratégiai tanácsadója.
2026. 05. 07. 05:30
Megosztás:

Elképesztő tempóban veszik fel a hiteleket a magyarok, tarol az Otthon Start, de minden mást is visznek

Soha nem látott mértékben vették fel a hiteleket márciusban az igénylők. A lakáshiteleknél és a személyi kölcsönöknél is új rekord született a megkötött szerződések összegében – derül ki a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött friss jegybanki adatokból. Az utóbbi hónapokban szerényebb forgalmú munkáshitel és a babaváró kölcsön iránt is megugrott a kereslet, ami részben az Otthon Start hitelnek is köszönhető.
2026. 05. 07. 05:00
Megosztás:

Magyarország visszaadta az ukrán bank lefoglalt pénzét

Magyarország visszaszolgáltatta Ukrajnának azt a pénzt és aranyat, amelyek az Oscsadbank ukrán állami pénzintézet tulajdonát képezték, és amelyeket a magyar titkosszolgálatok márciusban foglaltak le - jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán a Facebookon.
2026. 05. 07. 04:30
Megosztás:

Túl lehetnek a mélyponton a lakásépítések, ötszörösére nőtt az új lakások kínálata

Az idei első negyedévben 2821 új lakóingatlant adtak át, ami 4,3 százalékos növekedést jelent éves szinten. Jelentősen nőtt a lakásépítési kedv: a kiadott engedélyek száma ugyanis 64 százalékkal közel 9300-ra emelkedett. A fővárosban és a megyei jogú 13-13 százalékkal nőtt az új lakások száma, a többi városban viszont alig több mint 1 százalékkal emelkedett. A lakásépítések jelentős részben Budapestre koncentrálódnak: a fővárosban átadott közel ezer új lakás majdnem 90 százalékának három városrész, a X., a XI. és a XIII. kerület ad helyet.
2026. 05. 07. 04:00
Megosztás:

Milyen használt autómárkát éri meg most külföldről behozni?

Áprilisban a DataHouse adatai szerint 12 821 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami 23,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, 10 378-as mennyiséget. Ebben a hónapban már egyértelműen a vásárlók számára igen kedvező devizaárfolyam pörgette a forgalmat: az euró jegyzése négy éve nem látott, 360 forint közeli szintre süllyedt ebben az időszakban.
2026. 05. 07. 03:30
Megosztás:

Túl sok az új parlamenti képviselő, így új dolgot vezetnek be!

Több mint 150 első parlamenti ciklusát kezdő képviselő szerzett mandátumot a választáson, az Országgyűlés Hivatala ezért az eddigiekhez képest intenzívebb és széleskörűbb képzési programmal segíti az új képviselőket.
2026. 05. 07. 02:30
Megosztás:

Változás a magyar gépkocsi rendszámoknál

Aki ma Magyarországon nem elégszik meg a sorozatban kiadott rendszámmal, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia.
2026. 05. 07. 02:00
Megosztás:

Ön az ALDI-ban vásárol? Akkor mostantól biztosan biztosan ott fog!

Az ALDI Süd csoport átalakítja üzleteit és egyszerűsíti működését a régióban, így Magyarországon is. Az ALDI hazai áruházainak kétharmada újul meg május közepéig, és a hatékonyabb működésből származó költségelőnyöket további árcsökkentésekre fordítja a cég.
2026. 05. 07. 01:30
Megosztás:

Nyugdíj emelés Ausztriában – mennyivel kapnak többet az osztrák nyugdíjasok évente?

Az osztrák nyugdíjemelés lényege első pillantásra egyszerűnek tűnik: a nyugdíjakat minden év január 1-jén hozzáigazítják az előző időszak inflációjához. A valóság azonban ennél árnyaltabb. Ausztriában az éves nyugdíjemelés alapja nem politikai ígéret, hanem törvényben szabályozott pensionsanpassung, vagyis nyugdíjkiigazítás, amelynek célja a nyugdíjak vásárlóerejének megőrzése. A hivatalos osztrák szociális minisztérium megfogalmazása szerint a nyugdíjakat azért szorozzák meg minden év január 1-jén a törvényes kiigazítási tényezővel, hogy a nyugdíjak vásárlóereje megmaradjon.
2026. 05. 07. 01:00
Megosztás:

Közeleg a kiberbiztonsági audit határideje - a sikeres online támadások továbbra is a munkatársak megtévesztésére épülnek

Az Európai Unió NIS2 irányelvéhez igazodó hazai kiberbiztonsági szabályozás értelmében az érintett szervezeteknek legkésőbb 2026. június 30-ig kell teljesíteniük kötelező auditjukat – hívja fel a figyelmet az EY. A határidő közeledtével egyre több vállalat ismeri fel, hogy a megfelelés nemcsak jogszabályi kötelezettség, hanem átfogó szervezeti és működési kihívás is.
2026. 05. 07. 00:30
Megosztás:

Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket

Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket Magyarországon, a nemzetközi szintű bizonytalanságok is kedvezőtlenül hatnak a friss termékek piacára Európa-szerte - olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács honlapján közzétett összefoglalókban.
2026. 05. 06. 23:30
Megosztás:

Az euróövezetben és az Európai Unióban emelkedtek a termelői árak márciusban

Az euróövezetben és az Európai Unióban havi és éves összehasonlításban egyaránt jelentősen emelkedtek az ipari termelői árak márciusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint.
2026. 05. 06. 23:00
Megosztás:

Közvetlen foglalással elérhetővé váltak a pécsi reptérről a Lufthansa müncheni járatai

A Lufthansa hivatalos codeshare partnerként kapcsolódik a márciusban indított Pécs-München menetrend szerinti járathoz, így a csatlakozással utazók számára egyszerűsödik és meggyorsul az utazás Pécs és a világ más részei között - jelentették be szerdán sajtótájékoztatón a baranyai vármegyeszékhelyen.
2026. 05. 06. 22:30
Megosztás:

A Gemenc Zrt. 1,7 millió facsemetét ültetett

A Gemenc Zrt. 1,7 millió facsemetét ültetett, továbbá 41 tonna kocsányos-, kocsánytalan- és csertölgymakkot vetett az őszi-tavaszi ültetési idény erdősítési munkálatai során - közölte a Gemenc Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 06. 22:00
Megosztás:

Új elnök a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács élén

Tisztújítást tartott a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács: 2026 januárjától Belovai Csaba, a Zwack Unicum Nyrt. vezérigazgatója vette át a szervezet irányítását. A több mint harmincéves szakmai tapasztalattal rendelkező vezető Frank Odzuckot váltja az elnöki poszton. Belovai Csaba legfőbb célkitűzése az iparág integritásának védelme, a fenntartható piaci működés biztosítása, valamint a felelős és mértékletes alkoholfogyasztási kultúra további erősítése a Magyarországon.
2026. 05. 06. 21:30
Megosztás:

Erősen kezdett az Erste: 73 százalékos növekedés az új hiteleknél az első negyedévben

Az idei első negyedévben is kitartott a lendület a tavaly felpörgő lakossági- és vállalati hitelezésben. Az Ersténél az újonnan kihelyezett lakossági hitelek volumene a 2026 első három hónapjában 74 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg a vállalkozások esetében a növekedés 70 százalékos volt.
2026. 05. 06. 21:00
Megosztás:

Reformételeket kínáló vendéglátóhelyeket ellenőrzött az NKFH a kormányhivatalokkal együtt

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalok közreműködésével országos célellenőrzést hajtott végre a reformételeket készítő és forgalmazó vendéglátóipari létesítmények körében. Az ellenőrzések azt vizsgálták, hogy az érintett vállalkozások megfelelnek-e a speciális étrendi igényekhez kapcsolódó élelmiszer-biztonsági, higiéniai és fogyasztói tájékoztatási követelményeknek.
2026. 05. 06. 20:30
Megosztás: