Hazánk a megújuló energiákra és a nukleáris energiára alapozza a jövőjét

Az áram-, és a földgázárak ingadozása miatt Magyarország a megújuló energiákra és a nukleáris energiára alapozza a jövőjét - jelentette ki az energiaügyi miniszter kedden Kiskunhalason.

Hazánk a megújuló energiákra és a nukleáris energiára alapozza a jövőjét

Lantos Csaba az új kiskunhalasi naperőmű átadásán azt mondta, a pandémia és az utána bekövetkezett háború bebizonyította, hogy az energiaszuverenitásnak nagy értéke van. A közelmúltban éppen ezért "óriási beruházások" valósultak meg annak érdekében, hogy nagyobb energiaszuverenitásra tegyen szert az ország - tette hozzá a miniszter.

Elmondta, jelenleg 5600 megawattnyi naperőmű van Magyarországon, tavaly ebből 1600 megawattnyi új erőmű létesült.

Hozzátette: hogy a 2030-as éves energiaszükségletének felét a Paks 1 és a Paks 2 erőművek fogják termelni, és ezek mellett a naperőművekre kell alapozni.

Lantos Csaba szerint a kormány azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra kétszázezer háztartási napelem települjön, majd hozzátette: ez már most teljesült, a kitűzött időpontig a háromszázezret is el fogja érni ez a szám. Megemlítette a Napenergia plusz programot is, amelyről azt mondta: már csaknem 24 ezer háztartás pályázott a támogatásra.

A fejlesztés mellett fontos az energia tárolása is, ennek egyik módja az akkumulátorokban való tárolás - hívta fel a figyelmet a miniszter, majd ismertette: az autóipar mellett Magyarország egy "akkumulátorgyártó nagyhatalom is lesz", és aki képes akkumulátort gyártani, az képes lesz arra is, hogy a naperőművek mellé is tegyen akkumulátorokat.

Lantos Csaba kiemelte: fognak még naperőművek épülni, de emellett az elkövetkező évek támogatáspolitikájában lényeges rész lesz az energiatárolásra vonatkozó beruházás is. A kormány határozottan a zöld, fenntartható energia fejlesztésének és tárolásának irányába szeretne elmozdulni - szögezte le a miniszter.

Bányai Gábor, a térség fideszes országgyűlési képviselője kiemelte: Bács-Kiskun vármegyében a napfényes órák miatt megvan az az adottság naperőművek építésére. A mostani beruházás területéről szólva megjegyezte, ez volt Kiskunhalas térségének mindig is a legforróbb része. Elmondta, a jövőben egy geotermikus erőművet is terveznek a környéken.

Fülöp Róbert polgármester (Fidesz-KDNP) köszöntőjében azt emelte ki, hogy a beruházással Kiskunhalas hatékonyabb lesz a befektetések bevonzásában, és ezzel segítséget kap a helyi gazdaság is. Hozzátette: az alacsony minőségű földeken lehet igazán ilyen erőműveket létesíteni.

Az új, 48 megawatt teljesítményű naperőmű 23 milliárd forintból épült meg, amelyet teljes mértékben a beruházó Phlegon Csoport fedezett. A villamosenergia-termelő az előzetes számítások szerint több mint 34 ezer háztartás éves áramszükségletét képes majd fedezni.

Az erőmű átlagosan 2400 napsütéses óraszámmal számolva évente 85,5 gigawattóra (GWh) villamosenergiát termel, ezzel 22,9 ezer tonna szén-dioxid kibocsátása kerülhető el.

Az naperőmű kihasználtságát ideális elhelyezkedése is segíti, hiszen a Kiskunság déli részén a napsütéses órák száma 10 százalékkal magasabb az északi és nyugati tájainkon mért átlagnál.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a Phlegon Csoport 2022-es nettó árbevétele 5,75 milliárd forint volt, egy évvel korábban pedig 2,9 milliárd forint. A társaság 2022-es adózott eredménye 271,5 millió forint volt, míg 2021-ben 335,2 millió forint nyereséggel zárt.

Nem okoztak különösebb meglepetést a magyar GDP adatok

Ma reggel tette közzé a KSH a tavalyi negyedik negyedéves GDP adatra vonatkozó első gyorsbecslését. Ezek szerint a bruttó hazai termék volumene az időszakban a nyers adatok szerint 0,7, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 0,5 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.
2026. 01. 30. 11:30
Megosztás:

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy lúd telepen tűnt fel a madárinfluenza

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy májhasznú lúd telepen igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. Az érintett állomány felszámolása folyamatban van - jelentette be a hivatal pénteken a honlapján.
2026. 01. 30. 11:00
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás:

Az euróövezetben és az USA-ban is minimálisan csökkentek a kötvényhozamok

A szerdai Fed-ülés után nem volt érdemi mozgás a fejlett gazdaságok kötvény- és pénzpiacain, a viszonylag erős makrogazdasági adatok ellenére. Noha érdemben javultak az európai bizalmi indexek, az USA-ban pedig továbbra is kifejezetten alacsony maradt az újonnan munkanélküli segélyért fordulók száma és az iparcikk-megrendelések is lendületesen bővültek, az euróövezetben és az USA-ban is minimálisan csökkentek a kötvényhozamok tegnap. A tízéves amerikai kötvényhozam 4,25, a német 2,85% alatt mozgott. Eközben az EUR/USD 0,1%-kal emelkedett, így egyelőre úgy tűnik, meg tud kapaszkodni a több mint négyéves csúcsnak számító 1,2 közeli szinteken.
2026. 01. 30. 10:00
Megosztás:

Szárnyalt a Meta, zuhant a Microsoft

A szerdai kereskedés után csütörtökön is alig mozdult az S&P 500 és a Dow Jones. A technológiai túlsúlyú Nasdaq Composite 0,7%-kal került lejjebb. A szerdai jelentésük után erős kontraszt rajzolódott ki a Meta és a Microsoft részvényeinek tőzsdei teljesítményében. A Meta részvényei 10,4%-ot ugrottak az erős értékesítési adatokra, míg a Microsoft papírjai 10%-ot estek, miután a felhőüzletága nem tudta lenyűgözni a piacot. Az AI szektorban a befektetők leginkább azt figyelik, hogy a hatalmas beruházásokat az adott vállalat mennyire tudja bevételre átfordítani. Ebből a szempontból kedvezően értékelték a Metánál, hogy az AI javította a hirdetések célzását, ami 24%-kal növelte a bevételeket a decemberrel zárult negyedévben, és támogatta az optimista első negyedéves előrejelzést. A Microsoft és az SAP mellett az eladási hullámban érintett szoftvercégek közé tartozott a Salesforce (-6,1%), az Oracle (-2,2%), az Adobe (-2,65%) és a felhőbiztonsági Datadog (-8,8%) is.
2026. 01. 30. 09:30
Megosztás:

16%-ot zuhant az SAP

Az SAP 16%-os esése húzta lefelé a DAX-ot és az európai technológiai szektort. Jelentett többek között a Deutsche Bank, az ING, a Roche és a Sanofi. Keir Starmer brit miniszterelnök Kínába látogatott.
2026. 01. 30. 09:00
Megosztás:

A Tesla már tényleg nem autógyártó

A Tesla 2026-ban végleg maga mögött hagyja autógyártói gyökereit: a Model S és X gyártásának befejezése után a fremonti üzemet humanoid robotok gyártására állítják át, miközben a vállalat soha nem látott mértékű – 20 milliárd dolláros – beruházást tervez. A befektetők számára kulcskérdés, hogy a Cybercab és az Optimus képes lesz-e idővel valódi bevételi motorrá válni.
2026. 01. 30. 08:30
Megosztás:

Rekordmennyiségű drogot foglaltak le Szerbiában

Rekordmennyiségű, öt tonna marihuánát foglaltak le a közép-szerbiai Krusevac melleti Konjuhban - jelentette be Ivica Dacic szerb belügyminiszter.
2026. 01. 30. 08:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 30. 07:30
Megosztás:

Folytatódik a borult idő a hétvégén is

Folytatódik a jellemzően borult, felhős idő a hétvégén is. A hőmérséklet csökken, visszatérnek a hajnali fagyok és vasárnap már sokfelé alakul napközben is fagypont alatt a maximum-hőmérséklet. Többfelé várható csapadék: az eső, havas eső mellett havazás, hószállingózás is lehet, a szél pedig olykor élénk lesz - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 30. 06:30
Megosztás:

Elindult az Otthon Start, itt vannak az első konkrét következmények!

Ahogy a potenciális lakásvásárlók várták tavaly nyáron az Otthon Start program elindulását, úgy várták most a szakértők az első hivatalos lakáspiaci statisztikákat. Becslésekből sokat lehetett hallani tavaly ősszel, a most megjelent harmadik negyedéves számokban azonban már elvileg szerepelnének a szeptemberi piaci adatok is, vagyis lehetne látni, mekkora áremelkedéssel indult a 3%-os kedvezményes hitelprogram. Ugyanakkor talán csalódást kelthet, hogy az MNB most megjelent statisztikájában épp a szeptemberi feldolgozottság alacsony Budapest és Pest régió esetében, így az abban szereplő számokat egyelőre érdemes fenntartásokkal kezelni, vélhetően felfelé módosítják majd. De nézzük, amit eddig tudunk!
2026. 01. 30. 06:00
Megosztás:

10 éves együttműködési megállapodást írt alá a Semmelweis OSC és az Indotek Group

Az Indotek Group a napokban tízéves szponzorációs megállapodást írt alá a Semmelweis OSC férfi OB I-es vízilabdacsapatának támogatására. Az együttműködés célja, hogy a vállalatcsoport hozzájáruljon a klub múltjához méltó, magas színvonalú szakmai munka további erősítéséhez, valamint annak kiszámítható működéséhez. A megállapodás egyaránt támogatja a versenysportot, és jól illeszkedik az Indotek Group értékalapú, hosszú távú társadalmi szerepvállalási stratégiájába.
2026. 01. 30. 05:30
Megosztás:

Hogyan viseli a mobilhálózat a szélsőséges időjárást?

Az elmúlt hetekben tapasztalható zord időjárás nemcsak nekünk jelent kihívásokat. A szélsőséges hideg a mobilhálózatot is meg tudja viselni, ezért az infrastruktúraszolgáltatónak fel kell készülnie, hogy a felhasználók ilyenkor is zökkenőmentesen tudják használni mobileszközeiket.
2026. 01. 30. 05:00
Megosztás:

Nagy István: a fával fűtők számára is jár a kormány rezsistop döntéséből eredő energiaár-kompenzáció!

A fával fűtők számára is jár a kormány rezsistop döntéséből eredő energiaár-kompenzáció! - szögezte le Nagy István agrárminiszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétett videójában.
2026. 01. 30. 04:30
Megosztás:

Rekordszámú adatvédelmi incidenst jelentettek 2025-ben

Az európai adatvédelmi hatóságok 2025-ben összesen mintegy 1,2 milliárd eurónyi GDPR-bírságot szabtak ki, ezzel a rendelet 2018-as alkalmazandóvá válása óta kiszabott szankciók összértéke meghaladja a 7,1 milliárd eurót – derül ki a DLA Piper legfrissebb, évente megjelenő GDPR Fines and Data Breach Survey című riportjából*. Bár a tavaly kiszabott bírság összege nem haladja meg az előző évi szintjét, az adatvédelmi incidensek bejelentése új csúcsra emelkedett Európában.
2026. 01. 30. 04:00
Megosztás:

144,3 milliárd forintos forgalommal és 4,4%-os növekedéssel zárta 2025-ös pénzügyi évét az IKEA Magyarország

Az IKEA Magyarország rekorderedményeket jelentett be a 2025-ös pénzügyi évre vonatkozóan: a teljes kiskereskedelmi forgalom elérte a 144,3 milliárd forintot, ami 4,4%-os éves növekedést jelent az előző pénzügyi évhez képest. Ez a kimagasló eredmény az IKEA soroksári áruházában elindított globális kísérleti projekt mellett valósult meg, amely új mércét állít fel a vásárlói élmény és a rendelések kiszolgálása terén.
2026. 01. 30. 03:30
Megosztás:

Pest vármegyében is terjeszkedik az amerikai ingatlanlánc

Január 29-én, Veresegyházon nyitotta meg legújabb, országosan 25. irodáját a RE/MAX, a világ egyik legnagyobb, amerikai érdekeltségű ingatlanközvetítő hálózata. A 110 országban több mint 9000 irodával rendelkező lánc friss, RE/MAX Platinum néven működő tagja is franchiserendszerben üzemel, jelen esetben egy helyi generálkivitelezővel, a Platinum Homes-szal szoros együttműködésben. Az új iroda ünnepélyes megnyitásában mások mellett Cserháti Ferenc, Veresegyház polgármestere is részt vett.
2026. 01. 30. 02:30
Megosztás:

Nem változtatott a Fed, Powell kiállt a jegybanki függetlenség mellett

A Fed az idei első kamatdöntő ülésén a 3,50-3,75%-on álló irányadó ráta tartását jelentette be, a döntés megfelelt várakozásunknak és a piaci várakozásoknak is. Ezzel megtört a 2025 szeptemberben indult kamatcsökkentési ciklus, a szeptember és december közötti három kamatdöntő ülésen rendre 25 bázispontos kamatcsökkentést jelentettek be. A döntés nem volt egyhangú, ketten további kisebb kamatvágásra voksoltak.
2026. 01. 30. 02:00
Megosztás:

Támogatásokkal és intézkedésekkel segíti az agrártárca a szőlő- és borágazatot

Támogatásokkal és intézkedésekkel segíti az agrártárca a szőlő- és borágazatot - közölte az Agrárminisztérium (AM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 30. 01:30
Megosztás: