Hazánk dolgozik a szlovák kapcsolatain

Az ukrán gabona okozta piaci nehézségekről, az európai gazdatüntetésekről, kereskedelmi és állategészségügyi kérdésekről is egyeztetett Nagy István agrárminiszter hivatalában Richard Takáccsal, Szlovákia új mezőgazdasági és vidékfejlesztési tárcavezetőjével kedd délután - közölte az Agrárminisztérium (AM) kedden az MTI-vel.

Hazánk dolgozik a szlovák kapcsolatain

A közlemény szerint Nagy István kiemelte, "fontos, hogy mindig a legjobbat tudjuk kihozni a közös ügyeinkből, ha összefogunk, akkor könnyebben tudjuk az érdekeinket érvényesíteni".

A miniszter kifejtette, a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terve új feltételeket hozott, ezért a tanácsadói és a falugazdász hálózatot megerősítette Magyarország. A magyar agrártámogatási rendszer hatékonyságát mutatja, hogy a merőben új, komoly feltételeket és követelményeket támasztó uniós szabályrendszer keretei között is meg tudtuk teremteni a feltételeit annak, hogy emelt összegű, 70 százalékos támogatási előleget fizessünk 136 ezer gazdának. A múlt év finanszírozási nehézségei közepette ennek óriási jelentősége van az egyes gazdaságokban. Ez a hatalmas számú gazdálkodó nagyságrendileg 80 százaléka a jogosultaknak - tette hozzá a tárcavezető.

Az ukrán mezőgazdasági termékek okozta piaci nehézségekkel összefüggésben a találkozón a tárcavezető arról beszélt, hogy Magyarország a magyar gazdák érdekeit szem előtt tartva, érdemi uniós intézkedések hiányában továbbra is fenn kívánja tartani a behozatali tilalmat.

Nagy István tájékoztatta kollégáját, hogy az európai országokhoz hasonlóan a magyar gazdák is tüntetni fognak a brüsszeli bürokraták agrárpolitikai intézkedéseivel szemben. Magyarország azt szeretné, ha minél több tagállam támogatná az ukrán mezőgazdaság fenyegetésével szembeni küzdelmünket Brüsszelben.

Hangsúlyozta, északkeleti szomszédunk esetleges európai uniós csatlakozása tartósan nehézzé tenné az európai és a magyar termelők megélhetését, hiszen az EU-s előírások kötöttségei között dolgozó termelők nem tudnak versenyezni a globális nagytőke tulajdonában álló, többszázezer hektáros ukrán gazdaságokkal, amelyek jóval enyhébb szabályok betartásával termelnek.

Nagy István az infláció letörésével kapcsolatos kormányzati intézkedésekről is beszélt, példaként említve az élelmiszerárstopot és az online árfigyelő rendszert. Az utóbbi kezdeményezés a piaci verseny élénkítését és a kiskereskedelmi piacon az árak átláthatóságának fokozása érdekében a fogyasztók igényeit szolgálta. Az árfigyelő által érintett termékkategóriáknál jelentős részében figyelhető meg árcsökkenés. Az agrártárca emellett kiemelt figyelmet fordít a magyar termékek támogatására és népszerűsítésére.

A miniszter Magyarország uniós elnökségével kapcsolatban arról is beszélt, hogy a Közös Agrárpolitika 2027. utáni szabályaira vonatkozó tárgyalások keretében a válsághelyzetek kezelésére kívánják helyezni a hangsúlyt. Emellett figyelmet fordítanak az élelmiszerpazarlás elleni fokozott fellépésre az aktuális kihívásokra adandó válaszok, a jó gyakorlatok bemutatása érdekében. Továbbá nagy hangsúlyt helyeznek az Európai Unió élelmiszer-szuverenitásának megőrzésére is. "Kiállunk azon alapelv mellett, hogy a harmadik országból származó termékeknek is ugyanolyan szabályoknak kelljen megfelelniük, mint az unióban termelt élelmiszereknek" - fűzte hozzá Nagy István az AM közleménye szerint.


Nem a kontárok okozzák az összes kárt: sokszor az információs asszimetria a valódi ok

Az építőiparban kevés döntés visszafordítható. Egy hibás technológiai választás vagy kivitelezési megoldás akár évekkel később is komoly minőségi vagy pénzügyi problémákat okozhat. A háttérben sokszor nem hanyagság vagy szándékos megtévesztés áll, hanem az úgynevezett információs aszimmetria: amikor az eladó vagy szakember lényegesen több tudással rendelkezik egy termékről vagy technológiáról, mint a megrendelők.
2026. 06. 05. 04:00
Megosztás:

Allianz Globális Biztosítási Jelentés 2026 – A biztosítás jövője egy változó világban

A jelentés szerint a globális biztosítási piac 2025-ben 456 milliárd euróval, 6,9 ezermilliárd euróra bővült. Bár ez a 7,1 százalékos növekedés elmarad a 2024-es kiemelkedő 9,4 százalékához képest, továbbra is jelentősen meghaladja az elmúlt tíz év +5,6 százalékos átlagos éves növekedési ütemét, ami azt jelzi, hogy a biztosítások iránti kereslet tartósan erős maradt. Továbbra is az életbiztosítás volt a legnagyobb szegmens (2 861 milliárd euró), ezt követte a vagyon- és felelősségbiztosítás (2 320 milliárd euró), majd az egészségbiztosítás (1 688 milliárd euró).
2026. 06. 05. 03:30
Megosztás:

Nébih: napokon belül felszámolják a fertőzéssel érintett vállaji sertésállományt

Három-négy napon belül véget érhet a sertésállomány felszámolása a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Vállaj településen működő gazdaságban, ahol afrikai sertéspestis fertőzést mutattak ki a vizsgálatok; a telepről két vágóhídra juthattak sertések a lappangási idő alatt - ismertette Nemes Imre országos főállatorvos, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
2026. 06. 05. 03:00
Megosztás:

Megduplázódtak a lakáshitelek, már négy hónap alatt ezer milliárd forintot vettek fel belőlük

Az év első négy hónapja soha nem látott, bőven ezer milliárd forint feletti új szerződést hozott a lakáshiteleknél – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből.
2026. 06. 05. 02:30
Megosztás:

Autósok figyelem: megvan a döntés a 10 évnél idősebb kocsikról

Hónapokig tartó bizonytalanság után most végre tisztábban látszik, mire számíthatnak azok az autósok, akik 10 évnél idősebb járművel járnak.
2026. 06. 05. 02:00
Megosztás:

Sokkoló nyugdíjcsapda: hiába dolgoztál, nem biztos, hogy beszámít a nyugdíjba

Sokan úgy gondolják, hogy ha valaki dolgozott, akkor az az idő automatikusan beleszámít majd a nyugdíjába. A törvényi szabályozás azonban ennél jóval szigorúbb és részletesebb. A szolgálati idő egyik legfontosabb feltétele, hogy az adott időszakra az előírt nyugdíjjárulékot levonják vagy megfizessék.
2026. 06. 05. 01:00
Megosztás:

Lassítja a világgazdaság növekedését az iráni konfliktus

A korábbi előrejelzésekben valószínűsített ütemnél lassabb világgazdasági növekedés várható az idén az iráni konfliktus okozta olajellátási válság inflációs hatásai miatt - áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban bemutatott, lefelé módosított új negyedéves prognózisában.
2026. 06. 05. 00:30
Megosztás:

Visszatér a napos idő a nyár első hétvégéjén

Visszatér a jellemzően napos idő a nyár első hétvégéjére. Pénteken még előfordulhatnak vastagabb felhők, de szombaton és vasárnap már sok napsütés várható gomolyfelhőkkel, amelyekből záporok, zivatarok előfordulhatnak. A hőmérséklet csúcsértéke 25 és 30 Celsius-fok között alakul - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-hez.
2026. 06. 04. 23:00
Megosztás:

Megalakult az új szlovén kormány

Megszavazta a szlovén parlament csütörtökön a Janez Jansa vezette új szlovén kormányt.
2026. 06. 04. 22:30
Megosztás:

Vasas Szakszervezet: figyelmeztető sztrájkot tartanak a Hanon pécsi telephelyén

Kétórás figyelmeztető sztrájkot jelentett be péntekre a Vasas Szakszervezet a Hanon Systems Hungary Kft. pécsi telephelyére - közölte az érdekvédelmi szervezet csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 22:00
Megosztás:

OTP: a GVH jóváhagyásával lezárult a Financial Expert Kft. megvásárlása

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jóváhagyását követően megtörtént a Financial Expert Kft. (Finex) megvásárlásának pénzügyi zárása, így a hitelközvetítő társaság többes pénzügyi partnerként csatlakozik az OTP csoporthoz - közölte az OTP Ingatlanpont, az OTP csoport tagja csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 21:30
Megosztás:

Kriptocsapdák a 2026-os FIFA-vb körül: hamis jegyekkel és adathalász oldalakkal támadják a szurkolókat

A 2026-os labdarúgó-világbajnokság közeledtével egyre több csaló próbálja kihasználni a futballrajongók lelkesedését. Az amerikai hatóságok szerint hamis FIFA-weboldalak, kriptovalutás fizetési kérések, megtévesztő jegyajánlatok és adathalász kampányok célozzák a szurkolókat – a tét pedig nemcsak a pénz, hanem a személyes adatok biztonsága is.
2026. 06. 04. 21:00
Megosztás:

A 4iG csoport legnagyobb európai befektetőként csatlakozott az Axiom Space tulajdonosi köréhez

Az Axiom Space amerikai kereskedelmi űripari vállalat lezárta a kiemelkedő befektetői érdeklődés mellett megvalósult tőkebevonását, amelynek végső összege meghaladta az 525 millió dollárt, a tranzakcióban a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) új stratégiai befektetőként két lépésben összesen 100 millió dollár értékű tőkeemelést hajtott végre - közölte a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 20:30
Megosztás:

Az OTP üzbég leánybankjában részesedést szerzett az IFC

Az International Finance Corporation (IFC) részesedést szerzett az OTP üzbég leánybankjában, az Ipoteka Bankban - közölte a pénzintézet a tőzsde honlapján csütörtökön.
2026. 06. 04. 20:00
Megosztás:

Kormányváltás után felpöröghet a cégfelvásárlási piac

Amikor a piac jelentős szabályozási és strukturális változások előtt áll, a cégfelvásárlási szektor is szinte azonnal felpörög. A tulajdonosok egy része a stratégiai kiszállást választja, míg az új piaci szereplők aktív akvizíciós lehetőségeket keresnek. Az ICT Európa szakértője szerint ebben a bizonytalanabb környezetben a tranzakciós átvilágítás (due diligence) már nem csupán egy adminisztratív lépés, hanem a befektetés védelmének legfontosabb eszköze.
2026. 06. 04. 19:30
Megosztás:

A BitMine 300 millió dollárt vonna be: új szintre léphet az Ethereum treasury stratégia

Az Ethereum treasury modellek egyre fontosabb szerepet kapnak a vállalati kriptofinanszírozásban. Miközben sok tőzsdei cég továbbra is óvatosan közelít a digitális eszközökhöz, a BitMine éppen ellenkező utat választ: friss tőkét vonna be, hogy tovább növelje Ethereum-kitettségét, bővítse staking tevékenységét, és megerősítse pozícióját a vállalati ETH-tartalékok piacán.
2026. 06. 04. 19:00
Megosztás:

Új elnökkel folytatja munkáját a 40. jubileumát ünneplő Joint Venture Szövetség

Alapításától a magyar üzleti élet meghatározó szakmai közössége a Joint Venture Szövetség (JVSZ), melynek tagvállalatai a cégcsoportokon keresztül a hazai GDP több mint egyharmadát adják. A jubileumi évben megtartott közgyűlésen a pályáját gazdaságfejlesztési államtitkárként folytató dr. Fábián Ágnest dr. Csorbai Hajnalka, az OPTEN stratégiai és operatív igazgatója váltja a JVSZ élén.
2026. 06. 04. 18:30
Megosztás:

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központja jöhet létre Szentendrén

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központját alapozza meg az ABZ Innovation Kft. Szentendrén mintegy 2,7 milliárd forintos beruházással - mondta az ABZ Drone Kft. ügyvezetője csütörtökön a helyszínen tartott gyárbejáráson.
2026. 06. 04. 18:00
Megosztás:

2026. július 1.: eltűnnek a parkolóautomaták Budapestről. De ki ellenőrzi majd a fizetést?

Még idén nyáron, ha minden a tervek szerint alakul, búcsút inthetünk a budapesti parkolóautomatáknak. Nem kell majd apróért kutakodni, nem kell rohanni vissza, mert lejár az idő, nem kell a gép előtt sorban állni. A Fővárosi Közgyűlés döntése szerint a parkolási díjfizetés döntően digitális csatornákra terelődik – mobilapplikáción keresztül.
2026. 06. 04. 17:00
Megosztás:

Brit törvényhozók enyhítenék a stabilcoin-szabályokat: a Bank of England túl szigorú tervei fékezhetik a piacot

A brit kriptopiac újabb fontos szabályozási fordulóponthoz érkezett. A Lordok Háza egyik bizottsága arra figyelmezteti a Bank of Englandet, hogy a túl kemény stabilcoin-előírások már azelőtt visszafoghatják a fontalapú digitális pénzek fejlődését, hogy a piac egyáltalán érdemben ki tudna alakulni.
2026. 06. 04. 16:30
Megosztás: