Gyerektartás összege - mitől függ hogy mennyi gyerektartást kell fizetni válás után?

Mitől függ a fizetendő tartásdíj összege? Mennyi a gyerektartás mértéke 2023-ban? Hány forint tartásdíjat kell fizetni és ki állapítja meg annak összegét? Megállapodhatnak-e az elvált felek, a szülők a tartásdíj nagyságáról vagy arról kizárólag a bíróság hozhat döntést? A jövedelelem/fizetés hány százaléka lehet a tartásdíj levonás? Az infláció emelkedésével növekszik-e a fizetendő gyerektartás összege?

Gyerektartás összege - mitől függ hogy mennyi gyerektartást kell fizetni válás után?

A tartásdíj összegéről a szülőknek kell megállapodniuk

A gyermektartásdíj kérdésében elsődlegesen a szülők megállapodása a mérvadó. A megszületett egyezséget a bíróság csak akkor nem hagyja jóvá, ha az a gyermek érdekével ellentétes. A felek megegyezése akár a törvényes mértékű tartásdíjtól magasabb összegű kötelezettségvállalásról is szólhat, de ebben az esetben vizsgálni kell, hogy a vállalást a gyermek szükséglete indokolja-e vagy valamely más ok (pl. valamely harmadik személy kielégítési alapjának elvonását célozza).

Egy összegű juttatás vagy akár vagyontárgy is lehet - megállapodás szerinti időszakra

A szülők abban is megegyezhetnek, hogy a gyermekétől különélő szülő a tartási kötelezettségének megfelelő vagyontárgy vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával tesz eleget. Ilyenkor meg kell határozniuk azt az időszakot, amelynek tartamára a juttatás a tartást fedezi. Az ilyen megállapodás érvényességéhez a gyámhatóság, vagy ha per során egyeznek meg, a bíróság jóváhagyása szükséges.

Nem kizárt, hogy a megállapodás megléte és teljesítése esetén, a gyermek - előre nem látható körülmények beállta miatt - további tartásra szorul (például a gyermeknek hosszan tartó és költséges orvosi kezelésére van szüksége). A bíróság alapos mérlegelést követően ilyen esetekben azon túlmenően, hogy a különélő szülő egyszeri juttatással már rendezte a tartási kötelezettségét, tartásdíj fizetési kötelezettséget is előírhat a kötelezett számára.

Ha nincs megállapodás a szülők között, a bíróság dönt a tartásdíj mértékéről

Amennyiben a felek nem tudnak a gyermektartásdíj kérdésében megállapodni, úgy a bíróság dönt.

A gyermektartásdíj összegének meghatározásánál figyelemmel kell lenni:

1. a gyermek indokolt szükségleteire,

2. mindkét szülő jövedelmi viszonyaira és vagyoni helyzetére,

3. a szülők háztartásában eltartott más - saját, mostoha vagy nevelt - gyermekre és azokra a gyermekekre, akikkel szemben a szülőket tartási kötelezettség terhel,

4. a gyermek saját jövedelmére,

5. a gyermeknek és rá tekintettel az őt nevelő szülőnek juttatott gyermekvédelmi családtámogatási, társadalombiztosítási és szociális ellátásokra.

Gyerektartás összege kalkulátor 2024 évre a SzámoldKi.hu oldalán érhető el.

A gyermek jövedelme

Abban az esetben, ha a gyermek saját vagyonnal rendelkezik, annak jövedelmét az eltartására kell fordítani. A gyermek saját jövedelme származhat munkaviszonyból, vagyon (ingatlan, készpénz) hasznosításából, öröklésből, stb. A családi pótlék és az árvaellátás azonban olyan juttatásnak minősül, amely valójában nem tekinthető a gyermek tényleges jövedelmének, de a tartás mértékénél értékelni kell, hiszen a gyermek megélhetését biztosító, a szülők tartási terheit enyhítő juttatások.

Ha a kiskorú gyermek munkát vállal, és önálló jövedelemre tesz szert, vizsgálni kell, hogy keresménye az eltartásának költségét fedezi-e. Ha teljes egészében fedezi, úgy a szülők a tartási kötelezettség alól mentesülnek, ha pedig csak részben, a szülők tartás-kiegészítésre kötelesek a gyermek tényleges szükséglete kielégítése mértékéig.

Amennyiben a gyermek ösztöndíjat kap, az ösztöndíjnak tartáscsökkentő hatása van, de nem indokolt az ipari tanuló gyermek zsebpénznek minősülő alacsony összegű ösztöndíját elszámolni a tartást pénzben szolgáltató szülő javára (PK 107. sz. állásfoglalás).

A gyermektartásdíj összegének meghatározása

A gyermektartásdíj összegére vonatkozó törvényi szabályozás szerint a tartásdíj összegét "általában" a kötelezett átlagos jövedelmének 15-20 %-ában lehet meghatározni, az átlagos jövedelem tekintetében pedig "rendszerint" a kötelezettnek a kereset megindítását megelőző egy évi összes jövedelmére kell figyelemmel lenni. Amennyiben a kötelezettnek többféle tartási kötelezettsége van, az összes tartási igény a jövedelme felét nem haladhatja meg.

A tartásdíjat bár a bíróság határozott összegben állapítja meg, de rendelkezhet úgy is, hogy a tartásdíj évente, a következő év január l. napjától a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett éves fogyasztói árindex mértékével módosul. Ezáltal nem szükséges időről időre a tartásdíj felemelése iránt keresetet indítani, ugyanakkor követhető az infláció.

A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása

A továbbtanuló nagykorú gyermek akkor szorul rá a tartásra, ha a tartás hiányában a szükséges tanulmányait indokolt időn belül nem tudná folytatni. A törvény meghatározza azt is, hogy mi minősül "szükséges tanulmánynak".

Eszerint ilyen tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése.

Abban az esetben, ha a nagykorú gyermek tanulmányait olyan okból kénytelen megszakítani, ami neki nem róható fel, a tartásra a tanulmányok folytatása esetén továbbra is igényt tarthat.

Amennyiben a gyermek a tartásra érdemtelen (pl. a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot), vagy tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget, illetve ha a kötelezett szülő a tartásdíj fizetésével saját szükséges tartását, vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné, nem köteles a nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani.

Csak rendkívül indokolt esetben lehet kötelezni a szülőt a tartásra, ha a továbbtanuló gyermek betölti a 25. életévét.

A tartásdíj mértékének meghatározásánál figyelembe kell venni

1. a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit

2. saját jövedelmét

3. vagyoni helyzetét

4. a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat (pl. ösztöndíj)

5. a szülők teherbíró képességét.

Az az oktatási intézmény, ahol a nagykorú gyermek továbbtanul, köteles a tartásdíjra kötelezett szülő kérésére tájékoztatást adni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről. A gyermeknek pedig továbbtanulási szándékáról kell a tartásdíjra kötelezett szülőt haladéktalanul értesítenie.

Számottevő mértékben növelte eredményét a Waberers Csoport

A célkitűzéseknek megfelelően jó teljesítménnyel zárta a második negyedévet a Waberer’s International. A konszolidált árbevétel több mint 7 százalékkal 203 millió euróra emelkedett ebben az időszakban. A legfontosabb eredménymutató, az EBIT a második negyedévben 18 millió eurót ért el, azaz éves szinten 68 százalékos emelkedésnek felel meg. A féléves EBIT 51 százalékos év/év alapú növekedés eredményeképpen 29 millió EUR volt. A vállalat megerősítette a korábbi előrejelzését, amely szerint 2025 egészében az EBIT összege átlépi az 50 millió eurós szintet.
2025. 08. 13. 15:00
Megosztás:

Mennyibe kerül ma egy átlagos használt autó Magyarországon?

2025 júniusában is folytatódott a hazai használtautó-piac fokozatos átrendeződése - derül ki a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közös statisztikai kiadványából. A júniusi jelentés az együttműködés keretében megvalósuló havi statisztikai sorozat második része, amely célja, hogy pontosabb képet adjon a magyarországi használtautó-kínálat és kereslet jellemzőiről, alakulásáról.
2025. 08. 13. 14:00
Megosztás:

Új csúcson zártak az amerikai piacok a vártnál alacsonyabb inflációs adatnak köszönhetően

Emelkedtek a Wall Street főbb részvényindexei kedden, az S&P 500 és a Nasdaq új történelmi csúcsot ért el, miután a júliusi headline infláció a várt alatt alakult, ami erősítette a várakozásokat egy szeptemberi FED kamatcsökkentésre.
2025. 08. 13. 13:00
Megosztás:

Zöldben zártak ez európai piacok; idehaza azonban a BUX mínuszban fejezte be a napot

Emelkedéssel zárták a keddi kereskedést az európai részvénypiacok, mert optimizmus miután Washington és Peking 90 nappal meghosszabbította a vámmegállapodásra vonatkozó határidőt, így november 10-ig elkerülhetők a három számjegyű vámok egymás termékeire.
2025. 08. 13. 12:00
Megosztás:

Off-chain transfer jelentése, fogalma és értelmezése a kriptovilágban

A kriptovaluták egyik kulcsfogalma az off-chain transfer (magyarul: láncon kívüli átadás/átutalás). Ez azt írja le, amikor egy értékmozgás nem közvetlenül a blokklánc főkönyvében történik, hanem azon kívül, például egy szolgáltató belső könyvelésében, fizetési csatornákban vagy más, úgynevezett második rétegű (Layer 2, L2) megoldásokban. A cikkben közérthetően, példákon keresztül mutatjuk be, mi ez pontosan, miért hasznos, milyen kockázatai vannak, és mikor éri meg használni—akár Bitcoin, akár Ethereum vagy más kriptók esetében.
2025. 08. 13. 11:00
Megosztás:

Mennyi most egy gépkocsi hitel átlagos kamata (THM)?

Az autóhitelezés 2025 első félévében négyéves rekordot döntött: 24,7 milliárd forintnyi új hitel került a piacra. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a kiugrás oka főként a járműárak emelkedése, nem pedig az érdeklődés felfutása.
2025. 08. 13. 10:00
Megosztás:

Észak-Korea vezetőjével beszélt telefonon az orosz elnök

Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon beszélt Kim Dzsong Unnal, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság vezetőjével - közölte kedd este a Kreml sajtószolgálata.
2025. 08. 13. 09:00
Megosztás:

Gyengült szerda reggelre a forint

Gyengült kissé a forint szerda reggelre az előző délutáni jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 08. 13. 08:00
Megosztás:

Befejeződött a nyári aratás, kedvezőek a hozamok

A napokban befejeződött a nyári aratás Magyarországon, a rendelkezésre álló adatok alapján kedvezően alakulnak az idei betakarítás hektáronkénti hozamai és az össztermés az előzetes várakozásokhoz képest - közölte az Agrárminisztérium (AM) keddi közleménye szerint Nagy István.
2025. 08. 13. 07:00
Megosztás:

Így óvd szemed a légkondicionált irodákban

A modern irodai környezet kihívásokat tartogat szemüvegviselők számára. A légkondicionálás, bár kellemes hőmérsékletet biztosít, gyakran okoz szemszárazságot és kellemetlenséget. Az Alensa szakértőivel együtt mutatjuk be, hogyan védheti meg szemei egészségét klimatizált környezetben, és milyen optikai megoldások állnak rendelkezésére a tökéletes komfortérzet eléréséhez.
2025. 08. 13. 06:00
Megosztás:

Sosem látott roham az eladó lakásokért – ez az 5 vármegye tarolta le a piacot júliusban

Csúcsot döntött az eladó és a kiadó lakóingatlanok iránti érdeklődők száma, mióta bejelentették az Otthon Start programot: július utolsó hetében 2 százalékkal többen kerestek ingatlant, mint az eddigi rekorder, január második hetében – derül ki a zenga.hu ingatlankereső portál adataiból. Öt vármegyében 60-70 százalékkal nőtt a komoly érdeklődők száma, csökkenést mindössze egy vármegyében mért a portál.
2025. 08. 13. 05:00
Megosztás:

Boldog dolgozó, sikeres cég? – mit mutatnak a globális és hazai wellbeing trendek

A világ népességének mindössze harmada (34%) érzi úgy, hogy boldog az életben – vagyis pozitívan látja jelenlegi helyzetét és optimistán tekint a jövőbe – derül ki a Gallup 2023-as globális felmérésének eredményeiből. A kutatás a jóllét/wellbeing öt alappillérét vizsgálta: karrier, fizikai egészség, társas kapcsolatok, pénzügyi stabilitás és közösségi élmények. Ezek együttesen határozzák meg, mennyire érezzük magunkat kiegyensúlyozottnak – nemcsak a jelenben, hanem a jövőre nézve is.
2025. 08. 13. 04:00
Megosztás:

Az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cégcsoport megépíti Kazahsztán legnagyobb premixüzemét

Magyarország egyik legnagyobb mezőgazdasági cégcsoportja, az UBM Csoport beruházási megállapodást írt alá a KazFoodProducts csoporthoz tartozó AsiaAgroFood JSC-vel egy közös vállalat létrehozásáról, amely idén ősszel, 25 millió dollár (mintegy 8,5 milliárd forint) értékű beruházással megkezdi Kazahsztán legnagyobb és egyben legfejlettebb technológiájú premixüzemének építését. Az évi 48 ezer tonna kapacitású gyár az UBM összesen mintegy 20 milliárd forintos kazahsztáni beruházásának első ütemében épül fel, és várhatóan 2027-ben kezdi meg a működését.
2025. 08. 13. 03:00
Megosztás:

Kritikus helyzetben a hazai vasúti árufuvarozás

A jelenlegi piaci viszonyok között a magyarországi vasúti árufuvarozás üzleti modellje fenntarthatatlanná vált, a díjbevételek nem tartanak lépést a költségekkel, a volumenek csökkennek, a kapacitáskihasználtság romlik, a közúttal szembeni versenyhátrány napról napra nő - ismerteti a Hungrail Magyar Vasúti Egyesület a legfrissebb vasúti árufuvarozási költségindex (VÁK-index) elemzésében, amelyről közleményben tájékoztatta az MTI-t kedden.
2025. 08. 13. 02:00
Megosztás:

Megerősítette idei eredményvárakozását a Waberer’s

A Waberer’s csoport az idei első féléves eredmények tükrében konzervatív becslés mellett is 50 millió eurót meghaladó EBIT-re (kamat- és adófizetés előtti jövedelem) számít 2025-ben - mondta Tóth Szabolcs, a Waberer's International Nyrt. gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettese a vállalat első féléves jelentését ismertető online sajtótájékoztatón.
2025. 08. 13. 01:00
Megosztás:

A Google AI SPX ralit jósol – vajon a TOKEN6900 is szárnyalhat?

A Google AI SPX6900 előrejelzése fellendítette a TOKEN6900 előértékesítését, amely rohamosan közelít a 2 millió dolláros mérföldkő felé.
2025. 08. 13. 00:01
Megosztás:

Egyszeri tételek miatt csökkent a Graphisoft Park SE eredménye

A Graphisoft Park SE első félévi pro forma nettó eredménye 3,88 millió eurót tett ki, amely 400 ezer euróval elmarad előző év hasonló időszakának teljesítményétől, az előző évet érintő egyszeri tételek miatt - közölte az ingatlanfejlesztő és -hasznosító társaság kedden a Budapesti Értéktőzsdén közzétett jelentésében.
2025. 08. 12. 23:00
Megosztás:

Mérsékelt forgalom, ugrásszerű keresletnövekedés júliusban az ingatlanpiacon

Júliusban az ingatlanpiac a nyári időszakra jellemző visszafogottabb tranzakciószámmal működött, a hitelpiac stabilan teljesített, azonban az Otthon Start Program bejelentése óriási keresletélénkülést indított el - közölte a Duna House kedden az MTI-vel.
2025. 08. 12. 22:00
Megosztás:

Bitget felmérés: Az európaiak 85%-a kriptóval fizetne a nyaralásáért – de még akadnak akadályok

A Bitget, a vezető kriptotőzsde és Web3 vállalat, közzétette legújabb felmérésének eredményeit, amely több mint 3000 európai kriptovaluta-felhasználó utazási szokásait és korlátait vizsgálta. A kutatás szerint a kontinensen egyre nagyobb az igény a kriptóalapú utazások iránt.
2025. 08. 12. 21:00
Megosztás:

TOP 5 ok az online Keno játékra: Miért válaszd a digitális változatot?

A Keno az egyik legősibb szerencsejáték, amely évezredek óta lenyűgözi az embereket világszerte. Ez az egyszerű, mégis izgalmas játék, amely eredetileg az ókori Kínából származik, mára a modern digitális korszakban új életre kelt. Az online Keno platformok forradalmasították ezt a klasszikus játékot, és számos meggyőző okot kínálnak arra, hogy a hagyományos, fizikai változat helyett a virtuális térben próbáljuk ki szerencsénket.
2025. 08. 12. 20:30
Megosztás: