Hatósági eljárások megindításáról döntött a Médiatanács

Újabb rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára kiírt pályázaton hirdetett nyertest, emellett hatósági eljárások indításáról is határozott a Médiatanács a november 26-i ülésén. A testület arról is tájékoztatást kapott, hogy a holland társhatóság több esetben is figyelembe vette az NMHH korhatár-besorolásra vonatkozó jelzéseit.

Hatósági eljárások megindításáról döntött a Médiatanács

A Mosoly Média Nonprofit Kft. lett a nyertese a Médiatanács által egy Kiskunfélegyháza telephelyű kisközösségi rádiós médiaszolgáltatási lehetőség elvi használatára kiírt pályázatnak. A Mosoly Média Nonprofit Kft., amely Rádió Smile állandó megnevezéssel jelenleg is kisközösségi médiaszolgáltatást működtet a településen, egyedüliként nyújtott be érvényes és minden feltételnek megfelelő ajánlatot a pályázati eljárásban.

A testület hatósági eljárásban megállapította, hogy a Helyi Rádió Kft. által üzemeltetett Salgótarján 100,4 MHz helyi vételkörzetű, kereskedelmi jellegű, 100,4 Rádió 1 állandó megnevezésű lineáris rádiós médiaszolgáltatás július 9–15. között megsértette szerződéses vállalásait azáltal, hogy nem tett közzé megfelelő mennyiségű közszolgálati, helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot és szöveget, valamint megszegte a zenei művek közzétételére vonatkozó előírásokat is. A Médiatanács mindezek miatt 60 ezer forint bírságot rótt ki a médiaszolgáltatóra, és a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte.

Eljárást indított a Médiatanács a Radio Plus Kft. által üzemeltetett Gyöngyös 101,7 MHz helyi vételkörzetű, kereskedelmi jellegű, 101,7 Rádió 1 állandó megnevezésű lineáris rádiós médiaszolgáltatás október 14–20. között sugárzott műsora miatt. Ebben az időszakban ugyanis a médiaszolgáltató vélelmezhetően nem tett eleget a közszolgálati célokat szolgáló műsorszámokra vonatkozó szerződéses vállalásainak, emellett elmulasztotta a helyi közélettel foglalkozó, a helyi mindennapi életet segítő műsorszámok közzétételére, valamint a magyar zenei művek arányára vonatkozó vállalásainak teljesítését is. 

Hatósági eljárás indult a TV2 ellen a Tények Plusz 221., szeptember 4-én 18 óra 45 perctől sugárzott adása miatt. A kifogásolt műsorrészben előbb két, iskolai zaklatás áldozatává vált kamasz tragédiáját dolgozták fel egy riportban, a médiaszolgáltató ugyanakkor az érzékeny témáról szóló tudósítását egy zenés tehetségkutató promóciójával kötötte össze, ezzel megsérthette az emberi méltóság tiszteletben tartására vonatkozó törvényi rendelkezést. E műsorszámot a csatorna szeptember 7-én megismételte, valamint a Tények.hués a TV2 Play megnevezésű lekérhető audiovizuális médiaszolgáltatásokon is elérhetővé tette.

A Tények.hu megnevezésű, www.tenyek.hu lekérhető audiovizuális médiaszolgáltatáson 2024. szeptember 7-én közzétett Tények Plusz adás, 2024. szeptember 4., szerda című műsorszámmal kapcsolatban felmerült a kiskorúakat védő törvényi rendelkezések megsértésének lehetősége is, mivel a médiaszolgáltató a műsorszám korhatári kategóriáját a műsorkínálatot tartalmazó felületén nem tüntette fel.

A Médiatanács vizsgálja azt is, hogy az ATV-n az Egyenes Beszéd című műsorszám október 1-jén sugárzott adásának az izraeli–palesztin konfliktust érintő, aktuális külpolitikai kérdésekkel foglalkozó szegmensében elhangzottak sértik-e az emberi méltóságot, emiatt hatósági eljárás indult az ATV Zrt.-vel szemben is.

A hatóság korábban több műsorszám korhatár-besorolásával kapcsolatban is a joghatósággal rendelkező holland társhatósághoz, a COMISSARIAT VOOR DE MEDIA-hoz (CVDM) fordult, amely több esetben is egyetértett az NMHH jelzésével. Ezek közé tartozott a Nick Toons (Hungary) csatornán közzétett A Lármás család több epizódja, amelyek esetében a médiaszolgáltató nem alkalmazott korhatári besorolást. A CVDM felhívta a mulasztásra a Nick Toons figyelmét.

A Netflixen elérhető Levél a királynak című műsorszám 1. évad, 6., Amikor feljön a vérhold című epizódját „10+” korhatári jelöléssel látta el a médiaszolgáltató. A holland társhatóság tájékoztatása szerint a műsorszám első évada „tizenkét éven felülieknek ajánlott” besorolást kapott – megfelelően –, így a médiaszolgáltató klasszifikációja helytelen volt, amiről tájékoztatást kapott a Netflix.

A Viasat 3 (Hungary) állandó megnevezésű médiaszolgáltatáson április 20-án 18 óra 50 perces kezdettel sugárzott Rampage-Tombolás című műsorszámot a médiaszolgáltató nem a korhatár- besorolásának megfelelő időpontban sugározta. A NICAM ezért felhívta a Viasat3 médiaszolgáltatójának figyelmét az előírások megsértésére, továbbá felszólította, hogy alkalmazza szabályszerűen az előírt idősávokat.

A Nick Toons (Hungary) állandó megnevezésű médiaszolgáltatáson 2024. április 7-én 19 óra 12 perces kezdettel sugárzott A Casagrande család című műsorszám Rumbára fel!, Rossz kutya című epizódját a médiaszolgáltató korhatár-megjelölés nélkül tette közzé. A holland hatóság felhívta a médiaszolgáltató figyelmét arra, hogy köteles valamennyi évadot korhatár-besorolással ellátni. Ezt követően a Nick Toons eleget tett besorolási kötelezettségének, és az évadot „hat éven aluliaknak nem ajánlott” jelöléssel látta el az erőszak ábrázolására és félelemkeltő tartalomra vonatkozó figyelmeztetés mellett.


Újabb hatalmas likvidálás rázta meg Machi Big Brothert a Hyperliquiden

Machi Big Brother ismét a kriptopiaci figyelem középpontjába került, miután egy újabb, erősen tőkeáttételes Ethereum long pozíciója likvidálódott a Hyperliquid decentralizált derivatív platformon. Az eset látványosan mutatja meg, milyen gyorsan válhat a tőkeáttétel csapdává, ha az ETH árfolyama a kereskedő ellen fordul.
2026. 06. 06. 07:45
Megosztás:

A világ dollármilliomosainak száma 7,9 százalékkal emelkedett

A világ dollármilliomosainak száma 7,9 százalékkal 25,3 millióra emelkedett tavaly - áll a Capgemini pénzügyi tanácsadó cég éves jelentésében.
2026. 06. 06. 07:00
Megosztás:

A vagyonadó szakmai vitája visszaigazolta, miért okoz több kérdést, mint megoldást az 1 milliárdos küszöb

A vagyonadó körül kialakult mostani vita a Blochamps Capital szerint éppen azt igazolja vissza, amit a cég már a vagyonadó ötletének kampányban való megjelenése óta jelez: a vagyonosabb rétegek arányosabb közteherviselése legitim cél, de a forma a hatékonytalansága okán átgondolásra szorul, ráadásul az 1 milliárd forintos küszöb szakmailag rosszul céloz. Az elv önmagában védhető, az ördög azonban a részletekben van – és Magyarországon ezek a részletek különösen érzékenyek.
2026. 06. 06. 06:00
Megosztás:

Soha nem tartoztunk még ennyivel a bankoknak: bajban vannak a magyar háztartások?

Soha nem tartoztak még ennyi pénzzel a magyar háztartások a bankoknak, a lakossági hitelállomány elérte a 13 497 milliárd forintot. Ez akkora összeg, hogy ha egyenlően osztanánk szét az ország lakossága között, fejenként nagyjából 1,4 millió forint banki adósság jutna mindenkire. Ráadásul nem egyszeri kiugrásról van szó, a háztartások tartozása az elmúlt időszakban látványos tempóban nőtt. De mit jelent valójában ez a rekord, és lehet-e jó hír is egy ekkora adóssághegy mögött?
2026. 06. 06. 05:00
Megosztás:

Iráni vezető tisztségviselő: holtpontra jutottak az iráni-amerikai tárgyalások

Holtpontra jutottak az Irán és az Egyesült Államok közötti tárgyalások - jelentette ki Mohszen Rezai, az iráni legfelső vezető katonai tanácsadója, az ország korábbi alelnöke, az Iszlám Forradalmi Gárda egykori parancsnoka a CNN amerikai hírtelevíziónak adott, pénteken sugárzott interjúban.
2026. 06. 06. 04:00
Megosztás:

Ezek a megyék voltak 2026 eddigi legnagyobb nyertesei

A kimondottan gyenge április után enyhe erősödést hozott a május az ingatlanpiacon. A zenga.hu elemzése szerint májusban 5 százalékkal nőtt az ingatlanérdeklődések száma az előző hónaphoz képest, ami a korábbi trendek alapján arra utal, hogy júniusban az adásvételek száma is kis mértékben emelkedhet. Az év első öt hónapjának adatai mögött azonban jelentős területi különbségek vannak. Miközben több, hagyományosan olcsóbb megye látványos keresletnövekedést produkált, addig Budapesten és más drágább térségekben érezhetően visszaesett a kereslet.
2026. 06. 06. 03:00
Megosztás:

Vége a gáz és fatüzelésnek Magyarországon, ez jön helyette

Magyarország fűtési térképe évtizedeken át két nagy pillérre épült: a vezetékes földgázra és a szilárd tüzelésre, főként fára, vegyes tüzelésre, kisebb részben szénre. A családi házakban a gázkazán sokáig a modernizáció jelképe volt, a vidéki térségekben pedig a fa maradt a biztonsági tartalék, sok háztartás számára pedig a legolcsóbbnak tűnő megoldás.
2026. 06. 06. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! A nyugdíjkorhatár így alakul és nyugdíjba vonulás

Sosem egyszerű eldönteni, hogy pontosan melyik időponttól érdemes kérni az öregségi nyugdíj megállapítását. Érdemes ezért áttekinteni, hogy az idei évben van-e mód visszamenőleges igénylésre, és ha igen, milyen határidőig.
2026. 06. 06. 01:00
Megosztás:

Kissé nőtt a hazai biztosítók díjbevétele és szerződésállománya az idei első negyedévben

A biztosítási szektor idei első negyedéves halmozott díjbevétele 571,9 milliárd forint volt, 0,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának értékét, a negyedév végére a biztosítók teljes szerződésállománya 0,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - tette közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a honlapján pénteken.
2026. 06. 06. 00:05
Megosztás:

Alekszej Lihacsov: a Roszatom levélben jelezte készségét Budapestnek a Paks II-ről való egyeztetésre

A Roszatom diplomáciai csatornákon keresztül levelet küldött Magyarországra, amelyben kifejezte hajlandóságát a Paks II atomerőművel kapcsolatos munkák auditálására, és várja a döntést - jelentette ki Alekszej Lihacsov, az orosz állami nukleáris energetikai vállalat vezérigazgatója újságíróknak pénteken Szentpéterváron.
2026. 06. 05. 23:00
Megosztás:

Felülvizsgálják a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerét

Mind a közoktatásban, mind a szakképzésben megkezdték a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének (TéR) átfogó felülvizsgálatát - írta a gyermek- és oktatásügyi miniszter pénteken Facebook-odalán.
2026. 06. 05. 22:00
Megosztás:

Figyelmeztető sztrájkot tartottak a Hanon pécsi telephelyén

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak csütörtök délután a Hanon Systems Hungary Kft. pécsi telephelyének dolgozói - tájékoztatta a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke a munkabeszüntetést követően az MTI-t.
2026. 06. 05. 21:00
Megosztás:

Egyre nagyobb szerepet kap a mesterséges intelligencia a kínai felvételi vizsgák körül

Egyre nagyobb szerepet játszik a mesterséges intelligencia (MI) a kínai egyetemi felvételi vizsgákra való felkészülésben, ugyanakkor a hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy a technológia nem helyettesítheti a tanulást és az önálló gondolkodást - közölte a kínai oktatási tárca.
2026. 06. 05. 20:00
Megosztás:

Megnyílt a Magyar Nemzeti Parkok Hete

Megnyílt a Magyar Nemzeti Parkok Hete, a 20. alkalommal megrendezett országos programsorozat az év legnagyobb ökoturisztikai eseménye, amelyen mind a 10 magyarországi nemzeti park igazgatóság bemutatkozik a nagyközönség előtt Budapesten. A nyitó hétvégén a Vajdahunyad vár udvarán interaktív programok, játékok várják a látogatókat.
2026. 06. 05. 19:00
Megosztás:

A Travel Teachers utazási iroda biztosítója megkezdheti az utasok kártalanítását

A Travel Teachers Kft. utazási iroda biztosítója megkezdheti az utasok kártalanítását, akik a kárigényüket az Európai Utazási Biztosító (EUB) Zrt. felé nyújthatják be a biztosítótársaság által meghatározott módon - közölte Budapest Főváros Kormányhivatala (BFKH) az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 05. 18:30
Megosztás:

MNB: májusban 507 millió euróval nőttek a nemzetközi tartalékok

Májusban 507 millió euróval nőttek a nemzetközi tartalékok és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján pénteken megjelent előzetes adatok szerint 61,137 milliárd eurót tettek ki.
2026. 06. 05. 18:00
Megosztás:

Csak a kiemelten veszélyes helyzetekben indítják be a jégkármérséklő rendszert

Június 3-tól az Országos Jégkármérséklő Rendszert (Jéger) kizárólag a legmagasabb, 60 százalék feletti jégvalószínűséggel járó, kiemelten veszélyes helyzetekben indítják be - közölte pénteken az MTI-vel a rendszert működtető Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2026. 06. 05. 17:30
Megosztás:

Kivonul Magyarországról a Sameday

Kivonul Magyarországról a Sameday futárszolgálat, miután meghiúsult az Osztrák Posta leányvállalatával, az Express One-nal tervezett összeolvadása - közölte a román anyacég PR osztálya az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 05. 17:00
Megosztás:

Hévíztől a János Kórházig: hogyan lesz a parkolóból adatvezérelt, bevételtermelő rendszer?

Van egy dolog, amitől szinte minden autós rosszkedvre derül: a parkolás. Körözés a tömb körül, aprópénz keresése a kesztyűtartóban, parkolóautomata keresése esőben, majd a bizonytalanság, hogy vajon időben visszaérünk-e az autóhoz. És persze ott van a bírság lehetősége is, ami akkor érkezik, amikor azt hittük, mindent jól csináltunk. De ritkábban beszélünk arról, mi történik a másik oldalon. Egy önkormányzat, egy kórház, egy bevásárlóközpont vagy egy intézmény számára a parkolás szintén komoly feladat. Üzemeltetni kell, ellenőrizni kell, bevételt kell kezelni, panaszokat kell megoldani, adatokat kell értelmezni. Ha a rendszer elavult, a parkoló könnyen költséghellyé válik. Pedig jól felépítve éppen az ellenkezője lehet: átlátható, adatvezérelt és bevételtermelő rendszer.
2026. 06. 05. 16:30
Megosztás:

Ripple: elindult az XRPL EVM Sidechain, az RLUSD több mint 40 blokkláncon terjeszkedik

Új lendületet kapott a Ripple ökoszisztémája: élesedett az XRPL EVM Sidechain, miközben az RLUSD stabilcoin egyre több okosszerződéses hálózaton válik elérhetővé. A fejlesztés egyszerre erősítheti az XRP Ledger használhatóságát, a Ripple multichain stratégiáját és az intézményi DeFi-fizetések jövőjét.
2026. 06. 05. 16:00
Megosztás: