Idén globális problémákat boncolgat az MVM Future Talks tudományos sorozat

Idén a "bolygóhatárokként" emlegetett, legégetőbb globális problémákat veszi górcső alá az MVM Future Talks tudományos sorozat.

Idén globális problémákat boncolgat az MVM Future Talks tudományos sorozat

A negyedik évad egy dokumentumfilm-sorozattal indul, amelyben hazai hírességek és véleményvezérek a világ különböző részein járnak utána az emberiséget fenyegető legnagyobb kihívásoknak, és mutatják be a lehetséges megoldásokat - tájékoztatta az MVM Csoport az MTI-t hétfőn.

Mint felidézik, a "bolygóhatárokként" emlegetett világszintű kihívások közé tartozik az energiabiztonság, az élelmezés, a közlekedés, a klímaváltozás, a hulladékkezelés, de a társadalmi hasznosság és veszélyek kapcsán éles vitákat kiváltó mesterséges intelligencia is bekerült a témák közé.

A közleményben kiemelik, hogy a sorozat mini dokumentumfilmjeit hétfőtől lehet megtekinteni az MVM Future Talks hivatalos weboldalán (www.mvmfuturetalks.hu), ahová minden héten két új videó kerül fel.

Wossala Rozina sztárséf az élelmezésbiztonság témájában többek között olyan szingapúri techcégeket mutat be, ahol laborban tenyésztett húsokkal keresnek alternatív megoldást az állattenyésztés környezeti terhelésének csökkentésére és az élelmiszer-ellátás javítására. Osbáth Norbert (PamKutya) youtuber pedig a nyugati féltekére utazott, hogy a személy- és áruszállítás jelentette kihívásokba adjon betekintést. Nagyköveti videójában a rotterdami kikötőből Amerikáig tartó útját követhetjük nyomon, amelyben kipróbálja például az arizonai Phoenixben bárki számára elérhető önvezető taxiszolgáltatást is - áll a közleményben.

Az MVM Csoport közleményében kiemeli, hogy jövőnagyköveti szerepet vállalt még Nánási-Ördög Nóra, Bazsó Gábor "Karotta", Abosi Barna és Magyarósi Csaba is, akik a fennmaradó négy globális témát szakértők bevonásával, kontinenseken átívelő külföldi utazásokon keresztül mutatják be. A nagykövetek 3 kontinens 12 országában forgattak mini dokumentumfilmeket, többek közt Szingapúrban, a Maldív-szigeteken, Izlandon, az Egyesült Arab Emírségekben, Horvátországban és Las Vegasban.

A dokumentumfilmek témáira a nézők három héten keresztül folyamatosan szavazhatnak az MVM Future Talks weboldalán. Az online voksolás eredménye alapján dől el, hogy melyik három globális kihívás kerül be az évad utolsó elemét jelentő tudományos talkshow-ba, ahol hazai szakértők ütköztetik a jövővel kapcsolatos elképzeléseiket. A műsort november második felében élő online streamként lehet majd követni az MVM Future Talks internetes oldalán - áll a közleményben.

Az MVM Csoport 2020-ban indította el az MVM Future Talks sorozatot azzal a céllal, hogy egy olyan széles társadalmi réteg érdeklődésére számot tartó tudományos eseményt hozzon létre, amely minden évben az emberiség jövőjét formáló legfontosabb kérdéseket járja körül hazai és külföldi véleményvezérek, illetve szakértők segítségével.

A tavalyi adásban részt vett Neil deGrasse Tyson amerikai asztrofizikus, Kevin Kelly, a Wired alapítója, techguru, Porkoláb Imre katonatiszt, stratéga, a gerillaharc és a terrorellenes hadviselés szakértője, ifj. Duda Ernő, a Solvo Biotechnológiai Zrt. alapítója, Zábori Balázs orvosi fizikus, űrkutatási mérnök, valamint Hayley Arceneaux asztronauta, a SpaceX Inspiration4 missziójának tagja is - idézik fel a közleményben.


Magyar Péter: több mint egy hónapra is leállíthatják a paksi atomerőművet

Akár több mint egy hónapra is leállíthatják a paksi atomerőművet - mondta a miniszterelnök vasárnap az RTL Házon kívül című műsorában.
2026. 08. 02. 23:00
Megosztás:

Újabb nagybank vág kamatot: augusztustól olcsóbbak lesznek a CIB lakás- és jelzáloghitelei

Újabb hazai nagybank jelentett be kamatcsökkentést: 2026. augusztus 1-jétől a CIB Bank több lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelének kamata is mérséklődik. A CIB ezzel az OTP után már a második nagybank, amely az elmúlt hetekben olcsóbbá tette piaci lakáshiteleit: az OTP július 1-jétől csökkentette egyes konstrukcióinak kamatát.
2026. 08. 02. 22:00
Megosztás:

A Fidesz részt vesz a Forsthoffer Ágnes által összehívott hétfői egyeztetésen

A Fidesz ott lesz a köztársasági elnöki jogköröket ideiglenesen gyakorló házelnök, Forsthoffer Ágnes által összehívott hétfői egyeztetésen - tudatta Bóka János, az ellenzéki párt parlementi frakcióvezetője a Facebook-oldalán vasárnap.
2026. 08. 02. 21:00
Megosztás:

Energiatakarékosság - Magyar Péter: az ország energiarendszere stabilan működik

Hazánk energiarendszere stabilan működik. A szakemberek gyors beavatkozásának köszönhetően újra üzemel és teljes kapacitással termel Százhalombattán a Dunamenti Erőmű - jelentette be Magyar Péter vasárnap a Facebook-oldalán. A miniszterelnök videóüzenetében a teljes paksi leállásról, a fogyasztási adatokról, az energiarendszer állapotáról, a védelmi munkacsoport ülésének témájáról és a következő napok várható fejleményeiről adott tájékoztatást.
2026. 08. 02. 20:00
Megosztás:

Gajdos László: 10-20 településen problémás a vízellátás

Jelenleg az egész országban biztosított az ivóvízszolgáltatás, 10-20 településen lehetnek problémák, de azokat folyamatosan kezelik - közölte az élő környezetért felelős miniszter vasárnap Facebook-oldalán.
2026. 08. 02. 19:00
Megosztás:

A magyarországi Auchan áruházakban is intézkedéseket vezettek be

Az országos energiapiaci helyzetre tekintettel haladéktalanul energiatakarékossági intézkedéseket vezetett be az Auchan Retail Magyarország - közölte a bolthálózatot üzemeltető társaság vasárnap az MTI-vel.
2026. 08. 02. 18:00
Megosztás:

Nyári diákfoglalkoztatás 2026: tudnivalók a kötelező szakmai gyakorlatról

A nyári kötelező szakmai gyakorlat nemcsak a diákok számára jelent lehetőséget arra, hogy valódi munkatapasztalatot szerezzenek, hanem a fogadó cégeknek is alkalmat kínál arra, hogy fiatal, motivált munkaerőt vonjanak be működésükbe. A diákok foglalkoztatása azonban csak akkor jelent valódi előnyt, ha a munkáltatók pontosan ismerik a vonatkozó jogszabályi és adminisztrációs előírásokat. A Niveus összefoglalta, mire kell figyelni a szerződéskötéstől a bérszámfejtésen át egészen a NAV-adminisztrációig.
2026. 08. 02. 17:00
Megosztás:

Megugrott a Circle részvénye a New York-i hatósági engedély után

Öt százalékkal emelkedett a Circle Internet Group részvényének árfolyama, miután az USDC stabilcoin kibocsátója megszerezte a New York-i pénzügyi felügyelet korlátozott célú trustengedélyét. A jóváhagyás tovább erősítheti a vállalat szabályozási pozícióját az Egyesült Államokban, miközben a stabilcoinpiacon egyre intenzívebb verseny és fokozódó hatósági figyelem tapasztalható.
2026. 08. 02. 16:00
Megosztás:

Lezárult a Lunar Program 246,5 millió forintos startup-inkubációs projektje

Lezárult a Lunar Program Zrt. 246,5 millió forint támogatásból megvalósított Startup Factory 2023 inkubációs projektje, amelynek során kilenc innovatív magyar startup vállalkozás kapott finanszírozást és komplex szakmai támogatást - közölte a társaság az MTI-vel.
2026. 08. 02. 15:00
Megosztás:

Javaslatokat fogalmazott meg az iparkamara az energiaválság enyhítése érdekében

Összefoglaló javaslatokat fogalmazott meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) az energiaválság lehetséges enyhítése érdekében - közölte a köztestület szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 02. 14:00
Megosztás:

Változik az ügyfélszolgálatok rendje a NAV-nál a jövő héten

Az adóhivatal ügyfélszolgálatain jövő héten is intézhetőek az adóügyek, de a rendkívüli körülmények miatt a személyes ügyfélfogadást hétfőtől szerdáig a helyszínek adottságaihoz igazítják - közölte a NAV vasárnap az MTI-vel.
2026. 08. 02. 13:00
Megosztás:

A bölcsődék és óvodák zárva tartását ajánlja a szakminisztérium a hőség miatt

Valamennyi bölcsőde és óvoda számára megfontolásra ajánlja az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium a hőségriadó idejére a zárvatartás lehetőségét, erről tájékoztatott Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 02. 12:00
Megosztás:

Hackertámadás érhette a michigani állami vízellátó rendszert

Hackertámadás érhette az Egyesült Államok Michigan államának vízellátó rendszerét, az eseteket szövetségi nyomozók vizsgálják – jelentették be az állam illetékesei szombaton.
2026. 08. 02. 11:00
Megosztás:

Erős UV-B sugárzásra figyelmeztet a HungaroMet

Erős, a figyelmeztetési kritériumot meghaladó vasárnapi UV-B sugárzásra figyelmeztet, és fokozott védekezést javasol a HungaroMet Nonprofit Zrt. az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében.
2026. 08. 02. 10:00
Megosztás:

Megjelent a Magyar Közlönyben a nagyfogyasztók lekapcsolhatóságáról szóló kormányrendelet

Megjelent a kormányrendelet szombat este a Magyar Közlönyben, amely lehetővé teszi, hogy az ipari nagyfogyasztókat lekapcsolhassák az áramellátásról, amennyiben nem hajtják végre az elvárt fogyasztáscsökkentést.
2026. 08. 02. 09:00
Megosztás:

Turisztikai szervezetek az energiafogyasztás racionalizálását javasolják tagjaiknak

A felelős energiagazdálkodás érdekében ajánlást adott ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ); a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) szintén arra kéri tagjait, hogy vizsgálják meg az átmeneti energiamegtakarítás lehetőségeit.
2026. 08. 02. 08:00
Megosztás:

Nyugdíj emelés módszertana Németországban

A német nyugdíjemelési rendszer egyik legfontosabb sajátossága, hogy az ellátások éves korrekcióját nem közvetlenül az inflációhoz, hanem elsősorban a munkabérek változásához köti. A szabályozás célja, hogy a nyugdíjasok részesedjenek a gazdaság és a munkajövedelmek növekedéséből, miközben a rendszer pénzügyi fenntarthatósága és a járulékfizetők teherbíró képessége is megjelenik a számításban.
2026. 08. 02. 07:00
Megosztás:

Lejárt a NAV-elnöki pályázat jelentkezési határideje, csaknem ötvenen pályáztak

Lejárt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöki tisztségének betöltésére kiírt pályázat jelentkezési határideje - közölte Kármán András pénzügyminiszter Facebook-oldalán szombaton, hozzátéve, hogy csaknem ötvenen jelentkeztek a feladatra.
2026. 08. 02. 06:00
Megosztás:

Megéri most XRP-t venni? Íme az érvek mellette és ellene

Az XRP árfolyama az elmúlt egy évben több mint 60%-ot esett, így sok befektetőben felmerült a kérdés: jó beszállási lehetőséget kínál-e a token, vagy további gyengülés várható?
2026. 08. 02. 05:00
Megosztás:

Soha nem látott szintre pörögtek a hitelek: júniusban is rekordot döntött a lakossági piac

Júniusban újabb történelmi csúcs született a személyi hitelek piacán – az új szerződések összege 156,51 milliárd forint volt, ami még a korábbi csúcstartó májusi eredményt is 19%-kal múlta felül. Emellett a lakáshitelek kihelyezése is történelmi csúcsot produkált, elvégre a konstrukció új szerződéseinek összege 282,06 milliárd forint volt júniusban. A lakáshitelpiac így az év első felében megközelítette az 1 577 milliárd forintos kihelyezést, elérve a teljes tavalyi év eredményének a 80%-át - írja a Bank360.
2026. 08. 02. 04:00
Megosztás: