Hazánknak szüksége van Kínára

Magyarországnak versenyképessége javítása érdekében szüksége van a kínai kapcsolatokra, a két ország közötti együttműködés erősítésére - mondta a nemzetgazdasági miniszter csütörtökön Budapesten, a Kína-Magyarország Övezet és Út Pragmatikus Együttműködés Tematikus Fórumon.

Hazánknak szüksége van Kínára

Nagy Márton szerint Magyarország minden adottsággal rendelkezik ahhoz, hogy a kínai áruk logisztikai központja legyen, hiszen fekvése kiváló, infrastruktúrája fejlett, a befektetői környezet európai szinten is versenyképes.

Nagy Márton szerint az együttműködésben kiemelt helyet foglal el az infrastukturális fejlesztések közös finanszírozása. A közúti, vasúti és logisztikai infrastruktúra fejlesztését Kína is érdekének tekinti, mert ezen keresztül juttathatja el áruit Magyarországról a nyugati és északi országokba. A magyar-kínai kapcsolatok fontos területe a jövőben a digitalizáció lehet, hiszen Kína ebben is a világ vezető hatalmainak egyike, a magyar vállalkozásoknak pedig szükségük van technológiai fejlesztésekre. A kormány ezért is támogatja a 4iG és a Huawei együttműködésének erősítését.

Nagy Márton fontosnak tekinti a pénzügyi kapcsolatok erősítést, ezért üdvözölte, hogy a legnagyobb kínai bankok már megjelentek Magyarországon. A Bank of China, a China Construction Bank és a China Developement Bank után hamarosan az ICBC is megjelenhet, így Magyarország pénzügyi téren is Kína kiemelt régiós partnere lehet - tette hozzá.

A tárcavezető megjegyezte, hogy a kormány a nemzetközi kapcsolatokat diverzifikálása érdekében hirdette meg a keleti nyitás politikáját, és kezdetektől fogva arra törekedett, hogy Magyarország a keleti és nyugati világ találkozási pontja legyen, itt találkozzon a tőke és a csúcstechnológia.

A kormány a továbbiakban azt szeretné elérni, hogy újabb belföldi projektek kerüljenek a társfinanszírozású beruházások listájára. A Budapest-Belgrád vasútvonal jövő nyárra elkészülhet, a fejlesztések 5 logisztikai, vasúti és töltőhálózat-fejlesztéssel folytatódhatnak, ennek részleteiről hamarosan a miniszterelnök tájékoztat - közölte.

Nagy Márton hangsúlyozta, hogy Kína megbízható partnerként számíthat Magyarországra, hiszen a kormány kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésre törekszik, és elutasít minden törekvést, amely protekcionista módon kizárná a kínai termékeket az európai piacról, hiszen "Európának nem bezárkóznia kell", hanem a világgal együtt fejlődnie. Kína megkerülhetetlen tényező a világgazdaságban, Magyarország számára pedig kiemelten fontos a távol-keleti ország, ugyanis ma tőlük érkezik a legtöbb külföldi tőke az elektromos autózáshoz kapcsolódóan, és a 9. legnagyobb kereskedelmi partnerként a magyar külkereskedelemből 4 százalékkal részesednek.

A miniszter kiemelte, a globális gazdaság súlya egyre inkább Ázsiába helyeződik át, Magyarországon pedig az ázsiai országok közvetlen befektetéseinek aránya 2014-hez képest 19 százalékról 34 százalékra emelkedett, Kína ötszörösére emelte közvetlen befektetéseinek arányát. Kína Magyarország 10. legnagyobb tőkebefektetője. Magyarországon épít gyárat többek közt a csúcstechnológiát képviselő CATL és a BYD - tette hozzá.

Kína magyarországi nagykövetségének miniszteri tanácsosa üdvözölte, hogy Kína Egy övezet, egy út programja összekötődött a magyar kormány keleti nyitásával. Liu Bu szerint a kapcsolatok erősítése, a fejlődés előmozdítása, a közös sikerek mindkét országnak egyformán fontosak.

Magyarország ma már a kínai áruk egyik elosztó központja Európában, és a magyar áruk is egyre nagyobb mennyiségben jutnak el a távol-keleti piacra. Az együttműködésnek kedvez a közlekedési összeköttetések bővülése, valamint a márciusban bejelentett vízummentesség, amely Auszrtia, Belgium, Írország, Luxemburg és Svájc mellett Magyarországra is kiterjed - tette hozzá.

A szervezők nevében a Hszinhua kínai állami hírügynökség vezetője - aki az eseményt megelőzően személyesen találkozott Nagy Mártonnal - méltatta a kapcsolatok fejlődését.

Fu Hua üdvözölte, hogy a magyar kormány a kezdetek óta aktívan, más európai országoknak példaként szolgálva vesz részt az Egy övezet, egy út programban.

A két ország vezetői a megosztott előnyök elvét követve elkötelezettek a közös építkezés iránt, amelynek eddigi sikerét az infrastruktúraberuházások, a technológiai fejlesztések, a kulturális központok megnyitása is jelzi - mondta.

A barátság a nagy távolság ellenére is közel hozza az embereket, amit az is jelez, hogy a kínainak nagyra értékelik a magyar kultúrát, egyre többen el is látogatnak Magyarországra, és a magyarok is egyre nagyobb számban tanulnak kínaiul. A magyar-kínai együttműködés ígéretes jövő előtt áll, a kapcsolatépítés eseményeit a kínai média kiemelt figyelemmel követi - hangsúlyozta Fu Hua.

A Bitcoin árfolyama áttöri a 90 500 dollárt – Új bikafutam küszöbén a kriptopiac?

A Bitcoin váratlanul meghaladta a 90 500 dolláros szintet, újraélesztve a piacba vetett reményt – és ezzel együtt a kriptohívők optimizmusát is. Míg egyes befektetők még mindig a négyéves ciklus alapján várták a visszaesést, a piac ehelyett új erőre kapott. Vajon a medvék csapdába estek? És mit tartogat számunkra 2026 nyara? Nézzük, mi áll a legfrissebb emelkedés mögött – és mire számíthatunk az év hátralévő részében.
2026. 01. 02. 23:00
Megosztás:

Merész előrejelzések: 3 jelölt a „Legjobb kriptovaluta 2026” címre

Egy fájdalmas negyedik negyedév zárul hamarosan, amely felforgatta az árfolyamgrafikonokat a teljes kriptopiacon. A 2026-os év azonban új reményeket hozhat a következő bikapiaci ciklusra.
2026. 01. 02. 22:00
Megosztás:

A 4 legjobb kriptovaluta előértékesítés 2026-ban: Miért a Digitap ($TAP) a legjobb 2026-os kriptós presale

A 2026 felé közeledve a kriptovaluta előértékesítések egyre inkább azt a trendet követik, amit a piacok újra és újra jeleznek: a való életben is működő hasznosságot, nem csupán a közösségi médiában létező koncepciókat.
2026. 01. 02. 20:00
Megosztás:

A szerb elnök megállapodásra számít Oroszország és Magyarország között a szerb kőolajipari vállalat ügyében

Az Egyesült Államok arra számít, hogy január 23-ig megszületik a megállapodás a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) átvételéről Magyarország és Oroszország között, így a NIS folytathatja a munkát - hangsúlyozta Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök a belgrádi közszolgálati televízióban, ahol arról beszélt: gyors megállapodásra számít az orosz részvényesek és a lehetséges vásárló - ez esetben a Mol - között.
2026. 01. 02. 18:00
Megosztás:

Újabb 50 százalékkal emelkedik a családi adókedvezmény

Itt az újabb családi adócsökkentés, januártól további 50 százalékkal emelkedik a családi adókedvezmény - ismertette Facebook-oldalán a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára pénteken.
2026. 01. 02. 16:00
Megosztás:

NGM: 2026-ban 11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum

Január 1-jétől 11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum, a minimálbér-emeléssel párhuzamosan számos szociális ellátás összege is emelkedik - közölte az MTI-vel a Nemzetgazdasági Minisztérium pénteken.
2026. 01. 02. 15:00
Megosztás:

Először lépte át a 10 ezer pontot a Londoni Értéktőzsde FTSE 100-as indexe

Több mint négy évtizedes történetében először lépte át 10 ezer pontos lélektani határt Londoni Értéktőzsde (LSE) fő indexe, a FTSE 100-as.
2026. 01. 02. 14:00
Megosztás:

Medvepiac árnyékában a Bitcoin? – 56.000 dollárig eshet a BTC árfolyama

Bár sok befektető 2026-ra újabb bikapiaci szakaszban reménykedik, egyre több jel utal arra, hogy a Bitcoin már hónapok óta medvepiacon mozog. On-chain adatok, technikai elemzések és kereskedői várakozások egyaránt megerősítik: a BTC lendülete megtört, és a következő nagy felfutás időzítése egyre kérdésesebb. A pesszimizmus ellenére azonban fundamentális szinten még lehet esély a hosszú távú stabilitásra.
2026. 01. 02. 13:00
Megosztás:

Elfeledett vagyonok: A Bithumb 200 millió dollárnyi inaktív kriptót talált több mint 2,6 millió fiókban

A dél-koreai Bithumb kriptotőzsde meglepő felfedezést tett: több mint 200 millió dollárnyi kriptoeszköz pihen inaktív fiókokban, amelyek némelyike több mint 12 éve érintetlen. A felfedezés nemcsak az elfeledett vagyonról szól, hanem arról is, hogyan váltak jelentéktelennek tűnő összegek vagyonokká – és milyen hatással lehet ez a rejtett likviditás a kriptopiacokra.
2026. 01. 02. 12:00
Megosztás:

Nyolcmilliárd forint saját bevételi csúccsal búcsúzik az évtől az Operaház

Több mint 8 milliárd forint saját bevételi csúccsal búcsúzik 2025-től a Magyar Állami Operaház.
2026. 01. 02. 10:00
Megosztás:

2026-ban 11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum

Január 1-jétől 11 százalékkal, 322 800 forintra emelkedett a minimálbér, míg a garantált bérminimum 7 százalékkal, 373 200 forintra nőtt – a kormány, valamint a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek egyhangú megállapodásának eredményeként.
2026. 01. 02. 08:40
Megosztás:

Már több mint 60 ezren használják üzleti céllal a Microsec e-Szignó minősített elektronikus aláíró megoldásait

Ütemesen terjedt Magyarországon az üzleti célú elektronikus aláírás 2025-ben, már több mint 60 000 cégvezető, ügyvéd, könyvelő, mérnök használja, számítógépén vagy okostelefonján a Microsec e-Szignó minősített elektronikus aláíró megoldásait - közölte az elektronikus aláírás technológiával foglalkozó, magyar tulajdonú Microsec szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 02. 07:00
Megosztás:

Ciprus átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét

Ciprus átvette csütörtökön a félévente váltakozó európai uniós tanácsi elnökséget; a mintegy egymillió lakosú szigetország június végéig vezeti a tagállami kormányok tanácskozásait, és közvetítő szerepet tölt be a tagországok közötti vitákban.
2026. 01. 02. 06:00
Megosztás:

A globális pénzügyi válság óta a legjobb évét zárta a londoni tőzsde

A 2008-2009-es globális pénzügyi válság óta a legjobb évét zárta londoni értéktőzsde (LSE), amelynek fő indexe több mint 20 százalékkal emelkedett az idén.
2026. 01. 02. 05:00
Megosztás:

NAV: elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok

Már elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-t.
2026. 01. 02. 04:00
Megosztás:

AM: január 1-től csökkennek a gazdák adó- és adminisztrációs terhei

Év elejétől több olyan könnyítés is érvénybe lépett, amelyet a kormány a mezőgazdasági szereplők adó- és adminisztrációs terheinek csökkentése érdekében fogadott el. Ezeknek köszönhetően kiszámíthatóbbá válik a termelés, tovább erősödik a gazdák versenyképessége, ráadásul az intézkedések hozzájárulnak hazánk élelmiszer-biztonságának megőrzéséhez - közölte Nagy István agrárminiszter az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint.
2026. 01. 02. 02:00
Megosztás:

Ön is kaphat 8000 Ft nyugdíjemelést 2026-ban! Mutatjuk hogyan kell igényelni

Az igényelhető nyugdíj neve: méltányossági nyugdíj. Pontosan mit is jelent a méltányossági nyugdíj 2026-ban a jogszabály szerint? Érdemes ismerni a pontos szabályokat, mert akár havi max. 8.000 Ft-ot is kérelmezhetünk méltányossági emelésként. Hogyan lehet élni ezzel a lehetőséggel? Ki igényelheti és milyen összegű nyugdíj esetén tudunk élni a lehetőséggel? Cikkünkben az ado.hu szakmai portál útmutatásai alapján részletesen körüljárjuk a témát.
2026. 01. 02. 01:00
Megosztás:

Lemaradtál a 2021-es bikapiacról? A Digitap ($TAP) a legjobb kriptós előértékesítés

Sok befektető máig úgy tekint a 2021-es bikapiacra, mint egy elszalasztott lehetőségre, amikor a megfelelő projektekbe történő korai belépés életre szóló hozamokat eredményezett. Azóta a piacok érettebbé váltak, a hype-ciklusok kifulladtak, és a tőke sokkal szelektívebb lett.
2026. 01. 01. 22:00
Megosztás:

Miért esik ma a kripto-piac? 5 ok, amiért érdemesebb a Digitap ($TAP) tokent vásárolni

A kriptopiac újabb nyugtalanító epizódon van túl karácsony után, a legtöbb token árfolyama csökkenést mutatott. Az év végén jellemzően alacsony a likviditás, gyenge a kockázatvállalási hajlandóság, és a befektetői bizalom komoly próbát áll ki. A helyzetet tovább rontotta a Trust Wallet feltörése, amely 7 millió dolláros felhasználói veszteséget eredményezett.
2026. 01. 01. 20:00
Megosztás:

Tizenhat esetben tettek feljelentést a rendőrök Budapesten pirotechnikai termékek illegális árusítása miatt

Pirotechnikai termékek illegális árusítása miatt 16 esetben tettek szabálysértési feljelentést a rendőrök szilveszter éjszakáján a fővárosban, az intézkedések során 181 csomag pirotechnikai terméket vettek el - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) csütörtökön a police.hu oldalon.
2026. 01. 01. 18:00
Megosztás: