Így kaphat valaki pénzt özvegyi járadékként az államtól

Sokan hallottak már az özvegyi nyugdíjról, de jóval kevesebben tudják, hogy létezik egy különlegesebb ellátási forma is: az özvegyi járadék.

Így kaphat valaki pénzt özvegyi járadékként az államtól

Ez nem mindenkinek jár, és nem is ugyanaz, mint a hagyományos özvegyi nyugdíj, mégis fontos lehet azoknak, akiknek az elhunyt házastársa vagy élettársa korábban magánnyugdíjpénztári tag volt, majd visszalépett az állami társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.

A szabály első olvasásra bonyolultnak tűnhet, pedig a lényege viszonylag egyszerű: ha az özvegyi járadék összege magasabb lenne, mint az özvegyi nyugdíj, akkor bizonyos esetekben az érintett személy nem özvegyi nyugdíjat, hanem özvegyi járadékot kaphat.

Mi az özvegyi járadék?

Az özvegyi járadék egy speciális ellátás, amely az elhunyt személy korábbi magánnyugdíjpénztári tagságához kapcsolódik. Akkor kerülhet szóba, ha az elhunyt korábban magánnyugdíjpénztári tag volt, majd visszalépett a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.

Ez azért fontos, mert a magánnyugdíjpénztári rendszerben az érintett személynek lehetett úgynevezett tagi követelése. Ez lényegében azt az összeget jelenti, amely a pénztári tagságához kapcsolódott. A jogszabály szerint bizonyos esetekben ennek alapján kell kiszámítani, hogy az özvegy milyen ellátásra lehet jogosult.

A legfontosabb különbség az, hogy az özvegyi járadék nem automatikusan jár mindenkinek, aki elveszíti a házastársát. Csak akkor jöhet szóba, ha az özvegyi nyugdíj jogosultsági feltételei egyébként fennállnak, és az özvegyi járadék összege kedvezőbb lenne.

Ki lehet jogosult özvegyi járadékra?

A törvényszöveg alapján özvegyi járadékra az a személy lehet jogosult, aki az elhunyt után egyébként megfelelne az özvegyi nyugdíj feltételeinek.

Ez azt jelenti, hogy először mindig azt kell vizsgálni: az özvegy jogosult lenne-e özvegyi nyugdíjra. Ha nem, akkor az özvegyi járadék sem merülhet fel. Ha viszont igen, akkor a következő kérdés az, hogy az özvegyi járadék összege magasabb lenne-e, mint az özvegyi nyugdíj összege.

A szabály tehát nem két külön párhuzamos ellátást ad, hanem összehasonlítást ír elő. Ha az özvegyi nyugdíj lenne magasabb, akkor az járhat. Ha viszont az özvegyi járadék összege magasabb, akkor az özvegyi nyugdíj helyett özvegyi járadékra lehet jogosult az érintett.

Miért számít, hogy az elhunyt magánnyugdíjpénztári tag volt?

A magánnyugdíjpénztári tagság azért fontos, mert az özvegyi járadék számítása az elhunyt korábbi pénztári tagi követeléséhez kapcsolódik.

A jogszabály kifejezetten azokra az esetekre vonatkozik, amikor az elhunyt személy a magánnyugdíjpénztárból visszalépett a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe. Ide tartozhat az az eset is, amikor a tagsági jogviszony a magánnyugdíjpénztári szabályok alapján szűnt meg.

Egyszerűbben fogalmazva: az özvegyi járadék szabálya egy olyan átmeneti, speciális élethelyzetre ad választ, amely a magánnyugdíjpénztári rendszer és az állami nyugdíjrendszer közötti visszalépésekhez kapcsolódik.

Hogyan számítják ki az özvegyi járadékot?

A törvény szerint az özvegyi járadék összegét a Kormány rendeletében meghatározott szabályok alapján kell kiszámítani. A kiindulópont az elhunyt személy tagi követelése, vagyis az az összeg, amely a magánnyugdíjpénztári tagsági jogviszony megszűnésekor fennállt.

A számításnál két esetet különböztet meg a jogszabály.

Az első eset az, amikor a visszalépő tagi kifizetések összegét nem a Nyugdíjbiztosítási Alapnak utalták át. Ilyenkor az özvegyi járadékot az elhunyt tagsági jogviszonyának megszűnésekor fennálló tagi követelése alapján kell kiszámítani, de ezt csökkenteni kell a visszalépő tagi kifizetésekkel.

A második eset az, amikor a visszalépő tagi kifizetések összegét a Nyugdíjbiztosítási Alapnak utalták át. Ebben az esetben az özvegyi járadék számításánál az elhunyt tagsági jogviszonyának megszűnésekor fennálló tagi követelését kell figyelembe venni.

Vagyis a számítás szempontjából nem mindegy, hogy a korábbi magánnyugdíjpénztári összeggel pontosan mi történt: az állami nyugdíjrendszerhez, vagyis a Nyugdíjbiztosítási Alaphoz került-e, vagy más módon kezelték.

Özvegyi járadék vagy özvegyi nyugdíj: a kettő együtt nem jár

A törvényszöveg egyik legfontosabb mondata az, hogy özvegyi járadék fizetése esetén özvegyi nyugdíj nem folyósítható.

Ez azt jelenti, hogy az érintett nem kaphatja meg egyszerre mindkét ellátást. A rendszer lényege nem az, hogy az özvegy kétféle juttatást kapjon, hanem az, hogy a számára kedvezőbb ellátási forma érvényesüljön.

Ha az özvegyi járadék összege magasabb, akkor az özvegyi nyugdíj helyett ez járhat. Ha viszont az özvegyi nyugdíj kedvezőbb, akkor nem az özvegyi járadék lesz a folyósított ellátás.

Miért lehet ez fontos egy özvegy számára?

Egy hozzátartozó elvesztése után a legtöbb ember nem jogszabályokat akar böngészni, hanem szeretné tudni, milyen segítségre számíthat. Az özvegyi járadék szabálya azért fontos, mert bizonyos esetekben magasabb összegű ellátást jelenthet, mint a hagyományos özvegyi nyugdíj.

Ez különösen azoknál lehet lényeges, akiknek az elhunyt hozzátartozója érintett volt a magánnyugdíjpénztári rendszerben, majd később visszalépett az állami társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.

A szabály tehát egyfajta védelmi mechanizmusként is felfogható: ha az elhunyt korábbi pénztári tagsága alapján az özvegy számára kedvezőbb összeg állapítható meg, akkor ezt figyelembe kell venni.

Mire érdemes figyelni?

Az özvegyi járadék esetében három kérdés különösen fontos.

Először azt kell tisztázni, hogy az érintett személy jogosult lenne-e özvegyi nyugdíjra. Ez az alapfeltétel.

Másodszor meg kell nézni, hogy az elhunyt személy korábban magánnyugdíjpénztári tag volt-e, és visszalépett-e a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.

Harmadszor azt kell kiszámítani, hogy az özvegyi járadék összege magasabb lenne-e, mint az özvegyi nyugdíj összege. Csak akkor van jelentősége az özvegyi járadéknak, ha ez az összeg kedvezőbb.

Összegzés

Az özvegyi járadék nem általános, minden özvegyet érintő ellátás, hanem egy speciális szabály alapján megállapítható juttatás. Azoknál kerülhet szóba, akik az elhunyt után egyébként jogosultak lennének özvegyi nyugdíjra, és az elhunyt korábban magánnyugdíjpénztári tagként visszalépett az állami nyugdíjrendszerbe.

A legfontosabb tudnivaló, hogy az özvegyi járadék csak akkor járhat az özvegyi nyugdíj helyett, ha annak összege magasabb. A kettő együtt nem folyósítható.

Ez a szabály elsőre technikai részletnek tűnhet, de az érintett családok számára nagyon is gyakorlati jelentősége lehet: bizonyos esetekben több pénzt jelenthet az államtól, mint a hagyományos özvegyi nyugdíj.


Elfogadták a törvényt! A 13. és a 14. havi nyugdíj így jár

Tizenharmadik és tizennegyedik havi nyugdíj: mutatjuk, ki jogosult a két pluszjuttatásra.
2026. 07. 05. 02:00
Megosztás:

Gázóra leolvasás és fizetés - így fizetsz ha diktálsz, vagy ha havi átalányban vagy

A gázszámla összegét nemcsak az határozza meg, hogy mennyi földgázt használunk el. Legalább ennyire fontos, hogy havi diktálás, egyenletes részszámlázás – közismert nevén havi átalány – vagy hőmérsékletfüggő részszámlázás alapján kapjuk-e a számlákat.
2026. 07. 05. 01:00
Megosztás:

Magyar Péter: szigorúbb szabályok fognak vonatkozni az alkotmányos intézmények vezetőire

Az alkotmánymódosítás véleményezésének javaslatait figyelembe véve a kormány szigorúbb szabályokat alkotott az alkotmányos intézmények vezetői esetében - mondta el a miniszterelnök szombaton.
2026. 07. 04. 22:00
Megosztás:

Magyar diákvállalkozás Európa legjobbjai között

A Diákvállalkozások Országos Versenyének győzteseként a nyíregyházi RECAF csapata képviseli Magyarországot a GEN-E 2026 európai döntőjén, amely Európa legnagyobb fiatal vállalkozói fesztiválja és a Junior Achievement Europe éves vállalkozói bajnoksága. A rangos nemzetközi eseményt 2026. július 7-9. között Rigában rendezik meg, ahol közel 40 ország legtehetségesebb diákvállalkozói mérik össze tudásukat.
2026. 07. 04. 20:30
Megosztás:

Együttes ülést tarthat ősszel a cseh és a magyar kormány

Együttes ülést tarthat ősszel a cseh és a magyar kormány - mondta Petr Macinka cseh külügyminiszter cseh újságíróknak pénteken Budapesten, miután tárgyalásokat folytatott Orbán Anita külügyminiszterrel.
2026. 07. 04. 19:30
Megosztás:

Washingtonban a hőség miatt lemondták a hagyományos függetlenség napi ünnepi felvonulást

Washingtonban a hőség miatt lemondták a hagyományos függetlenség napi ünnepi felvonulást (Independence Day Parade) szombaton.
2026. 07. 04. 18:30
Megosztás:

Klímafinanszírozás: mit vállaljon Magyarország a globális igazságosságért?

A klímaválság hatásai nem egyformán érintik a világ országait. Miközben a globális dél országai sokszor a legkevésbé felelősek az éghajlatváltozásért, gyakran ők szenvedik el annak legsúlyosabb következményeit: aszályokat, árvizeket, élelmiszer- és vízbiztonsági válságokat, megélhetési nehézségeket. Ezért a klímafinanszírozás nem távoli külpolitikai részletkérdés, hanem a nemzetközi felelősségvállalás és a klímaigazságosság egyik kulcsterülete.
2026. 07. 04. 17:30
Megosztás:

Tavaszi lakásbiztosítási kampány: bő háromszázezer szerződés mozdult meg

A tavaszi lakásbiztosítási kampány és az egy éves díjkorlátozás nyomán ismét enyhén csökkentek a lakásbiztosítási díjak. Az ingatlanokra vállalt maximális biztosítói kárkifizetések mértéke eközben 9 százalékkal nőtt, így tovább javult az ár-érték arány. Az éleződő verseny fokozatosan mérsékelte a vezető biztosítók piaci részarányát. Eközben egyre több – az egyéb termékekhez képest kedvezőbb szolgáltatást kínáló – fogyasztóbarát otthonbiztosítás.
2026. 07. 04. 16:30
Megosztás:

Vitézy Dávid: a korrupciót illetően zéró tolerancia van

A korrupciónak nincs olyan szintje, amit elfogadunk és megengedünk, zéró tolerancia van - hangoztatta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter egy a közösségi oldalán szombaton megjelent felvételen, amely a Vasúttörténeti Parkban készült. Mint az egy megelőző Facebook-bejegyzéséből kiderül, a tárcavezető a minisztérium állománygyűlésén, 1700 kollégájához beszélt.
2026. 07. 04. 15:30
Megosztás:

Rekordszámú turistaambulancia működik idén Horvátországban

Rekordszámú, 62 turistaambulancia működik az idei nyári szezonban Horvátországban, hogy a megnövekedett vendégforgalom idején gyorsabban jussanak egészségügyi alapellátáshoz a belföldi és a külföldi turisták - közölte szombaton a horvát egészségügyi minisztérium.
2026. 07. 04. 14:30
Megosztás:

Új információk derültek az iskolakezdési támogatásról

Úgy módosítják a jogszabályokat, hogy a százezer forintos iskolakezdési támogatás adómentes legyen, és ne lehessen végrehajtás alá vonni - közölte Kármán András pénzügyminiszter szombaton közösségi oldalán.
2026. 07. 04. 13:30
Megosztás:

A kánikula hatását enyhítő eszközöket kapnak az állatmenhelyek a kormánytól

A kánikula hatását enyhítő eszközöket kapnak az állatmenhelyek, ebrendészeti telepek a kormánytól - közölte az élő környezetért felelős miniszter Facebook-oldalán pénteken.
2026. 07. 04. 12:00
Megosztás:

44 százalékot bukott az FBI igazgatója a titkolt Strategy-befektetésén

Jelentős veszteséget szenvedhetett el Kash Patel, az FBI igazgatója egy korábban nem megfelelően feltüntetett részvénybefektetésén. Patel 100 ezer dollárt meghaladó értékben vásárolt a világ legnagyobb vállalati Bitcoin-tartalékát kezelő Strategy részvényeiből, amelyek árfolyama azóta több mint 44 százalékkal zuhant.
2026. 07. 04. 10:00
Megosztás:

Népszavazást tartanak Szlovákiában

Népszavazást tartanak szombaton Szlovákiában. Az ország történetének tizedik össznépi cenzusán egy a legfőbb közjogi méltóságok javadalmazását érintő kérdésről, valamint a különleges ügyészség ismételt létrehozásáról lehet majd véleményt mondani.
2026. 07. 04. 09:00
Megosztás:

Kapitány István: a paksi atomerőmű elkezdte visszaemelni a teljesítményét

A Duna vízhőmérséklete lecsökkent annyira, hogy a Paksi atomerőmű pénteken elkezdhette visszaemelni a teljesítményét - írta Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter Facebook-oldalán.
2026. 07. 04. 07:00
Megosztás:

Doktor24 : megszűnt a felszámolási eljárás a cég ellen

Fővárosi Törvényszék visszamenőleges hatállyal megszüntette a felszámolási eljárást a Doktor24 ellen, törölte a felszámolás elrendelését, így a cég mentesült a jogkövetkezmények alól – közölték a cég vezetői pénteken az MTI-vel.
2026. 07. 04. 06:00
Megosztás:

Vételi jelzést adott az XRP – újabb emelkedés jöhet?

Az XRP árfolyama ismét életjeleket mutat: a token az elmúlt napokban 1,05 dollárról 1,11 dollár közelébe emelkedett, miközben egy népszerű technikai indikátor, a SuperTrend június közepe óta először vételi jelzést adott. A kereskedők figyelmét azért keltette fel a jelzés, mert ugyanez az indikátor korábban időben figyelmeztetett a júniusi jelentősebb árfolyamesésekre is.
2026. 07. 04. 05:00
Megosztás:

13,3 százalékkal több új autót helyeztek forgalomba az idei első fél évben

Magyarországon 74 905 új személyautót helyeztek forgalomba az első fél évben, 13,3 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában; a második negyedévben a piac az elsőnél is dinamikusabban teljesített, ami erősödő lendületre utal - közölte a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE) pénteken az MTI-vel.
2026. 07. 04. 04:00
Megosztás:

Vesztegetés miatt vettek őrizetbe egy kormányhivatali osztályvezetőt

A megalapozott gyanú szerint egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei vállalkozó közel egymilliárd forintos pályázatot nyújtott be egy vidéki megyeszékhely kormányhivatalához.
2026. 07. 04. 03:00
Megosztás:

Ha kisebb a nyugdíja, mint 262.100 Ft, akkor bajban van!

Sok magyar nyugdíjas számára meglepő lehet a legfrissebb hivatalos adat: az öregségi nyugdíj átlagos havi összege már meghaladja a 262 ezer forintot. Ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy egy átlagos nyugdíjas valóban ekkora összeget kap kézhez. A mediánnyugdíj ugyanis mindössze 231 ezer forint, vagyis a nyugdíjasok jelentős része az országos átlagnál jóval kisebb összegből kénytelen megélni.
2026. 07. 04. 02:00
Megosztás: