Hazánk jó befektetési piac, de érdemes megválogatni a papírokat

Az elmúlt fél évben soha nem látott ütemben alakultak át a nemzetközi gazdaság erővonalai, melyek pillanatnyi irányát talán legpontosabban a befektetési piacok trendjei mutatják. Az Egyesült Államok és az Európai Unió közti kereskedelmi megállapodás, a dollár árfolyamának és szerepének változása, a közép-európai és feltörekvő piacok fellendülése mind meghatározó tényezői lesznek az idei második félév gazdasági folyamatainak.

Hazánk jó befektetési piac, de érdemes megválogatni a papírokat

Az MBH Befektetési Bank Piaci Pulzus című sajtóreggelijén a bank befektetéselemzési területének szakértői vizsgálták meg a nemzetközi és hazai piacok aktuális trendjeit, és mutattak rá a jövőben várható legvalószínűbb forgatókönyvekre.

Az MBH Befektetési Bank közelmúltban publikált kutatása szerint a felnőtt magyar lakosság több mint 70 százaléka rendelkezik valamilyen megtakarítással. Noha a válaszadók 66 százaléka havi szinten rendszeresen tud félretenni, a válaszadók jelentős többsége mégis sokkal inkább megtakarítóként tekint magára, mint befektetőként. Az eredmények azt jelzik: a magyar lakosság többsége még inkább a váratlan kiadásokra próbál felkészülni, és nem hosszú távú befektetésekben gondolkodik.

„A komolyabb pénzügyi-befektetői döntések meghozásához tapasztalataink szerint továbbra is elengedhetetlen a bizalmi alapú, szakértői tanácsadás. Az MBH Befektetési Bank az ügyfelek bizalmát elmélyült, alapos szakmai munkával hálálja meg, melynek egyik alapköve a hazai piacon kiemelkedő befektetéselemzési központunk. A sokszor kaotikus piaci körülmények között is járható utakat találó elemzői csapatunk nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy intézményünk 1,5 év alatt a piac egyik legerősebb befektetési bankjává válhatott” – mondta Nyitrai Győző, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettese.

Érdemes újra magasabb kockázatot vállalni

Az idei év első felében alapjaiban rendült meg a korábban stabilnak hitt nemzetközi gazdasági struktúra, ezért nem is meglepő, hogy az első két negyedévben a tengerentúli eszközök – legyen szó akár a dollárról, akár részvény- vagy kötvénybefektetésekről – jelentősen alulteljesítették az európai vagy ázsiai alternatívákat. A bizonytalanság elleni védekezés érdekében egyre több befektető kereste a biztonságot stabilnak tartott eszközökben, melynek következtében például az arany árfolyama történelmi csúcsra, 3500 dollár feletti szintre erősödött. Mindezzel párhuzamosan, maga a dollár napjainkban is folyamatosan veszít a vonzerejéből: a hosszú lejáratú amerikai államkötvények hozama azt mutatja, hogy a befektetők egyre kevésbé bíznak a fizetőeszközben, s akár a további gyengülést is elképzelhetőnek tartják.

„Bár a körülményekre tekintettel, az év első felében jó döntésnek bizonyult biztonságra törekedni és konzervatív eszközökbe fektetni, mára valamelyest csökkenni látszik a bizonytalanság: a vámháború kapcsán vannak jelei a konszolidált megegyezésnek, és Európában is sikerült túllendülni egy politikai és gazdasági értelemben is kockázatos időszakon. Mindezekre tekintettel azt gondoljuk, hogy elkezdhetjük a visszatérést egy bátrabb, kevésbé kockázatkerülő stratégiához, csökkentve a kötvények súlyát, és emelve a részvénykitettséget” – mondta Vince Péter Advisory Desk vezető.

Fundamentális értelemben „nincs itt semmi látnivaló”

A hektikus gazdaságpolitikai körülmények ellenére, az első két negyedévben szinte minden eszközosztály pozitív eredményt mutatott fel, legyen szó részvényekről, kötvényekről vagy alternatívákról – ez alól szinte csak a dollár képezett kivételt. Napjainkban, az amerikai gyorsjelentési szezon indulásakor a piaci konszenzus szintén pozitív eredményeket vár, melyeket a gyengülő dollár még támogat is. Míg az USA-ban a vállalatok gazdasági teljesítménye is indokolja az optimista várakozásokat, Európában ez a megalapozottság kevésbé egyértelmű – ám a jelentések valószínűleg itt is további erősödést mutatnak majd.

„Magyarországgal és a régiónkkal kapcsolatban már hosszú ideje jelezzük, hogy a térségben még vannak növekedési lehetőségek. Ez továbbra is igaz, de napjainkban már érdemes szelektálni a piacok között, mert vannak olyan iparágak a régiós tőzsdéken, ahol már nem egyértelmű az alulértékeltség. A magyar vállalatok működésén is folyamatosan rajta tartjuk a szemünket; befektetéselemzési csapatunk naprakészen lefedi a Budapesti Értéktőzsde forgalmát adó vállalatok 90 százalékát. Ez alapján több jó fundamentummal rendelkező céget is látunk, az Alteo, a Waberer’s vagy a Richter kilátásai például kifejezetten kedvezőek” – húzta alá Debreczeni Csaba, az MBH Befektetési Banki vezető részvényelemzője.

Középtávon a kötvénypiac is stabil eredményeket hozhat

A kötvénypiacokon érdekes kettősség alakult ki: míg Dél-Amerikában akár kétszámjegyű hozamok is elérhetőek az ötéves állampapírokkal, addig például Svájcban visszatértek a 2022 előtti, negatív reálkamatok. A jelenséget elsősorban a Brazíliában ismét fellángoló infláció, illetve az arra válaszként megemelt irányadó kamatszint magyarázza. A kockázatot jobban viselő befektetők számára ebben a térségben 7,5 százalék fölötti reálhozam is elérhető lehet, hiszen a piaci várakozások szerint a brazil infláció 6 százalék körül alakul majd az elkövetkező öt évben.

„Ha valaki a konszolidáltabb amerikai vagy angliai kötvénypiac iránt érdeklődik, annak érdemes odafigyelnie arra, hogy bár mindkét országban 4 százalék körül kínálják az ötéves lejáratú állampapírokat, a reálhozam dollárban 1,6 százalék, míg fontban csak 0,7 százalék körül alakulhat” – mutatott rá Vince Péter.


Év strandétele verseny a Balatonon: idén megválasztják az Év beach food palacsintáját is

Idén tizenkettedik alkalommal hirdette meg a Balatoni Kör az Év strandétele versenyt, amelynek újdonsága, hogy megválasztják az Év beach food palacsintáját is - derül ki a szervezők MTI-hez eljuttatott pénteki közleményéből.
2026. 06. 13. 00:05
Megosztás:

Az EU hétfőn megnyitja a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját Ukrajnával és Moldovával

Az Európai Unió tagállamai megállapodtak arról, hogy hétfőn megnyitják Ukrajnával és Moldovával a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját, amely az uniós csatlakozási folyamat alapját képezi - jelentette be közös sajtóközleményben António Costa, az Európai Tanács és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
2026. 06. 12. 23:00
Megosztás:

Visszatértek a külföldi befektetők a magyar részvénypiacra

Ismét 50 százalék fölé emelkedett a külföldi befektetők aránya a magyar részvénypiacon az MNB legfrissebb állományi adatai szerint. A nemzetközi befektetők súlya 2022 februárja óta először haladta meg ezt a szintet, folytatva az elmúlt években kirajzolódó pozitív tendenciát.
2026. 06. 12. 22:00
Megosztás:

Erősödött pénteken a forint, idei csúcsot ért el az euróval szemben

Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a délelőtti jegyzéséhez képest a bankközi piacon. A forint az euróval és a svájci frankkal szemben idei legerősebb árfolyamát érte el.
2026. 06. 12. 21:00
Megosztás:

Befejeződött a Ganz Electric közel 5 milliárd forintos gyárfejlesztése

Újabb beruházást valósított meg sikeresen a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Zrt. Pest vármegyei gyártóbázisán, Tápiószelén. A mintegy 14 millió euró értékű fejlesztés keretében a patinás magyar vállalat a Forgógépgyár gyártóeszközeinek és gépeinek korszerűsítését és a gyártás kulcsfolyamatainak modernizálását végezte el. A két éven át tartó beruházásnak köszönhetően növekszik az üzem automatizáltsága, valamint magasabb minőség, biztonság és nagyobb hatékonyság válik lehetővé.
2026. 06. 12. 20:00
Megosztás:

Több napra és könnyebben mennek szabadságra a magyarok, mint 10 évvel ezelőtt

Míg 2016-ban a hazai munkavállalók átlagosan 11–12 napot töltöttek nyári szabadságon, több részletben kivéve a pihenőnapokat, és sokuknak azzal is szembe kellett nézniük, hogy a munkáltató az előzetes egyeztetés ellenére nem engedte el őket a tervezett időpontban, addig idén már átlagosan 13 nap szabadsággal számolnak.
2026. 06. 12. 19:30
Megosztás:

Társadalmi egyeztetés indult az ajánlott építőipari rezsióradíj mértékéről szóló rendelethez

Társadalmi egyeztetést indított a Közlekedési és Beruházási Minisztérium az ajánlott építőipari rezsióradíj mértékéről szóló rendelethez pénteken.
2026. 06. 12. 19:00
Megosztás:

Az INA 168 millió euró osztalék kifizetéséről döntött

Az INA horvát olajipari vállalat pénteki közgyűlése 168 millió euró osztalék kifizetéséről döntött, ami részvényenként 16,80 eurót jelent - közölte a társaság az MTI-vel.
2026. 06. 12. 18:30
Megosztás:

Megújul a MÁV+ app

Megújul a MÁV+ app: egyszerűbb utazástervezés, könnyebb nemzetközi jegyvásárlás - közölte a közlekedési és beruházási miniszter pénteken a Facebook-oldalán.
2026. 06. 12. 18:00
Megosztás:

Medvepiac előtt a kriptopiac? Két on-chain jel döntheti el a Bitcoin irányát

A Bitcoin árfolyamának májusi csúcs óta látott visszaesése után egyre több befektető keresi a választ arra, hogy véget érhet-e a kriptopiaci korrekció. Axel Adler Jr. on-chain elemző szerint a fordulat még nem látszik egyértelműen: amíg a Bitcoin tőzsdei beáramlása magas, miközben a stablecoinok távoznak a kereskedési platformokról, addig a medvepiaci nyomás fennmaradhat.
2026. 06. 12. 17:30
Megosztás:

A jövő héten megérkezik az első tartósabb kánikula

Míg a jelenlegi hőmérséklet inkább a májust idézi, a jövő héten megérkezik az első tartósabb kánikula - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán pénteken.
2026. 06. 12. 17:00
Megosztás:

Forgalmas nyári szezonra készül a Budapest Airport

Forgalmas nyári szezonra készül a Budapest Airport az idén is - hangsúlyozta Francois Berisot, a Budapest Airport vezérigazgatója pénteken háttérbeszéltetésen, Budapesten.
2026. 06. 12. 16:30
Megosztás:

AI, stabilcoinok és tokenizáció: így épülhet a kriptopiac következő nagy korszaka

A kriptopiac következő fejlődési szakaszát nem feltétlenül egyetlen új narratíva, hanem három nagy trend összekapcsolódása határozhatja meg: a mesterséges intelligencia, a stablecoinok és a tokenizált valós eszközök térnyerése. Tanaka kriptopiaci elemző szerint ezek együtt teremthetik meg az automatizált, programozható és éjjel-nappal működő onchain pénzügyi rendszer alapjait.
2026. 06. 12. 15:30
Megosztás:

Csökken az online csalások száma Kínában

Nyolc egymást követő hónapja csökken az előző év azonos időszakához képest az online csalások száma Kínában - közölte pénteken a kínai közbiztonsági minisztérium (MPS).
2026. 06. 12. 15:00
Megosztás:

Az EU 540 millió eurós támogatással segítené a műtrágyaválság által sújtott gazdákat

Az Európai Bizottság 540 millió eurós pénzügyi támogatást, valamint további könnyítéseket javasol a műtrágyaválság miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók számára az uniós élelmiszerbiztonság megőrzése érdekében - közölte a brüsszeli testület pénteken.
2026. 06. 12. 14:30
Megosztás:

Egy négyzetméter szabadság a város felett – miért lett az erkély 2026 egyik legértékesebb otthoni tere?

A városi élet egyre gyorsabb tempója mellett felértékelődnek azok a terek, ahol néhány percre kiszakadhatunk a mindennapokból. 2026-ban az erkély már jóval több, mint egy építészeti kiegészítő: sokak számára a pihenés, a feltöltődés és az önkifejezés helyszíne.
2026. 06. 12. 14:00
Megosztás:

Lezárult a 2025-2026-os tanévi kompetenciamérés

Véget ért a 2025-2026-os tanévi digitális országos kompetenciamérés: március 23. és május 29. között több mint 2,7 millió mérési esemény valósult meg több mint 607 ezer 4-11. évfolyamos tanuló részvételével. Minden évfolyam minden vizsgált területén elérhetők az előzetes tanulói eredmények az országos kompetenciamérés honlapján - közölte az Oktatási Hivatal (OH) pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 12. 13:30
Megosztás:

Kissé élénkült az ingatlanpiaci kereslet májusban

Májusban kissé élénkült a kereslet az ingatlanpiacon a március-áprilisi visszaesés után, a tartósan magas árszint ugyanakkor még mindig visszafogja a vásárlókat - közölte a Duna House friss ingatlanpiaci barométere alapján pénteken az az MTI-vel.
2026. 06. 12. 13:00
Megosztás:

272 millió dollárnyi USDT stabilcoin áramlott a Binance-re: friss likviditás mozdult meg a kriptopiacon

Jelentős mennyiségű stabilcoin érkezett a Binance-re az elmúlt 24 órás időszakban: a nettó USDT-beáramlás elérte a 272 millió dollárt. A kriptopiaci szereplők az ilyen mozgásokat kiemelten figyelik, mert gyakran arra utalhatnak, hogy a befektetők és kereskedők friss tőkét készítenek elő spot vásárlásokhoz, derivatív ügyletekhez vagy nagyobb piaci pozíciók felvételéhez.
2026. 06. 12. 12:30
Megosztás:

Megkímélte a fagy a cseresznyét

Idén közepes cseresznyetermés várható, mert az ültetvények jelentős része olyan területeken fekszik, amelyeket a fagykárok kevésbé viseltek meg - közölte az MTI-vel pénteken a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB).
2026. 06. 12. 12:00
Megosztás: